Szinte semmi nem történik az NBA világában, így ez egy tökéletes alkalom arra, hogy átnézzük, melyik poszton kik lesznek a jövő év legjobbjai között rangsorolva. Körbekérdeztem a szerkesztőségben, így a lista valamelyest reprezentatív, nem csak az én véleményemet tükrözi. Az irányítókat, a dobóhátvédeket és a kiscsatárokat már átvettük, lássuk az erőcsatárokat is.
Aki lemaradt a listáról:
Dirk Nowitzki: A Dallas Mavericks német csillaga már túl van karrierje csúcsán. Tavaly már látszottak rajta az öregedés jelei, az újonc szezonja óta nem dobott ilyen kevés pontot, ráadásul a hatékonysága is évek óta nem volt ennyire „rossz” (azért így is ligaátlag felett volt a TS%-a). Bár sosem volt a legjobb védő, tavaly már látványosan kihasználták lassúságát az ellenfelek. Így már nem fér oda a 10 legjobb közé.
Szerintünk, idén a 10 legjobb így fog kinézni:
10. Zach Randolph: A Grizzlies veteránja most már 35. életévében van, de ez tavalyi számain ez egyáltalán nem látszott meg. Karrierje egyik leghatékonyabb szezonját hozta le, és dupla-duplás szezonátlaggal végzett. A grit-and-grind játékstílus hírnöke, a liga egyik legjobbja pozíciójátékban. Egyértelműen itt van a helye a 10 legjobb erőcsatár között. Ha a tennesseeiek idén döntős vágyakat dédelgetnek, akkor Z-Bo-tól kötelező egy sérülésmentes és hatékony szezon.
9. Pau Gasol: A spanyol tavaly újra megmutatta, hogy még mindig a ligaelithez tartozik, hiába temették már páran utolsó Lakers-es éveiben. Ez valószínűleg Tom Thibodeau edzőnek is köszönhető, aki finoman szólva sem pihentette játékosát. Ez a rájátszásban meg is látszott, ahol erőteljesen visszaesett a 35 éves erőcsatár teljesítménye. Jövőre nem várunk tőle ennyire jó számokat, viszont kiegyenlítettebb és hatékonyabb teljesítményt hozhat Fred Hoiberg irányítása alatt.
8. Paul Millsap: A 30 éves erőcsatár két évvel ezelőtt nem volt ott a legjobb szabadügynökök listáján, így a kereslet sem érte el azt a szintet, amire számított volna. Így magára fogadott és csak két évre írt alá a Hawks-hoz. Két szezon alatt kétszer All-Star lett, elkezdett triplázni – ráadásul ligaátlag feletti szinten most már -, emellett 17 pontot, 8 lepattanót, 3 gólpaszt, majdnem 2 labdaszerzést és 1 blokkot átlagolt. Olyannyira sokat fejlődött, hogy valószínűleg ő volt a tavaly 60 győzelmet elért Hawks legjobb játékosa. Teljesen megérdemelten írta alá idén a 3 éves maximum szerződést. Semmi okunk nincs azt feltételezni, hogy ne hozzon hasonló számokat, amivel teljesen megérdemelt a helye ezen a listán.
7. Kevin Love: A Cleveland Cavaliers játékosa még Minnesotában is eléggé megosztó személyiség volt a szurkolók körében. Sokan a 7-10 legjobb játékos között tartották számon, sokak szerint viszont csak egy rossz csapatban hozott jó statisztikákat. Mindkét oldalnak korrekt érvei voltak, viszont az elmúlt év megint nem sikerült túl jól. Eleve döcögős volt a beilleszkedés a Cavs-hez, egész évben arról szóltak a pletykák, hogy nem tetszik neki, hogy csak harmadik számú opció, a rájátszásban pedig egy sajnálatos sérülés miatt nem tudott bizonyítani. Ettől függetlenül a nyáron aláírta az 5 évre szóló maximum szerződését, ami arra utal, hogy annyira mégsem lehetett elégedtlen a csapat hierarchijában elfoglalt helyével. Ettől függetlenül minden statisztikai mutatóban hatalmasat esett vissza a 2013/2014-es szezonhoz képest, 10 ponttal kevesebbet átlagolt, 3-al kevesebb lepattanót szedett le és még a TS%-a is visszaesett 3%-ot, ami elég jelentős. Idén talán jobb lesz az összeszokottság, és Kyrie Irving esetleges két hónapos kihagyása is segíthet, hogy jobban megtalálja a helyét. Még mindig bebizonyíthatja, hogy ő a liga egyik leghatékonyabb, legjobb magasembere támadásban, ráadásul csupán 27 éves.
6. Serge Ibaka: Ahogy valószínűleg minden Thunder játékos, úgy Ibaka sem fog szívesen visszaemlékezni a tavalyi szezonjára. Egyrészt karrierje során először nem jutottak be a rájátszásba, másrészt a szezon végét ki kellett hagynia sérülése miatt. A még mindig csupán 26 éves kongói származású játékos az utóbbi években tényleg felért arra a szintre védekezésben, amit sokan már karrierje legelején megelőlegeztek neki a látványos blokkolásai miatt. Mára valóban a legjobban védekező magasok között van, ráadásul már a triplákat is előszeretettel emeli rá, ligaátlag felett. Rendkívül egyedi játékos, nincs még egy olyan erőcsatár (vagy center), aki egész meccsen megkeseríti az ellenfelek legjobbjainak életét, és emellett támadásban is rendkívül veszélyes középtávolról vagy akár a triplavonalon túlról is. Azt ugyan nem sikerült még bebizonyítania, hogy első vagy második számú opcióként is megállná-e a helyét, de mindenképpen a legjobbak között van erőcsatár poszton.
5. Draymond Green: Green egy tipikus tweener, vagyis nincs igazán posztja az NBA-ben. A négyes poszthoz túl kicsi, és gyenge, a hármas poszthoz pedig rossz dobó és nem elég gyors, elég csak Derrick Williams-re, vagy Jeff Greenre gondolni. Ennek megfelelően csak a második körben draftolta a Warriors és első két szezonjában nem is igazán tudott rácáfolni a kételkedőkre. Majd tavaly jött Steve Kerr aki berakta a kezdőbe. Innen tudjuk a történetet. Az NBA egyik – és sokak szerint a – legjobb védője, minden általa fogott ellenfélnek megkeseríti az estéjét, függetlenül attól, hogy az illető milyen poszton játszik. Ráadásul eszméletlen jól illeszkedik a Kerr és Gentry által alkalmazott támadó taktikába, ahol egy Shawn Marion szerepköre van. Sokoldalúságában köszönhetően a fantasy ligák kedvence volt tavaly. Még csak 25 éves, a nyáron megkapta a teljesen megérdemelt óriás fizetésemelést, további fejlődést várunk tőle. Azért a triplák terén még van hova.
4. Chris Bosh: Valószínűleg jó páran meglepődtök, hogy listánkon ilyen előkelő helyre került a Miami Heat 31 éves sztárja. A Big 3 évek alatt mindig ő volt a harmadik számú játékos, akit a legkönnyebben pótolhatónak tartottak. Tavaly a szezon felét ki kellett hagynia mivel vérrögöket találtak a tüdejében. Az emberek gyorsan felejtenek, de tavaly év elején megmutatta, hogy még mindig tud első számú opció lenni támadásban, úgy, hogy egy igazi terror védekezésben. Nagyon jó szezont várunk tőle, és nálunk egyértelműen a Keleti konferencia legjobb magasembere.
3. LaMarcus Aldridge: A 30 éves All-Star a nyáron csapatot váltott, talán mindenki hallott róla. Elmúlt 9 évét a Portland TrailBlazers színeiben töltötte, ahol végig első számú opció volt, az utolsó két szezonjában 23 pontot és 11 lepattanót átlagolt, ami annak fényében különösen figyelemreméltó, hogy tavaly a szezon felét úgy játszotta, hogy hüvelykujjában el volt szakadva az ín. Minden nyilatkozat arról tanúskodik, hogy San Antonióban is első számú opcióként fognak rá számítani. A liga egyik legjobb pontszerzője volt eddig is, tavaly viszont elkezdett dobálni a triplavonalon túlról is, ami ijesztő lehet az ellenfeleknek.
2. Blake Griffin: Az embernek néha olyan érzése van, hogy mindenki utálja Griffint. Az ellenfelek sosem kímélik, nála nagyobb könyökösöket és medvepuszikat senki nem szokott kapni a ligában. Ez többek között annak is betudható, hogy a Clippers 26 éves csillaga teljes mértékben megállíthatatlan a pályán, főleg akkor, amikor akrobatikus (és a védő számára sokszor megalázó) zsákolásokra van lehetőség. Mindezzel együtt, már messze nem csak egy zsákológép, akinek sokan tartották/tartják. Évről évre nő a távolság ahonnan hatékonyan engedi el a labdát, és bár a triplákat még nem erőlteti, talán ez is csak idő kérdése. Nála jobban senki nem lát a pályán ezen a poszton, a magunk mögött hagyott szezon rájátszásában pedig embertelen statisztikákat hozott. 25 pont, 13 lepattanó és 6 gólpassz mellé még 1-1 labdaszerzés és sapka is belefért. Mondani sem kell, ilyen statisztikákat az NBA történelmében még senki nem tudott összehozni rájátszásban. Ennek ellenére a csapat 3-1-es vezetés után csúfosan leszerepelt a Rockets elleni konferencia elődöntőben. Ha a Clippers idén tovább akar jutni, egyértelmű, hogy megint Griffinre kell majd építeniük.
1. Anthony Davis: Annyi kulisszatitkot nyugodtan elárulhatok, hogy Anthony Davis volt az egyetlen játékos a sorozatunkban, aki mindenkinél egyértelműen első helyezett lett. Félelmetes belegondolni, hol lehet nála a plafon. Még csak 22 éves, de már a liga egyik leghatékonyabb pontszerzője, nagyon jó ütemben védekezik, lényegében nincs olyan eleme a játéknak amiben ne lenne átlagon felüli tehetség. A Pelicans szurkolók pedig örülhetnek, hiszen a nyáron 5 évre hosszabbított a csapattal, így 2020-ig szinte biztosan Louisianában marad. Nemrég azt nyilatkozta, hogy a nyáron legfőképpen a tripladobást gyakorolta, és idén már a játéka része is lesz. Ha ez igaz, akkor minden ellenfél retteghet. Mi azt szeretnénk látni legfőképpen, hogy egy teljes szezont le tudjon játszani, mindenféle apró sérülés nélkül, és akkor áprilisban beszélhetünk arról, hogy ő legyen-e az MVP.