Sokan emlékeznek még azokra az évekre, amikor minden reggel a statisztikákat néztük, hogy hazánk egyetlen NBA játékosa pályára lépett-e – és ha igen, akkor mennyit dobott. Ezeket az éveket elevenítjük fel a rövid összefoglaló mellett néhány kép és videó formájában.
A chicagói évek:
Dávid Kornél először az 1997-98-as idény előtt került a Bulls-hoz, ám ott egy előszezon mérkőzés után elküldték, így nem lehetett tagja a 6. bajnoki címet szerző, Jordan-Pippen-Rodman trióval fémjelzett együttesnek.
Az 1999-es csonka szezonban a Szeles város csapata már egy teljes újjáépülésen ment keresztül, Michael Jordan visszavonult, Pippen Houstonba, Rodman pedig a Lakersbe igazolt, így a bajnokcsapatból mindössze Ron Harper, Toni Kukoc, Randy Brown, Dickey Simpkins, Bill Wennington és Rusty LaRue maradtak. Ezen játékosok közül Harper és Kukoc volt meghatározó tagja a másodjára triplázó gárdának, így a keretet sok újonccal és máshol mellőzött játékossal töltötték fel, ahova visszahívták Kornélt is az előző évi edzőtábor pozitív tapasztalatai miatt.
Hősünk sikerrel vette az akadályokat így február 3-án két éves minimum szerződést kötött a ’90-es évek legjobb egyesületével, mely nem garantált szerződés volt, tehát bármikor elküldhették anélkül, hogy a szerződés további részét ki kellett volna fizetni. Az első idénye jól sikerült, hisz mind az 50 mérkőzésen pályára lépett, 6 alkalommal kezdőként és 18 perc alatt 6.2 pontot és 3.5 lepattanót átlagolt. Ő lett a Bulls legjobb büntetőzője, 111 kísérletből 90-et értékesített, ami 81.1%-os hatékonyság.
A következő idényben az újonnan érkező játékosok miatt (Ron Artest, Elton Brand) kevesebb játékidő jutott neki (14.8 perc alatt 5.6 pontot és 2.5 lepattanót átlagolt), majd a szerződése garantálttá válása előtt megvált tőle a Bulls, így spóroltak az ő csekély fizetésén.
Legjobb mérkőzése a Cleveland Cavaliers ellen (20 pont, 4 lepattanó, 2 gólpassz, 8/13 mezőnykísérlet és 4/4 büntető 36 perc alatt) és a Boston Celtics ellen volt (20 pont, 7 lepattanó, 6/13 mezőny és 8/10 büntető 28 perc alatt).
Kornél a Hornets centere, Elden Campbell ellen tör be:
Lepattanócsata az Atlanta Hawks legendájával, Dikembe Mutomboval:
A Utah Jazz elleni idegenbeli mérkőzésen:
A Sonics erőcsatára, Aaron Williams ellenfeleként fog pozíciót:
Besegítés Penny Hardaway-re, a Phoenix Suns hátvédjére:
Kevin Garnettel csatában egy lepattanóért:
A Sacramento Kings és az Indiana Pacers elleni küzdelem a palánk alatt:
A Washington Wizards ellen is bizonyította, hogy mindig odatette magát:
A Dallas Mavericks négyese, Gary Trent ellenfeleként:
Calbert Cheaney-vel szemben védekezve:
Keith Van Horn mellett dob ziccert Kornél:
Játékra jelentkezik a magyar fiú:
A legendás David Robinsonnal szemben:
Videó Kornél kosaráról és hatalmas zsákolásáról Jerry Stackhouse felett (sajnos nagyon gyenge a minőség):
Valamint a leghíresebb videó, amiben Kornél szerepel, itt viszont szenvedő alanya Tracy McGrady karrierje egyik legnagyobb zsákolásának:
A clevelandi kaland:
Két nappal a január 4-i szerződésbontás után – ahogy lejárt az úgynevezett waiver időszak, azaz a szerződése véglegesen érvénytelenné vált – a Cleveland Cavaliers egy 10 napos szerződést kötött a magyar erőcsatárral.
A 10 napos szerződések általában arra szolgálnak, hogy az idény második felében – mikor már sok a sérült a csapatokban – ideiglenesen pótolni tudják a rövidebb időre kieső embereket, illetve hogy tesztelni tudják az új játékosokat anélkül, hogy garantálniuk kellene az egész hátralévő idényre a fizetésüket. Maximum kétszer lehet ilyen kontraktust kötni egy csapatnak egy játékossal ugyanazon évben, utána el kell dönteni, hogy megtartják vagy elküldik az adott kosarast.
Az első 10 napos szerződés után egy újabbat kötöttek vele, majd a második lejártakor nem véglegesítették, így ez az idény számára az NBA-ben véget ért.
Kornél nem kapott sok lehetőséget, hisz mindössze 6 mérkőzésen játszott és 5.2 perc alatt 1.8 pontot és 1.3 lepattanót tudott összeszedni átlagban. A legjobb mérkőzése az utolsó, Los Angeles Lakers elleni találkozó volt, ahol 12 percet játszott, percekig Shaquille O’Nealt fogta és közben 5 pontot és 3 lepattanót termelt.
A Portland Trail Blazers elleni találkozón:
A New York Knicks ellen tempódobás közben:
Vince Carter csapattársa Torontóban:
A Rocky Mountain Revue nevű nyári ligában a Toronto Raptors leigazolta honfitársunkat, aki olyan megbízható és jó játékkal rukkolt elő, hogy egy éves szerződést kötött vele a kanadai együttes.
Lenny Wilkens edző – hiába kedvelte Kornél harcos játékát – egy nagyon szűk rotációval dolgozó szakember, így azon a 7-8 stabil emberen kívül, aki pályára lép egy-egy mérkőzésen, csak sérülések esetén szoktak pályára kerülni a cserék hosszabb időre.
Kornél is sajnos ebben a cipőben járt, így hiába voltak jó meccsei, nem sokszor vetették be igazán éles szituációban. Legjobb mérkőzésén 13 perc alatt 10 pontot dobott (5/6 mezőny) és 2 lepattanót szedett.
Átlagban 8.2 perc jutott neki, ezalatt 2.5 pontot és 1.9 lepattanót szorgoskodott össze, viszont ismét a legjobb büntetőzője lett a csapatnak, igaz mindössze 13 kísérlete volt, ám ebből 12-t értékesített.
(A 2000.12.26-i Toronto Raptors – Minnesota Timbewolves mérkőzés letölthető innen. Kornél a negyedik negyedben lép pályára.)
Csatában Elden Campbell ellen:
Kornél a Clippers játékosokkal, Quentin Richardsonnal és Michael Olowokandivel harcol a labdáért:
A Charlotte Hornets ellen büntetőket dob és lefordul az emberéről:
Bemelegítés közben:
Kényszerből költözés Detroitba:
A Toronto Raptors a cserehatáridő lejárta előtt megkötött egy öt játékost érintő tranzakciót, melynek keretében Dávid Kornél, Corliss Williamson és Tyrone Corbin a Pistonshoz került Jerome Williams és Eric Montross játékjogáért cserébe.
Kornél csak töltelék volt az ügyletben a lejáró szerződése miatt, így igazából nagyon sok játéklehetőségre nem számíthatott Detroitban sem, ám még ennél is kevesebbet játszott.
Mindössze 10 mérkőzésen lépett pályára és 6.9 perc alatt 2 pontot és 1.9 lepattanót átlagolt, ám sokatmondó adat, hogy teljesen hektikusan, néha 1-1 percre, néha 5-7 percre állt be, de előfordult, hogy több mérkőzésen zsinórban egy percet sem játszott. Legponterősebb meccsén 6 pontot dobott és legjobb mérkőzésén 22 perc alatt 4 pontig és 6 lepattanóig jutott.
Antawn Jamison ellen a debütáló mérkőzésén a Pistonsban:
Washingtoni előszezon Michael Jordannel:
2001. szeptember 24-én Kornélt leigazolta az edzőtábor idejére és az előszezonra a Washington Wizards. Másnap Jordan bejelentette, hogy visszatér. A két eset között nem feltétlen van összefüggés, illetve csak annyi, hogy Jordan még az 1997-es edzőtáborból emlékezett Kornélra és arra, hogy milyen munkamorálja van, mennyire odateszi magát minden edzésen, ezért leigazolta őt. (MJ kvázi csapatelnök volt a Wizardsban akkoriban, korábban ő irányította a csapat működését, de játékosként erről le kellett mondania – noha a végső szót a pályán és azon kívül is ő mondta ki.)
Egy hónappal később megváltak Kornéltól, mivel a posztja nagyon telített volt. A 6 előszezon mérkőzésen mindössze 2 percet játszott.
Edzés közben, immár 45-ös számmal:
Minden idők legjobbja mögött:
Csapatfotózáson:
Az utolsó próbálkozás, a Boston Celtics nyári ligás csapatában:
Két Európában töltött idény után Kornél egy utolsó esélyt adott magának arra, hogy 32 évesen kiharcolja a helyet egy NBA együttesnél. Mivel aláírt szerződéssel rendelkezett a Tau Ceramicánál, így kizárólag egy garantált kontraktus miatt igazolt volna vissza Amerikába.
A Boston Celtics csapatánál töltötte a 2003. július 14-20 közötti időszakot, ahol a 10 csapatos Reebok Pro Summer League elnevezésű bajnokságban mérettette meg magát. Csapattársa volt a mai játékosok közül Kendrick Perkins, de számos neves ellenfél ellen pályára lépett.
Az első mérkőzésén nem játszott sokat, 7 perc alatt két pontot szerzett, ám 3 ponttal nyertek a Cleveland Cavaliers ellen, ahol az első helyen draftolt LeBron James 25 ponttal és 9 lepattanóval mutatkozott be, míg Carlos Boozer 21 pontot dobott.
A második találkozót elveszítette a Celtics, az ellenfél a Spurs volt, ahol a nyári ligás csapatban a draftolatlan újonc, Udonis Haslem volt az egyik legjobb 16 ponttal és 11 lepattanóval, mellette Devin Brown 19 pontig és 10 lepattanóig jutott – érdekesség, hogy a bajnok Spurs nem igazolta le Haslemet, aki azóta is a Miami Heat játékosa. Kornél a találkozón már 16 percet játszott és 4 pont mellett 3 lepattanót gyűjtött.
A harmadik meccsén a Knicks ellen 10 perc alatt 2 pontig jutott a magyar erőcsatár, majd az Atlanta Hawks ellen 23 perc alatt 12 pontig és 4 lepattanóig, míg az utolsó mérkőzésén 20 perc alatt 6 pontig jutott.
Az Atlanta Hawks ellen:
John Salmons és a Philadelphia Sixers ellen:
Mivel nem kapott egyáltalán szerződést a Celticstől – és más NBA együttestől sem -, így véget ért végérvényesen az NBA karrierje és visszatért Spanyolországba, ahol nagyon szép és sikeres éveket töltött el. Méltón lehetünk büszkék arra, amit elért pályafutása során.
Dávid Kornél részletes statisztikáit itt találhatjátok meg.
Végezetül pedig itt található a tv2 15 perces riportja Kornél első idényéből: