Heti körkérdések (13. játékhét)

Az NBA iránt érdeklődőket minden héten más kérdések foglalkoztathatják. Ezekből igyekeznek válogatni és ezekre próbálnak válaszolni az nba1.hu szerkesztői.

1. Mennyire fogja visszavetni a Lakerst Bynum kiesése?

Végh Tamás: Egy használható dupla-duplás center a mai NBA-ben nagyon sokat ér. Ez látható a csapat idei szereplésén is, hisz valószínűleg nem az érkező Derek Fisher miatt lett hirtelen ennyivel jobb a Lakers és az sem valószínű, hogy Bryant javult hirtelen, hisz ő már évek óta stabilan hozza ezt a színvonalat. Sok minden függ persze Bynum pótlásától (Webber? Kwame Brown kifutójának elcserélése egy használható magasemberre?), de ha ez nem sikerül zökkenőmentesen, akkor a csapat 6-8. helyére való visszaesésére tippelnék.

Moizes Gábor: Amennyire egy csapatot visszavethet második legjobbjának elvesztése. Mert Bynum az utóbbi hónapokban már erre a szintre lépett. Most, hogy Ariza is bokáját törte, a cél az lenne, hogy az elkövetkező meccsek felét megnyerjék és ne csússzanak le az 5. hely alá, ahol nagy valószínűség szerint a Denver ellen játszhatják az első kört. Várhatóan Bynum és Ariza is visszatér az utolsó 10 mérkőzésre, ami a mérleg javítására nem elegendő, de arra igen, hogy a rájátszásra formába lendüljenek.

Doma Tamás: Valószínűleg nagyon. Nyugodtan mondhatjuk, hogy Bynum a Lakers második embere, a pálya mindkét oldalán hatalmas fejlődést mutat idén tavalyi önmagához képest.
Vélhetően visszatér a Kobera épülő kicsit egysíkú támadójáték, a palánk alatti védekezés pedig romlani fog. Talán a fiatalok bevonása a játékba, egy alacsony felállással átmenetileg működhet, de persze komoly eredményeket nem lehet elvárni a sérültek (akikből Bynumon kívül is szép számmal akad) visszatértéig.

Király Levente: Alaposan.
Bynum rengeteget fejlődött, védekezésben sokkal stabilabb, mint volt, támadásban pedig valódi 2. opció tud lenni Bryant mellett, rendkívül megbízhatóan süllyeszti el a közeli dobásokat, horgokat. Középtávoli tempóján még sokat kell ugyan dolgozni, de mindent elmond, hogy így is vezeti a legjobb százalékkal dobók listáját. Nélküle a Lakers támadásban túlságosan is Bryantre kénytelen támaszkodni, amiről az elmúlt években már bebizonyosodott, hogy csak mérsékelt eredményekkel jár.

Kwame Brown nem rossz védő, de támadó oldalon igazi antitálentum, és én nem hiszek abban, hogy Webber nagy lökést tudna adni ennek a csapatnak – ha egyáltalán összejön a leigazolása. Egyszerűen ki kell bekkelnie a Lakersnek ezt az időszakot a lehető legkisebb veszteségekkel.

2. A liga sereghajtói (Minnesota, Miami, Seattle, Memphis) egyre másra vesztik a meccseket, olykor kicsit fura körülmények között. Valóban ilyen gyengék vagy már a draftra készülnek?

Doma Tamás : A Wolves és Sonics esetében szerintem betudható a csapat gyengeségének a kevés győzelem, a Grizzliesnél inkább a szerencsétlenség lehet a hibás, de a Heat már más tészta. Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy tudnak ilyen gyengék lenni a játékosállomány ellenére. Már maga Wade több győzelemre kellene, hogy elég legyen, még a sérüléseivel együtt is. Ennek ellenére nem gondolom, hogy már a draftra tankolnának.

Menyhárt Gábor : A Minnesota és a Seattle egyértelműen a draftelőrejelzésnél jár már. A másik két csapat érdekesebb. A Memphis nekem kissé arctalannak tűnik, de mindenképp tehetségesek. Hol van Gasolból a spanyol válogatottban látott tűz? A Miaminál elképesztő belső szétesés van, a tehetség és a keret meglenne, csak nem akar összeállni.

Király Levente : A tavalyi év lottery sorsolása megmutatta, hogy a tankolásra könnyen rá lehet fázni, szóval nem hiszem, hogy szándékosan veszítenének ezek a csapatok, amelyek egyébként is bebetonozták már magukat az utolsó helyekre. Az persze tény, hogy például Minnesotában egy pillanatig nem gondolták komolyan, hogy nem ők fognak a legnagyobb eséllyel indulni az 1/1-ért… A Seattle és a Memphis újjáépülőben van, és mindkét gárda az út elején tart, sokszor rutintalanság miatt buknak el a meccsek végén. A Miami a kakukktojás, sérülések ide, sérülések oda, az ember nem is érti, miként eshetett szét Riley keze alatt ennyire egy csapat.

Végh Tamás: A Minnesota már a szezon első mérkőzése óta arra készül. A Memphis és a Seattle gépezete inkább csak akadozik: új edző és taktika az egyik, kis túlzással új csapat és edző a másik esetben. A Miami viszont a sötét ló ilyen szempontból, mert egyszerűen nem tudom elhinni róluk, hogy ennyre rosszak és látszólag motivációs dolgok is közrejátszanak a gyenge szereplésben, viszont azt sem várhatják, hogy a gondjaikat majd egy fiatal draftolt játékos fogja megoldani.

3. Jó döntés volt-e Sarvertől, a Suns tulajdonosától, hogy nem bontja meg a csapat gerincét, avagy tényleg van-e komoly esélye ennek a Sunsnak a bajnoki címre?

Doma Tamás: Sosem baj, ha egy összeszokott és alapvetően sikeres csapaton nem változtatnak, de hamarosan tényleg itt lesz az ideje, hogy Phoenixben kicsit elgondolkodjanak. Erre a szezonra szerintem nem érte volna meg komolyabb cseréket végrehajtani, de ha idén sem sikerül a nagydöntőig eljutni, akkor később jövőre a még egy évvel öregebb Nash-sel sem fog.

Király Levente : Ha már nyáron nem sikerült megszerezni Garnettet Stoudemire helyére, így igen. Az azóta felmerülő csereötletekben túlságosan nagy volt a kockázat a várható nyereséghez képest, és bár rengeteg kritika éri a csapatot – többé-kevésbé joggal -, így is a Suns vezet nyugaton. A bajnoki címre viszont csak abban az esetben lesz reális esély, ha D’Antoni rotációja jobban tűzben tartja az olyan role playereket, mint Skinner és Strawberry (vagy éppen Banks), valamint ha a csapat valami módon javítani tud kiábrándító lepattanózásán. Mindenekelőtt Amare saját palánk alatti játékának kellene sokat erősödnie.

Moizes Gábor: Ha nem jutnak a döntőbe, akkor valószínűleg meg fogják bontani, viszont ha bejutnak, de kikapnak, akkor én még egyben tartanám őket jövőre is. Véleményem szerint a konfrenciadöntőben elvéreznek.

Menyhárt Gábor: A döntés elfogadható volt, a gárda népszerű és alapjában eredményes játékát nézve. Véleményem szerint ez a Suns hasonlít abban a 2002-es Sacramentóra, hogy a bajnoki címhez szükséges csapatkarizma hiányzik. Az egy szál csodálatos Nash kevés. Kevin Garnett érdekes lett volna…

4. Hogy alakul Artest sorsa, a nyarat is beleértve?

Király Levente : Azt hiszem, ezt nagyban meghatározza majd, hogy a Kings milyen mérleggel áll február közepén. Ha nem tudnak javítani Bibby és Martin visszatérése után sem, akkor célszerű lenne Artestet elcserélni, az egyetlen probléma ezzel, hogy nyáron alighanem mindenképp kilépne szerződéséből. Ez érthető is, hiszen Artest alulfizetett, és látva az elszabaduló szabadügynökpiacot, jó kilátása van egy zsíros szerződésre még a magaviseleti problémái ellenére is.

Halász Csaba: Szerintem előbb-utóbb elcserélik Artestet (Bibby is hasonló cipőben jár és ha Hawes életjeleket mutat, arra sem vennék mérget, hogy Brad Miller szerződése Sacramentóban jár le), de Kings-játékosként vagy nem, Artest idén nyáron valószínűleg nem fog kilépni a szerződéséből, azon egyszerű oknál fogva, hogy nem éri meg neki.

Ugyanis hiába lesz vékony az idei szabadügynök-kínálat, annál gyengébb már csak a rendelkezésre álló pénzügyi keret lesz, egyelőre (ez még február 21-ig változhat, de igen valószínűtlen, hogy egy csapatnál több képes lesz nagytakarítást végezni a sapka alatt) csak a Sixersnek van annyi helye a sapka alatt, hogy Artest jövő évi 8,5 millió dolláros fizetésénél többet adjon. Ők viszont részben éppen azért cserélték el Korvert, hogy Thaddeus Young és Rodney Carney több szóhoz jusson és egyébként is inkább ponterős magasemberre van szükségük, mint Artestre.

Szerző: NBA1.hu

Dátum: 2008. 01. 24.