Porszem a gépezetben

Mára már nem lehet egy csapat erősségének vitatásánál elhanyagolni, hogy az adott team játékosai melyik konferenciában pattogtatnak. Bármely erősségű is egy alakulat, ha (jelen pillanatban) keleten játszik, akkor az automatikusan visszább utasítja a ranglistán. Saját tapasztalataim szerint ma már mindenki a konferenciához megfelelően mérlegel és állítja össze a maga erősorrendjét.

Egy kérdés fogalmazódott meg bennem a az idei NBA döntő első mérkőzésén. Jó üzlet-e az NBA-nek, hogy a ligában két konferencia harcol egymás ellen? A közös divízióban harcoló csapatok négy, ám különböző konferenciában játszó csapatok mindössze két alkalommal ütköznek meg egy szezonban. Jó ez nekünk? Valljuk be őszintén, nagyon kevés olyan alakalom volt a liga történetében, amikor nyugat és kelet ugyanolyan erőt képviselt. Összehasonlíthatjuk az élcsapatokat is ilyen szempontból, hiszen a közelmúltban elért bajnoki címek nem kötődnek szorosan egyik oldalhoz sem, de ne felejtsük el, hogy amíg egy csapat az egyik oldalon egy közepesen erős, akár rájátszásba jutó együttes, addig a másik oldalon ugyanez a csapat akár kilóméterekre leszakadhat a táblázatról, és már a szezon közepén elkezdheti a nyári draftsorsolás jelöltjeit nézegetni.

Egy saját gondolatokból álló cikknél illik konkrét példát is felhozni, úgyhogy kiragadnám a mai játékosállomány általam vélt egyénileg két legjobb darabját. Kobe Bryantet és LeBron James-t. Két összehasonlítás:

– Cseréljük meg ezt a két játékost! A holnapi második találkozón Kobe a Cavaliers alapembereként emberfeletti teljesítménnyel megnyeri csapatával a mérkőzést, sőt tegyük fel, hogy később az egész párharcban legyűrik a Spurs-t. A Cavs bajnok, Bryant a döntő legértékesebb játékosa. James? Los Angelesben tölti a felettébb kellemes heteket, és valószínűleg a tengerparton fekszik feleségével és némi pina colada koktél társaságában.

– Cseréljük meg a két csapatot! A helyzet gyakorlatilag ugyanez lenne, nemde?

Mire akarok kilyukadni? Arra, hogy egy sztár nem magától születik, hanem egy csapatba szülik bele, ahol később sztárrá válhat. Hiába minden erőfeszítés, ha nincsenek megfelelő csapattársak, vagy rossz konferenciában játszik az illető. Elképzelhető, hogy a Jamesszel felálló (nyugati konferenciában játszó) Cavs kiesik az elsőkörben a Suns ellen? És az, hogy a Bryanttel felálló Lakers 4-2-vel kiüti a Pistons-t, majd bejut keletről az NBA döntőbe? El.

Ez a porszem csak az én szememet zavarja?

Szerző: Kun Zsolt

Dátum: 2007. 06. 09.