Közeledik a szeptember, ilyenkor szinte semmi nem történik az NBA világában, így ez egy tökéletes alkalom arra, hogy átnézzük, melyik poszton kik lesznek a jövő év legjobbjai rangsorolva. Körbekérdeztem a szerkesztőségben, így a lista valamelyest reprezentatív, nem csak az én véleményemet tükrözi. Az irányítókat már átvettük, lássuk a dobóhátvédeket.
Akik kiszorultak a Top 10-ből, de említésre méltóak:
Kobe Bryant: A Lakers ikonja túl van karrierje csúcsán, ez 37 évesen nem is csoda, főleg annyi játszott perccel, amennyi neki van. Az elmúlt két szezonban összesen 41 meccsen tudott pályára lépni, ezért a 10 legjobb közé már nem fér be. Valószínűleg utolsó szezonjára készül, ha a csapat nem is lesz nagyon jó, egy egészséges Bryanttől elfogadható számokat várhatunk.
JJ Redick: Áttérünk a Staples Center másik öltözőjébe, a Clippers kettese éppen, hogy lecsúszott a listánkról. A 31 éves játékos tavaly karrierje legjobb szezonját futotta, az egyik legjobb dobó a ligában, viszont csapata a nyáron nagyon „megtelt” a periméteren, így valószínűleg kisebb szerepkörre számíthat jövőre.
Victor Oladipo: Mr. 360 még csak a második szezonján van túl, de már most közönségkedvenc Orlandóban. Idén végre nyerni is akarna a floridai egyesület és Skiles kinevezése valószínűleg segíteni fog a fejlődésében. Kiugró szezont várunk tőle, de egyelőre nem fér oda a legjobbak közé. Talán jövőre más lesz a helyzet.
Lássuk, szerintünk ki a 10 legjobb ezen a poszton:
10. Joe Johnson: A Nets veteránja sok savat kap, főleg a fizetése miatt. Lássuk be, messze túl van fizetve, soha nem is volt az a játékos, akit az Atlanta látott benne, amikor aláírta 2010-ben a 6 évre szóló 124 millió dolláros szerződést. Ettől függetlenül egy rendkívül clutch játékos, egy-egy ellen halálos (nem véletlen az ISO-Joe becenév), és védőnek se mondanánk a legrosszabbnak. Tavaly az egyik legrosszabb szezonját futotta, viszont Deron Williams távozásával joggal várhatunk el tőle javulást, főleg, hogy nyáron szabadügynök lesz, és nem tervezi még a visszavonulást.
9. Danny Green: A Spurs játékosa kalandos utat járt be, mire odakerült, hogy évi 8 számjegyű fizetése legyen, hiszen egy igazi sikertörténet az övé. Második körös draftpickként első három szezonjában többet játszott a D-ligában, mint az NBA-ben, egy rövid időre még a szlovén bajnokságban is megfordult. Most már NBA bajnok, az egyik legjobb perimétervédő, és az egyik legjobb triplázó az egész ligában, poszttól függetlenül. Az újabban nagyon divatos kifejezéssel élve, a 3-and-D játékosok mintapéldánya. Jövőre is kulcsfontosságú szerepe lesz a liga egyik legjobb csapatában.
8. Wesley Matthews: Matthews karrierje sok mindenben hasonlít az előbb említett Greenéhez. Egy nem draftolt játékosból és nem garantált szerződésekből küzdötte fel magát az egyik legjobb 3-and-D játékossá, az elmúlt két évben csak Steph Curry és Klay Thompson dobtak nála több triplát. Nem áll könnyű szezon a Dallas Mavericks új játékosa előtt, márciusi Achilles-szakadása utáni rehabját csinálja éppen. A Vasembernek becézett dobóhátvéd saját elmondása szerint a szezon elejére rendben lesz, és jobb lesz, mint valaha. A történelmi példák nem kecsegtetnek túl nagy reménnyel, meglátjuk mikor és milyen állapotban térhet majd vissza.
7. Monta Ellis: Az Indiana Pacers legújabb tagja rendkívül megosztó játékos egész karrierje során. Egyrészt kimondottan jól lát a pályán, ha elkapja a fonalat megállíthatatlanok a betörései, tavaly a szezon nagy részében az egyik legjobb clutch mutatókkal rendelkezett, másrészt viszont kimondottan rossz védő, és a tripla még mindig hiányzik a repertoárjából. Így nagyon nehéz köré építeni egy olyan csapatot, ahol a hiányosságai nem tűnnek fel annyira, támadóoldalon brillírozhat, és még a csapat is jó. Talán a Pacers lesz ez a hely, papíron George Hill és Paul George rendkívül jól kiegészítik a játékát. Ugyan 30 éves már, de mindenképpen nagyszerű szezont várhatunk tőle, talán jövő ilyenkor nem ő lesz a legmagasabb pontátlaggal rendelkező játékos, aki még sosem volt All-Star.
6. DeMar DeRozan: A Raptors 26 éves játékosának a tavalyi szezonja elég rosszul sikerült. 22 meccset ki kellett hagynia ágyéksérülése miatt, és soha ilyen rosszul nem dobott még NBA karrierje során, de a védekezése is rendkívül visszaesett miután visszatért sérüléséből. Jövő nyáron lejár a szerződése (ugyan lesz játékos opciója 2016-17-re, de szinte kizárt, hogy lehívja majd), így meglesz a plusz motivációja, ha nem lenne elég a tavalyi első körös kisöprés. Carroll érkezésével valamelyest csökkenhet a védőoldali terhelése, így elkezdhet végre megtanulni triplát dobni.
5. Dwyane Wade: A Miami Heat ikonja túl van már karrierje csúcsán, ezt főleg rossz térdeinek köszönheti. 15-20 meccs kihagyást a következő szezonban is elkerülhetetlennek tűnik, viszont amikor játszik, még mindig az egyik legveszélyesebb támadójátékos az egész ligában. Ahogy Dragic-nál is írtuk az előző részben, ha a Heat kezdője relatív egészséges tud maradni, akkor könnyebb dolga lesz támadó és védőoldalon egyaránt. A 21-5-4 statisztikai mutató most is benne lehet, ami megsüvegelendő.
4. Bradley Beal: A Washington Wizards dobóhátvédjének rövid karrierje során nem volt sok szerencséje a sérülésekkel, három szezonja alatt már 54 meccset hagyott ki, ráadásul többször fáradásos töréssel, ami nem a legjobb jel. Ettől függetlenül a következő szezont egészségesen kezdi majd, és mivel a fővárosiak nem fognak neki hosszabbítást adni ősszel (mivel teljesen logikusan Kevin Durantre hajtanak jövő nyáron), így egy új szerződés is ott lesz a motivációs listán a 22 éves játékosnál. Halálos kinti dobó és védőoldalon is megállja a helyét, rendkívül fiatal és kiugróan jó szezont várunk tőle, ezért kerülhetett ilyen előkelő helyre a listán.
3. Klay Thompson: Az újdonsült bajnok nagyszerű szezont tudhat maga mögött, és sikeresen elhallgattatta kritikusait, akik nem értették miért nem cserélték el Kevin Love-ért tavaly nyáron. A 37 pontos negyedet nem fogjuk egykönnyen elfelejteni, ahogy azt sem, ahogy a bajnok csapat egyik alappillére volt egész szezonban. A liga második legjobb dobója csapattársa Curry után, és posztjának talán legjobb védője. Még csak 25 éves, nem tudni hol lesz nála a plafon. Azért került „csak” a harmadik helyre, mert az előtte lévő két játékos nagyobb vezére volt csapatának, de ez nem Thompson hibája – ha Steph Curry a csapattársad, akkor ennyivel kisebb a felelősséged ezen a fronton.
2. Jimmy Butler: Tavaly ilyenkor a Chicago Bulls 4 év 40 millió dollárt ajánlott hosszabbítás gyanánt a dobóhátvédnek, ami akkor egyébként korrekt szerződésnek tűnt. Butler magára fogadott, és milyen jól tette. Minden statisztikai mutatóban javult, nem is keveset, egy jól védekező kiegészítőemberből egy igazi szupersztár lett, aki első számú opció egy playoff-csapatban. Ugyan megkapta új szerződését, de semmi okunk azt feltételezni, hogy ne folytatná azt, amit tavaly elkezdett.
1. James Harden: Harden teljesen egyértelműen lett az első helyezettünk ezen a listán. Talán nem mindenkinek jön be a játékstílusa, de hihetetlen hatékony amit csinál, és kevés játékos lett volna képes egy ilyen sérülésekkel teli csapatot 56 győzelemre és konferenciadöntőbe vezetni. Emeljük kalapunk a Szakáll előtt. Jövőre is a liga egyik legveszélyesebb támadójátékosa lesz, és most már a védekezésével sem lehet igazán cikizni.