Elvárás, nyomás, teher, teljesítménykényszer. Ezeket a szavakat hallva mindenki aggódni kezd, és reméli, hogy nem rá várnak/utalnak ezek a kemény kifejezések, de LeBron James más, neki kell a kihívás. Ő mindenkinek meg akarja mutatni, hogy igenis képes azokra a dolgokra, amiket nem feltételezünk róla.
Nehéz gyerekkora volt, sokat nélkülözött, ám felfigyeltek rá és ő élt a lehetőséggel. Ez a képessége mindmáig nem hagyta cserben, most is kihasználja minden esélyét a továbbhaladásra.
Hősünk a St. Vincent-St. Mary gimnázium kosarasaként vált híressé (annyian voltak rá kíváncsiak, hogy új, az előzőnél háromszor nagyobb befogadóképességű arénába kellett átköltöznie a csapatnak). Ő lett „A Kiválasztott”. Nem is csoda, hisz középiskolásként elnyert címeinek, elismeréseinek sora szinte végeláthatatlan, mindenkit lenyűgözött érett játékával. Sosem tapasztalt méretű figyelem mellett, majd’ 100 millió dolláros reklámszerződéssel a zsebében, az egyetemet kihagyva lett NBA játékos.
2003 nyarán David Stern az ő nevét mormogta el elsőként a megszokottnál is nagyobb érdeklődés mellett megrendezett drafton. A 2002/2003-as évadot pocsék, 17/65-ös mutatóval záró és ezzel ligautolsó Cavaliers-hez került. A három poszton bevethető, NBA-kész fizikummal rendelkező játékos rögtön a csapat élére állt, rögtön a csapat élére KELLETT állnia. Zöldfülűként berobbant a liga legjobbjai közé, elnyerte az Év Újonca díjat, megduplázta a győzelmek számát és az ohiói nézőszámot 60%-al megnövelte. Az első komoly próbát kiállta.
Az olimpikonként eltöltött nyarat követően jöhetett a következő szezon. Átlagait még feljebb tornázta, immár vitathatatlanul az NBA szűk elitjébe tartozott. 20 évesen. A Cleveland tovább erősödött, pozitív mérleggel zárt, ám az idényvégi edzőváltás körüli hercehurca miatt ismét lemaradt a rájátszásról. LeBron nem csüggedt, tovább dolgozott, hisz szerinte „Amit jól tudok, azt azért tudom jól, mert megtanultam, majd rengeteget gyakoroltam.”.
Az eredmény nem is maradt el. 2006 utószezonjában az 50 győztes csatát megvívó Lovagoknak is helye volt. King James élete első Playoff meccsén tripla-duplával segítette győzelemre csapatát a Wizards ellen. Végül öldöklő küzdelemben, hat mérkőzés alapján a Cleveland bizonyult jobbnak, elsősorban James utolsó másodpercekben hozott jó döntéseinek hála. Azonban itt véget is ért a menetelés, a második kör és az akkori regnáló Keleti bajnok Pistons a sorsdöntő 7. derbin szertefoszlatta LeBronék álmát.
El is érkeztünk a közelmúlt és a jelen történéseihez. Idén a Cavs volt az egyik legszerencsésebb alakulat, ők valahogy elkerülték a ligát sújtó sérüléshullámokat. Mike Brown edző beépítette a kezdőcsapatba a sokoldalú szerb Pavlovicsot, ezzel megalapozta a szezonvégi nagy hajrát. A lovagok végül ismét 50 meccset nyertek az alapszakaszban, mindközül a legértékesebb az utolsó játéknapon aratott győzelem, mellyel megelőzték a Chicagót és így Kelet második helyén kvalifikálták magukat a rájátszásba. Nem volt mindegy, hisz így a tavaly bajnok Heat helyett a két ászát nélkülöző Washington várt rájuk a nyitó sorozatban. LeBronék nem ismertek kegyelmet és kisöpörték a tartalékos fővárosiakat. A következő ellenfél a Nets-Raptors párharc győztese. A második kör már biztos komolyabb erőfeszítést igényel majd a clevelandi gárdától, ám ha ezt az akadályt is sikerrel veszik, akkor elérhetővé válik a Nagydöntő.
No de ne szaladjunk ennyire előre… a lényeg, hogy A Kiválasztott előtt itt van az újabb lehetőség, hogy megmutassa a kritikusoknak, hogy fővezérként a profik közt is képes csapatsikereket elérni. 2007-ben, 22 évesen elég érett-e már az újabb lépcsőfok megtételére?
Dátum: 2007. 05. 02.