Lemegy a nap

…., de egyszer följön újra. Phoenixben is, ahol az elmúlt szűk 40 év sikerességétől elkényeztetett szurkolók meglepődve láthatták, hogy a Nash-éra után előbukkanó csapat milyen harmatos. A(z ideiglenes) gyengeség még elviselhető lenne, de pár begyűjtött elsőkörös cetlin (Lakers, Timberwolves) és a rossz szerződésektől mentes csapatfizetési listán kívül nem sok minden ad okot optimizmusra Phoenixben. A Dragic-Dudley-Gortat tengely minőségi veteránjai még akár egy biztató jövőképet is színesíthetnének, ha lenne legalább egy, minimum All-Star kaliberű játékos előttük.

De nincs. És ebből a keretből nem is lesz.

Bármilyen természet-, sport- és sportmarketingellenesen hangzik is, de Dragicék jelenleg semmi mást nem csinálnak, mint megakadályozzák a Sunst abban,hogy az első helyeken draftolva lerövidítse az alámerülés időszakát.

Egyszerűbben kifejezve: eljött a teljes újjáépülés ideje.

Nézzünk egy lehetőséget ennek radikális megvalósítására!

Az alábbi tranzakció lényegében 3 cserét (Phoenix-Cleveland, Phoenix-Dallas-Sacramento, Phoenix-Portland) foglal magában, mert van némi „átjárás” a három „alcsere” között. A draftsorrendnél az nba1.hu mockját vettük figyelembe:

CLE adja 1/1 draftjog Phoenixbe
CLE kapja Dudley, Fredette, 1/7 draftjog

A Cavs alig zárt gyengébb mérleggel, mint a Suns, de ha Irving és Varejao együtt nem hagy ki egy teljes szezonnyi meccset, akkor fordított lenne a helyzet. A sanyarú phoenixi helyzetet jól mutatja, hogy még a Cleveland is egy Irving-Waiters-Thompson trióval jár előbbre a rebuildingben.

De a Cleveland órája is ketyeg, mert a James távozása utáni purgatórium kezd kicsit hosszúra nyúlni. Ráadásul a király jövőre szabadúszó lesz, és ha addig nyer még két bajnoki címet Miamiben, akkor Michael Jordan nimbuszának ostromlásához (talán ledöntéséhez?) kiváló lépcsőfok lehet, ha otthon is nyer bajnokságot.

De Lebron James sehova sem fog aláírni azért, hogy egy ifjoncválogatottat istápolhasson: neki legalább play-off közeli csapat kell. A megbízhatóan triplázó és Irving Nash-re emlékeztető kiosztásaiból esetlegesen profitáló Dudley ebbe az irányba lehet az első lépés (jó szerződése nem szűkíti indokolatlanul a Cavs mozgásterét), Fredette pedig megidézheti a vélhetőleg távozó Gibson szép emlékű tripláit.

Burke-nek Irving miatt nincs értelme, Noel a sérülése miatta Lebron-ügyben non-faktor, Porter viszont akár még benn is lehet 1/7-nél.

DAL adja Marion Sacramentóba, 2013 1/13 draftjog Phoenixbe
DAL kapja Tucker

Mark Cuban megint nagy dobásra készül és ha Howardra nincs is sok esélye, egy Al Jefferson-Jennings párosra futhatja, ha Mariontól sikerül megszabadulni. A minimális fizetésű Tucker pénzügyileg ideális a rotációba.

POR adja Leonard, Freeland, 1/10 draftjog Phoenixbe
POR kapja Gortat, Scola, S. Brown, Haddadi

A Blazers kezdőcsapata erős, cserejátékosai az egész liga leggyengébbjei voltak tavaly. Ezzel a húzással kapnak egy klasszikusabb centert a kasszírozási szándékkal vélhetőleg távozó Hickson helyére, valamint majdnem egy komplett cserepadot. Megszabadulnak Freelandtől.

SAC adja Fredette, 1/7 draftjog Clevelandbe, Salmons Phoenixbe
SAC kapja Dragic, Marion, Freeland

Az új tulajdonosok az eddigi katyvaszból megpróbálnak valami csapatra emlékeztetőt kihozni. Dragic és Marion hiányposztra érkeznek (utóbbi alázatos játéka hozzájárulhat a csapat értékreformjához), Fredette Dragic és Thomas mögött amúgy se nagyon jutna szóhoz. Ha Cousins és Evans is összekapja magát, a play-offért is versenyben lehetnének.

PHO adja Dragic Sacramentóba, Gortat, Scola, S. Brown, Haddadi Portlandbe, Dudley Clevelandbe, Tucker Dallasba
PHO kapja Leonard, Salmons, 1/1, 1/10, 1/13 draftjogok

A Suns gyakorlatilag a teljes csapatát eladja, és (a súlyos egészségügyi problémái miatt a visszavonulás ellen küzdő Frye kivételével) nem marad 25 évesnél idősebb játékosa. Van viszont idén 4 lottery pickje.

A Suns 1/1-nél Burke-öt, 1/5-nél Oladipót, 1/10-nél Zellert, 1/13-nál Goodwint, 1/30-nál Kabongót draftolja.

Mivel így rengeteg hely maradt a sapka alatt és jövőre nincs reálisan megszerezhető nagy név, a Phoenix 4 évre 52 milliót dollárt (4. év csapatopció) ajánl Andrew Bynumnak. Ha valahol, akkor Phoenixben gatyába tudják rázni Bynum térdeit, és itt ő lehet a vezér.

Wesley Johnsont 3 évre 9 millióért (3. év csapatopció) újraszerződtetik.

Az újjáépülő Suns a következőképpen nézne ki (zárójelben a jövő évi fizetéseik millió dollárban):

Trey Burke (4,5) / Kendall Marshall (2) / Myck Kabongo (0,9)
Victor Oladipo(3) / Archie Goodwin(1,6)
Marcus Morris (2) / Wesley Johnson (3) / John Salmons (7,5)
Markieff Morris (2) / Cody Zeller (1,9) / Michael Beasley (6)
Andrew Bynum (13) / Meyers Leonard(2,2) / (Frye(6,4))

Ennek a képzeletbeli csikócsapatnak az összfizetése 56 millió dollár, de Salmons és Beasley (összesen 4 milliós) kivásárlásával és Frye esetleges visszavonulásával 2014 nyarára a Suns ismét mélyen a sapka alatt lenne.

A csapat annyira kiüresedik Bynum körül, hogy esetleges briliáns teljesítménye sem fogja jelentősen hátráltatni a Sunst abban, hogy versenybe szálljon Andrew Wigginsért. Ha a Burke-évjáratből legalább egy újonc kifutja magát, akkor a Wiggins-Parker-Randle trió egyik tagjával és Bynummal kiegészülve már komolyabb erőt képezhetne.

Zeller szorgoskodhat Bynum mellett, Leonard szaladgálhat helyette, Morrisék dobálhatják a triplákat körülötte, a Burke/Oladipo/Goodwin hármas pedig teher nélkül fejlődhet.

Ha az újjáépülésnek ez az első, kétéves köre nem jön be, a feltupírozott statisztikájú Bynum értékes cserealap lehet.

 

Dátum: 2013. 06. 11.