Sok kiváló játékos mellett néztek el a GM-ek az egy héttel ezelőtt tartott drafton, de ugyanakkor nagyon sok tehetséggel is gazdagították kereteiket. Tekintsük át az egyes csapatok választásait és értékeljük azokat:
Atlanta Hawks – Jordan Crawford (#27) és Pape Sy (#53)
Jordan Crawford nem csak nevében, de játékstílusában is hajaz az atlantai kedvencre, Jamalra. Egy klasszikus dobóhátvéd, aki a pálya minden pontjáról veszélyes tud lenni és akinek betörései vagy tempói éppen olyan veszélyesek, mint a 8-9 méterről eleresztett triplái. Joe Johnson ide vagy oda, érdekes és érdekfeszítő lesz a Crawford-ikreket (még ha semmilyen rokoni kapcsolatban sem állnak egymással) egyszerre a pályán látni. Már csak a mezük feliratozását kéne valahogy megoldani: Ja. Crawford és Jo. Crawford?
Pape Sy kiválasztása mindenkit meglepett. A francia élvonal alsóházában mindössze 14 percet átlagoló fiatalról túl sokat nem tudtak a szakértők, de a tehetséges, sokoldalú hátvéd a Hawks vezetőségét illetve az újdonsült vezetőedzőt meggyőzte. Ettől függetlenül valószínűsíthető, hogy még pár évig Európában fog maradni.
Értékelés: gyenge közepes
Boston Celtics – Avery Bradley (#19) és Luke Harangody (#52)
Amennyire lehetett ezzel a két választással a Boston felkészült az esetleges nyári veszteségekre. Ray Allen távozásával óriási űrt hagyna maga után, ami egy ennyire jól működő gépezetben komoly problémákat jelenthet.
Avery Bradley(a képen) játékstílusa tökéletesen illeszthető a kieső fogaskerék helyére. A mindössze egy NCAA évvel a háta mögött érkező, kicsit alulméretezett hátvéd izgalmas és kellemetlen párost fog alkotni Rajon Rondóval. Bradley szívós és szemfüles védekezése illetve a támadó térfélen villanó vajkeze hamar feledtetni fogja a kelta drukkerekkel Ray Allen hiányát.
Ritkán lehet egy második körös választásra azt mondani, hogy tökéletes, de Harangody kiválasztása annak tekinthető. A Notre Dame egyetem gólzsákja nemcsak, hogy a pálya minden pontjáról képes betalálni, de igazi melós, igavonó játékos, aki tisztában van képességeivel és korlátaival. Nagyszerű adalék lesz a Boston amúgy is erős padjára.
Értékelés: a lehetőségekhez mérten kiváló
Charlotte Bobcats – senki
Hallani lehetett a draft előtt és alatt is olyan pletykákat, miszerint a Charlotte igyekezni fog bevásárolni magát a második kör elejére, de úgy látszik Michaelék zsebe nem volt elég mély.
Értékelés: nem jelent meg
Chicago Bulls – senki
A Bulls álmodott egy merészet és úgy döntött, hogy mindent vagy semmit alapon a draftot arra fogják használni, hogy előkészítsék a terepet a nyári igazolásoknak. Ennek megfelelően egy gyomorforgató húzással képesek voltak a 17. választási jogot és Kirk Hinrich-et lényegében ingyen átpasszolni a Washingtonnak.
Amennyiben valóban sikerül ennek a cserének köszönhetően leigazolniuk a LeBron James – Chris Bosh, vagy a LeBron James – Carlos Boozer párost, vagy LeBron James-t bármilyen kombinációban, annak ellenére is ők lesznek a draft nyertesei, hogy kicserélték magukat belőle. Ha viszont az idei őrült szabadügynök-igazolásban a rövidebbet húzzák, egyértelműen ők lesznek a draft vesztesei.
Értékelés: feldolgozás alatt
Cleveland Cavaliers – senki
Köszönték szépen, de volt sokkal fontosabb problémájuk is, mint az idei draft.
Értékelés: igazoltan hiányzott
Dallas Mavericks – Dominique Jones (#25)
Cubanék nem bonyolították túl a történetet és valószínűleg nem is agyaltak túl sokat a lehetőségeken. A két határozott választásuk ugyanis semmiféle észérvekkel nincs megtámogatva.
Nagy kérdés, hogy milyen megfontolásból húzták be a 25. választással a kicsit alulméretezett, de nagyszerű pontszerzési képességgel rendelkező Dominique Jonest (a képen), amikor ott van nekik Jason Terry és DeShawn Stevenson is. Legalább ekkora rejtély viszont az is, hogy miért cserélték el jövőbeni második körös jogokért a 216 cm magas, egyesek szerint első körös tehetséget, Solomon Alabit, amikor Brandan Haywood minden bizonnyal kapós lesz az idei szabadügynök-piacon.
Értékelés: gyenge
Denver Nuggets – senki
Nem rejtették véka alá, hogy be akarják vásárolni magukat a második körbe, és ott el akarják hozni a UTEP egyetem erőcsatárát, Derrick Caractert. Talán pont ez volt a baj, ugyanis nyugati riválisuk a Lakers lecsapott a Glen Davisre hajazó erőcsatárra és hallani sem akartak semmiféle cseréről. Minden oka megvan a Denver vezetőségének a csalódottsághoz, de legalább megpróbálták…
Értékelés: igyekvő
Detroit Pistons – Greg Monroe (#7) és Terrico White (#36)
A Piston szurkolói annak ellenére is elégedettek lehetnek, hogy kedvenc csapatukig nem csúszott le Demarcus Cousins.
Greg Monroe az idei draft legképzettebb és legsokoldalúbb centere, aki magas játékintelligenciájával és éles szemű passzaival nagy hasznára lehet az iránytó nélkül felálló csapatnak. Külön hab a tortán, hogy Monroe személyében végre-valahára van egy olyan centerük, aki a támadó térfélen is otthonosan mozog a festékben.
Terrico White választása azon a ponton már-már kínosan kötelező volt, ráadásul atlétikus és agresszív játéka nagyszerűen beleillik a Pistons jelenlegi hátvédsorába. Pár év múlva talán úgy beszélhetünk erről a választásról, mint a 2010-es draft egyik nagy lopásáról.
Értékelés: nagyon jó
Golden State Warriors – Ekpe Udoh (#6)
Csak azért nem „meglepő és mulatságos” ez a választás, mert 1) az nbadraft.net már órákkal a draft előtt egy határozott mozdulattal betette Udoht (a képen) a 6. helyre (igaz, akkor még azt gondoltuk, hogy ez is csak egy újabb blődség a részükről) és 2) az a csapat áll a dolog háttérében, amely köztudottan, minden logikát mellőzve draftol.
A kalandos utat bejárt 23 (!) éves erőcsatárnak mindösszesen egy igazán jó éve volt az NCAA-ben. Az idei szolidnak mondható szezont követően viszont egyre több GM szeme akadt meg rajta, és egyre magasabbra szökött az ázsiója. Igazi hajtós típus, jó védő, kiemelkedő dobásblokkoló és fura mozgása ellenére támadásban is hatékony tud lenni. A D-ligás All-Starhoz képest mindenképp erősítés. Más kérdés, hogy a 6. draftcetliből sokkal többet is ki lehetett volna hozni.
Értékelés: reménytelen eset
Houston Rockets – Patrick Patterson (#14)
A Rockets nem tétovázott. Köszönték szépen és elhozták az idei draft egyik legérettebb játékosát a hiányposztjukra.
Szögezzük le: Patrick Patterson házon belül az egyik kedvencünk! Nem csak azért, mert 3 év alatt lediplomázott, és nem is azért, mert vérprofi módjára ad interjút, hanem azért mert játéka igénytelenül hatékony. Nem rest a piszkos munkát elvégezni, nagyon igyekvő védő, támadásban a festékből és mezőnyből is termékeny tud lenni úgy, hogy nem követel sok labdát és szívesen alárendeli magát a csapat érdekeinek. Brandon Bass-szerű fizikum és remélhetőleg szerencsésebb karrierút.
Értékelés: kiváló
Folyt. Köv.
Szerző: Szabó Levente
Dátum: 2010. 07. 02.