FO VII. -Helyzetjelentés -Central

„Amint az erős ember is szereti kifejteni képességeit, és élvezi a testmozgást, amint izmait gyakorolja, úgy lelkesíti az „elemző” lelket a megfejtés lelki feladata.”
Edgar Allen Poe

Az amerikai major sportok zárt rendszere mindig is sok izgalmat kínált a csapata épülgetésért szorító szurkolóknak. Melyikünk ne frissítgette volna izgatottan valamelyik hírforrást trade deadline idején, rágta volna le körmét a szabadügynök időszak alatt, esetleg próbálta volna beszurkolni valamelyik fiatal kiszemeltet csapatába a drafton. Az NBA fizetési megkötései és átigazolási szabályzata érzékeny szerkezettéalakítják a csapatok összetételét. Elég egy rossz lépés, és menthetetlenül zuhanni kezdünk a semmibe, ahonnan bizony hosszú és keserves út vezet vissza a helyes útra. Egy fanatikus szurkolónak mindig van mire odafigyelni, ha csapata jövőjéről van szó. Különösen igaz ez, ha olyan gárdának szorítunk, ami a bajnoki címtől a lehető legmesszebbre várja a csodát egy-egy ígéretes fiataltól vagy csapata általános igazgatójától.

A szálak a general manager kezében futnak össze. Ő az, aki felelősséggel tartozik a csapat tulajdonosa és a szurkolók felé. Sokak által irigyelt, de könnyűnek és nyugodtnak semmiképpen se nevezhető munkakör ez. Ő irányítja és hangolja össze az edzők, a játékos-megfigyelők, a különböző tranzakciókat megkomponáló specialisták és az azokat ténylegesen nyélbe ütő igazgatók munkáját.
A liga igazi boszorkánykonyhája ez: a csapatok főhadiszállása, a front office.

Blogom az NBA ezen szegmensére fókuszál. A csapatépítés folyamatát szem előtt tartva igyekszem elemezni a csapatokat, a liga eseményeit, és természetesen az egyetemi liga és a draft sem maradhat ki.

Chicago Bulls
Ez történt mostanság
Felépítettek egy erős keretet MVP irányítójuk köré, hogy aztán annak sérülése után a keleti riválisok helyett a luxusadóval folytassanak ádáz küzdelmet. Végül a lejáró szerződésű Deng elcserélése után utóbbit leküzdötték, de a Washington gárdáján már nem sikerült túljutni.

Legértékesebb assetek
Noah fantasztikus centerré értett. Kedvező szerződésével nagyon komoly értéke lehet most a piacon. A lejáró Dunleavy sok csapat segítségére lehetne, és az újonc szerződéséből kifelé tartó Butler iránt is bőven lenne érdeklődő. Ne feledkezzünk meg Taj Gibsonról sem, akiről mindig tudtuk, hogy remek védő, de szép lassan támadóoldalon is tényezővé válik, így évi 8-9 milliós szerződése hamarosan a liga jobb kontraktusai közé kerülhet. Az idei drafton a 16. és a 19. cetlivel is ők választhatnak.

Anyagiak
A luxusadót elkerülték, de Boozer esetleges kirakásáig helyük az nem lesz a sapka alatt. Ennek fő oka a térdével bajlódó Derrick Rose, aki még 60 millió dollár körül tehet zsebre a következő 3 év során. Lassan fel kell készülniük Butler új szerződésére, valamint Noah is komoly pénzeket fog kapni 2016 nyarán.

Lehetséges célok az offseasonben
Hát ez érdekes lesz. Nem csak mi nézők, hanem a csapat is nagyon sokat veszített Rose sérüléseivel. Vele ez a keret a Heat fő riválisa lehetett volna keleten, nélküle a tisztességes helytállás jut nekik immáron második éve. Sokat cikkeznek Melo esetleges szeles városba költözéséről, de ennek nyilvánvalóan csak akkor lesz realitása, ha Rose-ról biztató hírek jönnek. Ez esetben bőven lesz meló a nyáron. Először is amnesztiálni kell Boozert, majd cserélni szinte az összes kisebb szerződést. Másképp nem nagyon fog beférni egy veterán szupersztár fizetése. Ha Rose nem tud rendesen visszatérni, akkor nagyon rossz szituációba kerülnek. Igaz Noahért nagyon jó „rebuild packot” kaphatnának, de Thibodeu mentalitásával és felkészültségével elképzelhetetlen egy liga hátuljában vergődő Bulls. Valóban el kéne zavarni egy zseniális edzőt, és egy fantasztikus játékost egy PO csapatból? A válasz szerintem egyértelmű nem. Igaz ami igaz, ez a keret egy egészséges Rose nélkül soha nem lesz bajnok, de úgy gondolom, meg kéne tartaniuk értékeiket. Nem jó dolog beszorulni egy ilyen szituációba, de tényleg úgy áll a helyzet, hogy a lehető legjobb csapatot kell együtt tartani, és megvárni, visszatér-e Rose a következő 3 évben.

Cleveland Cavaliers
Mi történt mostanság
James távozása óta sorra hullanak ölükbe a jobbnál jobb draftpickek, de ezeket a lehetőségeket csak korlátozottan sikerült kihasználniuk. Se edzőválasztás terén, se a keret kialakításánál nem sikerült optimális döntéseket hozni, így már 4. éve tanyáznak a lotteryben. Mondjuk abban legalább jók, négy év alatt a harmadik 1/1-et sorsolták nekik, így újra bizakodva várhatják az offseasont.

Legértékesebb assetek
Az idei 1/1 szinte felbecsülhetetlen értékű, ahogy fiatal All Star-irányítójuk, Kyle Irving is komoly értéket képvisel. A Waiters-Thompson páros is bedobható egy-egy cserébe, de megítélésük igen változó. A 2015-ös draftra a Miami és a Memphis védett pickjeit birtokolják, míg sajátjuk sorsa csak a lotteryben lesz a kezükben, amúgy a Bullsnak joga lesz elcserélni rá a sajátját.

Anyagiak
A sok fiatal miatt elég jól állnak. Varejaóra és Gee-re opciójuk lesz, ha mind a kettőjüktől megválnak, még Deng hosszabbításával is beférne egy max szerződés a sapka alá. Lassan tervezgetniük kell, mert a draftolt játékosok első generációja utolsó „olcsó évét” kezdi, utána szépen meg fogják tölteni a sapkát Irvingék.

Várható célok az offseasonben
Őszintén megvallva a Cavsszel vagyok a legnagyobb gondban. Lássuk a tényeket: 4 Top5 pickből 1 blue chip játékost sikerült találni, míg a többiek inkább tűnnek jó kiegészítőknek vagy ordas bustoknak, mint sztárjelölteknek. Az edzőválasztással mellényúltak, az FA igazolások nem igazán jöttek be, a Deng csere fölösleges lépésnek bizonyult, és ennek tetejébe láthatóan a chemistry kialakítása se megy zökkenőmentesen. Tavaly azon a véleményen voltam, hogy nem húzhatják tovább a rebuildet, és a szabadügynök piacon, illetve az esetleges cserékkel a rájátszást kéne megcélozniuk. A 2013/14-es csapat kudarca, és az 1/1 behúzása merőben új helyzetet teremtett. Jamest és Melót nem tartom reális célpontoknak az idei piacon, míg másokban nem látom azt a potenciált, ami átlendítené a gárdát a holtponton, szóval szerintem most jobban járnának, ha türelmesek lennének. Semmiképpen nem szabad elcserélniük az 1/1-et, viszont a többi fiatal esetében mérlegelniük kell ezt a lehetőséget. Ha Waiters játéka vagy személyisége nem illik be a csapatba, nincs mese, távoznia kell. Varejaót én a helyükben nem raknám ki. Vele együtt is bőven lesz helyük megcélozni egy-egy RFA vagy UFA játékost, míg a veterán jelenlét sokat segíthet a fiatal gárdának. Irving bizonyította, hogy igazi nyerőember egy rendesen funkcionáló csapatban, így kötelességük nem mellé nyúlni az edzőválasztással, és a keret kialakításával. Nagy blockbuster cserét vagy igazolást tehát nem várok tőlük, de kisebb-nagyobb ügyletek mindenképpen szükségesek lesznek a nyáron. Remélhetőleg idén végre sikerül egy korrekt offseasont összehozniuk.

Detroit Pistons
Ez történt mostanság
Eléggé a senki földjén rekedt a gárda. Nem igazán hoztak jó döntéseket és a minden évben ígéretesnek látszó fiatal mag ellenére, nem kerültek túl közel a rájátszáshoz.

Legértékesebb assetek
Drummond hatalmas centerreménység, de rajta kívül nem igazán rendelkeznek komoly értékkel. Ő pedig mozdíthatatlan. Egy Greg Monroe S&T-ből hozhatnak ki némi értéket, míg Josh Smith és Jennings nem tűnik mozdíthatónak komoly jövőbeli cetlik beáldozása nélkül. Idei választásuk Charlotte-ba kerül.

Anyagiak
Nincsenek teljesen betáblázva, de ha megtartják Monroe-t, túl sok helyük sem lesz.

Lehetséges célok az offseasonben
El kell dönteniük, hogy a Monroe-Drummond-Smith hármas együtt tartható-e. Ha előbbit hosszabbítják, akkor a következő két évben ezzel a trióval és Jenningsel mennek neki a szezonnak. Mivel ez idén nem ment túl fényesen, csak reménykedni lehet, hogy inkább az edző mint a játékosok sara volt a gyenge szereplés. Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy Drummond köré lehet építkezni, de sajnálatos módon Detroit nem lesz az a szabadügynök csalogató város, ahol könnyű lenne felépíteni egy bajnokcsapatot. Éppen ezért nehéz lenne lemondani Monroe-ról. A Josh Smith igazolást sokáig fogják szenvedni, de nem tűnik reménytelennek a csapat. Egy-két kisebb cserével és igazolással a keleti PO közelébe lehet hozni őket, de addig még nagyon sok munkát kell elvégeznie a szakmai stábnak.

Indiana Pacers
Ez történt mostanság

Összeraktak egy nagyon erős, jól működő keretet, kineveltek egy fiatal szupersztárt, hogy aztán az utolsó pillanatban rombolják le a chemistryt és ezzel a bajnoki álmokat. Szégyenkezni nincs okuk, nagyon kevés csapat lenne képes megverni ezt a Heatet, viszont nem is szabad belesüppedniük a keleti örök második szerepébe.

Legértékesebb assetek
A sztárrá érett George mozdíthatatlan, míg a többiek nem tűnnek túl vonzónak ilyen-olyan okokból. Idei pickjük a Suns birtokában van.

Anyagiak
Ők is beléptek azon contender csapatok sorába, akik nem nagyon rendelkeznek már elkölthető pénzel. Stephenson szerződését még be tudják szorítani a luxusadóhatár alá, de másra nem nagyon fog maradni erőforrásuk.

Lehetséges célok az offseasonben

Valamit kezdeni kell Hibbert fejével. A szezon elején elit centernek tűnő játékos teljesen kipukkadt a rájátszásra. Ha akarja -Westhez hasonlóan- jövőre kiléphet szerződéséből, így az Indianának ezt az évet kell kihasználnia, ha a kemény offseason elé néző Heat elé akar férkőzni. Mivel West se lesz fiatalabb, nem engedhetik meg maguknak, hogy most elveszítsék Stephensont, szóval szerintem mindenképpen hosszabbítani fognak vele, onnantól pedig már csak kisebb cserék és némi újraszervezés várható a kiegészítő játékosok között.

Milwaukee Bucks
Ez történt mostanság
Az utolsó rájátszásuk óta eltelt már pár év. Minden évben húztak néhány furcsa igazolást, majd az idei évre teljesen kipukkadva a 2. pick megszerzésével zárták szezonjukat.

Legértékesebb assetek
Antetokounmpo választása remekül bevált, az ígéretes játékos komoly értéket képvisel, míg John Henson szép csöndben küzdötte fel magát az értékesebb fiatal játékosok közé. Middleton se tűnt rossznak, ahogy Knight is egész korrekt kis szezont futott a „tankcsapatban”. Sanders lehet az, akinek a valóshoz képest a lehető legalacsonyabban van most az értéke, szóval az ő mostani cseréjével nem igazán járnának jól.

Anyagiak
Az hogy Mayóval mi volt a terv, valószínűleg már a csapatnál se tudnák megmondani, ahogy Pachulia szerződése se tűnik egy rebuild első határozott lépésének. Mindenesetre nem állnak nagyon rosszul, és Udoh sorsától függően 40-45 millióról indulnak idén. Ilyasova és Mayo pénzei nem mutatnak jól hosszútávon, és Sanders 4 év 44 milliója is csúnya történet lehet, ha a játékos nem lesz hosszútávon bevethető.

Lehetséges célok az offseasonben
Folytatni kell az építkezést. Sajnos Mayo nem nagyon cserélhető, de Ilyasova mozdítása nem reménytelen. Gyűjtögetni kell az asseteket és az idei 1/2 felhasználása után szép lassan reményteljes és izgalmas fiatal csapattá formálni a sokáig megfáradt, szürke image-t mutató keretet. Mivel lesz bőven mozgásterük, ők is próbálkozhatnak fiatalabb szabadügynököknél, de komoly pénzeket még nem kötnék le a helyükben.

Szerző: Sziebig Andor

Dátum: 2014. 06. 21.