A pesszimisták szerint az idei választék gyenge eresztés volt, míg az optimisták szerint a szerényebb kínálat ellenére is az elmúlt évek egyik legizgalmasabb, legváltozatosabb draft éjszakáján vagyunk túl. Ritkán látott bizonytalanság és a szokottnál is több találgatás és ötletelés előzte meg az idei játékosvásárt; a kiválasztások miértje, valamint a végbement cserélgetések pediglen még tovább bonyolították az egyébként is kusza helyzetet. Sziszifuszi munkára vállalkozik hát az elemző, amikor némi rendszert próbál teremteni ebben a káoszban, és rövid, de tartalmas ismertető kíván írni, hogyan is alakultak az események, csapatról-csapatra, kiosztva egy szubjektív osztályzatot is, elégtelentől a jelesig.
Chicago Bulls #16, #26 A bikák tavaly beletenyereltek a lecsóba (1/1), az idén már szerényebbek voltak a lehetőségeik, és változtak az igényeik is. A Derrick Rose köré szervezendő csapat pedig két hasznos játékossal lett erősebb. James Johnson egy univerzális játékos ( hátvéd és csatár poszton is bevethető), aki sokat tanulhat Salmonstól, de játékperceinek alakulását jelentősen befolyásolhatja Ben Gordon távozása/maradása. A 26-ik helyen választott Taj Gibson Tyrus Thomas cseréje lehet, jó alapanyag, bár pár kiló izmot még rá kell pakolni. Erőteljes kérdőjeles Kirk kapitány sorsa, nagy meglepetés lenne, ha ősszel még a Szeles városban pattogtatna. Értékelés: négyötöd.
Philadelphia 76ers #17 Andre Miller irányító lejáró szerződése okoz fejfájást a Phillynek, mindenesetre felkészültek a távozására is. Bár Jrue Holiday teljesen más típusú játékos. A magánéletben szertelen, de a pályán valódi csapatember. Remek fizikai adottságokkal rendelkezik, fegyelmezett és jó védő, önzetlen, csak sajnos elég fakezű. Vajon új éra kezdődik vagy Miller visszatér? (A Philadelphia film anno Oscart kapott). Értékelés: jó lehet.
Miami Heat #43, #60 Floridában forráság van, de a legégetőbb probléma, hogy a csapat ásza Dwayne Wade addig nem hajlandó meghosszabbítani a szerződését, amíg garanciákat nem kap arra, hogy bajnokesélyes csapatot építenek köré. Pat Riley és sleppje természetesen erre törekszik, de az idei draft még nem erről szólt. Bár a minden hájjal megkent GM ezúttal sem hazudtolta meg magát. Marcus Thorntont (#43) elcserélte, Patrick Beverley-t (#42)-t viszont megszerezte a Lakerstől. Az utolsó helyen draftolt Robert Dozier-ből talán jó iparos legény lehet. Értékelés: közepes.
Atlanta Hawks #19, #49 A Sólymok magasan szeretnének repülni, de még nem tudni, lesz-e elég erős szárnyuk hozzá. Két tollukat (Law, Claxton) már elhullatták, igaz két újabbat szereztek is. Az Oklandből érkező Jamal Crawford és a drafton szerzett Jeff Teague egyaránt a hátvédposzton érzi otthon magát, bár egyik sem igazi irányító. A jelek szerint felkészültek Bibby elrepülésére, de erősen kérdéses még Williams és Pachulia sorsa és esetleges pótlásuk is. Értékelés: jó egyelőre.
Utah Jazz #20, #50 A utah indiánok vadászmezőiken nyugodt emberek élnek, két szép kerek választással hangolták finomabbra a Jazzt. Eric Maynor sokat próbált, kiforrott irányító, aki Deron Williams méltó helyettese lehet abba a pár percben, amíg a vezér kifújja magát. A center posztra pedig Goran Suton személyében egy képzett ember érkezett, aki a védekezést erősítheti, szó szerint. De az igazán fajsúlyos kérdések még nem dőltek el: marad-e Okur, és Boozer vagy Millsap?. Értékelés: háromnegyed..
New Orleans Hornets #21 A számmisztika szerint a 21 nyerő a kártyában, de a darazsak számára csak egy esély volt a csapat megerősítésére. Chris Paul tehermentesítésére kiválasztották Darren Collisont, és elhalasztották a problémás hátvéd és csatár poszt megerősítését. Az utolsó pillanatban még korrigáltak és megszerezték a Miamitól (#42)Marcus Thornton hátvédet. Byron Scott mester „újoncutálatát” ismerve azonban nem sokra jóra (és játékpercre) számíthatnak. Értékelés: közepes.
Dallas Mavericks #22 Mark Cuban csapatát elkerülte a 22-es csapdája, két helyet ugyan zuhantak (#24), de cserébe kaptak még két választást (#56-ost és egy jövőbeli második körös jogot), köszönhetően a Portland nagyvonalúságának. Először kiválasztottak egy centert (BJ. Mullens), de rövid időn belül irányítóra (és egy 2010 draft cetlire) cseréltek. Rodrigue Beaubois azonban egyelőre Európában marad. A másik választás (Ahmad Nivins) egy masszív csatár, aki alighanem Dirk Nowitzki árnyéka lesz. De nem ez a lényeg: a Mavs híveit sokkal jobban érdekli, hogy a Jason Kidd marad-e Texasban? Értékelés: háromnegyed.
Houston Rockets A rakétások egyetlen választási jog nélkül várták a draft éjszakáját, de ők sem akartak kimaradni az össznépi szórakozásból. Vaskos zöldhasúakért cserébe három a második körben elkelt játékost vásároltak meg. Az atletikus pontgyáros és kőkemény védő Jermanie Taylor (#32), a spanyol irányító Sergio Lllul (#34) és a nagyot zuhanó, de vajkezű hátvéd-csatár hibrid Chase Budinger (#44) is piros-feketébe öltözhet. Értékelés:(a cserepad feltöltése miatt). csillagos ötös.
Portland Trail Blazers #24, #33, #38, #55, #56 Oregonban bőkezűen bántak a draftcetlikkel. A Dallastól megkaparintott joggal (hármat is áldoztak a #22-ért) megszerezték Victor Claver-t, legalábbis papíron, mert a spanyol valószínűleg marad még 1 évet Európában, hogy fejlődjön, de addig sem terheli a Blazers pénztárcáját. (pénzügyből jeles). Jeff Pendergraph (#31) csak egy cetlibe (#38) és Sergio Rodriguezbe került, és Frye (ha marad) vetélytársa lehet. Dante Cunningham (#33) és Patrick Mills (#55) már nem ilyen szerencsés, az egyébként is zsúfolt csatár és irányító posztra érkeztek. Főleg azért mert ez utóbbi helyre- a pletykák szerint- az uborkaszezonban még egy nagy hal (Hinrich?) érkezése várható. Értékelés:jó.
San Antonio Spurs #37, #51, #53 A Spurs az idén tőle szokatlan módon, nagyon aktívnak bizonyult. A draft előtt elpasszolta három játékosát (Bowen, K.Thomas, Oberto) a Milwaukee-nek. Az egyezség értelmében Richard Jefferson a következő szezontól Texasban játszhat. A drafton is sikerült egy izmos fogás, a pittsburghi Barkley DeJuan Blair személyében. Jack McClinton (#51) és Nando De Colo (#53) csak hab a tortán, de ha lesz belőlük valami, nos akkor még inkább találóbb lesz a mázlisták jelző. Értékelés:jeles.
Denver Nuggets #34 Chauncey Billups érkezésével (és vezetésével) átlényegült csapatnak mindössze egy második körös választás jutott. A menedzsment azonban nagyot alkotott. Ty Lawson személyében nagyszerű játékost „loptak” el a Minnesotától, egy jövőbeli elsőkörösért cserébe, szinte már olcsó. Ty a rutinos Billups mellett kitanulhatja a szakmát, és idővel átveheti a kormánypálcát. A képességei megvannak hozzá. A saját jogon választott játékos pedig némi kápéért cserébe Houstonba került. Az uborkaszezon nagy feladata azonban még csak most következik. A szezon felfedezettjének Chris Birdman Andersennek Denverben marasztalása nem lesz sétagalopp. Értékelés: jeles.
Orlando Magic Az Orlandónak egyetlen draftjoga sem volt, sokan úgy vélték, hogy a vezetőség elsődleges célja alighanem a bajnoki döntőt játszó csapat együtt tartása, valamint Türkoglu és Gortat marasztalása. A floridai varázslók azonban váratlanul előhúztak a cilinderből egy All-Star hátvédet. Vince Carter Ryan Anderson csatár társaságában érkezett, míg Courtney Lee, Rafer Alston és Tony Battie távozott. A célok ettől még nem változtak, csak más dimenzióba kerültek. Idővel pedig az is kiderül majd, használt vagy ártott ez a csere a Mágikusoknak. Értékelés: megelőlegezett jeles.
Boston Celtics #58 A trón fosztott bajnok mindössze egy kései második körös választási joggal rendelkezett, ennek ellenére a rajongói számára sem volt unalmas a várakozás. Napok óta rebesgették, hogy a csapat megerősítése érdekében a kelták két meghatározó játékosukat (Ray Allen és Rajon Rondo) is hajlandóak piacra dobni. A vadabbnál vadabb pletykák végül alaptalannak bizonyultak a két játékos egyelőre még maradt. Lester Hudson személyében új fiú is érkezett a csapathoz, aki a hátvédsor mindkét posztján bevethető. Értékelés: jó, de nem reménytelen.
Cleveland Cavalliers #30, #46 Az alapszakasz győztese nem kis meglepetésre nem jutott be a bajnoki döntőbe, mire LeBron James a szokottnál is izgatottabban kezdte el rágni a körmeit. A Főgavallérok is átérezték a probléma súlyosságát, mert még a draft előtt nyélbe ütöttek egy ügyletet, amelynek eredményeként Ben Wallace és Sasha Pavlovic némi kápé és egy jövőbeli választási jog kíséretében Arizonába repült, míg cserébe a legmagyarabb amerikai városba érkezett az NBA emblematikus figurája: Shaquille O’Neal, hogy a lassan öregedő, de még mindig borzasztóan erős center James király oldalán is csatába szálljon a bajnoki aranygyűrűkért. Egy ekkora blockbuster árnyékában szinte el is törpül, hogy az első kör zárasaként egy Christian Eyenga nevű pofa is Clevelandbe került. A második körös választásra azonban érdemes odafigyelni. Danny Green, az egyetemi bajnokcsapat hatodik embere akár az NBA-ben is hasznos ember lehet, feltéve ha Mike Brown edző is úgy akarja. Értékelés: jó.
Los Angeles Lakers #29, #42, #59 Az angyalok városában a bajnoki győzelem ünneplésének mámora helyébe lassacskán az aggódás költözik. Vajon marad Phil Jackson edző és a csapat két meghatározó játékosa: Lamar Odom és Trevor Ariza? Az utóbbi kettő megtartása pénzkérdés (is), a spórolás jegyében sikerült is elpasszolni az első (#29) és egy második köröst (#42) választást, az előbbit New Yorkba, az utóbbit Miamiba. A maradékból draftoltak egy nigériai játékost (Chinemelu Elonu), akinek nagy valószínűséggel „vért kell majd izzadnia”, hogy a szerződést kapjon. Értékelés: pénzügyből: jeles.
És végül, de nem utolsósorban egy csapatra való játékos neve, a teljesség igénye nélkül, akiknek bár nem lettek kiválasztottak, de képességeik alapján jó esélyeink vannak arra, hogy a nyári ligákban és az edzőtáborokban szerződést harcoljanak ki maguknak.
Curtis Jerrells (PG, Baylor, Sr.); Dionte Christmas (SG, Temple, Sr.); Jerel McNeal (SG, Marquette, Sr.);Josh Shipp (SG, UCLA, Sr.); Alade Aminu (SF/PF, Georgia Tech, Sr.) ; Jeff Adrien (PF, UConn, Sr.); Josh Heytvelt (PF-C, Gonzaga, Sr.)
Szerző: Farkas Dénes
Dátum: 2009. 06. 27.