NBA 2009-10 – Atlanti

Jó szokásunkat megtartva ismét hozzálátunk, hogy összefoglaljuk az NBA csapatok kereteinek változását és az előttünk álló idényre vonatkozó kilátásokat.

BOSTON CELTICS
ahogy Galambos László látja

Érkezett: Rasheed Wallace (Detroit), Marquis Daniels (Indiana), Shelden Williams (Minnesota) Lester Hudson (draft, 2/28)
Távozott: Stephon Marbury (?), Mikki Moore (Golden State), Leon Powe (Cleveland)

A Kelták számára az előszezon legfontosabb eseménye Rajon Rondo szerződésének meghosszabbítása lesz. Azé a Rondoé, aki a nyáron annyi izmot pakolt magára, hogy most már állítólag többek szerint élből is látszik, merre mozog a pályán, és aki bizonnyal a jövő nagy irányítójává nőheti ki magát.

A másik nagy feladat, ami mellé már pipát tehetett a vezetőség, az egy tartósan bevethető ember szerzése Kevin Garnett mögé. Épp elég nagy volt a riadalom és a bánat a legutóbbi rájátszásban, ahol Glen Davis és Brian Scalabrine osztoztak a kecskeszakállú erőember percein, hősies módon, ámde szomorkás végeredménnyel. Ezt elkerülendő leigazolták a teljes generációváltáson dolgozó Detroit csatárát, Rasheed Wallacet. Vele most már a Boston is rendelkezik Hatodik Emberrel, ráadásul jövőre egy újabb statisztikai adatban, méghozzá a kapott technikaik számában is az élmezőnybe kerülhetnek.

Kicsit árnyalja a képet, hogy mondhatni, nem terveztek a nagy hármas másik két elemének sérülésével. Pedig Ray Allen mögött csupán Eddie House árválkodik, aki szintén nem mai gyermek; Paul Pierce idejéből pedig az új szerzemények, Marquis Daniels és Shelden Williams szerezhetnek perceket. Nem rossz, nem rossz, de… Még van két poszt.

Stephon Marbury távozása kb annyira rázta meg a csapatért aggódó szurkolókat, mint anno Payton elmenetele. De ki irányítson, míg Rondo a padon ül? Tony Allen, aki finoman fogalmazva is „problémás”? Vagy a második kör legvégéről behúzott Hudson?

Nincs könnyebb helyzetben a szerény 5. kerék a kezdőben, Kendrick Perkins sem. Mikki Moore nem volt egy nagy durranás, de legalább volt valaki… Big Baby Davist szeretjük, de nem center. Scalabrine ugyanez. Wallace méretre meglenne, de a centerposzt nem csak kiló és méter (és leginkább nem kilométer).

Egyszóval, az erősítések ellenére, a csapat Achillese idén is a kezdő ötös életkora, és hozzá a pad haloványsága lesz. Na persze, ha mindenki egészséges, a Nagy Hármas, mit hármas, a Nagy Négyes idén ismét nagyot haraphat. És ha eltekintünk attól, hogy csupán Keleten két csapat is, a Cavaliers és az Magic is erősebb náluk…

Várható kezdőcsapat: Rondo-Allen-Pierce-Garnett-Perkins

NEW JERSEY NETS:
ahogy Galambos László látja

Érkezett: Courtney Lee (Orlando), Rafer Alston (Orlando), Tony Battie (Orlando), Terrence Williams (draft, 1/11)
Távozott: Vince Carter (Orlando), Ryan Anderson (Orlando), Maurice Ager (?)

A Nets minden idegszálával a 2010-es nyári szabadügynök-piacra készül. Ez gyanítható volt eddig is, de a draft napján az Orlandoval megkötött csere még jobban igazolta mindezt.

Vince Carter 2011 nyaráig szóló, átlagosan évi 17 millió dolláros szerződését, és vele együtt karrierjének utolsó értékelhető fél, netán egész szezonját passzolták el; némi gyógyírként a fiatal és vajkezű Ryan Andersont mellékelték hozzá. Cserébe érkezett a szintén újonc, ámde kezdőként remek szezont futó, nem csak arcvédő maszkjában Hamiltonra emlékeztető Courtney Lee, és két lejáró szerződésű veterán, a rájátszásban Nelsont jól helyettesítő Rafer Alston, és a veterán center, Tony Battie.

Ezt megünnepelendő a csapat ledraftolta a 11. helyen a sokoldalú Terence Williamst. Így mindent összeadva és kivonva, 2010-re cirka 27 millióval lesznek a fizetési sapka alatt, ami testvérek között is jelenthet egy nagy, és egy közepes sztárt. A különféle mid-levelekről nem beszélve.

Majd por kezdet szállingózni a csapatra, a legnagyobb eseményt az jelentette, hogy nem hosszabbítottak szerződést Agerrel, és hogy éltek Hayes opciós jogával. Aztán felröppentek pletykák a csapat válságos anyagi helyzetéről, hogy a brooklyni költözéssel gondok lehetnek, és mikor már a segédedzők is menekülőre fogták a kurta fizetések miatt, illetve Ratner saját kezűleg kezdte kicserélni a stadion 100wattos égőit 40wattosakra, borult égből derűcsapásként megérkezett a csapat megváltója (és 80%-os tulajdonlója), az orosz üzletember, Mikhail Prokhorov.

A szurkolók abban bíznak, hogy bátrabban nyúl majd zsebbe, ha eljön az idő, mondhatni ő lesz a Kelet Cubanja. Mindenesetre már „beígérte” Messinát edzőnek, illetve beijesztett azzal, hogy orosz játékosokkal kívánja feltölteni a keretet. Persze ez utóbbi csak rémhír, vélhetően a ténykedése ilyen téren oroszok elleni edzőmeccsekből és a CSKA ellen játszott Europe Live Tour mérkőzésekből fog kimerülni.

A fény már felcsillant az alagút végén, a csapatnak és a rajongóknak már csak egy szezont kell lemerülve kibekkelni.

Várható kezdőcsapat: Harris-Lee-Hayes-Yi-Lopez

NEW YORK KNICKS
ahogy Sárdi Bence látja

Érkezett: Darko Milicic (Memphis), Jordan Hill (draft, 1/8), Toney Douglas (draft, 1/29)
Távozott: Quentin Richardson (Miami), Chris Wilcox (Detroit)

Walsh-ék szinte végig a középpontban voltak a nyár folyamán, mégis elég monoton módon össze lehetne foglalni: hétfőnként Sessions; keddenként Rubio; szerdára Nate; csütörtökre Lee; péntekre LeBron; szombatonként ha-nem-LeBron; vasárnapra pedig Curry aktuális diétás tanácsa szolgáltatott témát a hírportáloknak. Végül csak a taurintúltengéses Robinson és Lee, a két korlátozott szabadügynök írt alá egy évre.

Három új arccal is ismerkedhet a Garden közönsége. Memphis-ből jött a szerb Darko Milicic, aki a pályán kívül nem egyszer igazi szörnyeteg volt, kérdés, hogy a run-and-gun(-and-fun) rendszertől a pályán is azzá válik-e a még mindig ígéretes center. Az újonc Jordan Hillt sokan szegény ember Chris Boshának tartják…hát, ezek szerint a gazdasági válság a szegény embert nagyon megviselte. A hátvéd Toney Douglas viszont kellemes meglepetés lehet az első kör végéről.

A csapat feladata nem más, mint Chandler és Gallinari vezetésével vonzóvá tegyék a Knicks-be való igazolást a 2010-es nyár szabadügynök-sztárjainak. A Rájátszás már bravúr lenne ennek a vezérére váró csapatnak.

Várható kezdőcsapat: Duhon-Chandler-Jeffries-Harrington-Lee

PHILADELPHIA 76ERS
ahogy Takács Dávid látja

Érkezett: Primoz Brezec (Olaszország), Rodney Carney (Minnesota), Jrue Holiday (draft, 1/17), Jason Kapono (Toronto Raptors)
Távozott: Reggie Evans (Toronto Raptors), Andre Miller (Portland), Donyell Marshall(?), Kareem Rush(LA Clippers)

Noha a játékoskeringő nem volt túl nagy a Sixers háza táján, a csapat mégis néhány komolyabb változáson esett át. Még az uborkaszezon legelején, egy csere folytán eltávolították a magasposztokon feleslegessé váló Reggie Evanst, érte pedig megkapták a triplaspecialista Jason Kaponot, a siralmas kinti dobások javítása érdekében. Ed Stefanski, a franchise általános igazgatója ezután a több neves jelentkező közül Eddie Jordant választotta ki csapata új vezetőedzőjének. Jordan személye és játékszemlélete garancia a változásra: a korábban kiforratlan, és olykor túlságosan is az egy-egyezésre épülő 76-osok játékát minden bizonnyal fel fogja váltani egy új szisztéma, a ”Princeton offense”, amely folyamatos mozgást, labdajáratást igényel a játékosoktól.

Nyáron a nagy kérdés az volt a csapatnál, hogy sikerül-e megtartaniuk Andre Millert, a lejárt szerződésű veterán irányítót, miután azonban olyan nagy volt a két fél igényei közötti különbség, hogy esély sem volt a megegyezésre, Miller aláírt a Portlandhez. Habár úgy tűnt, hogy igazi játékmester nélkül marad a csapat, a vezetőség nem esett kétségbe, hanem hamarjában kinevezte a fiatal, de már ötödik szezonját taposó Louis Williamst a gárda első számú irányítójának, egyszersmind megadva ezzel a lehetőséget a kiugrásra. Jóllehet Lou inkább egy pontorientáltabb kombó hátvéd, nem pedig klasszikus egyes, Jordan leszögezte: nincs okuk aggódni a rajongóknak, hiszen az új játékrendszer nem igényli tipikus irányító jelenlétét, a csapat ettől függetlenül hatékony lehet támadásban. A vezetőség ezután még megerősítette néhány tehetséges játékossal a cserepadot: Brezec várhatóan epizódszereplő lesz, Carney – aki egyébként játszott már Philadelphiában – néhány értékes hármassal, illetve gyorsindításból szerzett kosárral járulhat hozzá az együttes sikeréhez. Jrue Holiday, a csapat újonca – habár a szakemberek szép jövőt jósolnak neki – idén valószínűleg nem fog sok játékpercet kapni. A szezon talán legégetőbb kérdése philadelphiai szemszögből az lesz, hogy Elton Brand végre egészséges tud-e maradni, illetve mennyire lesz képes beilleszkedni a számára kissé gyorsnak tűnő új játékszisztémába. Samuel Dalembert tavaly (is) igencsak képességei alatt teljesített, és februárban elcserélését is kérte, végül azonban maradt a csapatnál, és Eddie Jordannek hála, idén igencsak motiváltnak tűnik.

Összességében azt mondhatjuk, jó csapat formálódik Philadelphiában, az Andre Iguodala vezette fiatal mag a tavaly óriásit fejlődő Thaddeus Younggal, a rendkívül gyors Williamsszel, illetve Marreesse Speights-cel és a sérüléséből felépülő, technikás Jason Smith-szel karöltve akár meglepetést is okozhat, de a papírforma inkább a rájátszás első körében való dicsőséges bukás.

Várható kezdőcsapat:Louis Williams-André Iguodala-Thaddeus Young-Elton Brand-Samuel Dalembert

TORONTO RAPTORS
ahogy Molnár Ádám látja

Érkezett: Reggie Evans (Philadelphia), Amir Johnson (Milwaukee), Hedo Turkoglu (Orlando), Sonny Weems (Denver), Jarret Jack (Indiana), Rasho Nesterovic (Indiana), Marco Bellinelli (Golden State), Antoine Wright (Dallas), DeMar DeRozan (draft, 1/9)
Távozott: Anthony Parker (Cleveland), Shawn Marion (Dallas), Jason Kapono (Philadelphia), Pops Mensah-Bonsu (Houston), Carlos Delfino (Milwaukee), Kris Humphries (Dallas), Nathan Jawai (Minnesota), Roko Ukic (Milwaukee)

Az egyetlen kanadai NBA-gárda általános igazgatójánál minden bizonnyal nem akadt elfoglaltabb ember a nyári átigazolási időszakban. Bryan Colangelo osztott-szorzott és egy zseniális, egy szívet melengető és jóhéhány hasznos igazolással próbált mosolyt csalni legjobb alkalmazottjának arcára. Torontóban ugyanis hasonló a helyzet, mint Clevelandben, vagy éppen Miamiban: a csapat első emberejövő nyáron szó nélkül továbbállhat, ha úgy ítéli meg, máshol magasabb célokért küzdhet a jövőben.

Szóval Colangelo is elindította a „Be happy, Chris!” kampányát. A zseniális igazolást a ligában még nem látott bonyolultságú tranzakció jelentette, melynek során Torontóba rakta át székhelyét a tavaly még Orlandóban hősködő Turkoglu. Lehet őt pocskondiázni, meg az évi tíz millió dollárját habzó szájjal kiröhögni, ligaszerte nála fényévekkel hitványabb játékosok keresték és keresik ennek többszörösét. A Raptors Vince Carter óta hiányolt egy biztos kezű meccsvégi hóhért, egy klasszist Bosh mellől, most megkapta. A szívet melengető igazolás Jarret Jack személye, aki a főraptor legjobb barátja, főiskolai csapattársa és egyben egy újabb komoly konkurencia a tavalyi idényben állandó sérüléssel bajlódó José Calderón számára. A hasznos igazolások? A Raptors játékából már évek óta hiányoznak bizonyos elemek, talán az új arcoknak sikerül feledtetni ezeket. Reggie Evans vért iszik, Bellinelli a padról gyúrhatja az átlagát, DeRozanban sokan látják a következő AirCanada eljövetelét, Antoine Wright és Amir Johnson a védekezésen lendíthet.

Érdekes év előtt áll a klub, az sem lenne meglepő, ha kelet nagyágyúi után még pályaelőnnyel repesztenének a rájátszásba, de az sem lehetetlen, hogy szégyenszemre idén is lecsúsznak a túlórákról. Bosh maradását pedig csak az előbbi segítené elő, az is csak akkor, ha végre ő is beleszagolhatna a playoff második körének levegőjébe.

Várható kezsőcsapat: José Calderón-DeMar DeRozan-Hedo Turkoglu-Chris Bosh-Andrea Bargnani

Szerző: NBA1.hu

Dátum: 2009. 10. 28.