NBA 2009-10 – Északnyugat

Jó szokásunkat megtartva ismét hozzálátunk, hogy összefoglaljuk az NBA csapatok kereteinek változását és az előttünk álló idényre vonatkozó kilátásokat.

DENVER NUGGETS
ahogy Márton Tamás látja

Érkezett: Ty Lawson (North Carolina, 1/18), Arron Afflalo (Detroit), Malik Allen (Milwaukee), James White (Houston)
Távozott: Dahntay Jones (Indiana), Sonny Weems (Toronto), Jason Hart (Minnesota), Linas Kleiza (Olimpiakosz, Görögország), Steven Hunter (Memphis)

A Chauncey Billups-Allen Iverson csere magasan a legjobb húzás volt tavaly, Mark Warkentien teljesen megérdemelten zsebelte be az év GM-jének járó díjat. A szülővárosába visszatért Billups személyében vezérére talált a csapat, rögvest a nyugati döntőig meneteltek, reális esély van arra, hogy benő J.R. Smith feje lágya, George Karl visszafoghatja a napi cukorkabevitelt és talán Rocky folyamatos emésztési zavara is a múlté lehet.

Nyáron két fontos láncszem is elhagyta a csapatot, Linas Kleiza – miután a Denver korlátozott szabadügynöké tette – elfogadta az Olimpiakosz két éves ajánlatát és Európába költözött, a tavasszal pofátlan védekezése miatt előtérbe került Dahntay Jones pedig elfogadta az Indiana ajánlatát.

J.R. Smith lehetne az ideális jelölt Jones helyének betöltésére, de Karl egyelőre nem kívánja megbontani a playoffmenetelésben kulcsszerepet játszó cserepadját. Így léphet képbe a Pistonstól megszerzett Arron Afflalo, aki Smith eltiltása miatt a szezon első hét mérkőzésén biztosan kezdeni fog és valószínűnek tűnik, hogy Smith visszatérése után is megtartja helyét Billups mellett a hátvédsorban.

Smith-nek egyelőre kisebb gondja is nagyobb annál, hogy a kezdőről álmodozzon. Nyáron 23 napot töltött a rácsok mögött, miután bűnösnek vallotta magát egy 2007 júniusi balesetben, amely során egy jó barátja életét vesztette. Smith szinte teljesen egyedül töltötte napjait, egyetlen szórakozása a könyvolvasás volt, szabadulása után Billupsszal együtt készült az edzőtáborra és a szavaiból úgy tűnik, jelentőset komolyodott. Hogy ez a pályán is meglátszik-e, majd kiderül.

Chris Andersen 2,5 átlagblokkos szezonja nem maradt jutalom nélkül, a közönségkedvenc Birdman megkapta élete szerződését, 5 éven keresztül 21 millió fog keresni. Nené törött karja teljesen rendbejött, Kenyon Martinnal tovább terrorizálhatják az ellenfelek magasembereit. A drafton egyetlen játékost szerzett a Nuggets, az irányítókat gyűjtő Timberwolvestól egy későbbi első körösért megszerezték Ty Lawsont, aki hosszútávon Billups cseréje lesz, de Anthony Carter megtartása miatt idén még nem fog sok időt a pályán tölteni.

Ne lepődjünk meg, ha a Nuggets megint cserél a szezon elején: 9 millió dollárnyi trade exceptionnel rendelkeznek, amit november elejéig használhatnak fel. Ugyan ez a luxusadó fölé repítené a csapatot, figyelembe kell venni, hogy Billups már 34. évét tapossa és nincs sok idejük, ki kell használni, hogy ilyen jó mag jött össze.

A Nuggetsben idén is benne van a nyugati döntő, Carmelo Anthony már tavaly is foghatatlan volt ha Billups ismét össze tudja rántani a forrófejűekkel teli társaságot, megismételhetik a tavalyi szereplést. A továbblépéshez, a nagydöntőhöz viszont kell egy jól meccselő vezetőedző, vélhetően érzi ezt Warkentien is, akinek nagyon bölcsen egyelőre esze ágában sincs hosszabbítást ajánlani a szerződése utolsó évébe lépő Karlnak.

Várható kezdőcsapat: Billups-Afflalo-Anthony-Martin-Nené

MINNESOTA TIMBERWOLVES
ahogy Sárdi Bence látja

Érkezett: Ramon Sessions (Milwaukee), Ryan Hollins (Dallas), Sasha Pavlovic (Cleveland), Oleksiv Pecherov (Washington), Damien Wilkins (Oklahoma City), Mark Blount (Miami), Antonio Daniels (New Orleans), Nathan Jawai (Dallas), Jonny Flynn (draft, 1/6), Wayne Ellington (draft, 1/28)
Távozott: Mike Miller (Washinton), Randy Foye (Washington), Sebastian Telfair (LA Clippers), Craig Smith (LA Clippers), Bobby Brown (New Orleans), Rodney Carney (Philadelphia), Shelden Williams (Boston), Kevin Ollie (Oklahoma City), Jason Collins (Atlanta)

Május 22-e óta David Kahn a Farkasok menedzsere, és az egykori sportújságíró nem is tétlenkedett a nyáron. Tizenöt új játékosengedély fordult meg azóta Minneapolisban, és ezekből tizet nem is postáztak tovább. A falka tehát jócskán átalakult, de ennek folyományaként megfogalmazódik bennem egy kérdés: Milyen elv alapján építkezik Kahn? Hisz a karrierjük legjobb évét produkáló Foye-Telfair irányítópárost lecserélték, és három új 1-est is hoztak a helyükre. (Ez a szám lehetne négy is, hisz a legígéretesebb játékmester, a mindössze 19 éves Ricky Rubio további két évig még a Barcelona gárdáját erősíti, holott az NBA-s játékjoga már a T’Wolves-nál van.) Többek között az Év Újonca díjra is esélyes, rendkívül robbanékony Flynn-en kívül a Sessions-saga is Minnesotában ért véget.

A két tehetséges karmester valószínűleg nem fog sok időt együtt a pályán tölteni, ebből (és Mike Miller távozásából) profitálhat Corey Brewer, aki talán utolsó esélyt kap 7. helyen való draftolásának igazolására. A felsőbb posztokon a másodéves Kevin Love és a csapat húzóemberének számító Al Jefferson szezonkezdését is sérülések nehezítik. Love kezét törte, Jeffersont pedig tavalyi térdsérülése után most Achillese hátráltatja.

A kispadról Sasha Pavlovic, Damien Wilkins és Ryan Hollins is már egyaránt megvillantotta, hogy mire képest, ha lehetőséget kap, így talán tőlük is lehet számítani pár kellemes meglepetésre. A Cardinal-Blount-Daniels trióról pedig sok mindent elmond, hogy legnagyobb erényük az, hogy szerződésük leketyeg a következő nyáron.

A Timberwolves ugyan szépen kipucolta rossz szerződéseit, illetve összegyűjtött egy tehetséges magot, ám megfelelő vezérek hiányában az erős nyugati élmezőnyben esélytelenek a rájátszásra. Két idény múlva, amikor megérkezhet Rubio, remélhetőleg a klubnak már lesz egy arculata, és még ha ismét tíz új kosarast is igazolnak, nyugodtan mondhatjuk, hogy „egytől-egyig tipikus T’Wolves játékosok érkeztek”.

Várható kezdőcsapat: Flynn-Brewer-Gomes-Love-Jefferson

OKLAHOMA CITY THUNDER
ahogy Jurászik Krisztián látja

Érkezett: James Harden (draft, 1/3), B.J. Mullens (draft, 1/24), Kevin Ollie (szabadügynök), Etan Thomas (Minnesota)
Távozott: Chris Wilcox (Detroit), Chucky Atkins (Minnesota), Damien Wilkins (Minnesota), Desmond Mason (Sacramento), Earl Watson (Indiana).

A franchise első idénye az NBA-ben nem sikerült fényesre, a szurkolók nem sok mindennek örülhettek. Türelem. A nagy kérdés az, hogy mikor jön a robbanás?! Mint ahogyan pár évvel ezelőtt a Portland esetében is, most is tudni lehet, hogy csak idő kérdése a csapat felemelkedése. Azóta látjuk, hogy hova jutottak a tudatos és türelmes csapatépítéssel. Sam Presti a Thunder general managere San Antonióban tanulta a szakmát, ott ahol több mint egy évtizede R.C. Buford munkássága feledtette az emberekkel, hogy milyen kimaradni a rájátszásból. Idén nagy vizsga előtt áll a csapata. Semmiféle nagyobb horderejű tranzakciót nem ütöttek nyélbe a szünetben, évek óta a csapat legfontosabb nyári eseménye a draft.

Évről évre előkelő helyen választhattak és a fiatal játékosokat okosan halmozták fel. Kevin Durant a csapat vezére, a liga egyik legjobb pontszerzője. Idén kiderül, hogy lehet-e rá csapatot építeni vagy „csak” a pontokat tudja termelni. Jeff Green is feljebb léphet a zongoracipelő szerepéből egy kicsivel agresszívabb játékstílussal. Russel Westbrook ha felfogja, hogy támadásban ő maximum csak a 3. opció és a tavalyi shooter énjét levetkőzi, akkor szép idényt futhat.

Az idei drafton sikerült betölteniük egy hiányposztot James Harden megszerzésével. Helyére került egy láncszem, végre van egy használható, távolról is veszélyes shooter az OKC rosterében. B.J. Mullens személyében egy fiatal center csapódott még a draftról a csapathoz. Kivásárolták a szerződéséből Earl Watsont, Chris Wilcox, Desmond Mason, Robert Swift szabadon igazolható lett. Chucky Atkins és Damien Wilkins egy Etan Thomas + 2 draft cetli trade keretein belül Minnesotába költözött, vele pozitív irányban bővült a frontcourt. Leigazolták a veterán irányítót, Kevin Ollie-t és egy évnyi európai játék után Serge Ibaka is csatlakozott a csapathoz. Az edzői stáb is bővült hiszen a sokat megélt Maurice Cheekst nevezték ki segédedzőnek.

Idén még senki sem gondolhatja komolyan, hogy a nyugati konferenciában bejuthatnak a rájátszásba, de a T’Wolves, Grizzlies, Kings hármas beelőzése mindenképpen reális célkitűzés. A kezdőcsapat átlag életkora nem üti meg a 24-et, ez azért sejteti, hogy még várni kell a sikerekre.

Várható kezdőcsapat:Westbrook-Harden-Durant-Green-Krstic

PORTLAND TRAILBLAZERS
ahogy Jurászik Krisztián látja

Érkezett: Andre Miller (szabadügynök), Ime Udoka (szabadügynök), Juwan Howard (szabadügynök) Victor Claver (draft, 1/22), Jeff Pendergraph (draft, 2/1), Dante Cunningham (draft, 2/3), Patrick Mills (draft, 2/24)
Távozott: Sergio Rodriguez (Sacramneto), Channing Frye (Phoenix)

Öt év kemény böjt után a TrailBlazers szurkolók tavaly újra beleszippanthattak a rájátszás csodálatos légkörébe. A fiatal csapat a három nyugati nagymenő mögé felzárkózott a konferencia negyedik helyére. A rájátszás első körében a sokkal több Playoff tapasztalattal rendelkező Rockets nagy falatnak bizonyult és egy 2-4-es párharc után vonulhattak a nyári szabadságukra. (Illik megjegyezni, hogy a párharc után a Rockets 7 mérkőzésre kényszerítette a későbbi bajnok Lakerst.)

A keret nagyon bő és fiatal, a csapat magja egyben maradt, nem volt nagy mozgás a csapat háza táján. A veterán irányító, Andre Miller (FA) aláírásával egy újabb fontos, hiányzó puzzle darab került a helyére. McMillen lassú, sokpasszos rendszerében egy ilyen first-pass point guard vígan meg fog élni. A nyár elején még erősen tervben volt Hedo Turkoglu és Paul Millsap Portland-be költözése is, de mivel nem sikerült megegyezniük életbe lépett az Andre Miller féle „B” terv.

A drafton kisebb meglepetésre három forwardot választottak az első három cetlivel. Megszerezték a Spanyol tehetség Victor Claver játékjogát, a srác 1-2 évet még biztosan Spanyolországban fog pattogtatni, rá McMillan nem számíthat egyelőre, de a három rookie közül ő a legfiatalabb és benne rejtőzik a legnagyobb potenciál, úgy látszik van jövője. Az Arizona State neveltje, a finom kezű, de gyenge védőnek tartott, alulméretezett, Jeff Pendegraph.is csatlakozott a kerethez, Dante Cunningham-el karöltve próbálják majd betölteni Aldridge padozása alatt a pályán keletkezett űrt.

Távozott a csapattól és Sacramentóba költözött egy draft cetlikkel fűszerezett trade keretén belül a padról plusz energiákat hozó Sergio Rodríguez, illetve Channing Frye elfogadta a Suns két évre szóló $ 3.8 millió dolláros szerződését.

Idén elérkezett az év, amikor a Portland méltó kihívója lehet a nyugati nagymenőknek. Az utóbbi években fekete lónak tartott csapat mára kinőtte az underdog szerepkörét, bátran ki lehet jelenteni, hogy a Nyugati Konferencia egyik esélyesei. A céltudatos csapatépítés mintapéldája beérni látszik, ez a csapat pár év múlva lehet, hogy egy lapon lesz emlegetve az 1977-es bajnokcsapattal. Egy biztos, jó úton haladnak.

Várható kezdőcsapat: Miller-Roy-Outlaw-Aldridge-Oden

UTAH JAZZ
ahogy Tőrös Balázs látja

Érkezett: Wesley Matthews, Eric Maynor (VCU, draft 1/20)
Távozott: Morris Almond (Orlando?), Jarron Collins (Portland?), Brevin Knight

Ahhoz képest, hogy a Jazz négy kulcsjátékosát is elveszíthette volna a nyáron, mindenki maradt a fenekén.

Carlos Boozer ment volna, de a kutyának sem kellett. Paul Millsapet vitték volna, de a Jazz megtartotta. Mehmet Okur nemcsak, hogy a csapatnál maradt, de újabb két évre aláírt. Kyle Korver meg bekussolt és hálát adott a sorsnak, hogy nem idén nyáron kell új csapatért kilincselnie.

Egyébként néma csend és hullaszag…

A karmesteri pálca továbbra is az NBA egyik, ha nem a legjobb irányítójának, Deron Williamsnek a kezében van. Ennek ellenére kétséges, hogy a nyugati élcsapatok között a Jazz idén messzebb jutna, mint tavaly.

Boozer és Millsap idén összesen csaknem 23 millió dollárt tehet zsebre, miközben ugyanazon a poszton játszanak és szívük szerint mindketten kezdenének. Mivel előbbi szerződése nyáron lejár, elképzelhető, hogy a szakvezetés még március előtt megpróbál túladni rajta.

A dolgok jelenlegi állása szerint talán egy ügyes hármasra lenne leginkább szükségük, mivel Andrej Kirilenko továbbra is csak keresi magát Sloan rendszerében, Matt Harpring pedig talán már sosem léphet pályára. Ha nem posztokban, hanem karakterekben gondolkozunk, akkor egy harcedzett, de még termelékeny veterán segíthetne Jerry Sloan arcátlanul fiatal csapatán.

A visszafogott nyár lehetőséget nyújtott arra, hogy a keret még jobban összecsiszolódjon és befoltozza a védekezésben tátongó lyukakat. Talán az sem véletlen, hogy a Draftról is két végzőst hoztak el.

Amikor a Jazz előttünk álló szezonjáról beszélünk, talán a szokásosnál is többször kell bevetni a „ha” szócskát. Ha Boozer és Millsap között nem alakul ki feszültség a játékidő miatt… Ha az érkezők közül valaki képes megvetni a lábát a rotációban… Ha a halványabb kettes és hármast posztot képesek lesznek megbízhatóan betölteni…

Előfordulhat, hogy éppen csak beslisszolnak a rájátszásba, de azt sem tartom kizártnak, hogy fityiszt mutatnak a Nuggetsnek, illetve a Blazersnek és divíziógyőztesként zárják az áprilist.

Sokszor hangoztattam már, de nem tudom megtenni, hogy ne írjam le újra. Ideje lenne Sloan mestert hazaengedni a családhoz és egy olyan edzőt szerződtetni, aki képes arra, hogy új életet leheljen a gárdába.

Várható kezdőcsapat: Williams-Brewer-Kirilenko-Boozer-Okur

Szerző: NBA1.hu

Dátum: 2009. 10. 27.