Olimpiai körkérdés

Az nba1.hu stábjának kérdéseire Dávid Kornél, Hajdú B. István, Hetthéssy Zoltán, Méhes Gábor és Szaniszló Csaba válaszol. A téma mi más lehetne, mint az olimpiai kosártorna…

Minden riportalanyunk egy személyre szabott kérdést is kapott, amelyet az interjúcsokor végén találhattok.

Ígéretet kaptunk arra, hogy a fent említett fiatalemberek az év során néhány alkalommal a rendelkezésünkre állnak, így fogadjátok őket szeretettel.

Aki kérdez…
Az nba1.hu stábja.

Aki válaszol…
Dávid Kornél, az első és egyetlen magyar NBA-játékos
Hajdú B. István, a Viasat3 kommentátora, a Magyar Rádió olimpiai tudósítója
Hetthéssy Zoltán, a SportKlub NCAA-kommentátora
Méhes Gábor, a Sport TV NBA-kommentátora, az MTV olimpiai tudósítója
Szaniszló Csaba, a Sport TV NBA-kommentátora

Csapjunk hát a lecsóba!

KIT TARTASZ AZ OLIMPIAI TORNA LEGNAGYOBB ESÉLYESÉNEK?

Dávid Kornél:
Az Egyesült Államok csapatát.

Hajdú B. István:
Az amerikaiakat.

Hetthéssy Zoltán:
Az Egyesült Államok válogatottját.

Méhes Gábor:
Mivel szeretem a meglepetéseket, Spanyolország győzelmét jósolom.

Szaniszló Csaba:
Mint mindenki, én is az Amerikai Egyesült Államok válogatottját. Aki mást nevez meg fő esélyesként, az csak nagyot akar mondani.

MELYIK CSAPAT OKOZHATJA A LEGNAGYOBB MEGLEPETÉST?

Dávid Kornél:
Meglepetést okozhatnak a kínaiak, nagyon kíváncsi vagyok arra, mire lesznek képesek hazai pályán. Ide sorolom még a horvát válogatottat is, akik nagyon erős játékoskerettel rendelkeznek.

Hajdú B. István:
A horvátok, akik ideális esetben bejuthatnak a legjobb négy közé is.

Hetthéssy Zoltán:
A kínaiak minden sportágban (vélhetően a hazai pálya előnyét is élvezve) meglepetéseket fognak okozni. Kézenfekvő tehát, hogy Yao Ming vezérletével a kosárparketten is így tesznek majd!

Méhes Gábor:
Ha eltekintünk a spanyolok általam feltételezett aranyérmétől, akkor a szívem a horvátokat súgja, de az ausztrálok is nagyon jók lesznek.

Szaniszló Csaba:
A házigazda kínaiaktól biztosan számíthatunk meglepetésre. Kíváncsi vagyok még a németekre, és főleg arra, hogy a palánk alatt a Nowitzki-Kaman páros elég lesz-e ellensúlyozni a bántóan gyenge hátvédsort.

MELYIK CSAPAT FOG MÉLYEN AZ ELVÁRÁSOK ALATT TELJESÍTENI?

Dávid Kornél:
Nem hiszem, hogy ebben a tekintetben hatalmas meglepetések előtt állnánk. Nagyon nagy a felhajtás a spanyol válogatott körül, innen lehet a legnagyobbat zuhanni. Ennek ellenére azt gondolom, hogy a spanyolok az elvárásoknak megfelelően fognak teljesíteni. Aggályosabbnak találom a címvédő argentin válogatott kilátásait. A játékoskeretük alapján a döntőben lenne a helyük, de úgy gondolom, előbb el fognak bukni. Már ha egy elveszített elődöntő leszereplésnek számít…

Hajdú B. István:
Az orosz lufi ki fog pukkadni. Csak egy klasszisuk van (Kirilenko), viszont a játékuk könnyen kiismerhető.

Hetthéssy Zoltán:
Logikus érv nem szól mellette, sőt! Én mégis a spanyol csapatra szavazok. A hispánoknak „túl sok minden” sikerült már idén (foci-EB, Nadal wimbledoni és Carlos Sastre Tour de France győzelme). Valahol véget kell érnie a sikersorozatnak. A keretük persze nem erre predesztinálja őket, ez egy furcsa megérzés csupán.

Méhes Gábor:
Úgy érzem, hogy a tavalyi EB-győzelem után az oroszokkal szemben túl magasak az elvárások. Nem lennék meglepve, ha a legjobb négy közelébe sem kerülnének.

Szaniszló Csaba:
Ezúttal nem számítok sokra az orosz válogatottól és a görögöktől sem.

MIT VÁRSZ AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK CSAPATÁTÓL?

Dávid Kornél:
Ha az USA válogatottja csapatként játszik, csaknem lehetetlen felülkerekedni rajtuk. Coach K minden egyes sajtótájékoztatón azt hangoztatja, és az eddig látottak is azt igazolják, hogy ennek a gárdának a tagjai valóban képesek hátrahagyni az egójukat.

Sokan támadják őket azzal, hogy centerposzton gyengék. Ezzel nem értek egyet, bár az igaz, hogy kevés a klasszikus magasember a keretben.

Kérdés az is, hogy a karmesteri pálca végül kinek a kezében köt ki. Kidd az egész torna legidősebb játékosa és már csak ezért is ő fog kezdeni, de hogy végül hány percet fog parkettán tölteni, az már más kérdés. Ne felejtsük el, hogy a FIBA tornáin nem 48, hanem 40 percen kell osztoznia az NBA sztárjainak. A riporterek már most is játszanak a tűzzel, amikor az aktuálisan épp kevesebbet játszót (pl. Carlos Boozer) arról faggatják, mit szól a mellőzéséhez. Ez egy potenciális problémaforrás, amit megfelelően kell kezelniük.

Amit eddig láttam, az kifejezetten bíztató, de nagy kérdés, hogy a sokat hangoztatott csapategység- és játék megmarad-e, ha a rutinos görög, a világbajnok spanyol vagy egy egész meccsen zónázó orosz válogatott ellen szorul a hurok.

Hajdú B. István:
Azt gondolom, és ezzel tudom, hogy nem vagyok egyedül, hogy az amerikaiak sokkal inkább fognak csapatra emlékeztetni, mint korábban. Ez pedig elsősorban a drasztikusan javuló védekezésükben fog megnyilvánulni.

Hetthéssy Zoltán:
Aranyérmet! Az amerikaiak most már talán végleg megtanulták azt, hogy más jellegű kosárlabdával kell előrukkolniuk az olimpián, mint amit a sztárjaik az NBA-ben bemutatnak. Kicsit olyan ez szerintem, mint a kanadai hoki. Mindenki tudta, hogy ők a legjobbak a világon, Naganóban mégis csak a 4. hely jött össze Gretzky-éknek, és csak később, Salt Lake Cityben az arany.

Az edzői stáb Mike Krzyzewskivel, Mike D’Antonival és Nate McMillannel a soraiban pontosan tudja, mi a csapat feladata, és hogy ezúttal nem hibázhatnak! A játékosok a nyilatkozataik alapján nagyon komolyan fogják venni az olimpiát, és ha ez az elszántáság a pályán is megmutatkozik, akkor érvényesülhet a papírforma!

Méhes Gábor:
A döntőben drámai meccsen maradnak alul a spanyolokkal szemben.

Szaniszló Csaba:
Egyértelműen végső győzelmet.

Az aggódókkal magában a tényben egyetértek: ez a keret valóban nem tűnik erősnek 4-es és 5-ös poszton. Csakhogy ne feledjük: a négy évvel ezelőtti csapat többek közt Tim Duncannel, Lamar Odommal és Amare Stoudamire-ral a keretben lett bronzérmes.

Krzyzewski a létező legatletikusabb keretet rakta össze az olimpiára. Ez győztes stratégia lehet.

AZ AMERIKAI SZAKSAJTÓ TÖBBSZÖR HASZNÁLTA MÁR A DREAM TEAM 2.0 KIFEJEZÉST AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK VÁLOGATOTTJÁVAL KAPCSOLATBAN. HA EZ IGAZ, AKKOR A LEGJOBBAKRA VAN SZÜKSÉG A LEGYŐZÉSÜKHÖZ. TEGYÜK FEL, HOGY LEHETŐSÉGET KAPSZ ARRA, HOGY AZ OLIMPIÁN PÁLYÁRA LÉPŐK KÖZÜL KIÁLLÍTS EGY CSAPATOT, AKIK ESÉLLYEL VEHETNÉK FEL A HARCOT AZ USA ELLEN. KIK ALKOTNÁK A KEZDŐCSAPATOT ÉS KI LENNE A HATODIK EMBER?

Dávid Kornél:
Papaloukas – Ginobili – Kirilenko – P. Gasol – Yao + Nowitzki

Hajdú B. István:
Jasikevicius – Ginobili – Nowitzki – P. Gasol – Yao + Scola

Hetthéssy Zoltán:
Calderon – Fernandez – P. Gasol – Nowitzki – Yao + Ginobili

Méhes Gábor:
Papaloukas – Ginobili – Nowitzki – Scola – P. Gasol + Yao

Szaniszló Csaba:
Calderon – Ginobili – Scola – Nowitzki – Yao + P. Gasol

MÁR A TENGERENTÚLON IS ÉVEKKEL KORÁBBAN FELFIGYELTEK A SPANYOLOK REMÉNYSÉGÉRE, A MÉG MINDIG ARCÁTLANUL FIATAL RICKY RUBIÓRA. MIT KELL TUDNUNK RÓLA?

Dávid Kornél:
Rubio 1990 októberében született, vagyis még mindig nem töltötte be a 18. életévét. Ennek ellenére már három szezont húzott le a Joventut Badalona első csapatában. Azt hiszem, ez elég sokat elmond a képességeiről. Ráadásul a spanyol válogatott új edzője, Aíto García Reneses egyben a Badalona edzője is, szóval várhatóan meg is fogja kapni a lehetőséget a bizonyításra.

Rubiót nem a fizikai adottságai emelik az átlag fölé, hanem a páratlan játékintelligenciája. Először akkor láttam játsznani, amikor még a serdülőcsapatban volt és toronymagasan kiemelkedett a mezőnyből.

Ahhoz képest, hogy milyen fiatal, "tudja, hány kiló", nem vállalja túl magát, ritkán sokall be. Hihetetlenül gyors a lába, szívós védő, folyamatosan zavarja a passzsávokat, így rengeteg labdát szerez. Színészi képességeknek sincs híján, gondolkodás nélkül eljátssza a támadófaltot, minden záráson fennakad, összeesik. Ráadásul a spanyol bíróknál már most megvan a respektje, mindent elhisznek neki.

Támadásban sok mozgásból dolgozik, ha éppen nem csinálja meg a saját dobását vagy emeli rá egyre hatékonyabban a hármast, akkor erős és gyenge oldalról, vagy a "hátsó ajtón keresztül" egyaránt befut és felteszi a palánk alól. Az irányítói posztot egyelőre még tanulja, főleg mivel eddig túlnyomórészt kettest játszott.

Ha megakarja állni a helyét az NBA-ben, magára kell szednie némi izmot és szüksége lesz a tengerentúli bírók "segítségére" is az érvényesüléshez.

NBA-hasonmás? Ha beérik, az a minimum, hogy egy jól dobó Kirk Hinrich válik belőle.

A NAGY HÁRMASON (USA, SPANYOLORSZÁG, ARGENTÍNA) KÍVÜL TALÁN OROSZORSZÁG ÉS GÖRÖGORSZÁG KÖPHET MÉG BELE A „NAGYOK” LEVESÉBE. MI AZ OROSZOK TITKA? ELŐBB A KOSÁRLABDA-VÁLOGATOTT, AZTÁN A ZENIT, MAJD A FUTBALL-VÁLOGATOTT. CSAK AZ ESZELŐS BELEÖLT PÉNZMENNYISÉG  AZ OKA, HOGY ENNEK A HATALMAS ORSZÁGNAK A LABDAJÁTÉKAI ALIG MÁSFÉL ÉVTIZED ALATT TÚLTETTÉK MAGUKAT A SZOVJETUNIÓ SZÉTESÉSÉT KÖVETŐ SOKKON?

Hajdú B. István:
Természetesen a pénz is számít, de kitérnék egy, a kérdésben nem említett sportágra, hiszen a folyamat az orosz hokival indult. A legjobb orosz játékosok ugyanúgy kimentek az NHL-be, mint a kosarasok az NBA-be, ráadásul nem csak néhányan, hanem tömegével.

Az eredmény? NHL-játékosok ide vagy oda, az 1998-as naganói téli olimpián három európai csapat szerepelt az elődöntőben. Aztán rá két évre Sydney-ben a kosarasokat is megcsapta a változás szele, amikor csak kínkeservesen tudták átverekedni magukat a litvánokon. Azóta az érmet is meg kell becsülniük.

Amellett, hogy az orosz játékosok testközelből látták és megértették, milyen fizikumra és tempóváltásra van szükségük a sikerhez, mégis megmaradtak oroszoknak és ezt a csapatjátékban remekül tudják kamatoztatni.

AZ OROSZ VÁLOGATOTTBAN KIS HÍJÁN BEMUTATKOZOTT AZ IDEI AMERIKAI EGYETEMI BAJNOK KANSAS CENTERE, SASHA KAUN. MIRE LENNÉNEK KÉPESEK AZ NCAA LEGNAGYOBB SZTÁRJAI AZ OLIMPIAI TORNÁN?

Hetthéssy Zoltán:
Alaptétel, hogy az egyetemi kosárlabdát borzasztóan nehéz összehasonlítani a profival. Nem véletlenül csak egész kivételes tehetségek esetében lehet egy játékosról előre megmondani, hogy biztosan érdemes lesz őt draftolni és később sztárrá is növi ki magát.

Európában persze azért vannak szép számmal olyan (jobbára amerikai) légiósok, akik egyetemi szinten még meghatározónak számítottak, ám nem kerültek be az NBA-be, így átvándoroltak az öreg kontinensre és itt sikeresek lettek.

Szerintem ilyen pályafutás vár majd Kaunra is. Arról nem is beszélve, hogy végzős évében (azaz idén) a bivalyerős kansasi bajnokcsapatnak inkább csak a hetedik-nyolcadik embere volt.

Számára persze óriási lehetőség és egyben megtiszteltetés lett volna, ha pályára lép az olimpián, de nem hiszem, hogy az orosz csapat pont az ő jelenléte miatt okozott volna meglepetést.

A VOLT JUGOSZLÁVIAT MINDÖSSZE HORVÁTORSZÁG KÉPVISELI A TORNÁN, ÉS NEKIK IS CSAK AZ ELŐSELEJTEZŐKÖN KERESZTÜL SIKERÜLT BEKERÜLNIÜK. SZLOVÉNIA TÁVOLLÉTE MÉG CSAK-CSAK ÉRTHETŐ, HA BELEGONDOLUNK, HOGY MINDÖSSZE 12 CSAPAT KVALIFIKÁLHATJA MAGÁT. DE MI TÖRTÉNT A SZERBEKKEL? TARTÓS LESZ EZ A HULLÁMVÖLGY VAGY LÁTNI MÁR AZ ALAGÚT VÉGÉT? MI A LÉNYEGES KÜLÖNBSÉG A KÉT (HORVÁT ÉS SZERB) CSAPAT STÍLUSA KÖZÖTT? MIRE SZÁMÍTASZ A HORVÁT VÁLOGATOTTÓL?

Méhes Gábor:
A fény nem látszik. Elég arra gondolni, hogy a szerbek (akik a nagyágyúkra továbbra is képtelenek ráerőltetni a válogatottságot) a Diamond Ball tornán kikaptak az egyébként nem lesajnálandó Irántól.

A horvátok csak titkon reménykedtek a kijutásban, mivel többek között Giricek és Vujcic sem vállalta a szereplést. Most szerintem verik a fejüket a falba…

Planinic két héttel Athén előtt jóformán lépni sem tudott, Markota pedig az első meccsen megsérült. A szövetségi kapitány, Jasmin Repesa nagyon tudatosan felépítette a csapat védekezését, és ebben a játékosok partnerek voltak. Többek között most ez is a különbség, mert a sok fiatal szerb a régi kontrollált játék és bulldog védekezés helyett a tüzelésben látja a meccsnyerés kulcsát, a horvátok meg "hátul" nyerik a partikat.

Volt szerencsém a sorsdöntő horvát-német derbihez. A németek az egész meccsen alig vezettek, és ami meglepő és szokatlan volt, a kroátok akkor is nagyon higgadtak voltak, amikor meleg volt a pite.

Kemény a csoport. Most úgy gondolom, hogy az oroszokat és ausztrálokat talán meg lehet előzni.

Reálisan tehát a nyolc közé várom őket, a többi már hab lenne a tortán.

AZ ARGENTIN CSAPAT HALMAZOKRA BOMLOTT. EGY RÉSZÜK (SCOLA, OBERTO, NOCIONI ÉS PERSZE GINOBILI) NBA-CSAPATUK AKTÍV ROTÁCIÓJÁNAK FONTOS TAGJA, ÉS MINT ILYEN, HATALMAS TERHELÉST KAP. EGY RÉSZÜK (HERRMANN ÉS DELFINO) VAGY A PADOT MELEGÍTI, VAGY PÁLYÁRA SEM LÉP. EGY RÉSZÜK PEDIG „KLASSZIKUS” KOSÁRLABDÁT JÁTSZIK EURÓPÁBAN HETI KÉT ALKALOMMAL. MIRE LEHETNEK KÉPESEK, KÜLÖNÖS TEKINTETTEL ARRA, HOGY GINOBILI GYAKORLATILAG EGÉSZ ÉVBEN SÉRÜLT VOLT KISEBB-NAGYOBB MÉRTÉKBEN, PEPE SANCHEZ PEDIG EL SEM UTAZHAT A CSAPATTAL?

Szaniszló Csaba:
Az első két mérkőzés (a litvánok és az ausztrálok ellen) döntő lehet. Ha mindkét feladatot sikerrel veszik, az megadhatja a lendületet Hernandez csapatának, ami akár csoportgyőzelemig repítheti őket. Amennyiben ez sikerül, az elődöntő szinte garantált, ha nem, akkor viszont erősen kétséges.

Játékukkal kapcsolatban a legnagyobb kérdés, hogy sérülten tud-e majd Ginobili lendületet vinni a csapat játékába. A bedobót az orvosok úgy engedték el élete alighanem utolsó olimpiájára, hogy tudatosították benne: sérülése bármikor, egyetlen rossz mozdulat következtében kiújulhat, akár a megnyitóünnepségen, zászlócipelés közben… Bár Ginobili számára ezt sem lehetett kellemes hallgatni, még rosszabb lehetett Gregg Popovich kifakadása a döntés bejelentése után. A mester alighanem egyértelművé tette, hogy Manu saját pályafutása mellett a Spurs szezonját kockáztatja döntésével.

Ezek fényében egyvalami bizonyos: az olimpia legértékesebb argentin bokája nem Lionel Messié, hanem Manu Ginobilié.

Szerző: NBA1.hu

Dátum: 2008. 08. 10.