Itt az augusztus, ilyenkor szinte semmi nem történik az NBA világában, így ez egy tökéletes alkalom arra, hogy átnézzük, melyik poszton kik lesznek a jövő év legjobbjai rangsorolva. Körbekérdeztem a szerkesztőségben, így a lista valamelyest reprezentatív, nem csak az én véleményemet tükrözi.
Akik kiszorultak a 10 legjobból, de említésre méltóak:
Eric Bledsoe: A Phoenix Suns 25 éves irányítója tavaly végre bebizonyította, hogy képes 2000 percnél többet is játszani egy szezonban, egy évvel korábban még ez volt az egyik legnagyobb kritika az irányába. Ryan McDonough mindent megtett annak érdekében, hogy a tavalyi drámát feloldja a hátvédsorban (és az öltözőben), így Bledsoe-nak minden lehetősége meglesz, hogy bizonyítsa: a legjobbak közé tartozik.
Derrick Rose: 4 év telt el azóta, hogy a liga legfiatalabb MVP-jének választották, pedig egy örökkévalóságnak tűnik. A tavalyi szezonja felemásra sikerült, reméljük idén elkerülik a sérülések, valamelyest javul a kinti dobása, és akkor talán számolni lehet vele a legjobbak között újra. Ahhoz, hogy MVP közeli teljesítményt hozzon egy kisebb csoda is kevés lenne.
Tony Parker: A francia tavaly katasztrofális szezont futott, ha nagyon kritikusak akarunk lenni, akkor a Spurs korai kiesését simán a nyakába lehet varrni. Idén úgy néz ki, kihagyja az EB-t, így talán egészségesebben tudja majd végigjátszani a szezont.
Lássuk az általunk jövőre a 10 legjobbnak várt irányítót:
10. Goran Dragic: A szlovén irányító tavalyi szezonja eseménydús volt. A már előbb említett phoenixi szituációból Miamiba került, a számain a váltás nem látszott meg, a 16 pont, 4.5 gólpasszos szezonátlag korrektnek mondható. A most következő szezonban minden okunk meg van rá, hogy a 10 legjobb irányító közé várjuk, egyrészt az új szerződése valamilyen szinten ezt meg is követeli, másrészt talán végre egészséges lehet a dél-floridai csapat, és akkor kelet rájátszói közé lehet várni őket. Mondani sem kell, hogy a 29 éves játékosnak oroszlánrésze lesz ebben.
9. Jeff Teague: Az Atlanta Hawks irányítója ligába kerülése óta évről évre jobban teljesít, ezt a tavalyi All-Star szereplése is bizonyítja. Ha már a tavalyi szezonjában hozott 16 pont 7 gólpasszos átlagát hozná hasonló hatékonysággal, akkor már itt lesz a helye a 10 legjobb között, de DeMarre Caroll távozásával talán kicsit borulni fog a Hawks „mindenki egyért” mentalitása és játékstílusa. A 27 éves irányítótól jogosan várhatunk nagyobb szerepkört, főleg a támadóoldalon. Nem lepődnénk meg, ha jövőre újra All-Star lenne.
8. Kyle Lowry: A Toronto Raptors irányítója valószínűleg nem szívesen emlékszik vissza majd a tavalyi szezonra, – még akkor sem, ha életében először All-Star lett – csapata egyszerűen leszerepelt a rájátszásban, bár mentségükre legyen mondva, rengeteg sérüléssel küszködtek. Ettől függetlenül Lowry teljesítményére sok panasz nem lehetett, 18 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó igazán nagyszerű teljesítmény, még ha a dobóhatékonysága vissza is esett. Ezen sokat fog segíteni az a tény, hogy DeRozan remélhetőleg nem lesz sérült a fél szezonban, illetve Caroll sem az a nulla támadójátékos, mint Ross volt. Pár instagramra kikerült kép alapján élete formájában lesz, úgyhogy a helye megkérdőjelezhetetlen ezen a listán.
7. Mike Conley: A Grizzlies irányítója talán kicsit el van felejtve. Vagy talán annyiszor mondtuk már, hogy alulértékelt, hogy lassan túlértékelt lesz? Ami biztos, hogy a 28 éves játékos posztjának egyik legjobb védője, és csapata folyamatosan ott van a tűz közelében a nyugati konferencia legjobbjai között. Még egy kis ráadás lehet, hogy jövő nyáron lejár a jelenlegi szerződése, hatalmas fizetésemelésre számíthat, úgyhogy talán még jobban odateszi majd magát, noha sosem lehetett felróni a számlájára, hogy nem teljes odaadással kosárlabdázik. Talán idén meglesz neki a régóta kijáró All-Star szelekció?
6. Damian Lillard: A Blazers fiatal csillaga eddig is csapata egyik húzóembere volt, viszont így, hogy a kezdőötös többi tagja elhagyta a süllyedő hajót, már teljesen az ő kezében lesz a kormány. Nehéz szezon vár a 25 éves All-Starra, de minden esélye meglesz, hogy bebizonyítsa, ő egy olyan játékos, aki köré lehet építeni egy bajnoki címért esélyes csapatot. A tavalyi 21 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanós teljesítménye is megsüvegelendő, még ha a dobóteljesítménye hagyott is némi kívánnivalót maga után, idén ennél csak jobbat várhatunk.
5. Kyrie Irving: A Cleveland Cavaliers üdvöskéje tavaly eddigi rövid karrierje legjobb szezonját futotta, ami valljuk be nem meglepő. Ha LeBron James mellett játszol, megkönnyíti valamelyest a dolgodat. Mivel Irving még csak 23 éves, semmi okunk azt feltételezni, hogy jövőre ne lenne még a tavalyinál is jobb, ami kicsit rémisztő lehet az ellenfeleknek. 22 pont, 5 gólpassz, 58%-os true shootingnál jobb? Miért is ne. Remélhetőleg nagyobb szerencséje lesz a sérülésekkel, mint eddigi pályafutása során volt.
4. John Wall: A Washington Wizards 25 éves All-Starjának megvannak a hibái. Tavaly rettentően rosszul dobott a hárompontos vonalról, ráadásul hajlamos beleszeretni a középtávoli tempóiba, amik szintén nem hoztak túl nagy sikert. Akkor mégis hogy kerül ilyen előkelő helyre a listán? Úgy, hogy minden másban eszméletlenül jó. Gyakorlatilag a leggyorsabb játékos a labdával az egész ligában, rendkívül jól lát a pályán, manapság ritkaságszámba mennek azok az irányítók, akik két számjegyű gólpassz átlagot tudnak lehozni. Neki ez sikerült, és nincs semmi ok arra, hogy ez ne sikerüljön neki jövőre is. Rendkívül jól használja ki gyorsaságát és magasságát a védőoldalon is, itt is a legjobbak között van. A dobószázaléka javulása egyértelmű elvárás a következő szezonban, de ez sem egy lehetetlennek tűnő feladat. Talán azzal a kijelentéssel se mondunk túl nagyot, ha a keleti konferencia második legjobb játékosának várjuk jövőre (természetesen LeBron James után).
3. Russell Westbrook: A tavalyi Westbrook-szezont a legtöbb kosárlabda rajongó imádta, ki ilyen, ki olyan okokból kifolyólag. Az biztos, hogy ritkán látni ilyen fajta terhelést egy játékoson és ennyi tripla-duplát egymásután. Remélhetőleg jövőre nem kell majd újra átélni ezt, hiszen Kevin Durant visszatér egészségesen, így majd közösen osztozkodhatnak a támadásokon. Ettől függetlenül a Thunder irányítója továbbra is a liga legjobb játékosai között van, ilyen intenzitással és eltökéltséggel szinte senki sem játszik, ahogy ő. 28 pontot, 9 gólpasszt és 7 lepattanót senki ne várjon tőle, de a 21-7-5 karrierátlaga elérhető, főleg, hogy Oklahomában jövőre igazi „Do or Die” szezon várható, mivel Kevin Durant távozásának lehetősége végig ott lebeg majd a fejük felett.
2. Chris Paul: Sokáig nem igazán volt kihívója Chris Paulnak a „liga legjobb irányítója” címért, viszont most elég egyhangúlag került a második helyre. Lehet, hogy ez nem feltétlenül az ő hibája. A 30 éves szupersztár tavaly karrierje egyik legjobb szezonját futotta, 19 pont mellett 10 gólpasszt átlagolt, a liga legjobb támadásának vezére volt. A rájátszás (szokásos módon?) nem úgy alakult csapata számára, ahogy eredetileg tervezték volna, de nehéz lenne az egészet az ő hibájának felróni. Ugyan most már a 30 rossz oldalán van (kosaras karrier szempontból), de nehéz elképzelni nála egy nagyobb visszaesést. Ki tudja, talán idén több szerencséje lesz május-júniusban, és visszaveheti első helyét a listán.
1. Stephen Curry: Nem kell túl sokat magyarázni a Warriors irányítójának első helyét. Liga MVP, címvédő, 27 évesen kijelenthető, hogy az NBA történelmének valaha volt legjobb dobója. A csapat körülötte szinte nem változott, ő pedig még csak most lép igazán a fénykorába. A liga többi csapatának továbbra is minden oka megvan a rettegésre minden meccsen. Chef Curry egyértelműen első helyen szerepel ezen a listán.
Egyetértesz a listánkkal? Kihagytunk valakit esetleg? Kiről gondolunk túl sokat, kiről túl keveset? A ti listáitokat is várjuk a komment-szekcióban.