Tavaly az újoncoktól nem megszokott módon robbant be az NCAA világába Kevin Durant. Annak ellenére, hogy még csak elsőéves volt, sorra kápráztatta el játékával az NBA scoutokat és döntögette a rekordokat. Meg is lett az eredménye. Az idei drafton a bérelt 1/1-es hellyel rendelkező Greg Oden mögött egyből elkapkodta a Seattle. Olyannyira bíznak a benne buzgó tehetségbe, hogy az eljövendő Durant-érára való tekintettel szétrobbantották az amúgy csak stagnáló csapatot. Kevin útjából olyan pöttöm neveket söpörtek el, mint Ray Allen vagy Rash Lewis. A nagytakarításnak köszönhetően az etióp felépítésű sziporkázó csillag egyből a kezdő ötösben találta magát. Ennyit ér egy káprázatos első egyetemi év!
Michael Beasley tisztában van vele, és igyekszik a tavalyi Longhorns játékos által taposott nem könnyű ösvényt végigjárni. Sőt, három meccsel a háta mögött úgy tűnik, hogy a saját útját járva, homályba borítja a tavalyi Durant-csodát.
Első egyetemi bevetésén 32 ponttal, 24 lepattanóval, 4 gólpasszal és 4 dobásblokkolással mutatkozott be. Ezzel a statisztikával egyből két rekordot döntött meg. 1957 óta nem fordult elő az, hogy Kansas State játékos 30 pont 20 lepattanós produkcióval kezdje az idényt, valamint a Big 12 konferenciában még soha, senki nem kapott le 24 lepattanót egy meccsen. A korábbi 23 pattanós csúcsot pont a fent említett Kevin Durant állította be tavaly.
Nagyon magasra tette tehát a mércét, sokan felkapták a fejüket, de önmagában egy jó szereplés a rajongókon kívül senkit nem vesz le a lábáról. Főleg annak tudatában, hogy kiváló high school játékos volt.
Aki figyelemmel követi az amerikai középiskolás kosárlabdát, azt nem érte váratlanul ez a fajta bemutatkozás. A középiskolás rangsorolások a 100 legjobb játékost emelik ki. Ennek a listának az élén több évig porosodott OJ Mayo. Mayoról az előző Slamben négyoldalas cikk született és nagyjából 14 éves kora óta – amióta kikiáltották a következő LeBronnak – folyamatos reflektorfényben él. Egy évvel ezelőtt történt meg az a szentségtörés, ami megbolygatva a lista élmezőnyét letaszította a 4. helyig Mayót. Elékerült a jelenleg a Memphis egyetemet erősítő Derrick Rose és az Indiana egyetem új csillaga, Eric Gordon. A képzeletbeli trónt, mindenkit maga mögé utasítva már akkor Michael Beasley foglalta el.
Hogy ezt mivel érdemelte ki? Félelmetes statisztikákat produkált a középiskolás bajnokságban, ráadásul atlétikusságával és sokoldalú játékával megfogta az egyetemeket. Nagyon sok helyről érdeklődtek iránta. Tudni lehetett, hogy különleges játékos, aki tisztában van a tehetségével és azt maximálisan ki is használja. A palánk alatt harcias, erőszakos volt és kimondottan ügyesen mozgott, de bármikor kihozhatták a periméterre, mert onnan is eredményes tudott lenni. Az U18-as amerikai válogatottnak oszlopos tagja és vezére volt, és ha valaki a korosztályos válogatottjának legjobb játékosa, akkor a ranglistákon is nyugodtan lehet a #1.
A ragyogó kezdés benne volt tehát a pakliban, de senki nem számított mércét tartó folytatásra. A második meccsén falt problémái ellenére is 30 pontig és 14 lepattanóig jutott, míg a harmadik, parkettán való izzadásának eredménye: 28 pont és 22 lepattanó. Három meccs után tehát kerek 30 pont 20 lepattanós átlagával minden figyelmet magára irányít.
Azt ugye már meg se kell említenem, hogy mindhárom meccsen győzni tudott csapata. A Kansas State nem tartozik az idei év kiemelt egyletei közé, de ameddig Beasley emberfeletti teljesítményekkel rukkol elő, bármi megtörténhet.
Egy biztos: új csillag robbant az egyetemi bajnokságban, aki ha ügyesen menedzseli pályafutását, könnyen elképzelhető, hogy szép profi karrier elé néz. Még az a helyzet is előállhat, hogy a következő évi drafton őt választja a jelenleg igencsak gyengélkedő Seattle. Kevin Durant és Michael Beasley egy csapatban? Érdekes felállás lenne, ami hosszú távon nemcsak gyümölcsözne, de biztosan bő termést hozna.
Szerző: Szabó Levente
Dátum: 2007. 11. 20.