Az NBA iránt érdeklődőket minden héten más kérdések foglalkoztathatják. Ezekből igyekeznek válogatni és ezekre próbálnak válaszolni az nba1.hu szerkesztői.
1. Bajnokesélyes-e a Boston Celtics gárdája?
Komlósi Péter: Persze. A keleti konferencia bajnoki címének ők az egyik legfőbb várományosai, a végső győzelemre viszont minimális az esélyük. De még addig is nagyon rögös út vezet, és ez a csapat kb. annyira stabil, mint egy háromlábú szék. Ha véletlenül kitörik az egyik lába… Jelenleg mindhárom sztár 40-40 perc körül játszik meccsenként, ami borzalmasan sok. Ráadásul a többiek szinte semmit sem tudnak betenni a közösbe, ez pedig nem sok jót sejtet.
Kun Zsolt: Nem. Még három fecske sem csinál nyarat. A csapat papíron nagyon erős, gyakorlatilag ők teszik ki a keleti All-star csapat felét, de összeszokottság és komolyabb segítség nélkül még nem lehet bajnoki címről álmodozni. Az eddigi teljesítmény igen csalóka, ugyanis élcsapattal még nem sikerült találkozni a keltáknak.
Mészáros Bence: Mostanság divat fanyalogni a Celtics gárdájával kapcsolatban, miszerint „úgyse jutnak semeddig se; nincs egy normális irányítójuk; kész sztárparádé, mint pár éve a Lakersnél”… Szerintem pedig könnyű tollal odavéshetjük őket is a bajnokesélyesek közé.
Az idény ilyen korai szakaszában ez a lista amúgy is elég hosszú, de ha Pierce ráérez a csapatjáték ízére, valamint House továbbra is gyúr az „50 pont per 48 perc”-es átlagra, akkor ott lehetnek a keleti döntőben. Aki meg ott van, azt megszokásból is bajnokesélyesnek nevezzük.
Halász Csaba: Nem gondoltam volna, hogy a nagy hármas azonnal ilyen jól kezd muzsikálni. Garnett brillírozása a legkevésbé meglepő, de Allen halálos dobószázalékaira már nem fogadtam volna és akkor játékstílus szempontjából hármójuk közül a legproblémásabbról, Pierce-ről még nem is beszéltünk.
A gyors összecsiszolódáshoz nagyban hozzájárul, hogy két jó értelemben vett szolgalélek egészíti ki a kezdőcsapatot, Rondo alázatos, csupaszív irányítójátéka és Perkins palánk alatti brusztolása lehetővé teszi, hogy Garnettéknek csak magukkal és az eredménnyel, ne pedig a kiegészítőemberek lelkének pátyolgatásával kelljen foglalkozni.
2. Milyen végkifejlete és utóhatása lesz a Knicks-botránynak?
Király Levente: Ez az a kérdés, amire talán még maguk az érintettek sem tudnának válaszolni. Én azt gondolom, hogy átmenetileg csillapodni fognak a kedélyek, de ha a Knicks továbbra is hasonlóan pocsékul teljesít, mint eddig, akkor ismét megtalálják majd egymást a felek. Végső soron én nehezen tudom elképzelni, hogy mind Isiah, mind Marbury végigcsinálja ezt a szezont New Yorkban, egyiküknek mennie kell majd.
Halász Csaba: Marbury-t kivásárolják, Thomast kirúgják; és mindketten meg is érdemlik.
Menyhárt Gábor: Thomasék házatáján lassan megszokottak a botrányok, Marbury távozását nem tartom valószínűnek, mivel azzal Isiah mester talán legnagyobb kudarcát ismerné el, és saját távozását is deklarálná. Starburynek magába kell szállnia, mivel a Gardennél pozitívabb hely kevés létezik mostanában…
Szakály Máté: Ideális esetben Thomasnak és Marbury-nek kéz a kézben illene kisétálnia a Gardenből, de idén valószínűleg csak félmegoldás fog születni. Isiah pocsék stratéga, amit két éve edzőként is bizonyít, így kivágását nemigen lehet már elodázni. Marbury-t jövőre, lejáró szerződésével együtt elcsencselhetik, már ha kell még egyáltalán valakinek. Addig is jól fog mutatni a padon.
Moizes Gábor: Ha valakinek mennie kell, akkor Marbury lesz az. Thomast valami nagyon erős cementtel ragasztották a székébe. Mindkettőjüknek jobb lenne, ha távol lennének egymástól.
3. Ki lesz az első edző, aki lapátra kerül?
Komlósi Péter: Scott Skiles
Halász Csaba: Eddie Jordan
Mészáros Bence: Scott Skiles. Türelmetlenek a Szeles Városban, és amennyiben nem lesz radikális javulás pár héten belül, akkor az edző úr a Karácsonyt már az állásközvetítőnél töltheti. Hogy megérdemelné-e a kirúgást, arról nincs tisztem dönteni, bár szemmel alig észrevehetően egy biccentést azért megejtenék.
Király Levente: Scott Skiles. Nem egyszerű ember, a játékosok aligha rajonganak érte, és a csapata alulteljesítésének felelőssége jelentős részben őt terheli.
Kun Zsolt: Nyilatkozataival mostanában kicsit túllőtt a célon, úgyhogy szerintem közel sem elképzelhetetlen, hogy a Heat kiutálja Pat Riley-t. A sikeredző a tavalyi elsőkörös buktával megásta a sírját, az eddigi rajt (és Shaq nyilvános sértegetése) pedig elég lehet a belelökéséhez.
Menyhárt Gábor: Mike Brown
Szakály Máté: Isiah Thomas
Moizes Gábor: A Bikák nem kezdték túl jól a szezon és elégedetlenek. Ilyen csapatmorál mellett könnyen előfordulhat, hogy Scott Skiles alatt meginog a szék.
4. Mi a helyzet bikák? Mi lett volna, ha sikerül megszerezni Kobe Bryantet?
Király Levente: Előfordult már sok jó csapattal, hogy pocsékul rajtolt, de a Bulls néhány alkalommal teljesen kilátástalanul játszott. Hol a védekezésük volt pocsék (Ben Wallace árnyéka önmagának), hol pontokat voltak képtelenek dobni, a Toronto ellen pedig a két probléma egyszerre jelentkezett.
Szerintem Ben Gordon, Tyrus Thomas, egy 1st pick és néhány filler bedobása bőven megérte volna Kobe Bryant Chicagóba csábítását, sőt, megérné most is. Lehet azzal érvelni, hogy egy ilyen cserével szétvernék a fiatal magját, de Gordon egyszerűen meg sem közelíti Bryantet, és máris óriási szerződésben gondolkodik. Én nem látom azt, hogy vele bajnokesélyes csapat lehetne a Bulls. Thomas elvesztése komoly érvágás lenne, de a liga legjobb scorerét nem lehet olcsón megszerezni…
Halász Csaba: A Bulls tempódobó csapat, az pedig most nagyon nem megy nekik. Wallace még a vártnál is gyorsabban látszik leépülni, könnyű kosarat alig dobnak, az egyetlen belülről is eredményes dobójukat, Denget pedig valamiért nem játsszák meg eleget, pedig ez a tavalyi szezon második felében már egész jól ment.
Ha Deng, Hinrich és a Thomas/Wallace páros egyike marad, akkor Bryant nyilván más szintre emelte volna a csapatot. Hogy ez aztán mire lett volna elég a nyugati nagyágyúk ellen, az erősen kérdéses. És előtte a Boston és a Detroit elleni párharc sem lett volna fákylásmenet.
Menyhárt Gábor: Talán túlzottan is nagy elvárásokat helyeztek a Bikák nyakába, ráadásul az idény eleji idegenbeli túrák nem éppen önbizalomnövelőek. A palánk alatti gólszerzés gondja mellett az állandó nyomás egy esetleges sztár érkezésére frusztrált légkört teremthet, így szerkezeti ok mellett lélektani hátulütője is van az ügynek. Kobe érkezésével a mezeladások meglódultak volna, a látványelem is növekedne, kérdés milyen áron.
5. Miért kap a vártnál kevesebb lehetőséget Luis Scola?
Király Levente: Amiben Scola leginkább jó, az a Houstonban Yao reszortja, így szerintem nem olyan nagy csoda, hogy nem zökkenőmentes az argentin beilleszkedése. Adelmannek meg kell találnia, hogyan hasznosíthatná legjobban Scola remek képességeit, de ez nem olyan egyszerű a Rockets szerkezenének esetében.
Moizes Gábor: Miért, keveset kap? Majdnem 17 percet, ami egy újonctól nem kevés. Még bele kell rázódnia az NBA ritmusába. Elsődleges posztján, erőcsatárként Hayes jobb védő, mint Scola, és erre több szüksége van a kitűnő támadókkal rendelkező csapatnak. Másodlagos posztján Yao 10 percnyi padon ülésénél pedig az öreg Mutombo kitűnő csere.
Halász Csaba: Túl nagyok az elvárások Scolával szemben. Nem szabad elfelejteni, hogy az argentin sem az Euroligában, sem hazája válogatottjában nem volt meghatározó ember. Hogy ne menjünk messzire, aligha volt fontosabb szerepe a csapataiban, mint honfitársának, Obertónak és gondoljuk meg, hogy Oberto meddig jutott a Spursben.
Abban a Spursben, amelyik lényegében arra használta Scolát, hogy Butlertől megszabaduljon, ez is jelenthet valamit, főleg annak a tudatában, hogy Gregg Popovich-ék igazi specialistái a tengerentúli tehetségek felfedezésének.
Komlósi Péter: Luis már a szezon előtt többször nyilatkozta, hogy az NBA egy teljesen más világ, nem lesz könnyű átszoknia az európai kosárlabdáról. Igaza lett, ám ettől még Scola benne van Coach A. alaprotációjában, az alsó két posztot Yaoval és Hayesszel hármasban osztják meg (Mutombo csak bizonyos szituációkban kap szerepet). Scola aktivitásával, agresszivitásával, középtávoli dobásaival hasznos tagja jelenleg is a csapatnak, ráadásul meccsről meccsre egyre jobban játszik. Nincs ezzel semmi gond, az ő lelkivilága sokkal erősebb Szpanuliszénál, nem fog elfutni a feladat elől, tavaszra megerősödnek majd a mutatói is.
Szerző: NBA1.hu
Dátum: 2007. 11. 20.