Stephen Curry a liga történetének legjobb dobója. Ezen a lehet vitatkozni, de azon aligha, hogy Curry 2015/16-os idénye a liga eddigi történetének legjobb dobóteljesítménye.
A mai napon Curry a következő átlagokat produkálja:
- 30.7 pont mérkőzésenként
- 10.3/20 összes mezőnykísérlet (51.5%)
- 5.1/11 hárompontos (46.8%)
- 5.2/9 kétpontos (57.1%)
- 4.9/5.4 büntető (90.8%)
Sok center megirigyelhetné ezt a kétpontos dobószázalékot, hisz jelenleg mindössze három játékos (DeAndre Jordan – 69%, Hassan Whiteside 61.5% és Dwight Howard 61.3%) előzi meg ebben a kategóriában Curryt és ha belegondolunk, hogy a fent említett centerek a dobásaik nagy részét a festékből és zsákolásból szerzik, akkor érezhető igazán, hogy milyen nagy teljesítmény ez (Kevin Durant egy paraszthajszállal, 56.5%-al van az 5. helyen Curry mögött, ami a Warriors ászához hasonlóan komoly teljesítmény).
Az ESPN készített egy részletes kimutatást Curry statisztikáiról az idei szezonban, ebből fogunk most csemegézgetni. Az első adat természetesen az egy idényben értékesített hárompontosok száma.
Látszik, hogy már most, 24 mérkőzéssel az idény vége előtt megdöntötte a tavalyi csúcsát, ami már az előző szezon végén is toronymagas rekord volt. A következő 24 mérkőzésből valószínűleg ki fog hagyni Curry párat (a bokaficama miatt, ha más miatt nem), de ha tudja tartani csak az eddigi átlaga (több, mint 5 bedobott hármas) felét, akkor is valahol 330-350 tripla között végez és ez egy nagyon finom becslés. Embertelen.
Kiválóan prezentálja a következő grafikon a fent említetteket. Curry 56 mérkőzés alatt tart most a rekordnál, míg az előző 4 legjobb eredménynél (2x Curry, Ray Allen, Dennis Scott) már a bajnokság eleje óta jóval nagyobb ütemben haladt a csúcsdöntés felé. Ez mutatja igazán, hogy nem 1-2 extra mérkőzésen múlt, hanem szó szerint hülyére veri a tavalyi rekordját.
A következő lőlap a kedvencem. A hármasai legalább felét a triplavonaltól legalább fél méterrel távolabbról eresztette el, illetve a 8,5 méternél távolabbról elengedett kísérleteit 64%-al értékesítette idén Curry, a liga többi része 19%-al.
Ki lett emelve az Indiana elleni félpályás dobása, ami a 200. bedobott hármasa volt, a rekordot jelentő dobás, illetve a 10 méteres győztes kosár az OKC ellen.
Curry hárompontosai nagy része labdavezetésből van, azaz saját magának teremti meg a helyzetet. Ray Allen nagyszerű dobó volt, az egyik legjobb, de mennyivel nehezebb úgy bedobni egy hárompontost, hogy a saját védő(i)det megvered labdavezetéssel, majd az arcukból dobsz egy triplát, mint 2-3 záráson átfutsz és „csak” be kell dobni „üresen”. Az utóbbi borzasztó nehéz, Curryé viszont nagyjából lehetetlen ilyen százalékkal, vagyis másnak lehetetlen.
A tripláiból 170-hez senki nem asszisztált, a többiben pedig Klay Thompsont és Draymond Greent kivéve elenyésző mennyiségben segédkeztek a társak.
Klasszikus tempót 171-et dobott eddig Curry, viszont ezt dobta a leggyatrábban, 39%-al (171 a 438 kísérletből, fúúj, csak 39% triplából? Ja, hogy 33% fölött már megéri eldobni és 40%-al már nagyon jó vagy…akkor nem szóltam). Ez egy normális adat, viszont ami miatt lent maradt az állam az a második kategória, a pull up dobás (vagyis labdavezetésből felvett dobás). 80/120-at dobott labdavezetésből, tehát gyakorlatilag 67%-al dobja a triplákat akkor, amikor vezetgeti, majd egyszer csak eldobja. 67%. Ismétlem, 67%. Labdavezetésből.
A többi adat már csak finomság, ilyenek, hogy visszalépésből 18 triplát dobott, hátradőlve 7-et és palánkról 5-öt. Mondhatnánk, hogy nem nagy cucc, de ki dob hátradőlve triplát? Nemhogy hetet.
Csak említés szintjén: 132 hármast dobott Curry úgy, hogy az arcában volt a védő, 150-et úgy, hogy 2 másodpercnél kevesebb telt el a labda elkapása és a dobás között.
27 éves Stephen Curry és nagyjából még 5-6 évet kellene hasonló szinten játszani ahhoz, hogy megdöntse Ray Allen rekordját a karrierje során értékesített hárompontosok terén, amit Allen 38 éves korára ért el. Ha fele ilyen hatékony lesz, akkor is megcsinálja. Én szurkolok neki, mivel ha hisszük, ha nem, történelmet láthatunk nap, mint nap.