A hét cseréje…lett, Vol.2: Deng Lovag lett!

A Cleveland meglépte a Bynum-cserét, amire már napok óta számítani lehetett, de egy váratlan fordulatnak köszönhetően nem Gasol, hanem Deng érkezett a centerért cserébe.

Chicago Bulls adta: Luol Deng
Chicago Bulls kapta: Andrew Bynum, 2014 elsőkörös draftjog (Top12 védett), 2 másodikkörös draftjog (2015 POR, 2016 POR)

Cleveland Cavaliers adta: Andrew Bynum, 2014 elsőkörös draftjog (Top12 védett), 2 másodikkörös draftjog (2015 POR, 2016 POR)
Cleveland Cavaliers kapta: Luol Deng

Miért csinálták a csapatok?

Chicago Bulls:

Úgy érzem nyugodtan írhatom, hogy a Bulls nem akarta elcserélni Luol Denget, annak ellenére, hogy már régóta lehet hallani a brit játékos nevét a cserepletykákban. Már csak azért sem, mert Deng tökéletesen illeszkedett Tom Thibodeau rendszerébe, hiszen a pálya mindkét oldalán kiemelkedő teljesítményt tud nyújtani. De akkor miért is váltak meg tőle?

Még a csere előtt a Bulls megpróbált hosszabbítani Denggel, de ő visszautasított egy hároméves, 30 millió dollárról szóló új szerződést. Az All-Star kiscsatár állítása szerint ennek az összegnek legalább a másfélszeresét érdemli, tehát 45 milliót három évre, ami óriási túlfizetés lenne. Ezért is döntött úgy a Bulls, hogy inkább megválnak tőle addig, amíg kapnak érte ellenértéket. Félreértés ne essék, Bynum szinte biztosan egy percet sem fog Bulls mezben tölteni, mivel elküldésével a csapat a center szerződésének a felét megspórolja. Számszerűsítve az együttes összfizetése így 70 millió dollár lesz, amivel már a luxusadó határ alá kerülnek, így ezzel a tranzakcióval mindent együttvéve 20 millió dollárt spórolnak.

Persze az anyagi oldala mellett a Bulls a jövőben is szép kárpótlást kapott. Összesen 3 draftjog került Chicagóba, amelyek közül talán a legértékesebb a Kings elsőköröse, amit még a JJ Hickson – Omri Casspi cserében kapott meg a Cavs 2011-ben. A pick 2014-ben Top12-es védettségű, 2015 és 2017 között pedig Top10 védettségű. Ha ezalatt az idő alatt sem kerül ki a védettség alól a pick az azt jelenti, hogy 2017-ben a Kings egy másodikkörös picket ad csak a Bullsnak, ami 56-60. hely között védett. (és azt is jelentené, hogy a Kings fanoknak nem sok sikerélményük lesz az elkövetkező években). A másik két másodikkörös jog pedig a Portlandhez tartozik eredetileg, ugyanis a 2015-ös és 2016-os jogokról van szó, amit az Allen Crabbe cserében kaptak a Lovagok az idei drafton. Szintén jogot kapott arra a Bulls, hogy 2015-ben draftjogot cseréljenek a Clevelanddel, tehát ha a Bulls pickje rosszabb, mint a Cavsé, akkor azzal is a Bikák járnak jobban. Ez azért érdekes, mert ha Rose végre visszatér és az idei drafton sikerül egy nagy nevet összetankolnia a gárdának (Jabari Parker chicagói születésű), akkor azért könnyen lehet, hogy jobb eredményt fognak elérni, mint a Cavaliers. Bár addig még nagyon sok minden megtörténhet.

A Bulls tehát a jövőt választotta a jelen helyett, ami Rose sérülése miatt elég logikus lépésnek tűnik. Főleg ha kicsit előretekintünk, hiszen a saját pickje mellett most már a Kings idei pickje is a Bikáknál van (Top12 védett) illetve a Bobcats idei elsőköröse is (Top10 védett). Ez három elsőkörös az elmúlt 10 év legerősebb draftján. Jól hangzik, nem?! Ami még jobb, hogy a jogok mellett az Euroligában remeklő Nikola Mirotic játékjoga is náluk van és ha jövőre sikerülne őt is áthozni, akkor nagyot erősödne a gárda.

Az egész folyamatot az „nehezítheti” meg, hogy Tom Thibodeau edző vezetése mellett nem lesz olyan könnyű veszítenie a Bullsnak, még akkor sem, ha a csapat legjobb pontszerzője távozott a cserével. Ezért is lehet arról hallani, hogy a Bulls nem áll meg most a cserékkel és a következő távozó Joakim Noah lehet, míg Carlos Boozeren jövő nyáron alkalmazhatja az amnesztia kivételt a Chicago.

Bynum pedig szabadügynökként várhatóan a Clippers-Miami párosból fog választani, de állítólag a Knicks is bejelentkezett érte.

Értékelés: 5

Cleveland Cavaliers:

A csere pillanatában már rengeteg támadás érte Chris Grant GM-et, hiszen első ránézésre a Bulls a nagy nyertese a tranzakciónak, de remélem e sorok végére kicsit sikerül megérteni a másik oldalt is, még akkor is, ha tényleg a Bulls járt jobban az üzlettel.

A Cavaliers utoljára 2010-ben jutott be a Playoffba, amikor még bizonyos LeBron James vezette a csapatot a második körig, amikor a döntőig menetelő Boston állította meg őket. Azóta nem volt Playoff meccs Clevelandben és egészen ma reggelig úgy tűnt, hogy ez idén sem fog változni. Pedig mindent úgy csináltak, ahogy az a nagykönyvben meg van írva: a 2010-es Playoff búcsú óta 4 NBA draft volt, ahol kétszer az első helyen választottak (2011, 2013) és kétszer a negyedik helyen (2011, 2012), ami normális esetben azt jelentené, hogy már van az együttesnél egy olyan fiatal mag, ami köré bátran lehet építeni. Sajnos itt bukott el a dolog. Irving kivételével egyedül Dion Waiters az, aki megközelíti azt a potenciált, ami miatt két éve Grant őt választotta negyedik helyen. Thompsonból egész használható játékos lett, de ha azt vesszük, hogy választásakor elérhető volt még Valanciunas, Leonard, Shumpert vagy épp a fent említett Mirotic, akkor azért láthatjuk, hogy nem ő volt a legjobb döntés azzal a pickkel. Az idei 1/1-es Bennettet pedig már most az elmúlt évtized legrosszabb első pickjének tituálnak, ami még egy ilyen gyenge drafton is elég kellemetlen. Ezért is mondják a kritikusok, hogy nem gond, hogy Grant eladta a Kings picket, mivel úgyse jó játékost választott volna vele.

Deng érkezése tehát egy célt vetít előre: bejutni a Playoffba. Ez a keleti konferenciában nem lesz nehéz idén, főleg ha a hatodik helyig fel tud kapaszkodni az Irving-Deng páros, mert akkor akár a második körig is juthatnak, ott viszont már a Heat-Pacers páros egyike fogja várni őket, ami automatikus kiesést jelent. Ezek után kérdezem, hogy megérte egy hatalmas lejáró szerződést és 3 draftjogot (+1 cserelehetőséget) elkótyavetyélni egy (legjobb esetben is) második körig tartó Playoffért?

A válasz sajnos egyértelmű, főleg hogy ha azt vesszük, hogy a csere előtti kerettel valószínűleg Top10 dfraftjoga lett volna a Lovagoknak és az idei kínálatból elég nehéz lett volna rosszat húzni ilyen magasságban. Ami még elkeserítőbb, hogy könnyen lehet, hogy Deng csak erre a pár hónapra jött, hiszen ahogy már feljebb írtam a fizetési igényi kicsit irreális, ezért ha abból nem enged, akkor lehet, hogy máshol fogja kezdeni a következő idényt. Ennél már csak az lenne rosszabb, ha Grant engedne és megadná Dengnek a 3 év 45 milliós szerződést, amivel masszívan túlfizetné őt.

Hogy egy kis pozitívumot is írjak: ha minden kedvezően alakul (Kings botrányos szereplés a következő 3 évben és jövőre jobb helyezés, mint a Bulls) akkor Bynumért és két másodikkörös draftjogért cserébe kapták Denget, ami annyira azért nem rossz, főleg, ha megjön Deng esze és aláír a saját értékének megfelelően. A baj csak annyi, hogy erre nem sok esély van. De maradjunk pozitívak: Kyrie Irving idén karrierje során először bejut a Rájátszásba!

Az elemzés végére annyit még kell pár szót ejtenem Grant védelmében. Annyiban jól keverte a kártyákat, hogy a cserében nem kellett beáldoznia Waiterst, akinek a neve szinte állandóan szerepel a cserepletykákban és Bulls is biztosan szerette volna őt megkaparintani. Szintén jó döntés, hogy Denget választotta Gasol helyett, pedig már-már borítékolható volt, hogy spanyol Clevelandbe kerül. A Lakers ott bukta a cserét, hogy túl magas árat kért Gasolért és ezt az árat a Cavs inkább a britbe fektette. Mindkét játékos szerződése lejár év végén, de úgy tűnik, hogy Grant jobban bízik abban, hogy Denget sikerül hosszútávon megtartania a gárdának. A brit emellett job fit és hiányposztra is jön és egy győztes mentalitást hoz magával, ami kulcsfontosságú lehet a fiatal együttesnek.

Értékelés: 3

Szabó Gábor twitter

NBA1.hu facebook oldal

Szerző: Szabó Gábor

Dátum: 2014. 01. 07.