Beharangozó 2007/08 Atlanti csoport

Az NBA csapatok kereteinek változását és az előttük álló idényre vonatkozó kilátásaikat foglalja össze az nba1.hu.

Boston Celtics

Érkezett: Ray Allen (Seattle), Glen Davis (Seattle), Kevin Garnett (Minnesota), Eddie House (New Jersey), Scot Pollard (Cleveland), James Posey (Miami), Gabe Pruitt (Southern California, draft 2/2)

Távozott: Ryan Gomes (Minnnesota), Gerald Green (Minnesota), Al Jefferson (Minnesota), Theo Ratliff (Minnesota), Sebastian Telfair (Minnesota), Wally Szczerbiak (Seattle), Delonte West (Seattle), Jeff Green (Seattle), Michael Olowokandi (?)

1986. A Larry Bird vezette Celtics 16-odszor hódítja meg a világot, a bajnok az Atlanti divízióból kerül ki. Azóta nem volt kelta győzelmi körmenet, és a Larry O’Brien-trófea azóta nem járt a keleti partoknál. A legpatinásabb gárda azonban idén újra elhódíthatja a bajnoki címet, köszönhetően a nyári nagybevásárlásnak.
Ha két szóval kéne jellemezni a Celtics nyarát, ezt írnám: mennyiséget minőségre. A draft napján Ray Allen leszállt a seattle-i szuperszonikus járatról Bostonnál. Majd bő egy hónappal később valami hasonló hangozhatott el Danny Ainge szájából, amikor bejelentkezett Kevin McHale-nél az elvágyódó szupersztár, Kevin Garnett ért: „Elnézést Uram, be tudná nekem váltani ezt a sok aprót papírpénzre?”.
A két ügylet eredményeként nincs se Jeff, se Gerald Green, nincs Al Jefferson, nincs Ryan Gomes, nincs Delonte West, nincs Szczerbiak, nincs Telfair, nincs Ratliff és nincs többé elvágyódás Paul Pierce-től. PP évek óta egyedül cipelte széles vállain a bukdácsoló Bostont, és hát bizony belefáradt. Az erősítés pont időben érkezett. És a lehető legjobb mentalitással, ugyanis a nagy trió mindegyik tagja ki van éhezve a sikerre. Több, mint egy évtizedes pályafutásuk során ugyanis még nem sikerült nagydöntőbe kerülniük, az előttünk álló szezonban azonban erre minden esély megvan. A kiegészítők is megfelelőknek tűnnek a mellékszerepek elvégzésére.
Papíron ez egy bajnokcsapat, talán jövő júniusban újra használják a módszert Bostonban és minőségre váltanak át: a papírt aranyra, aranygyűrűkre.

Várható kezdőcsapat: Rajon Rondo / Ray Allen / Paul Pierce / Kevin Garnett / Kedrick Perkins

New Jersey Nets

Érkezett: Jamaal Magloire (Milwaukee), Darrell Armstron (Indiana), Malik Allen (Chicago), Robert Hite (Miami), Sean Williams (Boston College, draft 1/17)

Távozott: Eddie House (Boston), Mikki Moore (Sacramento), Hassan Adams (Cleveland), Clifford Robinson (visszavonult?)

Ha annyi győzelme lenne a szezon végén a NJN-nek, mint ahány megválaszolatlan kérdést találunk a csapattal kapcsolatban így az idény előtt, lehet, hogy aggódhatna a „72-10” Bulls.
Az örök megválaszolatlan kérdésre miszerint „Hány éves a kapitány?” csak East Rutherfordban tudnak válaszolni, de a feleletet követően is lefelé kezd görbülni a szájuk. Ugyanis Kidd kapitány idén már a 34. életévét tapossa. Így talán ez lesz az utolsó igazán magas szinten teljesített szezonja.
A vezetőség viszont végre kicsit összeszedte magát …a center poszton nagyobb űr tátongott, mint Antoine Wright első fogai közt. Erre a lyukra érkezett az évek óta Csipkerózsika-álomban vegetáló Jamaal Magloire, és az újonc blokkgép, a problémás természetű Sean Williams. Kettejük érkeztével talán Jason Kolonc, khmm, elnézést Collins megkaphatja megérdemelt játékidejét, a meccsenkénti öt percet. A szárnysegédek, Richard Jefferson és Nenad Krsztics felépültek sérüléseikből. A szlovén Nachbar biztos oda fogja tenni magát szerződése utolsó évében. A vakmerő ifjonc irányító Marcus Williams, és a tapasztalt, nagy dumás Darrell Armstrong még sok álmatlan estét fog szerezni az ellenfél kisembereinek. A lassan örök ígéretként elkönyvelhető Antoine Wright védekezésben lehet nagy segítség a padról beszállva.
A siker kulcsa viszont egyértelműen Vince Carter. A világ leggyorsabb légmotorosa ugyanis nyáron egy új, zsíros kontraktus végére firkantotta oda nevét, így az elkövetkező négy évben se lesznek megélhetési gondjai. Ez mind szép és jó, csak nem tudni, hogy ettől VC motiváltsága mekkora mértékben fog megcsappanni. Ha Carter odateszi magát, Magloire-ból Kidd újra fenevadat csinál, és a szerencsecsillag ragyogását se takarják el sötét felhők, akkor a Nets egyértelműen Kelet egyik favoritja lesz.

Várható kezdőcsapat: Jason Kidd / Vince Carter / Richard Jefferson / Nenad Krsztics / Jamaal Magloire

New York Knicks

Érkezett: Zach Randolph (Portland), Fred Jones (Portland), Wilson Chandler (DePaul, draft 1/23), Demetris Nichols (Portland), Jared Jordan (L.A. Clippers)

Távozott: Channing Frye (Portland), Steve Francis (Portland), Kelvin Cato (?)

Pénz, szerelem, intrika, bonyodalom, dráma. Nem, ez nem egy nagysikerű dél-amerikai szappanopera beharangozója, ez a New York Knicks.
Az állandó médiafelhajtásban működő NYK az elmúlt szezonokban rendre csalódást okozott. Megbukott több edző, leszerepelt jópár sztárjátékos, ám a menedzseri székben változatlanul az örökbuzgó Isiah Thomas ül. Ezzel csak pár Knicks-szurkoló járt jól az utóbbi években, azok, akik a fanatikusoknak eladják az új szerzemény mezét… A „Több mosolygós szurkolóért” jeligéjű kampány keretén belül a játékosok keményen dolgoztak a nyáron: Crawford izmai gyarapodtak, Curry állóképessége javult, Lee dobótávja nőtt, és Marbury isteni mivolta is előbújt. Kell is pedálozni a közönség előtt, hisz a vezetőség pert vesztett, Isiah Thomas-t bűnösnek találták szexuális zaklatás vádjával. Dolan elnök, a renomé visszaállítása érdekében gyorsan vissza is hozta a ’99-es sikercsapat dobógépét, Allan Houstont.
Ám az egykori kedvenc nem valószínű, hogy sok vizet fog zavarni, nem úgy, mint Zach Randolph! A balkezes csatár Eddy Curry-vel párban szinte megoldhatatlan feladatot képez az ellenfél védőinek. Támadásban megállíthatatlan lesz ez a páros, de mi a helyzet a védekezéssel? Na igen, itt jön a baj, a duónak nagyon kell majd igyekeznie, hogy ne legyen átjáróház a palánk alatti területből.
A keret kellően erősnek tűnik. A hajdani önző sztárok gyülekezetéből mára már csak pár hírmondó maradt, de rájuk szükség is van. A távozók helyett viszont csupa harcos „zongoracipelő” érkezett. Ha nem jön közbe sérüléshullám, akkor ez a Knicks újra rátalálhat a helyes útra. Ha nem sikerül, akkor valószínűleg Isiah Thomas elbúcsúzhat a Nagy Almától.

Várható kezdőcsapat: Stephon Marbury / Jamal Crawford / Quentin Richardson / Zach Randolph / Eddy Curry

Philadelphia 76ers

Érkezett: Reggie Evans (Denver), Derrick Byars (Portland), Jason Smith (Miami), Herbert Hill (Utah), Ricky Sanchez (Denver), Thaddeus Young (Georgia Tech, draft 1/12)

Távozott: Joe Smith (Chicago), Steven Hunter (Denver), Bobby Jones (Denver), Alan Henderson (?)

2006. december 19. Lehorgasztott fejű kissrác bandukol Philly utcáin, lába mellett húzva egy „We love you A.I.” transzparenst. Nem elég, hogy az imádott Sixers már sorozatban 11-edszer kapott ki, most még a félistenként csodált Allen Iverson is távozott. A táblát véletlenül kiejti kezéből, már majdnem ott is hagyja a porban. De mégis ránéz, és látszik, hogy elgondolkozott valamin. „Megvan!” – kiált fel. Hazarohan, és a felirat melletti sovány arcocskát kicsit pufibbá rajzolja, a 3-as számot pedig ügyesen átírja 9-esre. Eljött Andre Iguodala ideje. Kész is, újra megvan a remény.
Az újjáépülés rögös útját választó 76-osok a sokoldalú Igu köré kezdték el építeni a jövőt. A szupertehetség a passzorientált irányító, Andre Miller; a vajkezű Kyle Korver; a frissen igazolt lepattanozógép Reggie Evans és a szorgosan blokkolgató Sammy Dalembert négyes által kiegészítve már egész erős kezdőt alakít. Ám a kispad nem elég „mély .
Rengeteg a nagy potenciállal megáldott fiatal (elég csak Carney-ra vagy akár Jason Smith-re gondolnunk), ám nem tudni, hogy ki lesz képes beváltani a hozzá fűzött reményeket és rövid időn belül stabil húzóemberré vagy kiegészítővé válni.
Valószínűleg a Sixers a konferencia második felébe fog tartozni.

Várható kezdőcsapat: Andre Miller / Kyle Korver / Andre Iguodala / Reggie Evans / Samuel Dalembert

Toronto Raptors

Érkezett: Maceo Baston (Indiana), Carlos Delfino (Detroit), Jason Kapono (Miami), Jamario Moon (USBL)

Távozott: Morris Peterson (New Orleans), Uros Slokar (Triumf Ljubertij), Pape Sow (Solsonica Rieti)

Üdvözöljük kedves látogatóinkat a torontói Jurassic Parkban! A helyszín az itt élő dínók miatt minden idetévedő csorda számára rendkívül veszélyes. A falka évente körülbelül félszáz alkalommal indul portyázni a földrészen, hogy legyőzzék az ellenséges csapatokat. Rövidke körutunk során megismerkedhetnek a helyi hüllőkkel.
Ha jobbra pillantanak, láthatják a raptorok első hullámában támadó példányait. Élükön a legveszedelmesebb dínóként elhíresült Boshosaurusszal. Nagy mérete, gyorsasága és széles támadórepertoárja bármely ellenféllel szemben komoly előnyt jelent számára. A főhüllő segítői: a kis méretű, ámde villámgyors, szinte levédhetetlen Fordosaurus; a csorda legfiatalabbja a Bargsosaurus, amely idővel az egész kontinens egyik legveszélyesebb ragadozója lehet; illetve a Parkosaurus, mely magasfokú intelligenciájának köszönhetően maximálisan kihasználja lehetőségeit és képes megbénítani az ellen támadóit. A falkához az utóbbi években Európából hozzácsapódott Garbosaurus és Calderosaurus hamar beilleszkedett a környezetbe, így már bármikor képesek előrelépni egy esetleges harci sebet szerző társuk helyére. Idén nyáron két új raptor csatlakozott a csapathoz: a magas hatásfokkal dolgozó Kaponosaurus, és a korábbi jól összeszokott falkájába kibontakozni nem nagyon tudó Delfinosaurus. A portyákon még megtalálható a lomha, nagy testű Nesterosaurus, a Humphosaurus és a Grahamosaurus. Utóbbi kettő főleg testi erejére hivatkozik harc közben.
A dínók tavasszal már megmutatták valódi erejüket. Ősszel megújult erővel és új támadómódszerekkel próbálják meglepni kiszemelt áldozatukat. Egyre jobban összeszoknak, és fő erősségük a csapatmunkában rejlik. Ha a két főtenyésztő, Mr. Mitchell és Mr. Colangelo idény közben is jó munkát végez, akkor a csorda akár az egész keleti partvidéket uralma alá helyezheti.

Várható kezdőcsapat: TJ Ford / Anthony Parker / Jason Kapono / Chris Bosh / Andrea Bargnani

Szerző: Sárdi Bence

Dátum: 2007. 10. 14.