Beharangozó 2007/08 Délnyugati csoport I.-rész

Az NBA csapatok kereteinek változását és az előttük álló idényre vonatkozó kilátásaikat foglalja össze az nba1.hu.

SAN ANTONIO SPURS

Érkezett: Ime Udoka (Portland), Keith Langford (Vanoli Soresina), Darius Washington (NBDL), Marcus Williams (Arizona, draft 2/33), Ian Mahinmi (Pau-Orthez)

Távozott: Jackie Butler (Houston), Melvin Ely (New Orleans), James White (Fenerbahce)

Vajon a sarkantyús vezetőség és edzői stáb meddig tudja még motiválni és előre hajtani a picit öregecske ménesét? A híres magyar versenyló, Kincsem gazdái, 4 év alatt 54 nagydíjgyőzelmet tudtak kisajtolni lovukból, mielőtt azt nyugdíjba vonultatták volna. A Spurs élenjárói 1999 óta már a negyedik bajnoki címet ünnepelhették idén nyáron. Kérdés, hogy a vén csatalovak lábai meddig bírják az iramot. Azon játékosok közül, akik idén jelentős szerepet fognak kapni a rotációban nyolc elmúlt harminc és négy már a krisztusi kor is megérte. Ha Gregg Popovich meg tudja ismételni a tavalyi futamot, mikor is sikerült elkerülnie, hogy ne csapzottan és habzó szájjal vigye be pacijait a célegyenesbe, köszönhetően annak, hogy nem hajtotta ki őket még a derbi befutója előtt, akkor ez a csapat idén is bajnok. A Duncan-Parker-Ginobili-Popovic négyes a jelenkori kosárlabda egyik legjobb kvartettje (2 hónapja még A legjobb volt, de mára létre jött egy Garnett-Pierce-Allen-Rivers négyes).

Jelentős változtatás a keretben nem történt. Az érkezők közül csak Ime Udoka fog jelentős szerepet kapni, benne Bowen utódját látja a stáb. A távozók között, Ely-t kellene megemlíteni, de ő, tudásához mérten minimális lehetőséget kapott. Viszont van egy játékos, akin nem volt még Spurs mez, de lehet a szurkolók hiányolni fogják. Luis Scolat arra a Spanoulisra cserélték el, aki ma már a Panathinaikosban játszik. Igaz a cserével megspórolták Butler 5 milliós szerződését, de az Argentin simán elérhet egy Oberto szintet már idén és ezt pont a szomszédvárban, Houstonban.

Lehet hogy ez a csapat még 60 meccset sem fog nyerni az alapszakaszban és a Divizió elsőség sem lesz meg, de a Konferencia döntő kötelező számukra.

Várható kezdőcsapat: Francisco Elson / Tim Duncan / Bruce Bowen / Manu Ginobili / Tony Parker

NEW ORLEANS HORNETS

Érkezett: Julian Wright (Kansas, draft 1/13), Adam Haluska (Iowa, draft 2/43) Morris Peterson (Toronto), Melvin Ely (San Antonio), David Wesley (Cleveland)

Távozott: Desmond Mason (Milwaukee), Devin Brown (Cleveland), Cedric Simmons (Cleveland), Brandon Bass (Dallas), Marc Jackson (Olympiacos), Linton Johnson (Tau Ceramica)

Valami nem stimmel ezzel a csapattal, mintha valamiféle önpusztítás jeleit lehetne felfedezni. Ahol ennyi sérült játékos van és azok ilyen súlyos sérüléseket szednek össze ott lehet már az edzői stábbal is probléma van. Ehhez hozzá jön, hogy a vezetőség számtalan fiatal tehetséget tékozol el, edzői nyomásra. J.R. Smith, Cedric Simmons és Brandon Bass biztos hogy nem lehetett volna hasznára ennek a csapatnak? Kétlem. Sőt ezen játékosokért bizony a New Orleans semmilyen ellenértéket nem kapott. De söpörjük félre a kétes múltat és süssünk el egy igazi sport közhelyet: „Ha nem lesz idén sérült…”. Na akkor mi lesz? Akkor ez a csapat idén a rájátszásba kerül. A modern kosárlabda irányítójának prototípusával az élén tavaly már megmutatták, hogy velük igen is számolni kell, még itt a kőkemény nyugaton is. A fiatal Chris Paul vén rókákat megszégyenítő módon hozza stabilan all-star teljesítményt, amit még veteránoktól sem vár el a szurkoló. Elképesztő, hogy mennyire sokoldalú: betöréseit rendre befejezi, vagy kihagyhatatlan helyzetbe hozza társait. Labdát lop, majd villámgyors leindítást szervez és mind ezek mellett nagyon jó védő is. Mellé jönnek a tavalyi holtidény nagy igazolásai: Peja Stojakovic és Tyson Chandler valamint a David West , aki mára beverekedte magát az NBA erőcsatárjainak elitjébe. Chandler és West nagyon jól kiegészítik egymást a palánk alatt, ebben a tandemben meg van a keménység, lepattanózás, blokkolás és a meccsenként 30 pont. Nekik nagy segítség lehet a nyáron jól teljesítő másodéves, Hilton Armstrong és a nyári egyetlen magasember igazolás, Melvin Ely. A pletykák szerint Byron Scott végre megköveti magát és a zöldfülű Armstrong kezdő center lesz? Lehet, de hogy beismerje, hogy a fent említett három fiatal elengedése hiba volt, kétlem. A hátsó udvarban viszont hiányérzetem van, dobógépből van itt bőven: Stojakovic, a frissen igazolt Morris Peterson, Rasual Butler vagy az öreg Bo-Jax, de a keménység és a fizikai erő kicsit hiánycikk. Mindent összegezve, a Hornets idén nem erősödött, de nem is gyengült, viszont a tavalyi szerzemények idén végre a rájátszásba repíthetik a csapatot. Hornets fanok! Ideje valamilyen okkult tudomány után nézni, hogy idén elkerülje a csapatot a szerencsétlenség.

Várható kezdőcsapat: Tyson Chandler / David West / Peja Stojakovic / Morris Peterson / Chris Paul

MEMPHIS GRIZZLIES

Érkezett: Darko Milicic (Orlando), Mike Conley (Ohio State, draft 1/4), Juan Carlos Navarro (Barcelona), Casey Jacobsen (Brose Baskets) és Andre Brown (Seattle)

Távozott: Chucky Atkins (Denver), Dahntay Jones (?), Alexander Johnson (Miami), Lawrence Roberts (Olympiacos)

Érdekes szezon elé néznek Memphisben, mivel a csapat folyamatos átalakulásban volt immár 3 éve, köszönhetően a 0-12es play off mutatónak, de úgy tűnik, a vezetőség most megpihen kicsit és újra ad időt a csapatnak az összerázódásra. A 2004-ben 50 győzelmet arató gárdából, mára csak hárman vannak itt (Gasol, Miller és Swift – aki egy houstoni kitérő után tért vissza) valamint azóta a csapat olyan edzőket fogyasztott el, mint Hubie Brown és Mike Fratello. Azért Jerry Westnek köszönhetően a nagy cserélgetésekből nem jött ki rosszul a csapat, hisz a Pau Gasol – Mike Miller duó mellé, olyan tehetségeket sikerült megszerezni, mint Gay, Conley, Milicic, Warrick vagy Lowry. A padon egy sikeréhes és tehetséges edző ül, Marc Iavaroni személyében, akinek sok dolga lesz ezzel a csapattal. Tavaly a Grizzliknél a „run and gun” annyiban merült ki, hogy a támadást elkapkodták és rendezettség teljes hiányával védekeztek (ennek köszönhetően a második legtöbb pontot kapta a csapat a ligában). Leginkább a „transition defense” szorul javításra, de ehhez Iavaroni mester ért, hisz a Sunsnál ezt elég nagy hatásfokon űzték. Tűzerőből, itt sincs hiány: Miller, Navarro, Jacobsen és mára már Gay is a biztos hárompontos dobók közé tartozik. Középen Gasol mellett Warrick, Milicic és Swift is szépen termelheti a pontokat. De megint jön a kérdés: ki fog itt védekezni? Milicic? Aki eddig csak azzal hívta fel magára a Grizz szurkolók figyelmét, hogy az EB-n egy olasz bírót és egész családját szerette volna „kielégíteni”?. Vagy Rudy Gay?, Aki nagyon lelkes és hasznos, de annyira tapasztalatlan még, hogy közelről sem megoldhatatlan feladat egy átlagos kiscsatár / dobóhátvéd számára. Szerencsére a tavalyi ligautolsó elé idén a szurkolók nem állítanak elérhetetlen célokat. A lényeg, hogy a fiatalok megfelelő játékidőt kapjanak és elkezdődjön egy új fejezet a FedEx Forumban. A játékrendszer minden bizonnyal, hajazni fog a Sunséra, annyi különbséggel, hogy a játékos állomány meg sem közelíti a „példaképet”. A tapasztalatlanság, az összeszokás és a játékrendszer ismeretének hiánya a divizió utolsó helyére predesztinálja a csapatot.

Várható kezdőcsapat: Pau Gasol / Darko Milcic / Rudy Gay / Mike Miller / Damon Stoudamire

Szerző: Halász Sándor

Dátum: 2007. 10. 29.