Bolond draft – 2009

Őrületes nap(ok) van(nak) mögöttünk. Ritkán látott feszültség, eszméletlen mennyiségű pletykaáradat és olyan fogalmatlanság övezi az idei NBA draftot, amit leginkább egy üres lapokból álló kártyapaklival való pókerezéshez lehet hasonlítani. Idén hatványozottan igaz az, hogy kiszámíthatatlan a draft. Ahogy a draftexpress.com szakértője, Jonathan Givony is nyilatkozta:

" Jelenleg a csapatok 80-90%-a nem tudja még, hogy kit fog választani. Azt elvárni tőlünk, hogy 100%-os biztonsággal megjósoljuk, hogy mi lesz, egyszerűen nevetséges."

Ahogy minden évben, úgy idén is összekanalaztam egy olyan mock draftot, ami a legrosszabb eshetőségekre készíti fel a lelkes NBA rajongókat. Ahogy már megszokhattátok, ez az összeállítás nem azt hivatott megjósolni, hogy mi fog történni (arra ott a hivatalos mockunk), hanem olyan választásokat keres, amelyek a legváratlanabbul érhetik olvasóinkat. A minden eshetőségre való felkészülés jegyében olvassátok, belegondolva abba, hogy idén nagy esély van akár egy ilyen képtelen forgatókönyvre is.

1. pick – LA Clippers:

A legnagyobb sokkhatást kétségtelenül az okozná, hogy ha a Los Angeles Clippers nem Blake Griffint hozná el. Mivel a lottery sorsolás után egyből kijelentették, hogy az Oklahoma egyetem sztárját fogják választani, ráadásul azóta több ízben és több forráson át is konok kitartást mutattak ebbe az irányba, nem kezdenék a pick bolygatásába. Ez a választás túl sok oldalról alá van támasztva ahhoz, hogy ne érezzem szükségét a papírforma borításának.

2. pick – Memphis:

A Sacramento és a New York mellett, a Memphis az a csapat, amelyről az elmúlt időszakban a legtöbbet lehetett hallani. Először Rubio sleppjéből érkeztek olyan vélemények, hogy a fiatal spanyolt nem szeretnék ott látni, majd a következő kiszemeltjük Thabeet is hirtelen vállsérülést szenvedett, amikor Memphiszhez kellett volna magánedzésre mennie. Valami miatt nagyon nem vonzó célpont " Elvis városa" . A nagy ellenállásba belefáradó Memphis, a problémás játékosokra fittyet hányva, egy éles hátraarccal elhozza az elmúlt időszakban mindenki kedvencévé vált, sokoldalú és piszokgyors dobógépet, Stephen Curry-t.

3. pick – Oklahoma City:

Az utóbbi időben James Harden annyira egybeolvadt a Thunderrel, hogy a legtöbb szakértő és rajongó oda se figyel erre a pickre. Ezt bizonyos források legalább annyira egyértelműnek tartják, mint az 1/1-es választás sorsát. Westbrook azonban nem irányító. Rubio annál inkább, ráadásul a spanyol hétvégén hajlandó volt tárgyalni az Oklahoma City vezetőségével. A tárgyaláson meggyőzhette őket arról, hogy szívesen magára öltené mezüket. Nagyon nehéz egy olyan irányítóra nemet mondani, akiről egy elismert játékos megfigyelő a következőképpen vélekedett: " A kosárlabda IQ-ja egyszerűen hihetetlen magasságokat érint, és ő a legnagyszerűbben passzoló játékos, akit valaha láttam." Remegő kézzel ugyan, de sokkolva a médiát berakják a borítékba Ricky Rubio nevét.

4. pick – Sacramento:

A Kings ezen a ponton, a rendelkezésre álló 5 perc alatt annyira leizzad, hogy a legmenőbb finn szaunák se lennének képesek jobb hatást kiváltani. Valószínűleg sok csereajánlat érkezik a pick esetleges elcserélésére vonatkozóan, de mindenképp dönteniük kell, és a homokóra gyorsan pörög. Irányítóra készültek, és a szurkolók is irányítót várnak, így azokkal szemeznek, akik az edzéseken pozitív benyomást tettek rájuk. Brandon Jennings nyilatkozatával jópofa, aranyos könyök benyomását keltette, ahogy azt ecsetelte, hogy ő mennyivel jobb játékos a spanyol szenzációnál. A Sacramento vezetői nem estek a fejükre és elhozzák a nyilatkozat során a Jennings melletti székről az óriási nevetgélés során majdnem leforduló Jonny Flynn-t.

5. pick – Minnesota:

Miután a Washingtontól megszerezték az ötödik választási jogot, nagyon szép és lehetőségekben gazdag draft elé néznek. Az új GM egy pillanatra se tétlenkedett, az előtte megnyitott ajtót egyből a falnak vágta, ezer fokon pörögve robogott be a Minnesota irodájába, és a lovak közé csapva a legjobbkor kezdte meg a csapat ismételt újjáépítését. Jövőre ugyanis valószínűleg nem lett volna elég a Mike Miller-Randy Foye csomag két használható cserejátékosért, és egy előkelő 5. draftcetliért cserébe. Idén azonban megszerezték, és a frissen birtokukba érkezett borítékba, gyorsan be is írják Hasheem Thabeet nevét.

6. pick – Minnesota:

A szurkolóknak időt sem hagyva arra, hogy feldolgozzák az előző választást, picit cserbenhagyva őket, és a minőségi irányító iránti vágyakozásukat, a két frissen elcserélt játékos helyén tátongó űrt igyekeznek betömködni a 6. választási joggal. Nagyon jó választás lenne DeRozan, de ők sokkal tapasztaltabb és érettebb játékos felé fordulva, elhozzák James Hardent.

7. pick – Golden State:

Monta Ellis nemrégiben a médiában hangoztatni kezdte, hogy nem szeretné, ha a csapat irányítót választana. A nyilatkozatot követően a Warriors vezetősége bizonyos források szerint ellátogatott Monta atlantai otthonába, és jelképesen átadták neki a stafétát. Annak ellenére, hogy sokan úgy gondolják, hogy a csapat Ellis nyilatkozata ellenére is irányítót fog választani, képbe került Jordan Hill. A legrosszabb eshetőség azonban, nem a rendszerükbe jól illeszkedő Hill, hanem a Wake Forrest egyetem csatára, James Johnson. Le is csapnak rá.

8. pick – New York:

A Knicks nagyon aktív volt a workoutok során, és rengeteg játékost mozgattak meg, többjüket újfent visszahívva. Először beleszerettek Stephen Curry-be, majd később Jrue Holiday tűnt a tuti befutónak, aztán Jordan Hill személyében látták potenciális választottjukat. A legújabb pletykák szerint viszont mindent elkövetnek annak érdekében, hogy valahogy megszerezzék Ricky Rubiot. Nálam azonban, jó szokásukhoz hűen sokkolni fogják a köztudatot, és a draft éjszakáján félrészegen tomboló hazai publikumot, Gerald Henderson választásával.

9. pick – Toronto:

Az egyetlen kanadai alakulat a hírek szerint nagyon feni a fogát DeRozanra, vagy Hendersonra, és mindenképp egy olyan játékos keresnek, aki elsősorban mezőnyben és a periméteren tud nagyon aktív lenni. Mi történik akkor, ha rájönnek, hogy ameddig Bargnani a legfoglalkoztatottabb centerük, vagy éppen Bosh kénytelen a tábla alatti darálásban részt venni, addig nem léphetnek előre. Ránéznek az újoncjelöltek rangsorára, és ráböknek a legelső 7 láb magas játékosra. Elhozzák BJ Mullens-t.

10. pick – Milwaukee:

A Bucks komoly lépésre szánta el magát tegnap, amikor a mögöttünk tudott szezonban kulcsjátékosukká előlépett Richard Jeffersont, átdobták nyugatra, gyakorlatilag nulla ellenérték fejében. Ez a csere is többnyire a tavalyi Gasol-féle tradehez hasonlítható, aminek következtében új bajnokesélyes született nyugaton, keleten meg egy újabb takarítás vette kezdetét. A Bucks a csere következtében egy kis pénzügyi levegővételhez jutva, újrafésülheti idén nyáron a rostert. A józanész sugallata szerint Jefferson helyére kéne erősíteni, amire a lehetőség DeRozan választásával meg is lenne. Ők a kínálkozó ziccer helyett viszont dobnak egy szép floatert, és egy irányítót választanak. Sajnos a floater nem a legbiztosabb dobás, így a gyűrű tövéről kipattanva előrevetíti azt, amit Jrue Holiday választásával saját nyakukba varrnak.

11. pick – New Jersey:

A Nets várható draft stratégiájáról nem sokat tudunk. Minden bizonnyal a még elérhető legjobbat fogják elhozni, aki jelen állás szerint vagy DeRozan vagy Evans. A megosztó Carterhez hasonlított DeRozant nem merik bevállalni, ugyanis még túl nyers és egyébként sincs szükség egy újabb ugrógépre. Tavaly amikor hasonló pozícióból biztosra mentek bevált így idén is a mérleg tálcáján ülök közül a biztosabbat hozzák el: Tyreke Evans.

12. pick – Charlotte:

Ennek a draft forgatókönyvnek az egyik nagy nyertese lenne a Charlotte azzal, hogy elhozzák DeRozant. Van elég játékosuk, akik védekezésben szorgoskodnak, és stabilan hozni tudnak egy biztos, átlagos teljesítményt. Mögéjük érkezve a USC egyetem bedobója jó helyre csöppenne ahhoz, hogy egy-két éven belül kezdő, majd akár sztárjátékos váljék belőle.

13. pick – Indiana:

A Pacersnek komoly elhatározásra kell jutnia az irányító posztot illetően. TJ Ford és Tinsley egyaránt nagyon sérülékenyek, ráadásul egyikük se váltotta meg a világot, Tinsley egészen biztosan nem is illik a hosszút távú elképzeléseikbe. Jarrett Jack nem biztos, hogy ismét aláír a csapathoz, de ő maga sem az a játékos, akire építhetnének. Ezzel a választási joggal lecsapatnak az egyetemi szinten idén csúcsra ért, klasszikus irányítói szerepkörben tetszelgő Ty Lawsonra. Ez a pick külön " gratulációt" érdemelne, ugyanis hűnek maradva önmagukhoz, egy újabb szépreményű ámde sérülékeny irányítóval gazdagítanák a keretüket.

14. pick – Phoenix:

A Suns Marion elcserélése óta egy picit hátra csúszva erős tempóval kezdett volna el előre úszni, azonban a túl nagy fajsúly miatt kapálózni kezdtek, ami ahhoz vezet, hogy jelenleg is a nagy semmi közepén állnak. Miután befürödtek a dízel megszerzésével, nem elég tökösek ahhoz, hogy határozott lépésekre szánják el magukat. Ennek megfelelően draftolnak egy biztos semmilyent. A választásuk, a jó eséllyel egy kicsit mindenbe belekotnyeleskedő, de egyébként egyoldalú dobógépként funkcionáló Chase Budinger.

Szerző: Szabó Levente

Dátum: 2009. 06. 24.