FO IX. -Helyzetjelentés -Southwest

„Amint az erős ember is szereti kifejteni képességeit, és élvezi a testmozgást, amint izmait gyakorolja, úgy lelkesíti az „elemző” lelket a megfejtés lelki feladata.”
Edgar Allen Poe

Az amerikai major sportok zárt rendszere mindig is sok izgalmat kínált a csapata épülgetésért szorító szurkolóknak. Melyikünk ne frissítgette volna izgatottan valamelyik hírforrást trade deadline idején, rágta volna le körmét a szabadügynök időszak alatt, esetleg próbálta volna beszurkolni valamelyik fiatal kiszemeltet csapatába a drafton. Az NBA fizetési megkötései és átigazolási szabályzata érzékeny szerkezettéalakítják a csapatok összetételét. Elég egy rossz lépés, és menthetetlenül zuhanni kezdünk a semmibe, ahonnan bizony hosszú és keserves út vezet vissza a helyes útra. Egy fanatikus szurkolónak mindig van mire odafigyelni, ha csapata jövőjéről van szó. Különösen igaz ez, ha olyan gárdának szorítunk, ami a bajnoki címtől a lehető legmesszebbre várja a csodát egy-egy ígéretes fiataltól vagy csapata általános igazgatójától.

A szálak a general manager kezében futnak össze. Ő az, aki felelősséggel tartozik a csapat tulajdonosa és a szurkolók felé. Sokak által irigyelt, de könnyűnek és nyugodtnak semmiképpen se nevezhető munkakör ez. Ő irányítja és hangolja össze az edzők, a játékos-megfigyelők, a különböző tranzakciókat megkomponáló specialisták és az azokat ténylegesen nyélbe ütő igazgatók munkáját.
A liga igazi boszorkánykonyhája ez: a csapatok főhadiszállása, a front office.

Blogom az NBA ezen szegmensére fókuszál. A csapatépítés folyamatát szem előtt tartva igyekszem elemezni a csapatokat, a liga eseményeit, és természetesen az egyetemi liga és a draft sem maradhat ki.

Dallas Mavericks
Ez történt mostanság
A bajnokcsapat kulcsjátékosainak elengedése után mindenki gyors leépülést várt tőlük, de Nowoék továbbra is tartják magukat. Idén például jobban megizzasztották a későbbi győztes Spurst, mint a keleti bajnok Miami Heat.

Legértékesebb assetek
Alapvetően másoknak nem kellő játékosokból építették a végül rájátszásba jutó keretüket. Nem tudni mennyit javult Monta Ellis vagy Calderon megítélése, de szerintem továbbra sem az ő szerződésük lesz a legkeresettebb portéka a piacon. Larkin nem sok időt kapott, ahogy a többi fiatalnak mondható játékos értéke sincs az egekben.

Anyagiak
Marion és Dirk kifutott, így csak Ellis, Calderon és Wright fizetése jelent komoly tételt idén. Akár komoly erősítések is beleférhetnek, ha Nowitzki nem kér hatalmas pénzt.

Lehetséges célok az offseasonben
Legendájukat mindenképpen igyekeznek majd megtartani, és ha beváltja ígéretét a 10-12 millió $/év sávban hosszabbíthat a csapattal. Marion nem tudom mennyit érhet most a piacon, a még mindig remek védő kiscsatár nagyjából MLE körüli pénzre számíthat, így a Dallas akár egy max szerződést is beügyeskedhet a sapka alá veteránjaik megtartása mellett. Persze ehhez azért kell majd néhány kisebb csere. Alapvetően én is amellett vagyok, hogy hozni kell az embereket, mert a húzóemberek fiatalabbak már nem lesznek, és az elmúlt szezonban elért eredményekre kényelmesen lehet építkezni. Több jó szabadügynök képbe kerülhet náluk, de akár Melo egyik komoly kérője is lehetnek.

Houston Rockets
Ez történt mostanság
Egy pár jól sikerült draft, egy blockbuster csere és szabadügynök igazolás után komoly nyugati erővé nőtték ki magukat a PO bubble évek után. Ez idén egy elsőkörös búcsúhoz volt elég, de a keret kimondottan erősnek mondható.

Legértékesebb assetek
Hiába lőttek el sok mindent a Harden trade során, még mindig számtalan töltényük maradt a tárban. Asik és Lin lejáró szerződései, a folyamatosan fejlődő Terrence Jones és a remek védő Beverley szerződése is bármikor felhasználható egy-egy nagyobb ügyletben. Legértékesebb assetük Parsons lehetne, de a hírek szerint nem tervezik lehívni a még 1 millió dolláros tételt sem jelentő opcióját.

Anyagiak
Szépen teleszaladt a sapka Howard szerződésével, de mint említettem jól mozgatható szerződéseik vannak. Parsonsal minden bizonnyal hosszabbítani szeretnének, szóval az ő fizetésével is kalkulálniuk kell.

Lehetséges célok az offseasonben
Nem szoktak szégyenlősködni, minden bizonnyal idén is a nagy halakra utaznak. Nehéz elképzelni, ahogy összehoznak 20 millió helyet a sapka alatt, de egyáltalán nem lehetetlen küldetés ez. Asik elcserélése a Howard igazolás óta húzódik, ha leadnak eddigi igényeikből könnyedén további assetekre válthatják. Valószínűleg futnak egy kört Love-ért valamint Meloért. Kíváncsian várom tényleg sikerül-e egy harmadik szupersztárt illeszteni a keretbe. Ha ezután hosszabbítják Parsonst, igen komoly tényezők lehetnek jövőre, és ahogy Moreyt ismerjük, nem nagyon szokta kihagyni ezeket a ziccereket.

Memphis Grizzlies
Ez történt mostanság
Nagyon stabil kis keret épült Memphisben, ahol a közelmúltban Hollinger és a számok vették át az uralmat, így rövid úton megváltak a nem túl hatékony Gaytől, valamint régimódi edzőjüknek se volt maradása. Kulcssérülésekkel tarkított szezonjukban egy emberes hajrára és egy első körös kiesésre futotta erejükből.

Legértékesebb assetek
Ha Randolph meglepetésre él opciójával, az ő hatalmas lejárója komoly érték lehet, mellette Gasol és Conley érinthetetlennek tűnik, de Lee szerződése vagy Prince lejárója, ha értéknek nem is nevezhető, de a cserélhető kategóriába tartoznak.

Anyagiak
Ebben az évben még meg fognak szenvedni. Ha Randolph elmegy akkor lesz helyük sapka alatt, viszont ha marad, vagy hosszabbítják, akkor igencsak meg lesznek szorulva. Ráadásul hiába lejáró Prince, Marc Gasol nagyon komoly pénzre számíthat és nem valószínű, hogy szívesen piacra engednék a remek centert. Komoly mágiára lesz szükségük, hogy kézben tartsák a sapkát, de ne is veszítsenek erejükből.

Lehetséges célok az offseasonben
Ha megy, ha marad, Randolph mindenképpen fejtörést okoz. Nehezen pótolnák a minőségi magasembert, de a majd 17 milliós szerződése is komolyan akadályozná a csapatépítést. Ha Z-Bo lelép, akkor akár Pau Gasolra is rárepülhetnek, de hiába a nosztalgikus érzelmek, én nem látok nagyon sok esélyt a dolog összehozására. Ed Davist szerintem mindenképpen megtartanák, ha másnak nem, biztosítéknak Randolph távozása esetére. Kérdés, kap-e vállalhatatlan szerződésajánlatot a még mindig csak tehetségnek számító erőcsatár. Hiába a nehéz anyagi helyzet, szerintem minden puskaporuk el fogják lőni idén, hiszen nem tudhatják meddig marad produktív Randolph, marad-e Gasol és később Conley, Tony Allen se fiatal már, szóval komoly mozgolódásra számíthatunk náluk.

New Orleans Pelicans
Ez történt mostanság
Chris Paul elvesztését Anthony Davisszel kárpótolta a sors. Megörülve az igazi blue chip playernek, kicsit elsiették a csapatépítést, és a Holidayért való cserével, valamint Evans leigazolásával komolyan beszűkítették lehetőségeiket.

Legértékesebb assetek
Anthony Davis, Gordon és Evans mozdíthatatlannak tűnik egészen különböző okokból. Ryan Anderson értékének nem tett jól a sérülésekkel tarkított szezon. Idei pickjük a Holiday-csere következtében Philadelphiában van.

Anyagiak
Gordon még két évig nyomja a sapkát 15 millió körüli éves fizetésével, ahogy Evans 10-11 milliója is komoly tételnek számít. Ha ezekhez hozzácsapjuk Holiday és Anderson szerződését, nem sok hely marad erősíteni.

Lehetséges célok az offseasonben
Evanst állítólag assetnek igazolták, de nem igazán lett az. De nem is ez a fő gond, hanem az, hogy a PO reményében összerakott csapat, nem hozta az elvárásokat, így egy 10. picket ajándékoztak a 76ersnek. Sokkal jobban jöttek volna ki, ha Holiday (és Evans) nélkül rászánnak még egy szezont az építkezésre és csak idén nyáron kezdik el feltölteni a sapkát. Nem így történt, de ezen már késő bánkódni, szóval ki kell hozni a dologból a maximumot. Gordon már néha játékosnak tűnik, ahogy Andersonról is tudjuk, komoly impactra képes. Mivel Davis egészen zseniális fiatal játékos, a mag Holidayel kiegészülve nem tűnik rossznak. A sehová se illő Evanst meg kell próbálni eltávolítani a keretből, és olyan segítségeket hozni, amelyek átlendíthetik őket a holtponton. Más esélyt nem nagyon látok, mert ezzel a játékosanyaggal még egyszer nem nagyon lesznek a lottery közepén-elején, de nyugaton a PO se tűnik könnyű menetnek. Rayen Andersont nem most próbálnám mozdítani, de egy egészségesen lehozott szezon után már merőben más lesz a helyzet. Megkavarták maguknak a dolgokat rendesen, de Davis jelenléte tartja a szurkolókban a lelket, és egy szerencsésebb szezonnal meg pár jó lépéssel, akár meg is indulhatnak fölfelé.

San Antonio Spurs
Ez történt mostanság
A liga bölcs apukái épp a napokban verték pirosra Lebronék fenekét a döntőben, és nem nagyon látni semmi olyan tényezőt, ami miatt vissza kéne venniük a lendületből.

Legértékesebb assetek
Elég érinthetetlennek tűnik a csapat magja. A friss döntő MVP Leonard nyilván nagyon sokat ér, de nem valószínű, hogy a következő években elhagyná Texas államot. Talán Greennek van a legtöbb esélye arra, hogy csinálnak vele egy George Hill-Leonard -féle move-ot, de én erre se látok sok esélyt. Pickjük a saját kezükben van.

Anyagiak
Nagyon jól állnak. Igaz Duncan, Ginobili és Parker is kifelé döcög szerződéséből, de az ő fizetési igényeik miatt nem nagyon kell aggódniuk. Leonard kimaxolása láthatóan be van kalkulálva, ahogy a mostani kiegészítő emberek is kényelmesen megtarthatóak.

Lehetséges célok az offseasonben
Nem hiszem, hogy most akarnák megváltani a világot. Ha Duncan vállal még 1-2 évet, nagyjából csak Diaw helyzetét kell rendezni. A francia úgy gondolom idei szerepével bizton számíthat némi fizetésemelésre, de 6-7 milliónál semmiképpen se lesz drágább. Rajta kívül sok teendő nincs, talán csak Parker szerződését kell meghosszabbítani, és meg is vannak 2014-re. Nemrég George Hillt cserélték a középtávú cap management (és Leonard tehetsége) miatt. Talán most is várható tőlük egy hasonló lépés. Ezen a drafton biztosan kiszemeltek pár future Hall of Famert a többi csapat boardjának közepén-végén, szóval lehet némi mozgolódás, de összességében csöndes offseasonre számítok tőlük.

Szerző: Sziebig Andor

Dátum: 2014. 06. 24.