FO VIII. -Draft edition: A Jó, a Rossz és a Csúf

Amint az erős ember is szereti kifejteni képességeit, és élvezi a testmozgást, amint izmait gyakorolja, úgy lelkesíti az „elemző” lelket a megfejtés lelki feladata.”
Edgar Allen Poe

Az amerikai major sportok zárt rendszere mindig is sok izgalmat kínált a csapata épülgetésért szorító szurkolóknak. Melyikünk ne frissítgette volna izgatottan valamelyik hírforrást trade deadline idején, rágta volna le körmét a szabadügynök időszak alatt, esetleg próbálta volna beszurkolni valamelyik fiatal kiszemeltet csapatába a drafton. Az NBA fizetési megkötései és átigazolási szabályzata érzékeny szerkezettéalakítják a csapatok összetételét. Elég egy rossz lépés, és menthetetlenül zuhanni kezdünk a semmibe, ahonnan bizony hosszú és keserves út vezet vissza a helyes útra. Egy fanatikus szurkolónak mindig van mire odafigyelni, ha csapata jövőjéről van szó. Különösen igaz ez, ha olyan gárdának szorítunk, ami a bajnoki címtől a lehető legmesszebbre várja a csodát egy-egy ígéretes fiataltól vagy csapata általános igazgatójától.

A szálak a general manager kezében futnak össze. Ő az, aki felelősséggel tartozik a csapat tulajdonosa és a szurkolók felé. Sokak által irigyelt, de könnyűnek és nyugodtnak semmiképpen se nevezhető munkakör ez. Ő irányítja és hangolja össze az edzők, a játékos-megfigyelők, a különböző tranzakciókat megkomponáló specialisták és az azokat ténylegesen nyélbe ütő igazgatók munkáját.
A liga igazi boszorkánykonyhája ez: a csapatok főhadiszállása, a front office.

Blogom az NBA ezen szegmensére fókuszál. A csapatépítés folyamatát szem előtt tartva igyekszem elemezni a csapatokat, a liga eseményeit, és természetesen az egyetemi liga és a draft sem maradhat ki.

Rég nem látott mennyiségű tehetség sűrűsödött össze idén, ami furcsamód még nagyobb terhet rak a korán választó csapatok vállára. Persze jó dolog nagy tehetségek között válogatni, de ha pont a te választásod sül be, akár az állásodba is kerülhet. Az se könnyíti meg a dolgot, hogy egyre másra jönnek a nyugtalanító hírek, félinformációk, potenciális katasztrófával fenyegetve egy-egy játékos esetében. A játékosokról sok mindent megtudhattok az oldalra sorban felkerülő profilokból és Farkas Dénes írásaiból, míg az nba1.hu remek mockja bőven kielégíti az avatott tippekre és játékosboardokra éhező olvasókat. Én nem is kívánom átfedni ezeket az írásokat, inkább fogtam azt a régiót ahol a legtöbb impact játékos kimegy: a TOP 10-et, és 3 opciót felvázolva próbálom bemutatni merre is mehet egy-egy csapat választásával. Ezek között lesz az általam egyértelműen jónak ítélt döntés, egy kifejezetten rossznak tűnő scenario, és egy csúnya, szurkolók számára nem olyan vonzó, mégis logikus opció. Természetesen ahogy a címadó filmben, itt se lesz minden fekete-fehér. A pletykákkal, kikerülő insider infókkal egyáltalán nem foglalkoztam, úgyse tudjuk, mi a többi csapat félrevezetése érdekében kiszivárogtatott smoke screen és mi a valódi, értékes információ, ráadásul esetünkben ennek nincs is igazán jelentősége. A csapatok jelenlegi helyzetét se részletezem túlzottan, hiszen ezeket megtalálhatjátok offseason előzetes írásaimban.
1/1 Cleveland Cavaliers

A jó
Andrew Wiggins: Viszonylag megnyugtató választás. Kivételes atléta, aki igaz nem élt a kora kamaszkorától köré épített hype-al, de még így is kivételesen tehetséges prospectnek tűnik. Remekül illik a csapat eddig összetákolt keretébe, ráadásul Irving társaságában nem kéne olyan azonnali go to guy szerepet a nyakába vennie, amivel a Kansasnél is meggyűlt a baja.

A rossz
Dante Exum: Ő is hatalmas tehetség, de rossz fit a keretbe, ráadásul a legkevésbé ismert és feltérképezett játékos a draft elitjébe tartozó prospectek közül. A Cavs nincs abban a helyzetben, hogy Bennett után tovább kísérletezzen egzotikus húzásaival.

A csúf
Joel Embiid: Amíg nem sérült le, generációja legtehetségesebb centerének tűnt. Egészen kivételes játékos, de törött lába és korábbi hátsérülése nagyon rémisztő. Könnyen beállhat a soha nem egészséges, rövid karriert futó 7-footerek közé. Mindezek tetejében, ebben a naptári évben jó eséllyel nem látjuk majd pályán, szóval igencsak megosztaná a régóta várakozó Cavs drukkereket.

1/2 Milwaukee Bucks

A jó
Jabari Parker: Nekik találták ki. A nem túl atletikus, de fantasztikus pontszerzőnek ígérkező Duke- nevelés gyorsan beilleszkedhetne a fiatal csapatba és a Henson-Sanders-Antetokounmpo hármas mellett, csak a pontok szállításával is új szintre emelhetné a csapatot.

A rossz
Joel Embiid: Nekik nincs szükségük arra, hogy vele kísérletezzenek. Sanders hosszú távú szerződésével, valamint Hensonékkal korrekt palánk alatti jelenlétük van, ráadásul nagyon nagy szükségük van rá, hogy ez a pick működjön, és egy kis figyelmet irányítson rájuk.

A csúf
Dante Exum: A Knight-Mayo backcourt nem éppen a biztos jövő záloga. Nagyon szépen beleférne az ausztrál, az egyetlen gond, hogy a legtöbben nem tartják a Wiggins-Parker-Embiid trióhoz mérhető tehetségnek.

1/3 Phiadelphia 76ers

A jó
Joel Embiid: Több okból is őt tartom itt az ideális választásnak. Egyrészt két top 10 picket birtokolnak, így nagyjából biztosítva vannak abban a tekintetben, hogy akkor is sikerül bővíteniük a fiatal magot, ha Embiid csak nagy nehezen kerül NBA parkettre. További előny, hogy Noel személyében lesz idei top tehetség debütánsuk, amely leköti a szurkolókat addig, míg Joel sérüléseit kezelgetik. Minden oldalról védve vannak, és egy ilyen szintű tehetség megéri a kockázatot.

A rossz
Dante Exum: Egyszerűen nehezen képzelek el egy Michael Carter-Williamsel alkotott backcourtot. Nem egészítik ki egymás erősségeit, nem palástolják a másik gyengeségét. Egy átlagos drafton azért be lehetne húzni poszttól függetlenül a top tehetséget, de ilyen választék mellett már figyelni kell azt is, milyen fit a csapatba az adott játékos.

A csúf Noah Vonleh: Ha azt feltételezzük, hogy Noelből az a rim protector magasember lesz, amit az optimista jóslatok jövendölnek, remek fit lenne mellé az Indiana sokoldalú támadójátékkal megáldott prospectje.

1/4 Orlando Magic

A jó
Dante Exum: Oladipo mellett már jobban el tudom képzelni a majd 2 méter magas guardot. Tehetsége alapján itt már jó értéknek is tűnik.

A rossz
Marcus Smart: Na ő viszont nem lenne olyan jó választás Victor mellé. Szerintem eléggé ütik, illetve fedik egymást.

A csúf
Julius Randle: Az ő sérüléseiről is voltak pletykák, de tehetségében simán ott van az idei Top5 környékén. Vucevic személyében megvan a centerük, Randle-lel az egyik legígéretesebb frontcourtot alkothatnák.

1/5 Utah Jazz

A jó
NoahVonleh: Kanter minden csak nem hosszú távú kezdőember, így Favors mellé tökéletesen illene Noah.

A rossz
Doug McDermott: Egyesek szerint remekül illene a utah-i közösségbe, a fehér, jól dobó srác, de itt nagyon magasan lenne ő, és ilyen mezőnyben még nem szabad reachelni egy rebuildelő csapatnak.

A csúf
Aaron Gordon: Sokak szerint csak egy hasznos kiegészítő lesz, de úgy gondolom passzolhat a Jazz csapatába a hajtós, atletikus játékos, aki minden meccsen felszántja a pályát. Én nem érzem itt reachnek, sokkal többet látok bele, mint a többi mostanában kijött tweenerbe.

1/6 Boston Celtics

A jó
Marcus Smart: A Bostonnak itt a pure value a legfontosabb. Úgy gondolom, a draft ezen pontján Smart lesz a legértékesebb választás, és hiába a Rondo-Bradley páros, mindkettejük hosszú távú jövője a levegőben lóg, így elférne a backcourtba a tavaly még az 1/1-re is eséllyel pályázó játékos. Természetesen itt már lehetnek nagy csúszók, így könnyen lehet, más top tehetség hullik az ölükbe.

A rossz
Julius Randle: Csak abban az esetben van értelme az elhozásának, ha Sullingerre assetként tekintenek. Nem igazán látom, hogyan férne el egymás mellett a két játékos, és így akár Jared csereértékét is lenyomhatná, az itt már amúgy komoly értéknek számító erőcsatár elhozása.

A csúf
Aaron Gordon: Hasonlóan a Jazzhez, ide is jól illene Gordon, de továbbra se számít kifejezetten szexi prospectnek a 6. választással.

1/7 Los Angeles Lakers

A jó
Aaron Gordon: Nagyon fiatal játékos, aki hosszútávon is meghatározó lehet a jövő Lakersében, és Kobe megfáradt lábairól sok terhet levehetne a következő két év során. Az ő kiapadhatatlan energiája azonnal segíthetne a Lakers rohamosan szürkülő csapatán.

A rossz
Nik Stauskas: Ez már erősen az ő range-e, de hiába segítené azonnal csapatát a mesterlövész, jóval kisebb hosszú távú potenciált látok benne, ráadásul a Kobe-Nash backcourt mellé nem ártana egy jól védekező játékos, és ez bizony nem igazán mondható el a Michigan üdvöskéjéről.

A csúf
Dario Saric: Tökéletes fit lenne, hiszen Gasol személyében épp most van távozóban egy sokoldalú európai játékos, Saric hatásosan tömhetné be a keletkező űrt, de úgy néz ki még legalább 2 évet Európában marad a játékos. Nagyon kéne az azonnali segítség Bryantéknek, de az ő kiválasztásával, már a Kobe utáni időszakot építhetnék, és lenne egy nemzetközi szinten tapasztalt, kiváló játékosuk az első lépésekhez.

1/8 Sacramento Kings

A jó
Marcus Smart: Mind értékben, mind posztban kiváló választás lenne. Nagyon kevés pénzük maradt, így Thomas szerződése eléggé a levegőben lóg. Smart választásával remek fiatal játékost tehetnének McLemore mellé, aki ráadásul védekezésben is segítségükre lehetne.

A rossz
Aaron Gordon: Iszonyatos mennyiségű erőcsatáruk van, míg kiscsatár poszton Gay eszi meg a játékidő nagy részét. Hiába lenne optimális egy ilyen mentalitású játékos ebbe a csapatba, talán a legborzalmasabb fit lenne az opciók közül.

A csúf
Csere: Nagyon zagyva rostert sikerült kialakítaniuk, és ha valaki egy számukra is előnyös üzlet során szabadítaná meg őket némi hosszútávra fölöslegesen lekötött pénztől, meg kéne ragadniuk a lehetőséget. Fájdalmas kicserélni az utóbbi évek legerősebb draftjának top10-éből, de igencsak kényszerhelyzetben vannak.

1/9 Charlotte Hornets

A jó
Nik Stauskas: Iszonyatosan hiányzik a spacing Charlotteból, így a vajkezű dobó kiválóan egészítené ki az idén már rájátszásba jutó keretet.

A rossz
Náluk pont a csere lenne rossz lépés. Az ölükbe hullott ez a választás, és nagy lehet a kísértés, hogy rájátszó csapatukat egy-két tapasztalt játékossal erősítsék, de úgy gondolom, tovább kell bővíteniük a fiatal magot.

A csúf
Doug McDermott: Vegyes megítélése van, de az mindenképpen elmondható róla, hogy tapasztalt, jó kezű és eredményes játékos, aki ha nem is feltétlenül azonnali kezdőként, de nagyban segíthetné a Hornets időnként akadozó támadójátékát.

1/10 Phiadelphia 76ers

A jó a rossz és a csúf
Körbeértünk. Eddigre a Phily már minden valószínűség szerint bezsákolt egy top tehetséget, most viszonylag nyugodtan dönthetnek pickjük sorsáról. Úgy gondolom, ők azok, akik kényelmesen megkockáztathatják Zach Lavine-t, aki kiváló adottságaival akár sztárrá is kinőheti magát, mehetnek a biztosra is egy KJ McDaniels típusú tapasztalt játékos behúzásával, vagy akár az európai tehetségek közül is válogathatnak. Eddigre bizonyára lesznek már reachek, nagy csúszók és cserék, így a draft ezen pontján már nem lehet ilyen élesen elválasztani egymástól a különböző döntéseket, így írásomat is csak eddig a pontig terveztem.

Szerző: Sziebig Andor

Dátum: 2014. 06. 24.