Mark Cuban az NBA legismertebb tulajdonosa, aki körül mindig történik valami, igazi megosztó személyiség, de egyben az egyik leghatározottabb is. Sosem tétovázott nehéz döntéseket meghozni, többször is átalakította a csapatát és eddig úgy tűnt, mindig jó irányba halad a Dallas – még ha ezért nagy árat is kellett fizetnie időnként.
Mióta Cuban megvette a csapatot 2000-ben, minden évben rájátszásba jutott a Mavericks, tavaly még a végső siker is karnyújtásnyira volt, idén pedig fennállásuk során először alapszakasz-győzelmet ünnepelhettek a texasiak. A 67 győzelem ráadásul az NBA történetének egyik legjobb teljesítménye volt az alapszakaszban, mégis, bő két héttel később Cubannek fel kell tennie magának a kérdést: merre tovább?
A Warriors elleni történelmi kudarc (soha nem esett még ki korábban az alapszakasz győztese az első körben, mióta négy nyert meccsig tartanak a párharcok) ugyanis felszínre hozta a Mavs gyengeségeit. Három évvel ezelőtt Cuban drasztikusan átalakította a csapat játékoskeretét, amely során elengedte a csapat egyik sztárját, Steve Nash-t, és amelynek következtében a szezon során távozott az edző, Don Nelson is – azóta sincsenek beszélőviszonyban Cubannel.
Az új tréner, Avery Johnson, védekező szellemű kosárlabdát honosított meg Dallas-ban, mivel úgy gondolták, hogy az addig használt alacsony szerkezetű, főleg támadásban jeleskedő csapat nem működik a playoffban. A sors keserű iróniája, hogy most pontosan egy ilyen ellenfél, ráadásul éppen a Don Nelson vezette Warriors ütötte el őket a továbbjutástól – nem is túlságosan nehezen.
A szezon során is látszott már, hogy a Mavs komoly problémákkal küzd a run&gun csapatok ellen, ráadásul a Golden State igazi mumusnak számít a Dallas számára. Noha csak Oaklandben hittek a szenzációban, mert a „playoff más”, de lehetett tudni, hogy ha a stílusukat ráerőltetik Nowitzkiékra, akkor lesz esélyük.
Pontosan ez történt. Avery Johnson ugyan egyáltalán nem végzett jó munkát a Golden State ellen, hisz minden lépésére egy sokkal jobbal tudott válaszolni Nelson, de végső soron a játékosállomány hiányosságai ütköztek ki a kiesés során. Annak összeállításakor ugyanis egyetlen cél vezérelte Cubant és Johnsont: a Spurs legyőzése. Ez tavaly össze is jött nekik, ám a döntőben a Heat ellen egy másik súlyos probléma miatt nyert helyzetből is elbuktak: a csapat mentális puhánysága miatt.
A Mavs szupersztárja, Dirk Nowitzki egy 213 cm magas tempódobó – abban a legjobb a világon, de ilyen adottságokkal is gyenge palánk alatti játékosnak számít, ami nem először ütött már vissza a playoffban. Hozzátéve ehhez, hogy a német nem az a típus, aki hátára tudja venni csapatát (nyolc pont egy létfontosságú playoff meccsen, miről beszélünk?), erősen megkérdőjeleződik alkalmassága a franchise player szerepére. Nowitzki egy szerény, nagyon szimpatikus játékos, aki igazi csapatember, csakhogy a másodhegedűs szerep jobban áll neki. De második embernek Josh Howard is tökéletes…
Cuban tehát válaszúthoz érkezett. Három lehetőség áll előtte: az egyik, hogy a csapat magját együtt tartja, a másik, hogy Nowitzki köré új zongoracipelőket hoz, végül pedig egy nagyszabású újjáépítésbe kezdés is indokolt lehet egy új franchise playerrel és esetleg új edzővel.
Véleményem szerint ez utóbbi a helyes út a Mavs számára, ugyanakkor egyben a legkockázatosabb is. Egy Nowitzki köré épített csapattal az előkelő helyen való playoffba jutás lényegében garantált, ez a Mavs most is nagyon erős. Csak a bajnoki címhez nem elég erős.
Szerző: Király Levente
Dátum: 2007. 05. 04.