Jó szokásunkat megtartva ismét hozzálátunk, hogy összefoglaljuk az NBA csapatok kereteinek változását és az előttünk álló idényre vonatkozó kilátásokat.
GOLDEN STATE WARRIORS
ahogy Kun Zsolt látja
Érkezett: Stephen Curry (Davidson, 1/8), Mikki Moore (Boston Celtics), Acie Law (Atlanta Hawks), Speedy Claxton (Atlanta Hawks), Devean George (Dallas Mavericks)
Távozott: Jamal Crawford (Atlanta Hawks), Marco Belinelli (Toronto Raptors)
A dolgok kezdenek kicsúszni a vezetőség és Don Nelson kezéből.
A nyarat már egy kavarodást okozó ügylettel kezdték el majdnem, ám Amare Stoudemire végül nem kötött ki Oaklandben. Stephen Curry viszont maradt, aki hamar egy olyan pontgyárossá nöheti ki magát, mint amilyen csapattársa, Monta Ellis. Ez viszont egyedül Ellisnek nem tetszik, aki ki is nyilvánította nem túl rózsás véleményét az újonccal kapcsolatban.
Ha ez nem lenne elég, a Warriors két kezdő kaliber dobóhátvédet is elvesztett a nyáron, Jamal Crawford itt sem bírt megragadni, Marco Bellineli pedig talán Kanadában találja majd meg önmagát. Ha már gondok és dobóhátvédek, a legújabb téma Stephen Jackson hisztizése, aki előbb elcserélését kérte, majd egy előszezon meccsen balhézott. Az utolsó hír szerint a kedélyek csitultak, bár Jackson lemondott csapatkapitányi kinevezéséről.
Problémák öltözön belül és kívül is, Don Nelson még mindig nem a megfelelő ember, a Warriors pedig még mindig nem rájátszás esélyes.
Várható kezdőcsapat: Ellis-Curry-Jackson-Randolph-Biedrins
LOS ANGELES CLIPPERS
ahogy Kun Zsolt látja
Érkezett: Blake Griffin (Oklahoma, 1/1), Rasual Butler (New Orleans Hornets), Sebastian Telfair (Minnesota Timberwolves), Craig Smith (Minnesota Timberwolves)
Távozott: Zach Randolph (Memphis Grizzlies), Quentin Richardson (Miami Heat)
Tavaly nagyon bizakodó voltam a Clippers-szel kapcsolatban, idén nem követem el ugyanazt a buta hibát.
Adott egy hanyatlófélben lévő sztárirányító, pár fejpántos, nagyot ugró pupák, egy ősember, meg egy harcias óriás. Ki hiányzik? Megvan! Shrek és Vitaly Klicsko keresztezése.
Az Oklahoma Sooners üdvöskéje már most NBA sztár, pedig tétmérkőzésen még pályára se lépett. A Clippers egy másodpercig sem hezitált, szinte az elejétől biztosak voltak a dolgunkban, az idei draft első helyén Blake Griffin mellett voksoltak. Hogy a hibrid játékos hogy illik a rendszerbe, azt talán csak Mike Dunleavy tudja. Ami bizonyos, Baron Davis köré egy gyönyörű trió lett építve (Eric Gordon-Al Thornton-Blake Griffin), társítva némi nyers erővel (Marcus Camby-Chris Kaman). Kiváncsian várjuk mi fog belőle kisülni.
Várható kezdőcsapat: Davis-Gordon-Thornton-Griffin-Camby
LOS ANGELES LAKERS
ahogy Doma Tamás látja
Érkezett: Ron Artest (Houston), Tony Gaffney (Massachusetts), Thomas Kelati (Olympiacos Piraeus)
Távozott: Trevor Ariza (Houston), Szun Jüe (Knicks)
Javarészt ünnepléssel és az unalomig ismételt „Bajnokcsapaton ne változtass!” mondásnak félig-meddig eleget téve telt az arany-lila holtszezon. Csak félig-meddig, hiszen Ron Artest és Trevor Ariza nem a szokványos értelemben vett cseréje még véletlenül sem tekinthető elhanyagolható lépésnek. Viszont, hogy ez a lépés előrelépés-e, azt csak a szezon kezdetével lehet, és még akkor sem biztosan megmondani.
Egyéb lényeges, vagy egyáltalán akármilyen játékosmozgás szinte nem is történt, legalábbis megemlítésnél többre egyik sem érdemes. A francia légió méltán nem becsült tagja, Mickael Gelabale jött, látott, még játszott is egy kicsit, de a végét mindenki kitalálta már: ment.
Shannon Brown újraszerződtetése egy napig sem volt kérdés, a Lamar Odom körüli balhé pedig semmi más nem volt csupán balhé. A maradék érkezett szekcióban felsorolt játékos valószínűleg még az edzőtábor végét sem fogja a csapat tagjaként megérni, így végsősoron kétség nélkül a csöndes oldalra billen a nyár mérlegégnek nyelve. Semmi gond, Artest majd tesz róla, hogy a csöndes szó még a szótárból is kitörlődjön Los Angelesben…
A távozók listájához hozzátartozik még Kurt Rambis segédedző, aki meglepően keresett portékává vált az idők során és kényelmes pozíciót talált magának a Wolves vezetőedzői székében. Kareem Abdul-Jabbarra sem számíthatnak innentől LA-ben, legalábbis közel sem a megszokott mértékben, ugyanis a legenda nem egyengeti tovább Andrew Bynum útját és meghatározatlan ideig jól megérdemelt pihenőjét tölti. Elhamarkodottan következetve az előszezon eddigi mozzanataiból, az ismét sérüléséből lábaló ifjonc jól meglesz az öreg nélkül.
A kezdeti pletykákkal ellentétben a dirigálás továbbra is az ép és egészséges Phil Jackson feladata lesz, legyen szó akár hazai, akár idegenbeli mérkőzésekről.
Kobe Bryant ugyan régóta először ment hosszabb pihenőre, és köszöni szépen, ő is a lábai remekül vannak. Pau Gasol vélhetően nem mondhatja el ugyanezt, miután a spanyol válogatottal karöltve kipipálták az idei Európa-bajnokságot.
A már említett Artest beépítésére vonatkozón kívül a megválaszolatlan kérdések egyike még az elsőszámú irányító szerepe, amelyre habár mindenki rávágná, hogy Fisher (köztük én is), nem lehet tudni mennyi maradt az öreg tankjában. Farmar bő egy éven át tartó betlizését követően máig hagyott magában elég potenciált, továbbá Brown is van olyan fineszes, hogy az előbbi probléma, ha megoldott nem is, kevésbé aggasztó legyen. A megnyiratkozott Vujacic és az eddig nem sok vizet zavaró Morrison használhatóságába sajnos nem tanácsos túl sok reményt vetni, bár a szlovén gépezet esküszik a jobb szereplésre, a borotvát nem ismerő hátvéd pedig újonc szerződése utolsó évébe érkezett.
A felmerülő kérdések sokasága ellenére a csapat megkérdőjelezhetetlenül a legkomolyabb bajnokaspiránsok egyike, ugyanakkor a felzárkózó nyugati mezőny és a pokoli erős keleti elit egy csöppet sem fogja megkönnyíteni a címvédést.
Várható kezdőcsapat:Fisher-Bryant-Artest-Gasol-Bynum
PHOENIX SUNS
ahogy Kun Zsolt látja
Érkezett: Earl Clark (Louisville), Taylor Giffin (Oklahoma), Channing Frye (Portland Trail Blazers)
Távozott: Matt Barnes (Orlando Magic), Shaquille O’Neal (Cleveland Cavaliers)
Idén februárban az abszolút esélytelennek kikiáltott Arizona Cardinals veterán irányítója (Kurt Warner) segítségével egészen az NFL döntőjéig menetelt.
Az idei Suns gyorsabb, alacsonyabb és puhányabbnak tűnik, ám mindenképp némi új érzet jellemzi. A Diesel elcserélése újra megnyithatja a kapukat Steve Nashnek, hogy zsinórban lassan egy évtizede övé legyen a legtöbb pontot dobó alakulat. Alvin Gentry mester nem is veti véka alá elképzelését, kőkeményen be fogja vállalni a tonna számra eldobált triplák és rohanó emberek taktikáját.
A tavaly becsődölt Terry Porter eszméből most lesz ideje kijózanodnia a csapatnak, mivel ez a stílus mindenkinek jobban fekszik. Nashnek lesznek segédjei, hiszen a villámgyors Leandro Barbosa és az atlétikus Jason Richardson mellett továbbra is ott lesz a matuzsálem Grant Hill, illetve az idén már pápaszemben tündöklő Amar’e Stoudemire. A Suns a draftról a kissé nyers, ám hatalmas tálentumnak tűnő Earl Clarkot hozta el, aki a két csatárposzt között ingázva komoly perceket kaphat. További erősítés a Knicksben szép napokat látó, ám Portlandben kissé visszahúzodó Channing Frye, aki magassága ellenére remekül dobálgatja a kinti kosarakat, Stoudemire mellett pedig kevesebb terhet kell a hátán cipelnie. Nagyon izgulnia sem kell, hiszen arizonai egyetemi évei alatt már belopta magát a sivatagi szurkolók szívébe.
Ha Nash nem is lesz Kurt Warner kosaras kiadása, a Suns talán a teljes nyugati konferencia legalulértékeltebb csapata.
Várható kezdőcsapat: Nash-Richardson-Hill-Stoudemire-Frye
SACRAMENTO KINGS
ahogy Doma Tamás látja
Érkezett: Desmond Mason (Thunder), Melvin Ely (Hornets), Sean May (Bobcats), Sergio Rodriguez (Blazers) Tyreke Evans (Memphis, draft, 1/4), Omri Casspi (Izrael, draft 1/23), Jon Brockman (Blazers, draft, 2/38), Lanny Smith (Houston, újonc)
Távozott: Bobby Jackson (FA piac), Ike Diogu (Hornets), Rashad McCants (FA piac), Calvin Booth (FA piac), Cedric Simmons (Görögország, Peristeri Athens)
Amikor tavaly ilyenkor azt jósoltam a Királyoknak, hogy a szezon végeztével maximum egy jó drafthely miatt örülhetnek, – amint azt a mellékelt ábra is mutatja – nem tévedtem nagyot. Azonban nem feltétlenül, sőt egyáltalán nem hittem, hogy ezt a liga legrosszabb mérlegével sikerül végrehajtani.
Az újjáépítési tervek és az idény második felében nagy szorgalommal történő „tankolás” tehát megtették a hatásukat. Az előbbi jegyében az idei játékosbörze negyedik választási jogával, az egyes poszt erősítése érdekében Tyreke Evanst hozták el. Evans már a nyári liga alatt is bizonyította, hogy a társak többségéből hiányzó erős támadó szellemisége nagy segítségére lehet a csapatnak, akár már az újonc idényében.
Szintén a Draft hozománya Jon Brockman, aki egy portlandi kitérővel került Sacramentóba, illetve az izraeli Omri Casspi, aki, míg tavaly senkinek sem kellett, idén már az első kör 23. helyén karolta fel a Kings.
A csapat természetesen nem bajlódott a költekezéssel, és akkor még enyhén fogalmaztam. A Blazers színeiben jobbára csak padkoptatásra használt, jobb sorsra érdemes Sergio Rodriguez mondhatni ingyen keveredett Kaliforniába. Sean May esetében a Kings-nek durván egy fél nyár alatt sikerült elérnie azt, amit a Bobcatsnek három szezon alatt sem: diétára fogni. Reményeik szerint így letörölheti magáról a „két lábon járó fánkkupac”, és hasonló jelzőket, ezen kívül pedig képes lesz karrierje során először a szezon harmadánál többön pályára lépni.
A friss szerzemények sorát erősíti a szintén potom pénzért igazolt Desmond Mason, akinek atletikus képességein túl sok köze nincs ugyan a kosárlabdához, de ha mást nem is, pár látványos trükköt biztosan mutathat a csapat fiatal magjának. Melvin Ely az edzőtábor alatt próbálja majd bejátszani magát a keretbe, hiszen percemberre mindenhol szükség van.
Húzóembernek maradt Kevin Martin, aki a sérülésekkel tűzdelt múlt szezonban nem tudta erősíteni a nevét, sőt a gárdát sem túlzottan, de személy szerint a legjobb öt pontszerző közé várom az eljövendő idényben. A szezon közben érkező Andres Nocioni ugyan nem rossz John Salmons-alternatíva, de a meccsek eldöntését sem tőle kell várni. Francisco Garcia már elkezdett, Beno Udrih a szurkolók reményei szerin el fog kezdeni megdolgozni tavaly kiérdemelt szerződéséért.
Az Evansszel kiegészülő Hawes-Thompson-Greene ifjoncsornak újabb egy évnyi lehetősége lesz beérni és tapasztalatokat szerezni. A nemrég kinevezett Paul Westphal mesternek ugyan az utóbbi téren nincs gondja, de csodát tőle sem kell, és nem is szabad elvárni. A korábbiakhoz hasonlóan csak magamat tudom ismételni: az idény végével maximum egy jó drafthely adhat okot az örömre.
Várható kezdőcsapat: Udrih-Martin-Nocioni-Thompson-Hawes
Szerző: NBA1.hu
Dátum: 2009. 10. 27.