Nem középiskolás fokon: UConn

Kezdjük egy ordas közhellyel: az NCAA-ben ritka eset a bajnoki cím megvédése, még a több éve együtt játszó csapatoknak is nehéz ezt a bravúrt véghez vinniük. A bajnokság eddigi történetében mindössze hat csapatnak sikerült dupláznia. Oklahoma A&M 1945-46; Kentucky 1948-49; San Francisco 1955-56; Cincinatti 1961-62; Duke 1991-92; Florida 2006-07. Külön említést érdemel az UCLA csapata, amely 12 év (1964 és 75) alatt 10 (!) bajnoki címet szerzett, mindössze a négyes végű évek (64-ben és 74-ben) maradtak ki.

A jelenlegi címvédő az UConn akár ismételhet is. Ugyan elvesztette a vezéregyéniségét, de ami bizakodásra adhat okot a Huskies híveinek, hogy a csapat magja együtt maradt, hiányposztra pedig érkezett a jövő nagy centerígérete.

A felsőoktatási intézményt „Storrs Agricultural School” néven 1881-ben alapították. Két testvér: Charles és Augustus Storrs adományozta azt a földterületet, ahol az egyetem felépült.
Számos névváltoztatás után 1939-től a hivatalos elnevezése: University of Connecticut , ismertebb és rövidebb nevén: UConn.
Székhely: Storrs (Mansfield), Connecticut állam
Hivatalos honlap: http://www.uconn.edu/

Az iskola csapatai korábban az Aggies (1881-től) és a Statesman (1933) nevet „viselték”, a jelenlegi 1934-től használatos. Az egyik magyarázat szerint azért lett Huskies, mert a telek Connecticutban olyan hidegek, mint a kutya őshazájának számító Yukonban (és feletébb hasonló a Yukon és UConn név). A másik verzió szerint az igazgatótanács egy tagja egy tenyésztőnél talált egy husky kölyökkutyát és kabalaként azt javasolta. Az állat Jonathan Trumbull után kapta a nevét, e jeles férfiú az Amerikai Függetlenségi Háború után Connecticut állam első kormányzója volt.

UConn Huskies
Konferencia: Big East
Terem: Gampel Pavilion; XL Center (10.167 ill.16.294 néző)
Színek: nemzeti kék és fehér (National Flag Blue and White)
Riválisok: Duke, Georgetown, Pittsburgh, Syracuse
Honlap: http://www.uconnhuskies.com/

Az UConn Huskies négyszer került be az egyetemi bajnokság négyes döntőjébe (NCAA Tournament Final Four), három alkalommal a bajnoki címet (NCAA Tournament champions) is sikerült elhódítaniuk. Először 1998/99-ben Rip Hamilton vezetésével, másodszor 2003/04-ben Emeka Okafor és Ben Gordon közreműködésével. A 2008-2009-es szezonban Hasheem Thabeet és bandája az elődöntőben vereséget szenvedett a Michigan State-től.

A csapat szakmai munkáját egy edzőlegenda irányítja. A temperamentumos Jim Calhoun (sz.: 1942) jelentősebb játékos pályafutás nélkül lett a Northeastern University (1972-86), majd a Huskies edzője. Csekélység idestova negyedévszázada, 1986-óta az UConn főkutyája. Valamennyi négyesdöntő szereplés az ő edzősködése alatt történt. A mai is aktív NBA játékosok közül, a fentebb említetteken túl, a keze alatt játszott, többek között: Ray Allen, Caron Butler vagy Rudy Gay. Edzői pályafutásának elismeréseképpen 2005-ben beválasztották a Hírességek csarnokába (Hall of Fame).

Bajnokcsapat 2010-2011
Az alapszakaszt 21 győzelemmel és 9 vereséggel zárták (konferencián belül 9-9). A rájátszásban viszont már nem volt kegyelem. Zsinórban 11 mérkőzést nyertek (Big East Championship: 5 győzelem, NCAA Tournament: 6 győzelem) a döntőben a Butler csapatát verték meg 53-41 arányban.

http://kepfeltoltes.hu/view/110817/uc250_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2011-2012:
Az uborkaszezon legnagyobb vesztesége az irányító Kemba Walker távozása. A csapat vezére, érdemeinek elismeréseképpen, kilencedik választott lett a 2011-es drafton és a Charlotte Bobcats-hez került. További távozók: Beverly (végzős), Coombs-McDaniel (Hofstra), Okwandu (végzős).

A karmesteri pálcát a másodéves Shabazz Napier vette kézbe, aki az előző idényben (csereként) is jelentős (24 perc, 7.8 pont, 3 gólpassz) szerepet kapott. A helyettese vélhetőleg az újonc zsebtorpedó Ryan Boatright vagy a szintén újonc Brenden Allen lehet.

Az UConn új pontgyárosa (és vezére?) a másodéves Jeremy Lamb (sz.1992, 196 cm / 85 kg). A vérbeli dobóhátvéd újoncként 40 mérkőzésen kezdett és 11.1-es pontátlaggal Walker mögött a Huskies második legeredményesebb játékos volt. Az amerikai U19-es válogatott tagjaként a nyári világbajnokságon is letette a névjegyét.

A másodéves kiscsatár Roscoe Smith újoncidényében végig kezdő volt, támadásban és védekezésben is hasznosan játszott, további fejlődés várható tőle. Lamb és Smith váltótársa, akárcsak a múlt szezonban Niels Giffey, Coombs-McDaniel helyén pedig az újonc DeAndre Daniels kapott eddig lehetőséget. Érdekes módon a végzősök: Kyle Bailey, P.J. Cochrane, Benjamin Stewart, Ethan Waite csak perememberek a csapatban.

A csapat új sztárjátékosa a 2012-es draft egyik 1/1-es esélyese: Andre Drummond (sz. 1993). Hasonmásaként Amare Stoudamire-t és Dwight Howard-ot emlegetik. Az utóbbi egyébként Drummond egyik példaképe, nem véletlenül választotta a 12-es mezszámot sem. NBA-szintű, tökéletes testfelépítés (209 cm, 116 kg), elképesztő atletikusság, egészséges önbizalom, kifogástalan munkamorál. Mindkét palánk alatt remekül pattanózik, és félelmetes dobásblokkoló hírében áll. Védekezésben sem lazsál. A támadórepertoárja impozáns, de van még mit tanulnia, és illene leszoknia a buta, felesleges személyi hibákról.

A nagy emberek (erőcsatár-center) közül Drummond kezdő társa a harmadéves Alex Oriakhi, aki tavaly a csapat harmadik legeredményesebb játékosa (9.6) és a legjobb lepattanózója (8.7) volt. Csupaszív játékára és harcosságára az idén is nagy szükség lesz. A helyi fiú Tyler Olander újoncként és kezdőként is meg kapta a lehetőséget a bizonyításra, idén az elsőszámú csereember szerepköre az övé. A darálóban Okwandut a másodéves Enosch Wolf pótolhatja. A palánk alatt folyó harcokba besegíthet még Smith (5.2 lepattanó) és Daniels is.

A jelenlegi keret:
http://www.uconnhuskies.com/sports/m-baskbl/mtt/conn-m-baskbl-mtt.html

Draft-szemmel:
2012: Drummond (top3); Lamb (top20); 2013: Napier, Oriakhi (első kör)

Szerző: Farkas Dénes

Dátum: 2011. 11. 21.