Playoffs 2012 – 1. kör: Thunder-Mavericks

Playoff esélylatolgatásunk harmadik részében a Thunder-Mavericks párharcot vesszük górcső alá.

Az alapszakaszban: Thunder-Mavericks 3-1

Várható kezdőcsapatok:

– Thunder: Westbrook-Sefolosha-Durant-Ibaka-Perkins

– Mavericks: Kidd-West-Marion-Nowitzki-Haywood

– A tavalyi konferencia döntő visszavágója a legtöbb szakértő szerint valóban „visszavágással” fog végződni, sőt, egyesek teljes Thunder dominanciára számítanak. A Mavericks fanok számára nem biztos, hogy a legjobb hír, ezen véleményeket bizony logikus érvekkel lehet alátámasztani. A Mavericks annak ellenére is masszív underdogként várja a párharcot, hogy papíron a Thunder kimondottan kedvező matchup lenne számukra. Nincs igazi, palánk közelében is veszélyes magasemberük, Marion személyében talán az egész liga Durant levédésére leginkább alkalmas játékosa áll a Mavs rendelkezésére, West nyári leigazolásával pedig most már van egy olyan potens védőjük is Westbrookra, akiben Carlisle is bízik. Ibaka méregfoga (dobásblokkolás) Dirk üldözése miatt kihúzva (de legalábbis mozog az a fog), míg Wright, a Dallas legnagyobb szezonbeli „találmánya” a támadó oldalon, ellentétben egy Lakers elleni párharccal, itt bőven játszhat majd. Jobbak edzőfronton is.

– Kérdezhetnénk, mi akkor a probléma a Mavs szempontjából? Nos, kettő is van. Az egyik probléma az, hogy az idei csapat, nyomokban sem emlékeztet a tavalyira. A matchupok elemzése akkor segít megjósolni egy párharc kimenetelét, ha mindkét csapat optimális teljesítményt hoz ki magából. A Mavsnél idén ebből eddig semmi sem látszott. A tavalyi, sokak megdöbbenésére bajnokságot nyerő csapat ugyan pocsékul fejezte be az alapszakaszt, de két olyan időszakuk is volt a reguláris szezon során, amikor hetekig domináns játékot mutattak be, és rendre elpáholták playoff várományos riválisaikat, kivételes 4. negyedes hatékonyságukkal. Az idei Mavs ezzel szemben, gyakorlatilag már akkor is képtelen nyerni, ha a harmadik negyed után (bármilyen kis) hátrányban van. A csapat egy enigma. A másik probléma, hogy a Thunder – különös tekintettel a félpályás támadó játékára – bizony tovább javult tavaly óta.

– Az OKC egy évről-évre fejlődő, még mindig szemtelenül fiatal csapat, amelyik törekszik arra, hogy mind támadásban, mind pedig védekezésben saját identitása legyen. Durant elképesztő szezont fut, egyértelműen ott van a liga 3 legjobb játékosa között jelenleg, és minden bizonnyal MVP lenne, ha nem kellene egy talán még nála is kicsivel jobb egyéni szezont futó James-szel versenyeznie. Westbrook a pocsék kezdés után, kirobbanó formába került, és az áprilisi (csapatához hasonló) hullámvölgy ellenére nem lenne meglepetés ha vissza tudna térni a február-márciusban mutatott kiváló formájához. A csapat (szerintem) harmadik legfontosabb alappillére, az a James Harden, aki szintén karrierje legjobb alapszakaszán van túl, a ligában egyetlen másik dobóhátvéd sem tudta idén megközelíteni a hatékonyságát (amiben persze szerepe van Durantnak, és Westbrooknak is). Legyen szó játékszervezésről, kinti dobásokról, betörésekről, vagy akár irányítói szerepkörről, Harden mindent megold.

– Említést érdemel még Ibaka, akit egyesek már-már az év védőjeként vizionálnak (ne felejtsük, a DPOY kiválasztásánál feleszik a dobásblokkolókat), emellett még tovább javult a középtávolija, idén már annyira sem szabad otthagyni, mint tavaly. A kezdőcsapatot az ötös poszton Perkins egészíti ki, aki karmesterként fogja össze a Thunder védekezését, és komoly szerepet játszik abban, hogy Ibaka szabadon portyázhat a festékben és annak környékén. Papíron tehát minden megvan ahhoz, hogy a Thunder akár már idén bajnok legyen. Áprilisban ugyan 1-7 a mérlegük playoff csapatok ellen, de nem lepődnénk meg ha ez csak átmeneti állapot lenne. A párharc esélyese a Thunder, és hacsak a Mavs nem képes a semmiből előbányászni tavalyi játékát, és identitását, nehéz elképzelni, hogy ne a Thunder jusson tovább, akár 5 meccsen.

Fontos matchupok:

Nowitzki-Ibaka: Ahogy említettem, Ibaka az idei szezonra sokat fejlődött, de Nowitzki a liga egyik legjobb játékosa, és valószínűleg legnagyobb matchup rémálma, bárki számára. Ráadásul a 2007-es betli óta zsinórban 4 rájátszásban rutinszerűen semmisítette meg a rá kiosztott ellenfeleit (a Hornets, Nuggets, és Spurs elleni vesztes párharcokban is), mindegy volt, hogy West, Chandler, Martin, Bowen, vagy akár Ibaka állt vele szemben. Nehéz elképzelni, hogy ezúttal merőben másképp legyen, inkább a mérték a kérdéses. Meg kell viszont itt említeni azt a Collisont, aki majdnem felosztja a PF poszt perceit Ibakával, és sokan jobb ember elleni védőnek tartják (a besegítésekben nyilvánvalóan sokkal jobb) Ibakánál. Azért fontos Collison neve, mert a tavalyi rájátszásban, magasan ő végezte el a legjobb védőmunkát a németen, az egész playoffot figyelembe véve is. A Thundernek tehát még ebben a matchupban is lehet egy titkos fegyvere. Azért természetesen, előny, Mavs.

West-Westbrook: A minden bizonnyal Westbrookon kezdő West, a liga egyik legjobb védője az 1-es poszton, de ahhoz, hogy a Mavs csak kicsit veszítse el ezt a párharcot, minden bizonnyal a Thunder irányító segítségére is szükség lesz. Westbrook mára komplett játékos lett, talán a liga legjobb gyűrű-támadója a posztján, elit a büntetők kiharcolásában (és értékesítésében!), egy kiváló, alulértékelt középtávoli tempódobással, és egy hullámzó, de nem teljesen elhanyagolható távoli dobással. Előny, Thunder (főleg mivel lesznek időszakok, amikor Kidd, vagy Terry fogja majd).

Marion-Durant: Marion talán a liga legjobban „felszerelt” védője, ha Durant reménybeli lelassításáról van szó. Megfelelő magasság, hosszú karok, remek atletikus képességek, gyors láb, fegyelmezett védekezés (dobócselt ritkán eszi meg). A probléma az, hogy Durantnak van egy olyan fokozata, ami ellen egy Ben Wallaceba(esetleg Rodmanbe) oltott Lebron is kevés lenne. A Thunder civilben megtévesztően ártalmatlan kinézetű kiscsatára ugyanis, főállását tekintve egy kegyetlen bérgyilkos, akit sokszor egyáltalán nem zavar az, hogy hány kéz van az arcában dobás közben. A Mavsnek itt is szüksége van egy kis segítségre magától a játékostól, és Marion számára post-up lehetőségeket kell teremteni, hogy kicsit lefárassza Durantot a védő oldalon is. Előny, Thunder.

Terry-Harden: A Mavs szupercseréje (és másodállásban megmondóembere) idén a csapathoz hasonlóan hullámzó teljesítményt nyújt, meglepő lenne ha a kisebb agyrázkódásából vélhetően teljesen felépült Harden, nem hozná a matchupot. Előny, Thunder.

Carlisle-Brooks: Dirk személye mellett egy másik olyan tényező, amibe talán kapaszkodhat a Mavs, edzői fronton ugyanis egyértelműen jobban áll a bajnok, és ha a csapat képes valódi önmagát hozni, ez bizony fontos tényező lehet. Előny, Mavericks

Padok: Terry, Mahinmi, Carter, Wright, Beaubois vs. Harden, Collison, Fisher, Mohammed, Cook. Két szuper hatodik ember (Terry vs. Harden), kérdőjeles fiatalok (Roddy vs. Cook), a Thundernél egy stabil, remek csapatjátékos Collison személyében, egy megbízható veterán big (Mohammed), és egy öreg, de nyilván még mindig clutch irányító Fisherrel kiegészülve, míg a Mavsnél magas posztokon a két (még mindig) fiatal reménység, Wright és Mahinmi próbálnak majd segíteni. Előny, (talán)Thunder.

Tipp: Oklahoma-City Thunder-Dallas Mavericks 4-2

Szerző: Zukály Zoltán

Dátum: 2012. 04. 28.