A hét cseréje… lehetett volna – II. rész

A héten egy kicsit bonyolultabb tranzakciót találtam ki, amely négy csapatot és tíz játékost mozgat meg. Az alapja a Knicks jelenlegi botrányos helyzete és Iman Shumpert bizonytalan New York-i jövője, ami persze egy cserében nem megoldható, de ez kezdetnek nem lenne rossz.

És akkor a részletek :

Boston Celtics adja: Kris Humphries, Courtney Lee, MarShon Brooks
Boston Celtics kapja: Raymond Felton, Ben Gordon, Ish Smith

Charlotte Bobcats adja: Ben Gordon, Ramon Sessions
Charlotte Bobcats kapja: Amare Stoudemire, MarShon Brooks, 2014 1st round pick (Pacers, Top 14 védett)

New York Knicks adja: Amare Stoudemire, Iman Shumpert, Raymond Felton
New York Knicks kapja: Goran Dragic, Kris Humphries, Courtney Lee

Phoenix Suns adja: Goran Dragic, Ish Smith, 2014 1st round pick (Pacers, Top 14 védett)
Phoenix Suns kapja: Iman Shumpert, Ramon Sessions

Ki miért csinálná?

Boston Celtics:

Sullinger megmondta, hogy nincs tankolás, a Celtics nyerni akar! Arra pedig minden esélyük meg is lesz a Keltáknak ebben a vállalhatatlan keleti konferenciában, főleg Rondo visszatérése után. Addig is viszont jól jönne egy irányító a csapatba, ahol jelen pillanatban az idén második körben draftolt rookie, Phil Pressey az egyedüli játékmester. Jordan Crawford ugyan próbálkozik, de az igazi irányítótól még elég messze van, látszik, hogy nem ez az igazi posztja. Viszont Rondo visszatérésekor kicsit sokan lennének a kettes poszton, hiszen a kezdő Bradley mellett Lee, Crawford és Brooks is szeretne lehetőséget kapni. Ezért is variálna egy olyat a gárda, hogy két lejáró szerződést (Humphries-Gordon), két alig használt fiatalt (Brooks-Smith) és két hároméves kontraktussal rendelkező játékost (Lee-Felton) kicserélne. Ezek kis tranzakciók egyesével is megállnák a helyüket, főleg úgy, hogy az ellenértékként érkező játékosokat sokkal jobban ki tudná használni Brad Stevens edző.

Feltonnak nagyon jót tenne egy újabb friss start, még akkor is, ha januártól már csak csereként lépne pályára. Így megadná azt a mélységet a keretnek, ami kellene a Playoff meneteléshez. Igen, ennyire gyenge idén Kelet. Jelenleg a negyedik helyen állnak a konferenciában, elég bravúros lenne, hogy ha ezt a helyet tudnák tartani a szezon végéig azután, hogy két szupersztár is távozott a csapattól a nyáron. Humphries elvesztését aligha éreznék meg, hiszen a fiatalok (Sullinger, Olynyk, Faverani) nagyon jól teljesítenek és még ugye Bass is ott van a keretben. A mellőzött Brooks pedig igazából csak töltelék a cserében, ő biztos örülne, ha Charlotteban jobban kibontakozhatna.

br>

Charlotte Bobcats:

Kevés értékért nagyobb potenciált kap a Bobcats ebben a cserében, de még így is úgy érzem, hogy rajtuk áll vagy bukik a négycsapatos tranzakció. Egy dolgot tisztázzunk: a Bobcats szinte semmit sem ér azzal, hogy jövő nyáron sok helye lenne a sapka alatt. Kispiacú csapat révén egy komolyabb szabadügynököt sem fog tudni magához láncolni, még erős túlfizetéssel sem. Stoudemire 100 milliós szerződésének utolsó két éve ettől függetlenül rengeteg, főleg amellett a teljesítmény mellett amit mostanában nyújt. Viszont ha azt vesszük, hogy a Bobcats jelenlegi kezdőjében Josh McRoberts van Jefferson mellett, akkor azért egy próbát megérhet a valóban szebb napokat is látott Stoudemire. Hogy egy közel 45 milliós próbát megér-e azt egyedül az idő tudná megmondani. De az biztos, hogy Feltonhoz hasonlóan Amarenak is jól jönne egy kis változatosság a karrierjében, főleg egy olyan csapatban ahol kezdőként számítanának rá.

Nem fogok kibújni a dolog hátulütői elől sem: a hatalmas pénzügyi mínuszok mellett az eddig remekül védekező Bobcats most kapna két olyan játékost, akik még elbetűzni sem tudják a védekezni szót, ami sajnos komoly faktor lehet. Annyi mentségem van, hogy Gordon és Sessions sem nagy védők, távozásukkal nem sokat veszít a csapat, bár ha várnak a cserehatáridőig, akkor lehet, hogy nagyobb értéket is sikerült kicsalni a két lejáró szerződésű hátvédért. A Sunstól még kapnak egy várhatóan 28-30 közötti picket a jövő évi draftra, ami egy kis sweetener, de ha okosan választanak, akkor a játékosbörze mélységét nézve még egy hasznos játékost húzhatnak akár a 30. helyen is.

New York Knicks:

Nincs mit szépíteni, New Yorkban komoly gondok vannak. Az egész városban, de most maradjunk csak a Knicksnél. Az elvárások egy ilyen keleti konferenciában toronymagasak voltak, de még a legpesszimistább drukkerek sem gondolták volna, hogy 16 meccs után csak három győzelme lesz a kedvenceiknek. Chandler kiválása óriási veszteség a védő oldalon, rossz nézni amit Bargnani és Stoudemire csinál a palánk alatt. Utóbbi nagyon elégedetlen jelenlegi szerepével és egyáltalán nem lenne meglepő, ha a Knicks valóban elcserélné őt. Shumpert neve szinten minden cserepletykában felmerült, Felton pedig idei mutatói alapján (11 pont és 5 gólpassz átlagban) nem lenne meglepő, ha csapatot váltana. Cserélésük nem könnyű, hiszen mindhárom játékos értéke most a lehető legalacsonyabb: Feltonnak a mutatott játéka alapján, Shumpertet láthatóan megviselik a pletykák és nem tud a tőle elvárt módon teljesíteni, míg Stoudemire ezek mellett még egy gigantikus szerződéssel is rendelkezik. A vázolt négycsapatos cserében a Knicks három új kezdőjátékost kapna Dragic, Lee és Humphries személyében. Mindhárom hatalmas upgrade lenne a jelenleg azon a poszton játszókhoz képest (Shumpert esetében itt az idei játékát emelném ki, nem a potenciált).

A legfontosabb, hogy a védekezés jelentősen javulna a csere után. Dragic ugyan nem kiemelkedő védő, de Lee és Humphries kezdőbe kerülése Anthony és Martin mellé már egy jobbnak számító védekező csapatnak számítana, nem is beszélve Chandler visszatérése után. Nem mellesleg Bargnani jöhetne a padról, ami mindenkinek jobb lenne. Dragic sokkal jobb előkészítő, mint Felton, jobb a keze is és New Yorkban nem lenne vetélytársa a kezdőbe kerülésért, mint Arizonában, illetve nem kellene a posztján kívül játszania. Humphries a belét kidolgozná idén, no nem azért, mert, hogy minden álma a Knicksben játszani, hanem mert év végén lejár a szerződése és ha hasonló mértékűt szeretne kapni jövőre valakitől, akkor a mostaninál sokkal jobb számokat kell hoznia. A Shumpert pótlására érkező Lee ugyan nem egy menő név, viszont két dologban nagyon jó: védekezésben és triplákban, az MSG-ben pedig mindkettőre nagy szükség van.

Nem egy PR csere, nem jön nagy név, vagy jövőbeli tehetség, aki köré építeni lehetne, de ha ez a csapat összeérik és eredményes lesz, akkor nagyon sokat segíthet Carmelo Anthony döntésében a maradás mellett.

Phoenix Suns:

Shumpert és Bledsoe lenne a Suns hátvédsora. Talán ennyit elég is lenne írnom, remekül védekező, szuperatletikus és pofátlanul fiatal duó hatalmas lehetőségekkel. Ez a csere az alapja a négycsapatos tranzakciónak, hiszen Dragic kezdőkaliber, csak nem egy olyan együttesnél, ahol Bledsoe játszik. Ish Smith hiánya pedig csak a legfanatikusabb Suns drukkereknek fog feltűnni.

Szves biztos azt fogja mondani, hogy Dragic sokkal többet ér ennél, de úgy érzem, hogy a fenti páros összehozása kárpótolná őt is. Sessions szerződése lejár a szezon végén, szóval Dragic kipucolása mellett még anyagilag is jól jár a Suns, még ha Shumpertet meg is kell fizetni a következő szezon végeztével. Maka pedig a pick miatt fog kinyírni, de úgy érzem, hogy a maradék két elsőkörös bőven elég lehet jövőre, hiszen már így is sok fiatal tehetség van a csapatban.

Konklúzió:

A Knicks tesz egy lépést a javulás felé és ahelyett, hogy a tavaly agyondicsért Woodsont kövezik meg a helyes lépést teszik meg és a stáb helyett a csapaton változtatnak. Ha ez a csapat összeállna, akkor egyből érezni lehetne a változást az együttes játékában. A Boston kicsit megkavarja a kártyákat és hoz egy irányítót, amire jelen pillanatban nagy szüksége van, de hosszútávon sem árthat. Ahogy azt feljebb is írtam a legneccesebb pontja a cserének a Bobcats, de én úgy érzem, hogy egy próbát megérne nekik Amare, ha nem válik be McRoberts még mindig ott van. Shumpert pedig új otthonra találna és a Suns az egyik legizgalmasabb hátvédduóval folytathatná a meglepetésszezont.

Ti mit gondoltok?

Szabó Gábor twitter

NBA1.hu facebook oldal

Szerző: Szabó Gábor

Dátum: 2013. 12. 05.