Egy újabb háromcsapatos csere volt az NBA-ben és ahogy azt már a megbízható forrásairól ismert (not) Peter Vecsey előre megjövendölte Jordan Crawford váltott csapatot, illetve az NBA második legjobb Anthony-ja is új csapathoz került.
Lássuk a részleteket!
Boston Celtics adta: MarShon Brooks, Jordan Crawford
Boston Celtics kapta: Joel Anthony, elsőkörös draftjog (76ers, 2014), másodikkörös draftjog (Heat, 2016)
Golden State Warriors adta: Toney Douglas
Golden State Warriors kapta: MarShon Brooks, Jordan Crawford
Miami Heat adta: Joel Anthony, elsőkörös draftjog (76ers, 2014), másodikkörös draftjog (Heat, 2016)
Miami Heat kapta: Toney Douglas
Miért csinálták a csapatok?
Boston Celtics:
A Lee-csere után egy újabb olyan tranzakció, ami egyértelműen a tankolásra utal. Persze Danny Ainge ezt úgysem fogja beismerni, de könnyű olvasni a sorok között. Az viszont hatalmas dolog, hogy a Crawford-Brooks párosért elsőköröst tudott szerezni a gárda, még ha az védettséggel is van ellátva. A draftjog Miamiból érkezett, de a Philadelphiához tartozik és idén és jövőre is lottery (Top 14) védettséggel van ellátva. Idén pont emiatt valószínűleg marad a pick a 76ersnél, jövőre viszont már esélyesebb, hogy Playoff-közelben lesz a Philly, így a jog a Keltákhoz kerülhet. Ha ez mégse történne meg, akkor 2016-ban két másodikkörös draftcédula már védettség nélkül a Cetlicsé. A csere csúnyábbik fele, hogy ezért (és a még pluszban érkező 2016-os Heat másodikkörösért) be kellett vállalniuk Joel Anthony szerződését, ami 3.8 millió dollár idén és ha a center él a játékos opcióval a következő szezonban (ami garantálható) akkor ugyanennyit fog kapni jövőre is. A kanadai magasember hasonló szerepkört tölthet be a Keltáknál is, mint Miamiban: a pad jobb (vagy adott esetben bal) oldalán elhelyezkedve biztosítja, hogy a másik oldalon ülők ne essenek le a földre. Rondo visszatérésével és Bayless érkezésével Crawford hiánya nem nagyon fog feltűnni, Brooks pedig itt sem váltotta meg a világot, talán majd a Warriorsnál.
Értékelés: 4
Golden State Warriors:
A három csapatból egyedül a Warriors részéről jár azonnali nyereséggel a csere. A folyamatos csergondokkal küszködő együttes most két bevethető játékost is kapott egy tranzakción belül. Ellenértékként mindössze Toney Douglast adták, aki alig lépett parkettre idén illetve a TPE (traded player exception) egy részét kellett felhasználniuk, hogy az anyagiak is rendben legyenek. Cserébe megkapták a karrierje legjobb szezonját futó Jordan Crawfordot, aki idén nem csak a dobásra koncentrál, hanem az előkészítésre is. A gárda már hetek óta próbál csereirányítót szerezni, szóba került Hinrich és Lowry neve is, de értük valószínűleg nagyobb ellenértéket kellett volna adniuk. Adott ár és kapott érték arányban remekül járt a Golden State, bár koránt sem biztos, hogy Crawford továbbra is jó teljesítményt fog tudni nyújtani, hiszen most már nem kezdőként fog szerepelni és a játékideje is csökkenni fog. Ugyanakkor a 3.7 pontot átlagoló Douglas és az NBA-re még nem teljesen készen álló Nedovic után hatalmas előrelépés lesz Crawford jelenléte.
A másik érkező, MarShon Brooks pedig egy sokoldalú támadógépezet, amit már sokszor bizonyított, legutóbb a D-League-ben, ahol 5 meccs alatt 27 pontot átlagolt. De persze nem véletlenül került le a nagycsapattól a Red Clawshoz. A pálya egyik oldalán remeklő Brooks legalább olyan rossz védő, mint amennyire jó támadó, ezért nem tudott sem a Netsnél, sem a Celticsnél maradandót alkotni. Ha Jackson megfelelően tudja kezelni, akkor egy hasznos percember lehet, akinek ha „elgurul a gyógyszere”, akkor képes nagyon produktív lenni rövid játékidő alatt is. Bárhogy is nézzük, a GSW részéről egy rossz szó nem érheti a ház elejét a csere miatt, főleg azért is, mert ha nagyon nem válnak be az új fiúk, akkor februárban még lehet korrigálni és új cserék után nézni.
Értékelés: 5
Miami Heat:
Ebben a cserében a csendes harmadik partner nyerte talán a legnagyobbat. Persze csak pénzügyi oldalon. A Heat azzal, hogy elcserélte Joel Anthonyt a luxusadót is beleszámolva közel 12 millió dollárt spórolt meg. Összességében már ennyi is elég motiváció lehet a csapatnak, hiszen azzal semmit sem vesztettek, hogy a pad végén ülő Anthonyt továbbcserélték. Toney Douglas vélhetően itt kicsivel több időt fog kapni, mint a Harcosoknál, bár értékét inkább lejáró szerződése jelenti a cserében. A draftjoggal idén biztosan nem veszít az együttes, a jövő évet pedig még korai megjósolni, de könnyen megeshet, hogy „csak” két 2016-os másodikkörös jog lesz belőle a védettség miatt. Az elsőkörös draftjog pedig amúgy sem teljesen kedvező a Heatnek jövő nyár előtt, egy garantált választás (és fix szerződés) helyett inkább a veteránokat és a minimumszerződéseket részesítik előnyben, persze csak ha a Big Three hosszabbít.
Értékelés: 5
Szerző: Szabó Gábor
Dátum: 2014. 01. 16.