Sok hűhó semmiért?

Könnyen lehet, hogy hiába túlóráztak a nyugati élcsapatok vezetői. Az átigazolási határidő lezáródása előtt óriási erőfitogtatásnak lehettünk szemtanúi, Nyugat gigászai a vetélytársak lépéseire válaszolván maguk is tovább erősítették amúgy is ütőképes keretüket.
Hogy pontosan miről is beszélünk? Foglaljuk össze, szépen sorba:

Szinte derült égből villámcsapásként érte a ligát a hír, miszerint a Lakers a semmiért (nem túlzás!) megszerezte a spanyol válogatott oszlopos tagját, a Grizzlies történetének legjobb játékosát, napjain egyik legjobb magasemberét, Pau Gasolt.
„NBA, where amazing happens”, mondhattuk magunkba, amikor láttuk, hogy a bemelegítéskor Kobe mellett nem az üresfejű, benga, fekete srác, hanem egy ügyes, mosolygós szőrcsomó dobálgat.
A lavina elindult.

Phoenixben fogták is a fejüket a vezetők, Kerr menedzser méretes homlokán annyi ránc jelent meg, hogy új Guinness-rekordot állított fel. Nem volt más lehetőség, radikális változtatásra volt szükség. Shawn Marionra esett a választás. Döntés nehéz volt, elsősorban azért mert emiatt Kerr elvesztette a hetet fantasyban D’Antoni ellen, másodsorban pedig azért mert a Mátrix több, mint 8 évig szolgálta az arizonaiakat. És, hogy mennyit ér meg a liga egyik legsokoldalúbb és legatlétikusabb játékosa? Körülbelül 147 kilót. Nem tollat, nem vasat, hanem golyófejű, mosolygós, romboló, hamisíthatatlan Shaquille O’Nealt.
Ezzel a lépéssel a Suns legnagyobb problémája, a lepattanózás meg is oldódott. Úgy látszik a Dieselt is sikerül motiválni, és szép lassan hozzászokni az általa nyújtott lehetőségekhez.

A súlypontáthelyezés Mark Cubant, a Mavericks tulaját, a híres dúsgazdag dallasi Ewing família méltó utódját se perdítette táncra.
Nem volt más lehetőség, be kellett áldozni a fél csapatot a tékozló fiúért, Jason Kiddért. Nem ment olyan könnyen a dolog, mint elsőre gondoltuk, de a balhézó elcseréltek gyors kiiktatása után a Kapitány 11 év után visszatért, magában hordozva a dallasi hiánycikkeket: a játékmestert és a vezért (beszédes adat, hogy Kidd közel kétszerannyi gólpasszt átlagol, mint a Mavs eddigi irányítója, Devin Harris).

A három csere Popovich mesteren, a bajnok Spurs edzőjén volt a legjobban végigkövethető. 1.,Gasol-csere: kézremegés, enyhe verejtékezés homlokból, szívritmuszavarok. 2., Shaq-csere: időnként rángatózás nyakból és furcsa hörgő hangok hallatása, állandó hajtépkedés. 3., Kidd-csere: falfehérség, hadoválás, időközönként enyhe habzás szájból, koordinálatlan mozgás.
A menedzsment végül sikeresen megoldotta a krízis helyzetet. Állandó őrzés mellett Popovich-nak levetítették a bajnoki címekről készült DVD-ket, és gyorsan megszerezték Seattle-ből Kurt Thomas-t. A frissen megérkezett veterán magasember kezébe nyomtak egy Spurs-mezt, és beküldték Popovich szobájába. A látogatástól páciensünk állapota szerencsére rohamos javulásnak indult.

Az átigazolási határidő lejárta előtt még további két Nyugati esélyes is erősített keretén. A Hornets gyengélkedő kispadját erősítette Houstonból egy Bobby Jacksonért érkező Mike James-Bonzi Wells csomaggal. A csere ellenére Rockets se gyengült. Megkaparintották Tracy McGrady mögé Minneapolis-ból a sokak szerint T-Mac-nél csak fél ujjal és hét évvel kevesebb Gerald Greent.
Állítólag a Jazz is csak azért maradt ki a tűzijátékból, mert Kyle Korver év végi megszerzése óta minden idejüket és pénzüket az újfiúra féltékeny Andrei Kirilenko megszépítésére fordítják.

Visszatérve az első mondatra. Miért képzelhető el, hogy ez mind kevés lesz a végső üdvösséghez?
-Rég nem volt ennyire erős az élmezőny, mint idén. Az előttük álló rájátszás nagyon nagy küzdelmet ígér, legalábbis Nyugaton biztos, hogy komoly erőfeszítésébe fog kerülni a győztesnek a nagydöntőbe kerülés. Ahol minden valószínűség szerint egy kipihentebb, kevésbé széthajszolt ellenfél vár majd rájuk.
-Régi NBA-s mondás, miszerint „a támadás nyeri a meccset, a védekezés nyeri a bajnokságot”. Márpedig a statisztikák (kapott pontok, ellenfelek dobószázaléka, ellenfél gólpasszai) szerint a liga jelenlegi két legjobban védekező csapata a Boston Celtics és a Detroit Pistons. Igen, mindkettő keleti.
-Két együttes rendelkezik 70% fölötti győzelmi mutatóval, ez a kettő is a Celtics és a Pistons.
-Ezek alapján talán nem meglepő, hogy a nyári összeállás ellenére a legtöbb fogadóiroda is a Kelták végső győzelmére adja a legnagyobb esélyt.

Június végére meglátjuk, hogy megérte-e a sok hűhó.

Dátum: 2008. 02. 24.