Az évtized emlékezetes jelenetei – 10.

A tizedik helyezett ismét egy egyéni teljesítményre kalauzol vissza, avagy hogyan lesz sztárfiúcskából felnőtt férfi.

10. 2007 – LeBron James 48 pontja és győztes kosara a konferenciadöntő ötödik találkozóján

James a detroiti védők gyűrűjében – a győzelemért

Az NBA-ben működő csapatoknak nagy szükségük van megfelelő közönségre, jó csapatmenedzselésre, valamint nagy ritkán egy kis szerencsére is. Az utóbbi hatalmas részt vállalt a Cleveland Cavaliers csapatánál, mikor kiderült, hogy a 2003-as drafton elsőként ők választhatnak játékost.

Annyi mindent tudunk már LeBron Jamesről, mégis oly keveset. LeBron Raymon James Akronban látta meg a napvilágot 24 esztendővel ezelőtt. A helyi St. Vincent – St. Mary középiskolában nem csak szenzációs labdazsonglőr tehetségnek kiáltották ki, de kinevezték az amerikai foci csapat első számú elkapójává. James hamar ráunt a fizikai sportra és minden erejét a kosárlabdába fektette.

A fókuszálás elég jól sikerült, már gimnáziumi évei alatt árulták aláírását az interneten. A helyi hírnévből lassacskán országos sztárság lett, ám LeBron jól kezelte a váratlan sikert, elképesztő fizikumával pedig egy percig sem volt kérdés, hogy majd az NBA-ben is megállja a helyét.

Csak hogy pár dolgot említsünk James eddigi rövid, de annál színesebb karrierjéből: Olimpia bronz- és a aranyérmes, az Év Újonca, kétszeres All-Star- és egyszeres alapszakasz MVP.

Hányszoros bajnok? A kérdés, ami csak a jövőben fog eldőlni. Ám a csöppet sem sérülékeny LeBron előtt elképzelhetetlen karrier áll. Kevés jobb jövőképű játékos pattogtat a ligában, nem véletlen tehát, hogy körülbelül egy tucatnyi csapat már most megkörnyékezte a szupersztárt. Hogy karrierjét hol folytatja, az egyelőre rejtély, mindenesetre ugorjunk egy mérföldkőhöz James karrierjében.

A 2007-es rájátszásban a Cavs viszonylag simán lépett túl az első két körben a Washington Wizards és a New Jersey Nets együttesén (4-1, 4-2). A konferenciadöntőben az a Detroit Pistons várt a lovagokra, akik előző évben 7 meccsen tréfálták meg őket a második körben.

A Cavs rémálmai valóra váltak, két mérkőzés után a dugattyúsok vezettek. A harmadik mérkőzés volt a fordulópont, James egy 32-9-9-et rakott le az asztalra, a negyediken pedig egy 25-7-11-es statisztikával segítette csapatát a párharc kiegyenlítésében.

Az ötödik találkozón James Detroitban felnőtté vált.

Az igazi csikicsuki harcban minden volt, ami egy igazi izgalmas kosárlada mérkőzésbe beleilleszkedhet. A Cavs magas emberei (Zydrunas Ilgauskas, Drew Gooden) szinte végig fault problémákkal küszködtek, így Chris Webber és Rasheed Wallace könnyedén szórta meg magát. L-Train a negyedik negyedben kezdett el igazán életre kelni.

Először egy hárompontossal 1 pontra csökkentette a különbséget, majd egy hatalmas zsákolással át is vette a vezetést. Chauncey Billups triplája feltámasztotta a lelohadó közönséget, ám James egy újabb zsákolással hosszabbításra mentette az amúgy is feszült találkozót.

Számoljunk tovább.

A hosszabbításban James 2 büntetővel nyitott, amit egy zsákolás, újabb 3 büntető, majd egy középtávoli tempó zárt. Az első ráadásban a Cavs mind a 9 pontját ő dobta. Mivel Billups hidegvérűen bedobta az egyenlítő büntetőket, így jöhetett a második 5 perc. Csak hogy a szisztéma mutasson némi változást, King James két tempó után egy hárompontost is elsüllyesztett, majd egyenlő állásnál megkapta a lehetőséget a győzelemre.

Kevés olyan szöget tudnánk felrajzolni a parkettre, ahonnan LeBron nem talált be aznap este. James 48 ponttal, 9 lepattanóval és 7 gólpasszal zárt. Csapata utolsó 25 pontját az ő neve mellé írták be.

A Cavs a tündöklő Daniel Gibson segítségével megnyerte a hatodik találkozót is és bejutott az NBA döntőbe. Habár a San Antonio Spurs ellen még csak mérkőzést sem sikerült nyerniük, James megmutatta magát a teljes kosárlabda világnak. Ez pedig még csak a kezdet volt ezelőtt a nagyreményű ifjú előtt.

Szerző: Kun Zsolt

Dátum: 2009. 12. 22.