A szezonfelező táján és az átigazolási határidő (március 15.) közeledtével érdemes számot vetni azzal, hogy az idei szezon során a csapatok mit értek el, mire számíthatnak a továbbiakban és milyen irányban haladnak.
Jelenlegi mérleg: 21-13
Kezdőcsapat: Jason Kidd-Vince Carter-Shawn Marion-Dirk Nowitzki-Brendan Haywood
Mi történt idáig?
A Mavs pezsgő áztatta ősz után, egy D-ligás csapat benyomását keltve, két terített betlivel kezdte a csonka szezont. A címvédőt általában sem sok jóval kecsegtető idénynyitót – a sors fura fintoraként – éppen a döntőben legyőzött, extra motivált Heat ellen kellett lejátszaniuk, nem is maradt el a karácsonyi mészárlás. A helyzet nem javult a második, Denver elleni meccsre sem (itt is volt 30 közte), így hamar nyilvánvalóvá vált, a Mavs nem állt készen a szezonkezdetre. Az egyéves szerződéseket visszautasító, és ezért a nagy tervek reményében elengedett lejáró szerződésű kulcsjátékosok (Chandler, Barea, Butler, Stevenson) helyére minőségi embereket szerződtetett ugyan Cuban (Carter, Odom, és a sokoldalú combo guard, West), de nekik is hetekre volt szükségük az összeszokáshoz.
A probléma gyökere azonban – ahogy a sikerek fő letéteményese is – Dirk Nowitzki volt. A pályafutása zenitjére all-around játékossá érett német mesterlövész, az offseason alatt saját bevallása szerint több mint két hónapon át nem fogott kosárlabdát a kezébe, és a bajnokság elején hamar bevizesedett térde arra utalt, hogy a svéd barátnőjével (aki azóta már menyasszonya) folytatott rekreációs gyakorlatokon kívül, bizony más sporttevékenységet nem igen űzött a hosszúra nyúlt szünet alatt. Jött is a kötelező pihenés (értsd, elgyengült tartóizmok megerősítése külön edzéssel) amely után Dirk közelíteni látszik tavalyi önmagához. A legutóbbi 11 meccsen 26 pont körül átlagol, 55% körüli pontossággal a mezőnyből, helyenként kétszámjegyű lepattanóval meglepve csapata szurkolóit.
Dirk rendben lesz, sorry Charles.. De vajon elmondható-e ugyanaz a többiekről? Az első hetek kollektív burleszkje után itt is pozitív változások látszódnak. Haywood alacsony átlag játékpercei, és szemre nem túl kiemelkedő statisztikái ellenére is remekül fogja össze, a Chandler nélkül statisztikailag javuló (!) védelmet. Carter pozitív meglepetés mind támadó, mind pedig a védőoldalon, Marion pedig a tőle megszokott módon hozza az elit védekezés, és a hatékony, nem túl labdaigényes támadójáték kombinációját. Kidd az elképesztően pocsék kezdés után – egy kényszerpihenőt is beiktatva – növekvő reményekkel folytatja, immár évek óta tartó hősies harcát az idővel szemben, Terry pedig szokásosan hullámzó, de stabilan pökhendi önmagát hozza.
A Mavs padját idén is a liga eminensei között találjuk, a szezon elején Mahinmi, azóta az őt kiszorítani látszó, energikus Wright említhető váratlan, és pozitív sztoriként. West a tőle elvárható veterán stabilitást jelenti, és a posztján elitnek számító védekezés mellett támadásban is hasznos, érett játékra képes. Roddy sajnos elveszíteni látszik az irányító poszt elsajátításáért vívott gyötrelmes küzdelmét, pozitívum viszont, hogy karrierje legjobbját nyújtja a védő oldalon, különösen a pick&roll elleni védekezésben lépett nagyot előre. Odom, akihez nagy reményeket fűztek, továbbra is csak testben van a csapattal, és ezen a ponton valószínűtlennek tűnik, hogy Mavs mezben van még számára visszaút.
Ahogy arra fentebb röviden kitértem, az idei Mavs, győztes meccsei nagy részét, remek védekezésének köszönhetően nyeri meg. A beszámoló megírása előtt néhány nappal ligaelső a festékből bekapott pontok, és a pick&roll elleni védekezés tekintetében is, amely erények ritkán jellemezték őket az utóbbi évtizedben. Ha az idén eddig masszívan alulteljesítő, de a Dirk éra alatt szinte mindig kiválóan teljesítő offense is felüti a fejét tavaszra, és elkerülik őket a sérülések, újabb hosszú playoff menetelés várhat, az első körben szinte bizonyosan pályaelőnnyel parkettre lépő Mavericksre.
Mi lesz ezután?
Cuban őrült nagyot álmodott. Persze a sajtóban még egyszer sem mondta ki nyíltan, de senkinek ne legyen kétsége, a liga legfanatikusabb tulaja nagy durranásra készül a nyáron, Miami-mintára akar szupercsapatot építeni, ráadásul mindezt 3D-ben. Dirk Nowitzki, Dwight Howard, és Derron Williams egy csapatban? Egyes hírek szerint nemhogy lehetséges, de egyenesen valószínű a nyári blockbuster. A nadrágszíj szűkös lenne, de a keret átalakítása komoly manőverezésre adhat teret.
Ha dugába dőlne a terve, biztosak lehetünk benne, hogy Cuban nem fog sokáig ölbe tett kézzel ülni és szomorkodni, ebben az esetben szinte bizonyos, hogy a 2010/2011-es bajnokcsapat mintájára következne egy újabb (és vélhetően utolsó) retool Dirk köré, nem elit, de a némethez tökéletesen illeszkedő puzzle darabkákkal, és a szokásosan mély kerettel, ami szinte garantálná az éves playoff részvételt a csapatnak, egészen Nowitzki szerződésének a lejártáig.
Szerző: Zukály Zoltán
Dátum: 2012. 02. 24.