A szezonfelező táján és az átigazolási határidő (március 15.) közeledtével érdemes számot vetni azzal, hogy az idei szezon során a csapatok mit értek el, mire számíthatnak a továbbiakban és milyen irányban haladnak.
Jelenlegi mérleg: 7-26
Kezdőcsapat: John Wall/Nick Young/Chris Singleton/Trevor Booker/Javale McGee
Mi történt idáig?
Nem túl nagy meglepetésre a rajt nem sikerült jól, és a szezon derekára sem tudtak kikecmeregni a gödörből.
Kaotikus állapotok uralkodnak idén Washingtonban, a csapatnak nem megy, Flip Saunderst menesztették, Jordan Crawford jobb játékosnak érzi magát Michael Jordannél, és az előkelő draftpozíció már most borítékolható. Papíron egy energikus, szimpatikus csapat az övék, viszont az eredmények elmaradnak. A nyáron Ronny Turiaf gyakorlatilag ingyen érkezett a csapathoz, és úgy remélték afféle mentorként is tud segíteni a francia légiós. Távozott az utóbbi időben leginkább csak a kórházakat látogató Josh Howard, ugyan ez aligha érintett volna meg bárkit is. John Wall a nyári ligákban jól szerepelt, impresszív összefoglalókat láthattunk róla, de úgy tűnik, idén sem tud csapata egyértelmű vezére lenni, persze egy ilyen csapatban ez nem túl egyszerű feladat. Az utóbbi időben javuló tendenciát mutat, viszont középtávoli dobása nem fejlődött, távolról szinte teljesen veszélytelen, szereti elszórni a labdákat.
A csapat támadójátéka általában döcög, a helyzetkihasználás pocsék. Hatékony, rendezett védekezést ritkán látni. A pontokat Nick Youngtól várhatnánk joggal, de az ő és Jordan Crawford inkonzisztens támadójátéka sem adhat bizakodásra okot. A két kezdő magasembernek együtt sincs meg a 60-as IQ, Javale McGee hibát hibára halmoz, mind támadó, mind védő oldalon és a remek atletikus adottságai ellenére sem tud dominálni a palánk alatt. Andray Blatche tehetséges támadó, de ész nélkül nem lehet játszani ezt a játékot. Az Orlandoból a fővárosi alakulathoz cserélt veterán, Rashard Lewis árnyéka önmagának, és ha nem verekednek össze Sam Cassell segédedzővel, talán azt is elfelejtjük, hogy még a ligában van. Trevor Booker kellemes meglepetés idén, az utóbbi időben több időt kap, és rendre meghálálja a bizalmat.
Az újoncok, Jan Vesely és Chris Singleton még nagyon súlytalanok, de lehetőség kétségkívül van bennük, egyelőre a kevés játékidő miatt nem tudták megmutatni ezt, de ha felveszik a ritmust minden bizonnyal hasznos kiegészítők lesznek. Vesely atletikussága mellett kiválóan tud futni a támadásokkal, a periméterről szereti bejátszani a pályát. Singletőn a tavalyi draft egyik, hanem legjobb védője, az irányítótól kezdve az erőcsatárig talán mindenkit hatékonyan tud őrizni.
Mi lesz ezután?
A draftról való építkezés a fő irányvonal továbbra is, komoly szabadügynök érkezésétől nem kell tartani, bár aligha fukarkodna a tulajdonos asszony ha egy nagy hal a horogra akadna. Mindenképp szükségük lesz egy védekezéshez értő, tekintélyt parancsoló edzőre, aki gatyába tudja rázni a társaságot. A féket (Blatche) ki kell venni a csapatból, el kell kezdeni megkomolyodni, illetve le kell szokni az egyénieskedésről, meg kell tanulni csapatként működni a pályán, és azon kívül is.
Csereötlet
Rashard Lewis, Andray Blatche kontra Corey Maggette, Boris Diaw, Tyrus Thomas
Thomasnak annyira gyenge szezonja van, hogy nem várhatjuk reálisan (ha már a szerződéseik szinte egyformák), hogy még a WAS adjon pluszokat a Blatche for Thomas swap-ben, akármekkora marha is Blatche. Inkább fordítva.
A Wizards inkább Maggette-t tartja a team pay-rollban (még 1 évig) mint Lewis 12,5 milliós buy-outját és Diaw is segíthet abban a fővárosi fiataloknak, hogy megértsék, mi az a csapatjáték. És így a Washington lényegében nem vesz át plusz fizetést. A jól támadó Blatche illeszkedhet a (jövőbeni) védőfenomém Biyombóhoz, Thomas pedig Wall rohanós szárnysegédje lehet. A környezetváltozás mindkettőjüknek előnyére válhat.
Szerző: Farkas Zoltán
Dátum: 2012. 02. 25.