Játékos Erősorrend – Playoff Edition 5. rész

Az alábbi listán röviden bemutatjuk azt az 50 szerintünk legjobb, vagy talán legérdekesebb játékost akikkel találkozhatunk majd a rájátszás alatt. Néhányuknak vélhetően a nevét is elfelejtjük júniusra, de lesznek köztük olyanok is akik végleg beírják majd magukat a NBA történelemkönyvébe. A lista szubjektív, és a pillanatnyi rövidzárlat jogát fenntartottuk.

10. LaMarcus Aldridge: Aldridge az utóbbi néhány évben a liga egyik legjobb játékosává nõtte ki magát. Sosem fog MVP-címet nyerni, de valószínűleg ott van az NBA 15 legjobb játékosa között. A tavalyi rájátszás elsõ körében brillírozó (de egyébként feledhetõ) Aldridge életében elõször szeretne bejutni a konferencia-döntõbe, de ehhez most már csoda kellene, és nem is a kisebb fajtából. Hiányosságok: Sérült csapattársak, hatékony pontszerzés. Erősségek: Középtávolik, lepattanózás (idén mindenképpen).

9. Klay Thompson: A még mindig csak 24 éves Thompson élete eddigi legjobb alapszakaszán van túl, amelynek során legit második számú opcióvá lépett elõ, több mint 21 pontot átlagolva, elit, 60%-hoz közeli TS-sel. Jordant és Bryantet idézõ „megõrülései” (idén 37 ill. 26 pont egyetlen negyed alatt) pedig azt sejtetik, hogy scorerként még több lehet benne. Mindennek tetejébe ráadásul, a védõoldalon is elit teljesítményre képes. Hiányosságok: Passzjáték, lepattanózás. Erősségek: Néhány perc alatt raklapnyi pontot szerezni.

8. Tim Duncan: Ha Duncan PER 36 átlagaira pillantunk, és összehasonlítjuk az MVP szezonjával, meg kell állapítsuk, hogy az alacsonyabb USG%, és az ebbõl fakadó kevesebb ponton kívül a számok hasonlóak. Talán a 8. hely egy kicsit ma már magas neki, de a 39. életévét a napokban betöltött játékos közel a negyvenhez is magas szinten kosarazik. Ráadásul, Ginobilihez hasonlóan egészségesebbnek tûnik 36 és 39 között, mint volt 31-tõl 35-ig. Védekezésben pedig majdnem olyan hatékony, mint 2003-ban volt. Hiányosságok: Joe Crawford szeretete. Erősségek: Tim Duncannek lenni.

7. Kawhi Leonard: A „Claw” becenévre hallgató játékos valószínûleg a liga legjobb periméter védõje jelenleg, az NBA szakértői szerint most már bizonyosan. Leonard lett a DPOY, Artest 2004-es győzelme óta először periméter védőként. Mindennek tetejében ráadásul, a támadóoldalon is komoly progressziót mutat. A Greek Freaknél is valószínûleg nagyobb tenyérrel megáldott játékos a szemünk elõtt válik sztárrá, és ha Duncan és Ginobili valóban visszavonulnak a szezon után, jövõre akár MVP-várományos is lehet. Hiányosságok: Scoring agresszivitás. Erősségek: Péklapát méretû kezek.

6. Chris Paul: Paul szép csendben kb. a 10. elit szezonját futotta, ami sok év után hatékonyságban megközelítette a két legjobb, New Orleansban eltöltött idényét is. A USG% statisztika ma már nincs az egekben, de Paul élete legjobb szezonját produkálta ami a középtávoli dobásokat illeti. Olyannyira, hogy közel került Dirk Nowitzki 2010/2011-es idényéhez amit sokan a GOAT középtávoli teljesítménynek tartanak (mindketten 54% közelében dobtak, Dirk több kísérlet mellett). Hiányosságok: Korszakos csapattársak. Erősségek: All-around irányító aki minden meccsen előadja a hattyú halálát.

5. Marc Gasol: A kisebbik Gasol-testvér a szezon elején egy ideig erõs MVP-várományosnak tûnt, de a ragyogó kezdés után nem csak az õ pontátlagai, de a Grizzlies csapata is visszaesett. A fizikailag élete formájában lévõ Gasol (olyan szálkás idén mint egy kárászraj) így is a liga talán legjobb centere, fõleg ha a védekezést kicsit túlsúlyozzuk. Az idén 30. életévét betöltõ játékosra nyáron nagy döntés vár, de elõtte még nyilván szeretne egy mély playoff-menetelést a macikkal. A Portland elleni továbbjutáshoz már csak egy győzelemre van szükségük. Hiányosságok: Nemet mondani egy extra adag paellára. Idén azért sikerült neki. Erősségek: A liga legjobb all-around centere.

4. Anthony Davis: „The Brow”, aki sokak szerint már most a liga legjobb játékosa, dominálta a ligát az alapszakaszban, és dominált a Warriors ellen is, már ha valaki dominálhat egy olyan párharcot amit a csapata 0-4-re elveszít. Az egyetemi évei alatt elit védõnek prognosztizált játékos meglepetésre már a második szezonjában hihetetlen támadójátékot produkált, és tudva azt, hogy edzésen már a hármast is bevágja, az ember tényleg azon tûnõdik, hol lehet a határ jövőre és azután. Valószínûleg a csillagos égnél. Hiányosságok: Mondhatnánk a szemöldökét, de abból is brandet csinált. Erősségek: Földönkívüli.

3. James Harden: Ha megdicsértük szemöldököt, szakáll sem maradhat ki. Harden játékstílusán lehet vitatkozni, de a hatékonysága megkérdõjelezhetetlen. A liga valószínûleg legjobb scorere (sokkal hatékonyabb, mint a pontkirály Westbrook), aki beveri a triplát is, és valószínûleg minden idõk egyik legjobbja, ami a büntetõk kiharcolását illeti. Módszeresen keresi a lehetõséget, hogy odaállhasson a vonalra, ami nem feltétlenül látványos, de vitán felül rendkívül hatékony. Hiányosságok: Borotva kezelése. Erősségek: „Megfújom én a sípot ha kell, de nem marad néma.”

2. Lebron James: A virtuóz tank, aki két legendás alapszakaszt futott az elmúlt két évben, jelentõsen lelassított erre a szezonra. Azért került mégis a második helyre Hardent megelõzve, mert meggyõzõdésem szerint ma is a liga legjobb játékosa. A magához képest visszafogott alapszakasz valószínûleg részben „lazsálás” volt, és James saját bevallása szerint is más játékstílust fog játszani a rájátszás alatt, és az első kör amit a Cavs söpréssel abszolvált pontosan ezt igazolta. A Cavsnek jó esélyei voltak arra, hogy megnyerjék Keletet, de Love kidőlésével ezen esélyek nyilvánvalóan jelentősen romlottak, még ha James magabiztosan is nyilatkozott a sajnálatos eseményről. Hiányosságok: Nincs neki olyan. Erősségek: Lebron Jamesnek lenni.

1. Steph Curry: A babaarcú orgyilkos (Curryre illik igazán ez a becenév) késõn érõ típus. Bár ránézésre sosem mondanánk meg, de Curry már 27 éves, mégis ez volt az elsõ szezonja, ahol legit MVP-várományosként játszott. Most viszont olyan szintre kapcsolt ami toronymagas esélyessé teszi őt a legnagyob egyéni elismerésért vívott harcban. Késõbbi HOF sztárok (Curry nyilvánvalóan erre a sorsra jut majd) általában már 23-24 éves korukban „kitörnek”, de a földöntúli képességekkel megáldott játékosnak kellett 4-5 év, mire eljutott erre a szintre. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy korábban rendszeresen bokasérülések hátráltatták, amelyek remélhetõleg nem fogják õt zavarni pályafutása hátralévõ éveiben. Curry talán nem a liga legjobb játékosa, de mindenképpen top 3, aki idén méltán fogja megnyerni az MVP-címet. Hiányosságok: Ellenálló bokaszalagok. Erősségek: 24/7 videójáték mód.

Szerző: Zukály Zoltán

Dátum: 2015. 04. 28.