Steve Franchise – Reloaded (4.0)

Előszó: Szerkesztővé előreléptetésem napjától kezdve nem számít különösebb meglepetésnek hogy Francis kapni fog e honlapon egy blogbejegyzést. De egy külön köszönet a Főszerkesztőnek, hogy ennek kockázatát is bevállalta.

Szóval az aktualitás: A Portland kivásárolta Francist a hátralévő szerződéséből, így Ő élve a korlátlan szabadügynökök jogaival visszatért első NBA csapatához, a Houston Rockets gárdájába. De mielőtt ennek boncolgatásába kezdenék, kicsit tekintsünk végig nagy vonalakban hősöm eddigi nem túl szerencsés pályafutásán.

1.0 version – Stevie Franchise (1999-2004)

Francis az 1999-es draft II. választottjaként érkezett az NBA-be, de ifjúkori hévvel azonnal közölte az őt draftoló Vancouver Grizzlies (a Memphis Grizzlies jogelődje) vezetőivel, hogy még álmukban se próbálják elképzelni szánalmasan gyenge csapatuk mezében. S mivel e szándékától semmivel eltéríteni nem tudták, kénytelenek voltak belemenni egy három csapatot és 11 játékost érintő cserébe, melyel a konok ifjat Houstonba küldték.

Ahol az 1995-ös bajnoki címe óta leépülő csapatban újoncunk dinamikus játékával felpezsdítette az állóvizet, és bezsebelte az év újonca címet (E.Brand-el megosztva). A szurkolók már látták benne a jövő nagycsapatának talpkövét, ezért aggadták rá a „Franchise” becenevet.

De 5 éves houstoni pályafutásának megítélése viszont elég vegyes szakmai körökben. Egyesek szerint azzal tette a legtöbbet csapatának, hogy a 2001-2002-es évedban krónikusan vissza-visszatérő migrénes fülfájdalmak miatt 26 meccset mulasztani volt kénytelen, és nélküle a csapat ezeket egy kivételével mind elvesztette, ezért és még kis szerencsével Yao Minget választhatta a drafton. Míg más szakértők a „Francis-Mobley-Yao gyémánttengely” félelmetes potenciáljáról lekendeztek.

De Yao érkezése még csak az első pár felhő volt Stevie houstoni jövőképén, de a 2003-ban érkező védekezésmániás Jeff Van Gundy edző tett be neki végleg, aki először leváltotta kedvenc rohanásos játékrendszerét, majd az évad végén Orlandóba cserélték.

Rockets pályafutása lezárásaként álljon itt a 4 „halhatatlannal” felálló Lakers (Payton-Kobe-Malone-Shaq) ellen 4-1 -re elveszített rájátszás párharcban nyújtott teljesítménye: 19,2 pont, 8,4 lepattanó, 7,2 assziszt.

2.0 version – Steve-O (2004-2006)

Az elcserélése miatt nem túl vidám Stevie megbékél új helyzetével, új becenevet választ (Steve-O) és kettőzött erővel készülődött orlandói névjegyének letételéhez.

Az Orlandó Magic gárdája a Tracy McGrady korszakból épült újra, a keret szinte teljesen kicserélődött, 11 új játékos választott magának új öltözőszekrényt. De egyáltalán nem keltették szedett-vedett társaság benyomását, egy 11-5-ös sorozattal rögtön Keleti konferencia élére repültek, az egész már egy rózsaszínű álomra hasonlított. Francis és az újra régi fényében tündöklő Grant Hill vállvetve húzta csapatát, hazai pályán sorra elhullajtva a komoly nyugati nagyágyúkat is. De jött pár nem várt vereség, és 18-14-ös mérlegnél john weisbrod (lsd. nemecsek ernő) general manager – aki szerencsésen jött ki két kényes helyzetből (T-Mac elcserélése és Howard draftolása Okafor előtt), és ezért talán magán képzeli a tévedhetetlenség köpenyét – elcseréli Stevie legjobb barátját, Mobley-t a szebb napokat látott Doug Christie-re. A csere megcsappantja Francis hitét és megbontja a csapategységet. A rájátszás sem jön össze.

A követkető év a nagy fogadkozások éve. Sokat dolgozik távoli dobásain (hasonló sikerrel, mint Pamela Andersson a drámai képességein), hogy dobóhátvéddé fellépve helyet biztosítson az ifjú reménységnek, Jameer Nelson-nak. De ez az év sem jön össze, játszhatnak akármilyen felállásban, és az összhang sincs meg az új edzővel, Brian Hill-el. Kikezdi a közönség, a sajtó, és már nem is meglepő, hogy tavaszra egy Ariza+2. körös draftjogért elcserélik a New York Knicks-be.

3.0 version – Francis a Nagy Almalekvárban (2006-2007)

Az egész világ értetlenül találgatta e csere okait. Állítólag Larry Brown ragaszkodott hozzá. Bár ezt később tagadta. Elképzelni is nehéz volt hol fog Francis játszani Marbury mellett.

Szóval szerintem inkább Isiah Thomas akarta lekopírozni az ő Dumars-szal alkotott detroiti szupertörpeduóját. De ennek megvalósulása elég valószínűtlennek látszott, még én is csak fél napig hittem benne. Megjelent egy kép, ami szerint Francis a 8-as mezt választja (Marbury foglalta a 3-ast).

Sprewell volt mezében, ebből mégis lehet valami, gondoltam. De másnak jött a hír, mégis az 1-esnél marad. Nos kb itt el is dőlt a sorsa, majdnem sikerült lekopírozni Penny Hardaway NY-i karrierjét. Szóval a Portlandhoz cserélése és hátralévő szerződéséből kivásárlása megváltás volt számára, szerencsére megadja az utolsó esélyt Francis számára.

4.0 version – Steve Franchise – Reloaded (2007- )

Én úgy hallottam 4 csapat érdeklődött utána komolyabban. Miami Heat, Dallas Mavericks, Los Angeles Clippers és a Los Angeles Lakers. Én a Clippers- vagy a Mavs-ért imádkoztam, és totális meglepettséggel olvastam, hogy visszatért a Rockets csapatához. Az első értetlenségem óta viszont egyre jobban tetszik. Tetszik, mert ez az Ő választása. Tetszik, mert bátor döntés. Tetszik, mert Houston az Ő igazi otthona. A motivációjával nem lehet gond. Nincs már Jeff Van Gundy játékölése, Adelman futni akar. Nem érdekel a Rockets irányító posztjáni túlzsúfoltság. Az Ő Rockets-es múltjával, az Ő képességével a lehetőség az Ő kezében lesz. Ezt akarta, ezt választotta. Mert ez az Ő csapata.

Szerző: Kovács Ferenc

Dátum: 2007. 07. 22.