Kiből lehet cserebogár?

A rájátszás végeláthatatlannak hitt autóútján ezerrel haladva, egy táblát pillantunk meg, amely az autóút végét jelenti. Mellette egy kis kiegészítő táblával: 1 hónap! Időnk van még, nem kell lassítani és visszaváltani, de nem árt, ha hátul a szürkeállományunkba elraktározzuk az információt. Valamivel több, mint 1 hónap múlva ugyanis, már figyelmünket más területekre kell szegezni, rengeteg bekötőút fogja keresztezni a csapatok útvonalát, ahonnan fiatal tehetségek, sokat tapasztalt veteránok, vagy éppen a tengerentúlról érkezett picit rozoga, de annál megbízhatóbb erősítés érkezik.

Maradjunk a fiatal tehetségeknél, a legtöbbünket ugyanis ez érdekel, mert bármennyire is izgalmas az idei „második szezon”, nem szabad megfeledkeznünk az eldugott konditermekben súlyokat emelő, és atlétika pályákon most is izzadó egyetemi játékosokról, akik életük legnagyobb ugrására készülnek. Ráadásul az NBA alakulatoknak most már több mint fele az előttük álló nyárra, és arra a nyomógombra fókuszál, ami elindítja az idei holtszezont. A gombon kopottas betűkkel a Draft szócska áll.

Minden évben a játékosbörze nyitja meg az offseason-t. Ekkor történnek meg az első játékosmozgások. Ekkor történik meg azoknak a kiválasztása, akik köré csapatot építenek, vagy éppen a hasznos kiegészítők kihorgászása. Továbbá ez az a nap, amit átkoznak, vagy áldanak majd évek múlva a szurkolók. Az átok vagy áldás semmi mástól nem függ, mint a választás kihasználásától. Teljesen mindegy, hogy hányadik helyen választhat egy csapat, a lényeg, hogy az adott pick-ből a lehető legtöbbet hozza ki.
Lehet hogy már elcsépelt, de Tony Parker is az első kör végén csöppent be az NBA-be, sőt a jelenleg Jazz-el parádésan muzsikáló Carlos Boozer is csak a második körben talált gazdára ugyanúgy, mint a Golden State kiválósága, a legjobb hatodik ember címére pályázott Monta Ellis is. Tehát bárhol is választhat egy csapat, az esélye megvan a jó választásra.
Vessünk csak egy pillantást azokra, akikről senki nem akar beszélni, de az idei játékosbörze nagy lopásai lehetnek.

Arron Afflalo (UCLA): Egy olyan játékos, akit az ember nagyon nehéz szívvel passzolna tovább a drafton. Fizikálisan készen áll a profi ligára, védekezik, és támadásban is nagyon veszélyes. Tavaly NCAA döntőt, idén Final Fourt játszott. Tehát tapasztalatot is szerzett, nem akármilyen csapatban, nem akármilyen környezetben. Nem vagyok nagy rajongója, de néha úgy érzem, mintha szántszándékkal próbálnának rontani a draft értékén. Persze ebbe neki is lehetne beleszólása, csak ő inkább meghúzva magát elviseli azt a kopottas, visszafogott hacukát, amit rá erőltetnek.
Az idei Madness-en nem alkotott maradandót, amikor a középpontba kellett volna lépnie, rendszerint a győzni akarástól forró társak melegéből táplálkozott. Egy-két üres tripla, pár jó ütemű befutást követő ziccer, de semmi több. Ezzel nem győzte meg a scoutokat arról, hogy ő az idei draft egyik legjobb hátvédje lehet. De nehéz figyelmen kívül hagyni azt, hogy az egyetemi bajnokság egyik legjobb csapatának a legtöbb pontot termelő játékosa, mellesleg rendkívül jó védő, és kevés hibával játszik.

Aki nem hagyhatja ki: Utah, Detroit (első kör vége)

Petteri Koponen (Finn): A finn irányítóról nem sokat hallhattunk. Mindössze 19 éves, de idén egy Nike által támogatott tornán, fergeteges játékkal kápráztatta el a scoutokat. Ezen a tornán gyakorlatilag az amerikai középiskolás válogatott mérkőzik meg a korosztályos világválogatottal. Nem kis szó az, hogy Koponen bekerül a 19 évesek világválogatottjába, ahogyan az sem, hogy a következő LeBronnak aposztrofált O.J. Mayo, valamint a jelenleg legjobb középiskolás hátvédnek tartott Derrick Rose mellett úgy virgonckodott, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne.
A meccsen a világválogatott 20 pontos vereséget szenvedett, Koponen 7 ponttal, 6 gólpasszal és 1 eladott labdával zárta az estét. De ez volt az a teljesítmény, amit a számok nem igazán tükröztek, ugyanis rendesen megdolgoztatta a rajta védekező sztárpalántákat. A beszámolók szerint elzárás-leválás úgy ment neki, mint a régi szép időkben Stocktonéknak. Atlétikusságban és gyorsaságban semmivel se tűnt lemaradva az amerikaiaktól. Minden idők legtehetségesebbnek tartott skandináv kosarasa május 20.-án repül az államokba, ahol ügynökével karöltve azon lesznek, hogy a draft értékét minél feljebb tornázzák. Ezt a csapatok edzésein való részvétellel, valamint a draft előtti edzőtáborral kívánják elérni. Amennyiben nem kapnak garantált első körös szerződést, Koponen minden bizonnyal visszalép az idei drafttól. A hírek szerint már több európai élcsapat is bekopogott az ajtóján.

Aki garantálhatna neki első körös szerződést: Phoenix (a két első kör végi pick egyikével)

Folyt köv…

Szerző: Szabó Levente

Dátum: 2007. 05. 08.