Márciusi Őrület 12/13 II.

Nem mozogsz otthonosan az NCAA világában, de néznéd a March Madness-t? Egyet se félj! Következzék egy rövid kisokos az egyetemi kosárlabda rájátszásához, amivel az abszolút kezdők is szakértőként ülhetnek le izgulni!

Ha nem olvastad a cikk első részét a March Madness legfőbb tudnivalóival, valamint a MIDWEST és a SOUTH régió bemutatásával, akkor azt itt megteheted: http://localhost/index.php?lap=blogroll2&uin=424


EAST régió:

1. Indiana Hoosiers – Az „alapszakaszt” majdnem végig első kiemeltként lejátszó Hoosiers az egyik legstabilabb együttes a tornán, két várhatóan lottery pickkel a kezdőben. Magas oktánszámú támadójátékuk egyetemi szinten sok pontot szül, az idei alapszakaszban 17-szer jutottak 80 pont fölé (a kategóriában elsők az országban).

Kit figyeljünk: Victor Oladipo – A kissé félénknek tűnő hátvéd/csatár kombó nem csak hihetetlen rugókkal van megáldva, de igazi szorgoskodó mindenes, minden edző kedvenc játékosa. (NBA draft: lottery)

2. Miami (FL) Hurricanes – Az idei szezon meglepetéscsapata. A tavaly még csak NIT tornán parádézó hurrikánok idén egy 27 pontos Duke elleni győzelemmel vívták ki a média figyelmét, és meg sem álltak az ACC konferencia győzelméig. Szeszélyesen belefutottak év közben néhány meglepetés vereségbe, ez itt már nem férhet bele.

Kit figyeljünk: Kenny Kadji – Választásom eshetett volna Shane Larkinra is, de nem biztos, hogy már idén elhagyja az egyetemet. A kameruni magas követi az afrikai centeriskola tanításait, kivéve, hogy a triplavonal mögül is veszélyes. (NBA draft: második kör)

3. Marquette Golden Eagles – Nem hogy nem megérdemelt, de abszolút pofátlan harmadik kiemeltségük. Semmi olyat nem tettek, amit ne csinált volna meg bármelyik erős konferencia középcsapata, így nem lesz meglepetés, ha már az első körben kirepülnek (a nem épp kutyaütő) Davidson ellen. A Louisvilletől 19-cel, a Floridától 33-mal kaptak ki év közben, amit csak hellyel-közzel tudtak szépítgetni.

Kit figyeljünk: Junior Cadougan – Sok múlik rajta, mert inkább felállt védelem ellen támadnak, a szervezőképességére szükség lesz a későbbi (?) körökben. (NBA draft: – )

4. Syracuse Orange – Szeleburdi, hektikus brigád, ám a sok-sok tehetség egyensúlyozza a kapkodást és a fejbéli hibákat. Az előző mondatból adódóan szeretnek rohanni, mindent kicsit gyorsabban csinálnak, mint az ország többi csapata. James Southerland keze a mostanában a pokolnál is forróbb, ha nem hűl ki, akkor szép tourney vár a narancsmezesekre.

Kit figyeljünk: Michael Carter-Williams – Kiforratlan még a dobása, ám remek szemmel és kezekkel van megáldva, ami a jó irányítók ismertetőjele. A védelemben piócáskodik (az egész csapattal együtt), sokat dobhat/ronthat a tornán mutatott teljesítménye a draftpozicíóján. (NBA draft: lottery)

5. UNLV Runnin Rebels – Akik a szezon előtt vereség nélküli szezont jósoltak neki, azok nem számoltak a Mountain West megerősödésével. Hárompontosokkal fekszenek és kelnek, nehéz megjósolni, hogy ez első körös buktát, vagy Final Fourt jelent az esetükben.

Kit figyeljünk: Anthony Bennett – Egy kellemetlen vállsérülés sem gátolta meg abban, hogy a kissé alulméretezett, ám jókötésű (egyben jó kezű) erőcsatár a draft elitjébe másszon fel. (NBA draft: Top 5)

6. Butler Bulldogs – Az elmúlt évek csodacsapata (két döntőt is játszottak az elmúlt három évben) továbbra sem tudja levetkőzni underdog státuszát. Idén a Marquette, az Indiana és a Gonzaga is mélyütést kapott tőlük a meccsek utolsó másodperceiben, készüljünk fel, hogy ez a csapat bizonyítottan bármire képes, bárki ellen.

Kit figyeljünk: Rotnei Clarke – Meccsenként bedobott közel 4 triplája iszonyatos mennyiség egyetemi szinten. Nem egy közkedvelt játékos a nem Butler szurkolók körében. (NBA draft: második kör)

7. Illinois Fighting Illini – Streaky csapat, elképesztő hullámzással. Bárkit megverhetnek, bárkitől kikaphatnak (ez mondjuk jó pár csapatról elmondható – róluk a legjobban). A Gonzaga elleni idegenbeli sikerük figyelemreméltó volt.

Kit figyeljünk: Brandon Paul – Könnyed mozgású dobóhátvéd, klasszikusan szép dobással. Néha elhiszi magáról, hogy mindent be tud dobni. Egyébként néha be is dob mindent. (NBA draft: első kör vége/második eleje)

8. North Carolina State Wolfpack – Alulértékelt együttes, ami abból adódik, hogy az év elején túlértékelt volt a státuszuk. Sokszínű támadójátékukat mi sem jellemzi jobban, minthogy öt játékosuk is 12 pont fölött átlagol (egyetemi szinten ez igen ritka). Ha továbbjutnak, nagy-nagy veszélyt jelenthetnek a második körben a Hoosiersre.

Kit figyeljünk: Lorenzo Brown – Ügyes irányító, ingadozó önbizalommal. Érzésem szerint egy jó csapatban jobban villog majd, mint egy rosszban, szüksége van jó társakra. (NBA draft: második kör)

9. Temple Owls – Magasan vannak, bár van a zsebükben egy-két szebb győzelem (Syracuse, St. Louis). Kissé egyszemélyes csapat képét mutatják, ami teljes ellentéte ellenfelüknek, az imént bemutatott NC State-nek.

Kit figyeljünk: Khalif Wyatt – Tavalyhoz képest több nehezebb dobást vállal, gyakran Kobe Bryantnek érzi magát, mégis: ha az Owls menetelésbe kezd, az az ő érdeme lesz. (NBA draft: – )

10. Colorado Buffaloes – Szeretnék róluk pozitív jelzőt mondani, a jó kissé csúf lenne, maradjunk meg a „hajtós” és „küzdős” csapatnál. Sok rossz döntést hoznak, a támadásaik elég sablonosak, de az utolsó percig csúsznak-másznak a pályán.

Kit figyeljünk: Andre Roberson – Nem sok ember átlagol 11 lepattanó fölött az egyetemen, de Roberson modernkori Shawn Marionként tépi le a lecsorgó bogyókat mindkét palánkról – mindössze 201 centijével. (NBA draft: második kör)

11. Bucknell Bison – Upset veszély. Saját táblámon egészen a legjobb 16-ba juttattam őket. Elképesztően alulértékelt csapat, akik a gyenge konferencia (a Patriot League konferencia bajnokai) erős csapataként nem kapták meg a kellő tiszteletet.

Kit figyeljünk: Mike Muscala – Az NCAA egyik (ha nem a) legjobb centere. Hasonlóan átnéznek felette az emberek, mint csapata felett. (NBA draft: egy jó tourney-val, akár első kör)

12. California Golden Bears – Az Oregonhoz hasonlóan még egy PAc12 csapat, aki a 12. helyben részesült. A konferencia másik három nagyágyújának (UCLA, Arizona, Oregon) mindegyikét legyűrték legalább egyszer, hiba lenne őket alulértékelni.

Kit figyeljünk: Allen Crabbe – Rip Hamiltonhoz hasonló mozgékonyság és középtávoli jellemzi, a Pac12 konferencia Év Játékos díjának nyertese. (NBA draft: második kör)

13. Davidson Wildcats – A Southern konferencia megnyerése egy dolog, de ha kiemeljük, hogy a Davidson január 14-e óta nem kapott ki, akkor bizony nagyjából be tudjuk lőni a csapat erejét. A sorsolásnak köszönhetően abszolút benne van a pakliban a továbbjutásuk, mivel a Marquette a leggyengébb harmadik kiemelt.

Kit figyeljünk: Jake Cohen – Finom kezű magasember, aki kiegyensúlyozott teljesítményt hozott az egész szezonban. (NBA draft: – )

14. Montana Grizzlies – A Big Sky konferencia bajnokai egészen jó eséllyel pályáznak a Syracuse ellen, hiszen az együttes magja már harmadik éve játszik együtt. Komoly ellenféllel mondjuk idén még nem játszottak, így valódi erejüket nehéz belőni.

Kit figyeljünk: Kareem Jamar – Minden támadás rajta megy keresztül, ebből adódóan a Grizzlies legfontosabb láncszeme. (NBA draft: – )

15. Pacific Tigers – Meglepetésre behúzták a Big West konferenciát. Nem biztos, hogy ők fogják megverni a Hurricanes-t.

Kit figyeljünk: Lorenzo McCloud – Irányító létére átlagolja a legtöbb pontot csapatában.

16a: Long Island Brooklyn Blackbirds – A Northeast győztesei. Egy találkozójukhoz volt idén szerencsém, akkor az egész meccset végigsprintelték, és általában az első kialakuló dobást eldobták. A selejtezőn túl is juthatnak ezzel a stílussal.

Kit figyeljünk: Jó kérdés.

16b: James Madison Dukes – A selejtező másik résztvevője a Colonial Athletic konferencia bajnoka. A szezonnyitón 30-cal verte őket a UCLA, ez volt az első és utolsó komoly meccsük.

Kit figyeljünk: Jó kérdés.


WEST régió

1. Gonzaga Bulldogs – A West Coast konferencia sweepelése (16-0) és a szezon végén káprázatosan mutató 31-2-es mérlegnek köszönhetően az egész ország első kiemeltjeként fejezték be a szezont. Azért vigyázzunk velük, hiszen mindössze háromszor játszottak kiemelt csapat ellen: A Butlertől és az Illinoistól kikaptak, az Oklahoma St.-et pedig egy ponttal gyűrték le.

Kit figyeljünk: Kelly Olynyk – Lányos haja mellé elképesztően erős felsőtest párosul. Sok mindent nem tud labdával a kezében, de azt viszont hiba nélkül csinálja. (NBA draft: lottery)

2. Ohio St. Buckeyes – A Big Ten megnyerése után nyugodtan lehettek volna valamelyik régió első kiemeltjei is. Rettentően szinkronban lévő, jól összerakott együttes, egyedül problémaként az róható fel, hogy nincs vérbeli irányító a csapatban.

Kit figyeljünk: Deshaun Thomas – Picit néha túlvállalja magát, de a mezőny talán legjobb felépítésű és leghatékonyabb kiscsatára. (NBA draft: első kör vége)

3. New Mexico Lobos – A Mountain West bajnokai, egyben a talán legtöbbet fejlődött csapat tavalyhoz képest. Elképesztő védelmük minden csapat agyára fog menni, ugyanakkor támadásban olykor kissé elakadnak, mert nincs vérbeli kinti dobójuk.

Kit figyeljünk: Kendall Williams – Jobb napjain simán az NBA-be kívánja az ember, lépésről lépésre mindent úgy csinál, ahogy egy klasszikus irányító. (NBA draft: – )

4. Kansas St. Wildcats – Kissé beleszürkülnek olykor a mezőnybe, mert a rivális Jayhawks eszén soha nem tudnak túljárni. Kevés kiegyensúlyozottabb csapat van náluk, hiszen a gyengébb együtteseket porrá verik, ugyanakkor tartva magukat a papírformához, az erősebbek ellen elhasalnak. Meglátjuk változik-e valami a Madness alatt.

Kit figyeljünk: Rodney McGruder – A végzős dobóhátvéd tavalyhoz képest talán egy lépést visszavett, de még így is csapata vezére. (NBA draft: – )

5. Wisconsin Badgers – Országszerte rettegett hazai pályájuk (Kohl Arena) most egy kis időre pihen, így talán az ötödik kiemelésük is kissé meglepő (11 zakójuk mellett főleg). Mindhalálig védekeznek, és a teljes támadóidőt kihasználják, így meccseik általában nem hasonlítanak az All-Star gálára.

Kit figyeljünk: Ben Brust – Minden megvan benne, amit egy sovány, fehér srácban nem kedvelsz a kosárlabdapályán. (NBA draft: – )

6. Arizona Wildcats – A Pac12 megnyerése nem sikerült, de a tavalyihoz képest ők is jobbak lettek, köszönhetően elsősorban Mark Lyons (Xavierből való) áttranszferolásának. A szezon elejei 14-es győzelmi sorozatot az év végére bukdácsolás váltotta fel, ám abszolút bennük van néhány meglepetés.

Kit figyeljünk: Solomon Hill – Szürke eminenciás, abból is a legjobb fajta. (NBA draft: második kör)

7. Notre Dame Fighting Irish – Miután gondosan felvettünk valamilyen neon- és fényszűrő szemüveget, amivel megóvjuk magunkat az újonnan tervezett mezeiktől, el is kezdhetjük csodálni szimpla, de működő támadásaikat: ha Jack Cooley nem tudja befejezni mozdulatsorát a palánk alatt, akkor addig passzolgatnak, míg nem lesz valaki üres a triplavonal mögül.

Kit figyeljünk: Jerian Grant – A Notre Dame két irányítót egyszerre pályán tartó rendszerének egyik állandó tagja. Ember még nem látta üres triplát rontani. (NBA draft: – )

8. Pittsburgh Panthers – Kellemetlen ellenfél a Panthers, esetleges továbbjutásuk esetén a Gonzaga nem fog örülni nekik a legjobb 32 között. Meglehetősen fura, de 10 játékosból áll a csapatuk, egész évben sérüléseket megúszva rotáltak.

Kit figyeljünk: Tray Woodall – Irányítónak is alacsony, de ne tévesszen meg senkit a mérete, rendkívüli gyorsasága bármikor könnyű kosarakhoz juttatja. (NBA draft: – )

9. Wichita St. Shockers – Igazi vezér nélkül egyedül a brusztolós játékukban bízhatnak, bár a jobb csapatoknak (akár már a Panthersre is gondolok) illene őket megverniük. Nagybetűs csapat, ezt a kijelentést jól szemlélteti, hogy legeredményesebb játékosuk legtöbbször a cserepadról érkezett.

Kit figyeljünk: Carl Hall – Senki sem küzd ilyen elszántan elveszett labdákért. Tisztában van a határaival, és ezeket nem is szeretné átlépni. (NBA draft: – )

10. Iowa St. Cyclones – Magas csapat, ezért könnyedén tudnak small-ballt is játszani. Meccsenként rádobott közel 30 darab hárompontosuk rettegett ellenféllé avanzsálja őket, habár a játék többi elemében maximum átlagosnak mondhatóak.

Kit figyeljünk: Will Clyburn – Nem a klasszikus dobóhátvéd, rendszerint kisebb emberét háttal támadja, ha esetleg dupláznák, abból a csapattársak kegyetlenül büntetnek három ponttal. (NBA draft: – )

11. Belmont Bruins – A Bucknellhez hasonlóan ők is szenvednek a gyenge konferenciában tengődő csapatoknak jutó kevés tisztelettől. Az Ohio Valley megnyerése nem volt a legnagyobb kihívás (habár a tavaly elképesztő szezont futó Murray St. majdnem elkapta a grabancukat), így mindenáron bizonyítani szeretnének majd az Arizona ellen is. Valószínűleg fognak is.

Kit figyeljünk: Ian Clark – A Wildcatsnek lesz dolga a végzős hátvéddel, aki meccsenként 7 triplakísérlet mellett is 46%-kal tüzel a belvárosból (NBA draft: – )

12. Mississippi Rebels – Parádés módon megnyerték a SEC konferenciát, ezzel kivívva helyüket – ami enélkül a titulus nélkül valószínűleg nem lett volna meg. Rendkívül összeszokott és rutinos csapatról van szó, ez pedig kompenzálja a tehetségbeli hiányaikat.

Kit figyeljünk: Marshall Henderson – Elképesztően szertelen, ám amikor egy-egy cirkuszi dobása beakad, akkor mindenkit emlékeztet, hogy miért a közönség kedvence. Az egyetemi bajnokság legjobb büntetőzője. (NBA draft: – )

13a. Boise St. Broncos – Nagy harccal, de kivívták, hogy utolsó buborrékként bekerüljenek selejtezőzni. Belepiszkítottak a Mountain West nagy csapatainak nyugodtnak hitt csatájába, és biztosak lehetünk benne, hogy a Madnessben is leraknák a névjegyüket.

Kit figyeljünk: Anthony Drmic – A neve alapján nem hinnénk Ausztrálnak. Már most rendkívül jól összerakott, fiatal dobóhátvéd. (NBA draft: – )

13b. La Salle Explorers – A másik bubble team az a La Salle, aki olyan biztos tourney csapatoknak mutatott idén fityiszt, mint a Villanova, a VCU vagy a Butler. A két csapat párharca igazi csemege lesz ma éjjel.

Kit figyeljünk: Ramon Galloway – Egy az egyben szinte tarthatatlan törpe. (NBA draft: – )

14. Harvard Crimson – A tavalyi remek szezon után (ahol a 25. kiemelést is megkaparintották egy hét erejéig) ismét bizonyíthatnak. Az Ivy League-ben nagy harcban voltak a Princetonnal.

Kit figyeljünk: Wesley Saunders – A csapat mindenese. (NBA draft: – )

15. Iona Gaels – Futnak, dobnak, mindezt elég agyatlanul, de viszont nem rossz százalékkal. Váratlanul megnyerték a MAA konferenciát.

Kit figyeljünk: Lamont Jones – Az ország harmadik legtöbb pontját átlagolta. (NBA draft: – )

16. Southern Jaguars – A Southwestern Athletic bajnokai. Ha húsz ponton belül maradnak a Gonzaga ellen, azt hiszem emelt fővel távoznak majd.

Kit figyeljünk: Az ellenfelet.

Jó szurkolást és rengeteg izgalmat kívánnék mindenkinek a következő pár hétre!

Szerző: Kun Zsolt

Dátum: 2013. 03. 20.