NBA 2008-09 – Atlanti

Jó szokásunkat megtartva ismét hozzálátunk, hogy összefoglaljuk az NBA csapatok kereteinek változását és az előttünk álló idényre vonatkozó kilátásokat.

BOSTON CELTICS
ahogy Sárdi Bence látja

Érkezett: J.R. Giddens (New Mexico, draft 1/30), Darius Miles (Portland), Patrick O’Bryant (Golden State), Bill Walker (Kansas State, draft 2/17)

Távozott: P.J. Brown (visszavonult?), James Posey (New Orleans)

Csak egy csapat lehetett igazán elégedett a bajnoki idény lezárultával. Ez a gárda idén nyáron a Celtics volt, miután történelme során 17-edszer is elhódította a Larry O’Brien trófeát. Ennek köszönhetően a nyár se volt túl izgalmas. Ugyan eleinte komoly kétségek voltak afelől, hogy sikerül-e olyan szűk bajnoki gyűrűt gyártani, ami nem csúszik le Rondo ujjáról, de végül egy jól irányzott ütés a kalapáccsal megoldotta a helyzetet.

A holtszezon legnagyobb érvágása mindenképp a rendkívül hasznos Posey elvesztése volt. A menedzsment Maggette leigazolásával kívánta az űrt betölteni, ám végül beigazolódott a "pénz beszél, Corey utazz!" alapelv és az izomember végül inkább a gyengécske Warriors ajánlatát fogadta el. Hiába az egykori szuperatléta Darius Miles szerződtetése, az edzőtábor első napján Rivers edző szemében többen is könnycseppeket véltek felfedezni, amikor Garnett pulóverén meglátta a Posey fogvédőjére hasonlító Tommy Hilfiger logót. A szabadügynökpiacról cserepadra érkezett még az ígéretes Partick O’Bryant, aki Glen Davisszel kiegészülve komoly eséllyel indulhat a Stan és Pan emlékversenyen.

Jó és egyben rossz hír a Boston szurkolói számára, hogy az alapszakaszban valószínűleg Scot Pollard aktuális hajkölteményét övezi majd a legnagyobb érdeklődés. Ám amikor eljön a rájátszás kiderül, hogy vajon elég motivált-e a Nagy Hármas egy újabb bajnoki cím megszerzéséhez.

Várható kezdőcsapat: Rondo-Allen-Pierce-Garnett-Perkins

NEW JERSEY NETS
ahogy Galambos László látja

Érkezett: Yi Jianlian (Milwaukee), Bobby Simmons (Milwaukee), Eduardo Najera (Denver), Jarvis Hayes (Detroit), Keyon Dooling (Orlando), Brook Lopez (Stanford, draft 1/10), Ryan Anderson (California, draft 1/21), Chris Douglas-Roberts (Memphis, draft 2/10)

Távozott: Richard Jefferson (Milwaukee), DeSagana Diop (Dallas), Marcus Williams (Golden State), Nenad Krstic (Triumph Lyubertsy), Bostjan Nachbar (Dynamo Moscow), Darell Armb (visszavonult?)

Richard Jefferson Milwaukeeba cserélésével a draft napján a Nets vezetősége az utolsó redőnyt is lehúzta a dicső közelmúltba visszarévedő szurkolói tekintetek előtt. Ezzel folytatták azt az utat, amit Kidd szezon közbeni elcserélésével megkezdtek: az újjáépülés útját. (Ennek következő szakasza Carter elcserélése lenne, de őt a tavalyi teljesítménye, és a mamutszerződése mellett még marketingszempontok is a Hudson-folyó partjára szegezik-egy ideig.)

Márpedig egy fiatalodó, újjáalakuló csapat ritkán számít bajnok-vagy akár győzelemesélyesnek; nincs ez a New Jersey csapatával sem másként.

A hátsó posztokon még csak istenes a helyzet: Devin Harris megfelelő Kidd-utód, a padról pedig a rutinos Dooling jelenthet támogatást. Carter ugyebár Carter; tőle semmilyen teljesítmény nem számít meglepetésnek, maradjunk annyiban, hogy a kezdő dobóhátvéd pozíciója elvitathatatlan. Őt váltaná az újonc C-D Roberts, aki bár ügyes és tehetséges, de mégiscsak egy elsőéves. Az igazi bajok továbbhaladva kezdődnek.

A kiscsatár poszton kezdőben az a Simmons vitézkedik, aki értékelhető teljesítményt a 2004/05-ös szezonban nyújtott utoljára, aminek idestova 5 éve… De bármikor beugorhat a helyére a nagyszerű Najera, akiről ugyanez elmondható azzal a kiegészítéssel, hogy a karrierje csúcsát a "lelkes vízhordó" titulus elérése jelentette, sok-sok szezonnal ezelőtt.

Erőcsatárban a kínai populáció reménysége, az újoncévében főként "szimpatikus" nyilatkozataival a szurkolók szívébe önmagát belopó, látványos teljesítménnyel sosem tűntető Yi Jianlian. Az ember, aki lebeg valahol a center és a kiscsatár poszt között, és aki igazi játékát talán épp a Netsben találja majd meg. Pihenőidejében érkezik a forrófejűségéről inkább, példás munkamoráljáról már kevésbé híres Sean Williams. De a legjava még csak most következik…

Centerben arra a Josh Boone-ra lehet számítani, aki más csapatban maximum első csere lehetne, mert bár szorgalmas és fejlődőképes, de sosem lesz kimagasló klasszis. Márpedig ha a frissen draftolt Lopez, aki bár egy három szavas mondat megalkotásához akadémiai nagyszótárt hív segítségül, ellenben magas, erős és képzett beváltja a reményeket, akkor Boone hónapokon belül elfoglalhatja méltó helyét a kezdőn kívül.

A szezon végi helyezést többnyire nehéz megjósolni, de a Nets esetében kívételesen könnyű a helyzet: egy előkelő, top 10-es draftolási lehetőség már most borítékolható.

Várható kezdőcsapat: Harris-Carter-Simmons-Yi-Boone

NEW YORK KNICKS
ahogy Sárdi Bence látja

Érkezett: Chris Duhon (Chicago), Patrick Ewing Jr. (Georgetown, draft 2/13), Danilo Gallinari (Armani Jeans Milano, draft 1/6), Antony Roberson (TTNet Beykoz)

Távozott: Renaldo Balkman (Denver), Randolph Morris (Atlanta)

Négy és fél év. Igen, ennyi ideig rontotta a levegőt Isiah Thomas New Yorkban. Belegondolni is rossz. De már vége! Immáron a tapasztalt Donnie Walsh menedzseli a patinás alakulatot, és az oldalvonal mellett még a 30 pontos előnynél is vörös fejjel üvöltözni képes Mike D’Antoni áll. Utóbbi szakember mosolya nem lehetett teljesen őszinte, amikor a Suns és a Team USA játékosai után a Knicks-kosarasokat először trenírozta. A játékosállomány nem sokat változott, maradt az a keret, amely az előző szezonban mindössze 23 győzelemre volt képes. Ezek után óriási meglepetés, hogy a tavalyi kezdőötösből mindenki megtalálható volt az edzőtáborban.

Még Marbury is, akiről sokáig úgy nézett ki, hogy a kivásárlás sorsára jut, ám jelenállás szerint, ha talál elég helyet a kispadon a nagy arcának, akkor onnan, mint hatodik ember fogja segíteni szülővárosa gárdáját.

Randolph csinos statisztikákat produkálhat majd idén, Crawfordnak is ízleni fog a vállalkozó kedvet nem megvető felfogás. A fiatalok közül Lee könnyedén kiszoríthatja majd a felfokozott tempót nem túlságosan kedvelő Curryt, Nate Robinson, akiről lassan energiaitalt kéne elnevezni, kedvére pattoghat és rohangálhat majd a pályán, míg a rohamléptekben fejlődő Wilson Chandler idővel Quentin Richardsont juttathatja egyre több pihenőidőhöz.

A holtszezonban melléjük sikerült leigazolni egy szolid képességű, de megbízható irányítót Duhon személyében, illetve a draftról elhozni a sokoldalú és képzett magasembert, az olasz Gallinarit. Tehát a keret elég mélynek mondható, és többre hivatott tehetséget tartalmaz, mint 23 diadal.

Ezek után várhatunk-e valami komolyat a New York-i csapattól? Nem. Hiába a támadásorientált játékmód, idén ez még csak a sima halál helyett csak szép halált vetít a Knicks utószezonbeli álmaira. A mutatós pontátlagok talán majd feljebbtornázzák a lesajnált játékosok piaci árát, akiket így talán könnyebb lesz elcserélnie a már a 2010-es szabadügynökpiacra készülő New Yorknak.

Várható kezdőcsapat: Duhon-Crawford-Richardson-Randolph-Curry

PHILADELPHIA 76ERS
ahogy Tőrös Balázs látja

Érkezett: Elton Brand (Los Angeles Clippers), Royal Ivey (Milwaukee), Donyell Marshall (Seattle), Theo Ratliff (Detroit), Jared Reiner, Antywane Robinson, Kareem Rush (Indiana), Marreese Speights (Florida, draft 1/16)

Távozott: Louis Amundson (Phoenix), Calvin Booth (Minnesota), Rodney Carney (Minnesota), Kevin Ollie (Minnesota), Shavlik Randolph (Portland)

Ed Stefanski jött, látott és ha még nem is győzött, mindenesetre jó úton halad. A 2007 decemberében kinevezett GM számlájára a tavalyi szezon során mindössze annyit írhattunk, hogy megszabadult a jóarcú, de végtelenül egysíkú Korver szerződésétől, idén nyáron azonban olyan lépéseket tett, amelyekkel hosszú évekre meghatározta a Sixers jövőjét.

Nem tudni, súgott-e neki valaki, de Stefanski valahogy megérezte, hogy Elton Brand még Baron Davis akkor már kész tényként kezelt szerződtetése ellenére is elhozható Los Angelesből. Ha a tavalyi szezont gyakorlatilag teljes egészében kihagyó erőcsatárt elkerülik a sérülések, megbízható, hatékony játékával a következő öt évben az újjáépülő Sixers alappillére lehet.

A draftról Marreese Speights játékjogával távozott, aki Floridában Horford és Noah mellett tanulta a szakmát, így ha nem is azonnal, de idővel a palánk alatti különítmény hasznos tagja lehet.

Louis Williams újraigazolása nem lehetett kérdéses. A tavalyi szezonban szárnyakat kapó hátvéd szerződése vállalható, különösen annak fényében, hogy a jelek szerint még mindig van egy-két nyuszi a cilinderében.

Andre Iguodala hiába esett pofára a Detroit elleni sorozatban, új szerződése végül combosabb lett, mint amit tavaly visszautasított. Logikát hiába keresnénk a lépésben, érdemes azonban megjegyezni, hogy Dre sokoldalúságához és teherbírásához kétség nem férhet.

A holtszezon hátralévő része molyolással telt, az új igazolások közül talán a cserepadról beszálló Kareem Rusht és a nyolc év után visszatérő Theo Ratliffet érdemes megemlíteni, érkezésükkel a második garnitúrára sem lehet komoly panasz.

Egyértelmű, hogy új keleti nagyhatalom született, amely Andre Miller vezetésével, na meg egy kis szerencsével még a főcsoportdöntőig is elmenetelhet. Hogy ott mire lesznek képesek, az már csak apróságokon fog múlni, de nem lennék meglepve, ha a következő néhány évben a bajnoki cím esélyei közé kellene sorolnunk a Phillyt.

Várható kezdőcsapat: Miller-Iguodala-Young-Brand-Dalembert

TORONTO RAPTORS
ahogy Molnár Ádám látja

Érkezett: Hassan Adams (Basket Draghi Novara), Nathan Jawai (draft 2/41), Jermaine O?Neal (Indiana Pacers), Jamal Sampson (Liaoning Hunters), Willie Solomon (Fenerbahce Ülker), Roko Ukic (Lottomatica Roma, 2005 draft 2/41)

Távozott: Maceo Baston (Indiana Pacers), Primoz Brezec (Lottomatica Roma), Carlos Delfino (Khimki Moszkva), TJ Ford (Indiana Pacers), Jorge Garbajosa (Khimki Moszkva), Darrick Martin (visszavonult), Rasho Nesterovic (Indiana Pacers)

Kíváncsi ember ez a Bryan Colangelo. Miután a kétirányítós rendszer csődött mondott, nem csupán a rájátszás első körében, hanem jónéhányszor az alapszakaszban is, úgy gondolta, hogy megint kifordítja a kanadai alakulat puttonyát, hadd hulljon ki belőle, aminek ki kell, hogy aztán "bezsákolhasson" egy igazi nagy halat, hátha úgy többre megy a Mitchell-legénység.

TJ Ford, a szerethető, ámde jócskán szeleburdi és sérülékeny kertitörpe, valamint a Nesterovic-Baston mammut-duó és egy kis sakkozás a draftcetlikkel, és a Raptors máris megszerezte a liga egyik legdrágább játékosát. Jermaine O’Neal, a Pacers szebb napokat is megélt sztárja, a fiatalabb, egy-két éve "NBA-ző" YouTube-generációnak valószínűleg csak egy mix marad a neten, már ami az utóbbi idények rehab-ciklusait illeti. Hogy a torontói játéka milyen lesz, az még kérdéses. Az orvosi stáb száz százalékosra saccolta az ominózus, összefércelt bal térdet, az előszezonban viszont még nem vitézkedett a Bosh-sal "twin tower"-i magasságokba vágyó JO, legalábbis egészen a tartalékos Clippers elleni összecsapásig.

A spanyol válogatott irányítózsenijének most kell igazán kimutatni a foga fehérjét, hiszen a vaskosabb játékidő mellé minőségi kosarasok dolgoznak majd a keze alá. A karmesteri pálcát hébe-hóba elorozhatja Calderóntól a szimptizánsok által régóta tengerentúlra várt Roko Ukic, valamint a szintén Európából érkező, Mike James-hasonmás Will Solomon.

A fazonszabászok mellett az NBA legprecízebben célzó mesterlövészei, Parker és Kapono, a nyáron komoly dobóedzéseket végző Moon is sokat tehet a jövőbeni sikerekért. Ahogy tehet az üdülés helyett kőkeményen tréningező, felgyúrt Bargnani is, aki a felkészülési időszak meglepetését szolgáltatja megfontolt és érettnek tűnő játékával. A resztlit az ausztrál hegyomlás, Jawai, a védekezőspecialista Adams és az egyre megbízhatóbban teljesítő Humphries alkotja.

A Colangelo-istálló legnagyobb talánya persze egyértelműen az O’Neal faktor. A szakértők beharangozóikban mind arra hegyezik ki írásaikat, hogy mennyit és meddig bír JO térde? Ha 65-70 meccset, akkor a dínók hosszú évek után legalább addig juthatnak a rájátszásban, mint tették azt néhány éve a Carter-érában. Ha bedől a gépezet, akkor a drukkerek elkezdhetik mormolni átkaikat, hiszen jelentősen megerősödött Keleti konferenciában a Raptorsnak annyi köze lesz a rájátszáshoz, mint pattanásos Ödönkének a sulidiszkó legszebb csajához.

Várható kezdőcsapat: Calderón-Parker-Moon-Bosh-O’Neal

Szerző: NBA1.hu

Dátum: 2008. 10. 21.