Playoff esélylatolgatásunk hatodik részében a Grizzlies-Clippers párharcot vesszük górcső alá.
Az alapszakaszban: Clippers – Grizzlies 2-1
Várható kezdőcsapatok:
Grizzlies: Conley-Allen-Gay-Randolph-M. Gasol
Clippers: Paul-Foye-Butler-Griffin-Jordan
Sok víz lefolyt azóta a Mississipin, mikor 2004-ban Hubie Brown sokak meglepetésére először vezette a play-offba a Pau Gasol és James Posey vezette Grizzliest. Akkor a Spurs simán kisöpörte őket. Tavaly (immáron az ifjabbik Gasol hathatós közreműködésével) visszaadták a kölcsönt: sokkolva a kosárlabda-világot 4-2-vel törlesztettek Duncanéknak a rájátszás első fordulójában. Miután a következő körben az Oklahoma is csak 7 meccsen tudta átszenvedni magát rajtuk, mostanra a Memphis elért abba a státuszba, hogy noha nem tartják közvetlen trónkövetelőnek, senki sem játszik velük szívesen.
Erre a Clippersnek is jó oka van. A hosszú Csipkerózsika-álmából (amelyet csak az Elton Brand-féle 2005-ös play-off menetelés próbált megzavarni) Blake Griffin draftolásával és Chris Paul megszerzésével feléledő franchise a liga egyik legjobb védelmével találja szembe majd magát. Az egyébként is jól védekező memphisiek szerzik a legtöbb labdát az NBA-ben és elég atlétikusak a lerohanások végigviteléhez. Érdekes ellenpólusként a Clippersnél csak a Philadelphia ad el kevesebb labdát, ami legfőképpen Chris Paul labdabiztonságának és a rá épülő támadójátéknak köszönhető. A meccsenként legtöbb labdát szerzők rangsorában Conley a 3. (2,19 STL), Tony Allen a 6. (1,79 STL), Gay a 28. (1,46 STL), bár itt is „kontráz” a Clippers, mert a kategória legjobbja Chris Paul a mérkőzésnekénti több mint 2,5 labdalopásával. A Clippersnek a tapasztalatlansággal is meg kell küzdenie: a kezdőcsapatból hárman is (Foye, Griffin, Jordan) most lépnek pályára először rájátszásban. A Memphis esélyeit javítja, hogy az alapszakasz utolsó meccsén, New Yorkban Pault pihentette Vinny del Negro, de ezzel a vereséggel a Grizzliesé lett a pályaelőny.
Fontos párharcok:
Paul-Conley
Chris Paulon áll vagy bukik a Clippers támadójátéka, de pechjére a poszt egyik legjobb védőjével kerül szembe. Ha ez még nem lenne elég, a notóriusan lassan bemelegedő, de az utolsó negyedben/percekben extrém hatékony Paul a meccsek végére megkaphatja a nyakába a liga egyik védőspecialistáját, az egy számmal nagyobb Tony Allent, míg közben Conley simán elboldogul Foye-jal is. A Clippers legjobbjának minden tudására szükség lesz, és noha Paul eddig mindig jól viselte a terheket, Conley-ék már azzal is elégedettek lesznek, ha belerondítanak a komfortzónájába, mentálisan és a szó szoros értelmében egyaránt.
Griffin-Randolph
Randolph elvileg teljesen alkalmatlan a Griffin elleni védekezésre: nem elég gyors és sosem volt egy védőfenomén. A másik oldalon fordított a felállás: a nagytestű és rafkós Randolph kipötyögheti a védekezésben meglehetősen dekoncentrált Griffint. Ha Randolph nem tudja még lerázni a sérülése miatt rárakódott rozsdát, akkor a jól dobó Speights támadhat Griffinre. A Memphis várhatóan használja majd az atlétikus Cunninghamet Griffin fárasztására, nyilván nem fogják hagyni, hogy zsákolgasson, annál is inkább, mert Griffin gyenge büntetőző.
Ha Griffin összekapja magát védekezésben és/vagy nem sikerül őt leharcolni a Memphis palánkja alatt, akkor Gasolék szorulnak. Ellenkező esetben Paultól heroikus teljesítmény is kevés lehet.
Cserepad
Kérdés, hogy Mo Williams vagy OJ Mayo produkál-e jobban majd hatodik emberként. Eric Bledsoe valószínűleg védekezésben felfalná Arenast, de lehet, hogy Mayóra kell koncentrálnia és nyilván nem véletlen, hogy az alapszakasz utolsó napjaiban a Grizzlies még elhozta Lester Hudsont cserehátvédnek. Nick Young tempói fontosak lehetnek, mint ahogy a Martin-Reggie Evans páros brusztolása is elkedvetlenítheti Speightsékat. Hacsak valamelyik memphisi kiegészítő ember nem lép elő a rivaldafénybe, a Clippers padja jobban mutat.
Tipp: Memphis Grizzlies-Los Angeles Clippers 4-2
Dátum: 2012. 04. 29.