„Amint az erős ember is szereti kifejteni képességeit, és élvezi a testmozgást, amint izmait gyakorolja, úgy lelkesíti az „elemző” lelket a megfejtés lelki feladata.”
Edgar Allen Poe
Az amerikai major sportok zárt rendszere mindig is sok izgalmat kínált a csapata épülgetésért szorító szurkolóknak. Melyikünk ne frissítgette volna izgatottan valamelyik hírforrást trade deadline idején, rágta volna le körmét a szabadügynök időszak alatt, esetleg próbálta volna beszurkolni valamelyik fiatal kiszemeltet csapatába a drafton. Az NBA fizetési megkötései és átigazolási szabályzata érzékeny szerkezettéalakítják a csapatok összetételét. Elég egy rossz lépés, és menthetetlenül zuhanni kezdünk a semmibe, ahonnan bizony hosszú és keserves út vezet vissza a helyes útra. Egy fanatikus szurkolónak mindig van mire odafigyelni, ha csapata jövőjéről van szó. Különösen igaz ez, ha olyan gárdának szorítunk, ami a bajnoki címtől a lehető legmesszebbre várja a csodát egy-egy ígéretes fiataltól vagy csapata általános igazgatójától.
A szálak a general manager kezében futnak össze. Ő az, aki felelősséggel tartozik a csapat tulajdonosa és a szurkolók felé. Sokak által irigyelt, de könnyűnek és nyugodtnak semmiképpen se nevezhető munkakör ez. Ő irányítja és hangolja össze az edzők, a játékos-megfigyelők, a különböző tranzakciókat megkomponáló specialisták és az azokat ténylegesen nyélbe ütő igazgatók munkáját.< br>A liga igazi boszorkánykonyhája ez: a csapatok főhadiszállása, a front office.
Blogom az NBA ezen szegmensére fókuszál. A csapatépítés folyamatát szem előtt tartva igyekszem elemezni a csapatokat, a liga eseményeit, és természetesen az egyetemi liga és a draft sem maradhat ki.
Boston Celtics
Ez történt mostanság:
Míg Rondo ACL-szakadásból lábadozott, elcserélték az utóbbi korszak sikereinek két fő letéteményesét, Paul Pierce-t és Kevin Garnettet. Egyértelműen az újjáépülés útjára léptek, de azért nem rombolták földig a csapot. Fiatal, feltörekvő edzővel igyekeznek kialakítani az új kor Celticsét. Ez az átalakuló keret az elmúlt évben 25 győzelemre volt képes, ezzel a 26. helyen futottak be a teljes ligát nézve.
Legértékesebb assetek:
A lotteryvel nem volt szerencséjük, de a 6. pick még így is komoly értéket képvisel. A csapatban Rondo és Jeff Green a két legnagyobb nevű játékos, akik bőven vállalható szerződéssel rendelkeznek, de mind a kettejüknél vannak kérdőjelek. Rondo csúnya sérülésből jön, és nem egyértelmű, hogy melyik csapatnak lenne nagy szüksége egy alacsony hatékonysággal tüzelő passzgépre egy olyan ligában, ami tömve van kiemelkedő képességű játékosokkal a poszton. Hátvédtársa, Bradley jelentős értéket képvisel, de ő pont most fog az RFA piacra érkezni. A fiatalok közül Sullingert kell kiemelni. Az Ohio State sztárból remek játékos cseperedett, aki a drafton való csúszása miatt álomszerződéssel hozza a dupla-duplákat. Az ő áruba bocsájtása esetén bőven lenne érdeklődő.
Anyagiak:
Itt azért akadnak gondok. Lejáróiknak köszönhetően lesz helyük a sapka alatt, de Wallace szerződése iszonyatosan hátráltatja a csapatépítést. 2 év alatt még 20 millió dollárt tehet zsebre a szinte teljesen washed up játékos. Egyszerűen nincs olyan csere idén, amibe bele lehetne tuszkolni, és nem járna nagyon rosszul valaki. Rondo sokáig nagyon kedvező szerződéssel játszott, most ennek a kontaktusnak az utolsó évét kezdi, míg Jeff Green jövőre eldöntheti, kéri-e maradék 18 milliójának 2015/16-ra vonatkozó felét. Bradley hosszabbításával szépen meg fog telni a sapka, de középtávon nincs félnivalója a Celticsnek, bőven lesz pénz mindenre.
Lehetséges célok az offseasonben:
A Boston rengeteg picket gyűjtött össze az utóbbi időben. Számos mid-late első körös választásuk lesz az elkövetkező években, szóval bőven van muníció jóformán bármilyen csere lebonyolítására. Úgy gondolom, hiába a sok pletyka Rondo körül, az ő elcserélése most nem lenne túl jó üzlet. Már bizonyította, hogy egy erős csapatban nagyon értékes játékos, így az új Celtics egyik vezéralakja lehet. Sérülése után valószínűleg nincs csúcsán az értéke, míg 2015-ös korlátozás nélküli szabadügynök státusza sok csapat érdeklődését visszavetheti attól, hogy egy felfuttató félszezon végén cserehatáridő előtt igazi értéket adjanak érte. Úgy gondolom, a 2014/15-ös szezont még meg kell hagyni átmeneti évnek. Az idén 6. pick-kel érkező fiatalnak jól jön majd a tanulóév, egy immár versenyképesnek mondható csapatban. A jelenlegi mag nincs nagyon messze a keleti rájátszástól, de idén a helyükben nem tennék komoly lépéseket a csapat azonnali megerősítésére, ellenben nem is vetném vissza a gárdát a jelenlegi értékeik további assetekre váltásával. Wallace szerződését ki kell bekkelni, a 2015/16os szezon előtt már lehet próbálkozni lejáróként való áruba bocsájtásával, idén ez még nem realisztikus elképzelés. Ki kell alakítani azt a magot, amit hosszú távon használni szeretnének, és szép lassan visszaverekedni magukat a keleti élcsapatok közé. Az alapok adottak.
Brooklyn Nets
Ez történt mostanság:
Mindent elkövettek az azonnali sikerekért. Saját pickjükkel legközelebb 2019-ben rendelkeznek majd, addig vagy egyáltalán nem draftolnak, vagy más csapatok eredményeitől függően kapják majd meg a gyengébbik picket. Ez nem lenne nagy gond, ha a bajnokságért mennének, de a hatalmas pénzekért összerakott csapat az elmúlt szezonban csak az azonnali katasztrófát tudta elkerülni azzal, hogy végül rájátszásba és második körbe jutott.
Legértékesebb assetek:
A veteránokra épített gárda nem dúskál a vonzó szerződésekben. A fiatalnak mondható Lopez folyamatosan sérülésekkel bajlódik, így az ő értékesítése reménytelennek tűnik. Talán a helyén korrektnek mondható szezont letudó Mason Plumlee lehet az egyetlen rendes értékük. A következő értékesíthető pickjük évét lehetséges, hogy a csapat egyes tagjai már meg se élik, szóval azok értékéről felesleges lenne beszélni.
Anyagiak:
Az előbb említett hatalmas pénzek még az NBA nagy piacain székelő csapatokhoz képest is extrémnek számítanak. Idén még Garnett visszavonulása esetén se kerülnének 80 milliós összfizetés alá, hosszútávon pedig csak Joe Johnson, Deron Williams és Brook Lopez fizetése kitesz egy teljes fizetési sapkát.
Lehetséges célok az offsesonben:
Alapvetően két út állt a Brooklynban új arculatot kapott csapat számára. Folytatják a szenvedést és remélik, hogy sikerül megtalálni a csapatnak identitást adó fiatal szupersztárt, vagy minden puskaporukat ellőve, megpróbálnak azonnali sikerekkel berobbanni az NBA szurkolók tudatába. Utóbbi mellett döntöttek, és ezért még hosszú évekig nagyon szűkre szabott lehetőségekkel tudják csak alakítani a csapatot. Igaz 2017 végéig kifutnak borzalmas szerződéseik, de pickek hiányában rebuilden fölösleges gondolkodniuk. Mivel csereértékük nem nagyon maradt, továbbra is borzalmas szerződések átvételével, és olcsóbb veteránok leszerződtetésével tudnak dolgozni. Paul Pierce szerződését mindenképpen megpróbálják hosszabbítani, de szerintem csak valami hatalmas túlfizetéssel tudják csak eltántorítani attól, hogy egy elit csapat kötelékéhez csatlakozva fusson még egy-két szezont a bajnoki cím reményében. Természetesen próbálkoznak majd a rendelkezésükre álló Tax MLE-ből veterán játékosokat szerződtetni, de nem nagyon fog 3 milliós megmentő érkezni az idei FA classból. Ettől még nem kell összezuhanniuk. Alapvetően erős csapatról van szó, akik nagyon is jól játszottak az idei naptári évben, és ha sikerült Pierce-et és Garnettet maradásra bírni, egy egészséges Lopezzel akár az ideinél jóval sikeresebb szezont is összehozhatnak. Azt viszont látni kell, hogy ez a keret -nem is olyan- lassú haldoklásra van ítélve.
New York Knicks
Ez történt mostanság:
A Knicks szép lassan kijött Thomas pusztításából, elkezdtek építkezni – és hirtelen újra a senki földjén találták magukat. A szerencsejáték nem jött be Amare Stoudemire-rel. A leigazolásakor szűk elitbe tartozó játékos sajnos igazolta a Suns orvosainak félelmeit, és hihetetlen gyorsasággal épült le új csapatában. Azért a New York-i közönség nem maradt szupersztár nélkül, estéről-estére csodálhatják Carmelo Anthony varázslatát, de sajnos a keret többi része már nem volt elég ahhoz, hogy ez rájátszásba repítse őket. Idén Phil Jackson állt a franchise élére, és mindenki kíváncsian várja, mit is hoz ki a jelenlegi lehetőségekből új szerepében a legendás edző. Legértékesebb assetek:
A remek újoncszezont futó Hardaway, az amúgy hatalmas impactra képes Chandler gigalejárója, illetve a fiatal Shumpert még futó újoncszerződése lehet a legnagyobb értékük. Pickjükkel idén az Orlando húz, viszont a jövő évit ők birtokolják.
Anyagiak:
A Netshez hasonlóan ők is igyekeztek az azonnali sikereket elérni így több hatalmas szerződés is terheli a cap-et. Amare őrült lenne lemondani idei több mint 23 milliójáról, míg Melo maradása közel sem ilyen biztos. Fordítva szerencsésebb lenne a helyzet, de a payroll szempontjából szinte mindegy, hiszen jelenleg bőven 90 millió felett vannak. 2015 nyarára letisztul a kép. Csak JR. Smith, Felton, Prigoni és Hardaway kontraktusa nyúlik be arra az évre.
Lehetséges célok az offseasonben:
Két nagyon különböző tervel kell készülnie Jacksonnak. Melónak olyan jövőképet kell prezentálni, amely maradása esetén sikerekkel kecsegtet. Ezt idén nagyon nehéz lesz összehozni a Bargnani, Stoudemire, Smith fémjelezte gárdával. Nagy varázslatra nem számíthatunk, de 2-3 éves távlatban gondolkodva, már lehet ütőképes csapatot formálni Anthony köré. Szerintem nem szabadna további túlfizetett öregekre váltani óriási lejáróikat és megmaradt kevéske assetjüket, inkább apróbb move-okkal túlélni ezt az évet, és sztárjukat hosszútávra lekötve, megpróbálni a gigaszerződések megüresedett helyére ütőképes játékosokat, esetleg még egy sztárt szerződtetni. Egy egészségesen lehozott szezonnal, akár idén is rájátszásba juthatnak, tehát nem egy tankszezon tervét kell felvázolni Melónak, viszont ha ő távozik, csak a rebuild marad meg lehetőségként. Az utána megmaradt űr elég arra, hogy lendületet vegyenek, és a 2015-ös saját pickjüket felhasználva, egy kicsivel ígéretesebb fiatal maggal, és tonnányi sapka alatti hellyel próbálják irányba állítani a csapatot. Kérdés, hogy opció-e ez egy ilyen volumenű klub esetében. Mindenesetre mi csak és ülünk és várunk, mikor borul a Melo feliratú dominó.
Philadelphia 76ers:
Ez történt mostanság:
Az Iguodala-Bynum tradeből borzalmasan jöttek ki, így úgy döntöttek, nem kergetik feleslegesen az utolsó playoff spotot, és atomjaira bontották a csapatot. Fiatal All Star irányítójukat elcserélték, és egyértelműen a draftról való építkezés mellett tették le voksukat. A nagytakarítást deadline előtt is folytatták, így Evan Turnert, valamint Hawes-t is eltávolították a csapatból.
Legértékesebb assetek:
Tömve vannak fiatalokkal és értékes pickekkel. Michael Carter-Williams hatalmas évet futott a kiürített csapatban, a tavaly nagy tehetségnek tartott Noel idén végre megmutathatja magát a ligában, valamint két TOP10 pick-kel is rendelkeznek, amiből a sajátjuk a 3. választás lesz az idei nagyon erősnek tartott drafton. A veteránok közül Young maradt hírmondónak, aki korrekt szerződésével és idei játékával komoly értéket képviselhet.
Anyagiak:
Jóformán alig van pénzük lekötve. Azt tesznek amit csak akarnak. Egyetlen rossz szerződés se terheli a sapkát, Jason Richardson számukra szinte lényegtelen 6 milliós tételét leszámítva.
Várható lépések az offseasonben:
Ennyi hellyel és assettel szinte bárkire rámehetnének, de láthatóan a lassú építkezés mellett tették le voksukat, így nagy lépésekre nem számíthatunk tőlük. Nem is lenne sok értelme, hiszen két top fiatal mellett Noel is csak most csatlakozik hozzájuk, így azonnali sikerekre jelentős erősítésekkel se lenne esélyük. Logikus lépésnek tűnhet Young elcserélése, de úgy gondolom valami veterán jelenlét mindenképpen kell a fiatalok mellé, így ha a játékosnak be tudják adagolni a tervüket, mindenképpen megtartanám őt a helyükben. Ami még jó húzás lenne tőlük az az RFA piacon való garázdálkodás. Bőven válogathatnak olyan játékosok közül, akik fiatalok és hosszútávon segíthetnék a csapatot, míg pénzük egy részét így is úgy is el kell költeniük. Legrosszabb esetben megnehezítik más csapatok dolgát, egy kis szerencsével pedig olyan játékosokhoz juthatnak, mint Bradley, Bledsoe, Ed Davis, P.J. Tucker, Patrick Patterson, Gordon Hayward vagy Greg Monroe. Persze nem kell mindenkinek max szerződést ajánlani, de kényelmesen megtehetik, hogy néhány millióval fölé lőnek ezeknek a játékosoknak. Mindenesetre, biztató a jövő Philadelphiában, de azért ne felejtsük el, sok jónak tűnő fiatal és magas draftpick nem jelent automatikusan hosszú távú sikereket. Sok nehéz döntést kell még jól meghozniuk, és azért vigyázniuk kell, hogy ne ragasszák rá csapatukra az örök pofozógép szerepét, mert azt már láttuk, hogy ebből a státuszból nem könnyű kitörni.
Toronto Raptors:
Ez történt mostanság:
A Raptors szurkolótábora egy nagy mosolygó szájjá olvadt össze, miután Rudy Gay és Bargnani ordenáré szerződését is sikerült elcserélni. Az extázis csak fokozódott a keleti 3. hely elérésével, de sajnos a rájátszás már nem úgy alakult, ahogy Torontoban remélték, így egy elsőkörös búcsúval zárult idei szezonjuk.
Legértékesebb assetek:
Bőven vannak fiatal tehetségeik. Valanciunas és Terrence Ross szép nagyokat lépett előre az utóbbi években, így sok csapat számára vonzó játékosok lehetnek. DeRozan értékét nehéz belőni, de az idei játékával már bőven megszolgálta évi 9,5 millió dollárros szerződését. Amir Johnsonnak minden bizonnyal lehívják utolsó évét, és a harcos magasembert bizonyára nagyon sok edző látná szívesen csapatában. Következő pickjeikkel ők rendelkeznek.
Anyagiak:
Nem állnak rosszul. Lowry és esetlegesen Patterson hosszabbításával is sapka alatt maradnak, és rengeteg lejárójuk lesz. Már idén is mozgolódhatnak, de az igazi szabadság 2015 nyarán Fieldsék távozásával érkezik el.
Várható célok az offseasonben:
Ujiri varázslatának köszönhetően, hihetetlenül jó helyzetbe hozták magukat. Nem kell semmilyen extra erőforrást, vagy anyagi flexibilitást feláldozniuk, hogy megtartsák az idei csapat értékeit. Persze Lowryt rendesen meg kell fizetni, de ha őt maradásra bírják, nagyon kényelmesen készülhetnek a szezonra. Idei pickjükkel, a lejáróikkal és a fentebb említett assetekkel akár komoly cserét is összehozhatnak, de meg is várhatják, hogy alakul Jonas és Terrence fejlődése, hogy aztán 2015 nyarán igazán nagyot robbantsanak. Természetesen dolgozni fognak a csapat megerősítésén, de úgy gondolom ,ezt a magot idén még nem nagyon akarják bántani. Mindent összefoglalva a kulcs Lowry megtartása, minden csak azután jön.
Szerző: Sziebig Andor
Dátum: 2014. 06. 07.