Korán indulok a Houston – Denver meccsre, a forgalom lanyha, könnyû parkolót találni, igaz, itt is drága. Már a kezdés elõtt másfél órával özönlenek az emberek, fekete srácok Francis-mezben, ázsiaiak Yao-mezben. A Toyota Center nagyon elegáns benyomást kelt belülrõl is, minden vadiúj. Remek helyen ülök, a játékosok arckifejezését is látom. A Denvernél Andre Miller és Rodney White melegít hosszasan, aztán javítva az egyensúlyt megjelenik Cuttino Mobley is. Mobley – mintha csak hárompontos-dobó versenyen volna – elenged nyolc-tíz triplát mind az öt tipikus helyrõl a triplaív mentén. Majd 1 méterrel beljebb lép és megcsinálja ugyanazt, úgy hogy mindig az egyik segédedzõ passzol neki. Lassan megtelik a csarnok, 20 perccel a kezdés elõtt már félház van. Az NBA meccseken soha nem lehet unatkozni, beindul a show-mûsor. Haditengerészek eskütétele, táncosok, akrobaták, gyorsan telik az idõ. Már színültig tele a csarnok. mire a himnuszra kerül a sor, amit Délnyugat Texas szépe ad elõ. Nem egy nagy durranás, nálunk maximum háztömb szépségversenyt nyerne és a Megasztárban sem lenne döntõs.
Elkezdõdik a meccs és a Denver már az elsõ percekben újdonsággal szolgál. Fiatal, rohanós együttesnek vannak elkönyvelve, a fiatal rendben is van, de olyan éretten játszanak, mint egy minden hájjal megkent, öreg play-off csapat. Megfontoltan kijátsszák a támadóidõt, megcsinálják az utolsó passzt is és jó pár könnyû ziccert érnek el belõle. Csak Anthony egy-egyezik, viszont ha csak egy tenyérnyi helyet is kap, már indítja is a középtávolit, ami rendszerint a hazai gyûrûben landol. A legkellemesebb meglepetés kétségkívûl Marcus Camby, akirõl köztudott, hogy remek védõ-lepattanózó-dobásblokkoló, de mikor tanult meg passzolni és középtávolit dobni? Jeff Bzdelik, a Denver edzõje remekül felkészült Jao Mingbõl. A kínai óriást mindig taszigálja Nene vagy Camby és a bepasszolt labdákat is állandóan próbálják ellopni a Denver védõi. Támadásban a Denver szintén kikapcsolja a palánk alatt õrködõ Minget, mert a vendégjátékosok csak ziccert dobni mennek a gyûrû közelébe. A Nuggets magasamberei csak középtávolikat dobnak, mégpedig igen jó százalékkal, Camby és Nene alig hibáznak. A másik oldalon Francist már jól láthatóan megregulázta Van Gundy, a houstoni sztár kétszer is hosszan hezitál, hogy elvállaljon-e egy tiszta triplát, végül mindkétszer továbbadja a labdát, a közönség fenyegetõen morog. A következõ két lehetõségnél a publikum már hangosan morajlik, Francis el is vállalja mindkettõt, 6 pont, néha a szurkolók jobban tudják… Kisebb derültséget kelt, mikor beáll Earl Boykins, az apró irányító ugyanis pont két fejjel alacsonyabb Francisnél. A kis tûzgolyót ez hidegen hagyja, három támadást is szépen fejez be, az elõbb még elnézõen mosolygó Rockets-szurkolók homlokán mély ráncok jelennek meg. A Denver magabiztosan kézben tartja a mérkõzést, tízpontos elõnnyel vonulnak pihenõre.
A szünetben valami dobos-akrobata vegyes csapat nyomja play-backrõl, nehéz eldönteni, hogy idegesítõek vagy egyszerûen csak unalmasak. A harmadik negyedben aztán Steve Francis helyreállítja a showbusiness hírnevén esett csorbát és olyan egyszemélyes gálamûsort ad, hogy még a denveri kispadon is csettintenének, ha nem az õ kárukra történne a dolog. A népszerû „Franchise” már az elsõ félidõben is kóstolgatta a Mingre koncentráló denveri védelmet, de most igazán ráérez a játékra és rendre megtalálja a rést. Le is pörgeti gyorsan a teljes támadóarzenálját: tripla, betörés-ziccer, egy-egyezés után fadeaway-jumper, végül egy alapvonali betörés után szédületeset zsákol. A közönség majd felrobban örömében, a technikusok is megélénkülnek, fény- és hangeffektek, nagy a hangulat. Francis 15 pontot dob csak ebben a negyedben és mivel a negyed végére Mobley is megtalálja a kezét, fordít a Houston. Ebben nem kis része van Jim Jacksonnak.. „Jackson kezdi mellre szívni a dolgot.” – mondja az egyik Rockets-drukker mögöttem, mikor a 2. félidõ elején Anthony ott folytatja, ahol az elsõben abbahagyta és megint lever egy középtávolit Jacksonnal a fején. Ezután JJ bekeményít, csíp-rúg, harap, állandóan Carmelo nyakában lóg és az újonc sztár innentõl csak büntetõbõl talál be. A Denver persze nem teszi meg azt a szívességet, hogy feladja, hiszen esélyük van arra, hogy 10 éve óta elõször kerüljenek be a rájátszásba. Mint ahogy jól összerakott, rendes kosárlabdacsapathoz illik, továbbra is játsszák a játékukat. Újabb denveri hadosztály érkezik a csatatérre, beáll Rodney White. Ha már bejött, a fiatal csatár – akit a nagy MJ olyan tehetségesnek tartott, hogy majdnem 1/1-esként választott Kwaeme Brown helyett – gyorsan bevág egy triplát, két távoli duplát, aztán fölteszi az i-re a pontot. Mobley már nem meri szabadon hagyni, közelebb lép hozzá, mire White megindul befelé, de az út végén ott tornyosul Ming monumentális alakja. „Ha már idáig eljutottunk, próbáljuk meg!” – gondolhatja a csatár és jóízût zsákol a kínain. A közönség önkéntelenül felhördül, pedig örömre nyilván nincs okuk, mert ezzel egyenlít a Nuggets. Már csak 9 perc van hátra, a feszültség tapintható, azon veszem észre magam, hogy a Denvernek drukkolok. A Rockets hajt rendesen, most végre megjátsszák Minget, be is kalapálja. Felnézek az eredményjelzõre, már 11 pontja van, észrevétlenül szedte össze. Felváltva esnek a kosarak, White megint, a végig agilis Taylor talál be, majd a szinte betegnek látszó Andre Miller egyenlít újra büntetõbõl. Mobley is besuhint egy triplát, de Camby megint bedob, na mit?
Úgy van, egy középtávolit. Szépen kijátszott támadás végén Francis osztja le Jim Jacksonnak a sarokba, aki nekikészül, beleáll, jó a tripla! A publikum egy emberként ugrik talpra, 1 perccel a vége elõtt 5 ponttal megy a Houston, eldõlt?
Dehogy. Miller gyorsan dob egy ziccert, majd megszerzik a labdát. White vállalja el, nem jó, hatalmas kavarodás a hazai palánk alatt, a Nuggets vagy négyszer visszateszi a labdát, végül Nene be is talál, ezzel 1 pontra jönnek fel. Gyors fault, JJ bedobja mindkét büntetõt, utolsó támadására készül a Denver. Újra White, ez sem jó, 3 másodperc van csak hátra, 3 pont a Houston elõnye és náluk a labda. Most már tényleg vége.
Nincs vége. Ugyanis a bedobás után Andre Miller kiüti Ming kezébõl a labdát, végigszáguld a pályán és a dudaszó pillanatában futtából elenged még egy triplát, jónak tûnik… de kiperdül a gyûrûrõl! A Rockets ezzel bebiztosította helyét a rájátszásban, a közönség felállva ünnepel, nekem pedig a régi Kft-dal jut eszembe: „És amikor véget ér, jól szórakoztunk a pénzünkért, oóhoóhó”.
Sietõsre veszem az utat hazafelé, mert a TNT Phoenix-Sacramento mérkõzést ad. Pont a félidõre érek haza, tíz ponttal vezet a Suns. Elõszedem a délelõtt gondos mérlegelés után kiválasztott csokoládét és nekiállok meccset nézni. Ühüm, jók vagyunk (ha a Colangelo-sztoriból még nem találta volna ki a kedves olvasó, a cikkírónak a Phoenixért dobog a szíve). McDyess puskázott Cambyrõl, 5 méterrõl dobálja a tempókat, közben leszed vagy 15 lepattanót. A Kingsnek nemigen megy, Webber csak õgyeleg, Peja lövészünnepséget rendez, de arra kínosan ügyel, hogy véletlenül se találjon be. Egyedül Bibby produkál, de a Sacramento így is tartja a lépést, mert a Suns igencsak sematikus játéktervvel próbálkozik, ha ezt egyáltalán annak lehet nevezni. Amare Stoudemire leszegett fejjel rohan neki újra és újra a Kings extrém magas védõfalának. Sohasem láttam még ilyen atlétikus ERÕcsatárt ilyen eszetlenül rohamozni. A tavalyi szezon újonca azonban olyan elképesztõ fizikai adottságokkal van megáldva, hogy így is alig tudják tartani. Ráadásul Stoudemire palánk közeli támadójátéka érezhetõen finomodott. Az utolsó negyed közepén járunk a szorossá vált meccsen, mikor a hazai játékosoknak eszébe jut, hátha könnyebb úgy kosarat szerezni, hogy néha passzolnak is. A forradalmian új elképzelésre a gyakorlatban Joe Johnson teszi fel a koronát, mikor egymás után három átadásból is triplát dob. A szolíd JJ utolsó hárompontosa után nem tudja tovább fékezni magát, szabadjára engedi érzelmeit…és elmosolyodik. Hiába, mindenki a habitusának megfelelõen ünnepel. A mérkõzés még tartogat izgalmakat, de valahogy már nincs benne a levegõben, hogy ma itt a vendégek nyerjenek.
Én is befejezem a magam kis gyõzelmi torát, elteszem az üresen zizegõ csokipapírt. A mérkõzés levezetéseként még a TNT stúdiójában szakértõsködõ Charles Barkley sületlenségeit hallgatom, amikor belémhasít a gondolat: holnap vége, hazamegyek! Kár, mert egész jól belejöttem ebbe a meccsnézéssel tarkított alvókúrába.