Erősorrend 12/13 I.

Kevesebb, mint két hét múlva startol a világ legnagyobb kosárlabdacirkusza. Ideje mérlegelni, hogy a 30 csapat erőviszonya hogyan oszlik el egy nyárnyi felkészülés után.

30. Charlotte Bobcats

A szezon elején már lehet izgulni valamiért. Az előző szezonról megmaradt 23 meccses vereség széria csak három zakóra van a rekordtól (Cavaliers, 2011). Ha idén még nem is, a későbbiekben még nagyon bánhatja a Ben Gordonért elkótyavetyélt elsőköröst a ’Cats. Szép jövőt.

29. Cleveland Cavaliers

A fiatal mag továbbfejlődik, ám a kilátások nem túl bíztatóak, ha a cserepadod legjobb embere a túl magasan elkelt zöldfülű, Dion Waiters. Aúcs.

28. Orlando Magic

Ígérem, hogy lesz nyugati csapat is. Újabb sztárcentert nevelt ki a Magic a Lakersnek, Howard mellett lelépett a két leghasznosabb ember, Jason Richardson és Ryan Anderson is. A játékosként igen fogalmatlan, edzőként idén debütáló Jacque Vaughn valószínűleg nem fogja megváltani a világot, így a vezér nélkül hagyott kiegészítő emberek keserves évet ígérnek a Magic szurkolóknak.

27. Detroit Pistons

Jó, most már tényleg nyugati alakulat fog jönni! A bajnoki csapatból egyedüli hírmondóként maradt Tayshaun Prince valószínűleg még a szezon első felében köp majd egy nagyot a parkettre, és egy „I’m too old for this shit!” után elsétál a rákba.

26. Houston Rockets

A Rockets nyara címszavakban: draftoltak egy ugyanolyan törékeny dobóhátvédet, mint akivel évek óta szenvednek; a tavalyi és a tavaly előtti lottery erőcsatár után draftoltak még kettőt az első körben, majd a kezdő (egyben legrutinosabb) power forwardot egyszerűen amnesztizálták; a két All-Star kaliberű irányítójukból egyiket sem tartották meg, helyettük kifizettek 55 millió dollárt két olyan játékosnak, akik karrierjük során együtt átlagolnak 12 pontot. Nem lehet belekötni.

25. Sacramento Kings

Az Ázsiában kényszermunkára kárhoztatott Aaron Brooksot végre kimentették, ám ő is csak egy plusz játékos a Kings amúgy is átláthatatlan backcourtjában. A csapat helyzetében az sem segítő tény, hogy lassan dönteni kell Tyreke Evans sorsáról is. Van jó hír is, Thomas Robinson betársul DeMarcus Cousins mellé a palánk alatt, az ellenfelek támadólepattanói pedig egyszerűen megszűnnek létezni. Jó, mi?

24. Washington Wizards

A Wizards a tavalyi szezon végén és a nyáron effektíven pucolta ki az összes agyatlan játékosát (bocsi, Jordan Crawford még a fedélzeten van), a mozdulatsorral együtt pedig egy pofás magasember duót hoztak létre. A drafton sem nyúltak mellé kivételesen (Bradley Beal), így ha John Wall nem árénászosodik el, akkor innen felfele visz az út – jelen esetben, ebben az erősorrendben, lefele.

23. Portland Trail Blazers

Kicsit sok a kérdőjel (bár kinél nincs?). Lassan kijárna egy év nekik, ahol nem rokkan le a fél csapat a szezon közepére. Damian Lillard készen áll az NBA-re, más kérdés, hogy a Blazersnek tulajdonképpen mi is a célja idén. A rájátszáshoz nincs meg a kellő tehetség az iszonyatosan erős nyugaton, viszont az újjáépülésbe valahogy nincs értelme évi 11 millió dollárért újraigazolni Nicolas Batumot.

22. Toronto Raptors

Steve Nash nem jött, Jonas Valanciunas viszont igen. Kyle Lowry és Landry Fields érkezése sem árthat, így a kirakósnak szinte minden darabja helyreállt, a Raptors küzdhet a rájátszásért. Már csak DeMar DeRozannek ajándékozzon valaki egy tripladobást. Közeleg a karácsony, meg minden.

21. New Orleans Hornets

Csillagos ötösre vizsgáztak az uborkaszezon alatt. A drafton begyűjtötték a jövő centerét és az egyik legjobb kezű játékost (Anthony Davis, Austin Rivers), nagy küzdelem árán megtartották jelenlegi legjobbjukat (Eric Gordon), ráadásul gyűjtöttek pár hasznos elemet (Ryan Anderson, Robin Lopez). Rájátszás? Nem. Jövőre? Miért ne.

20. Milwaukee Bucks

Azt tudom, hogy a Bucks erős, abban viszont nem vagyok biztos, hogy jók-e. Annyi bizonyos, hogy a tökölődést megunták Andrew Boguttal tavaly, és drasztikus lépésre szánták el magukat. A backcourt NBA szinten elit, viszont a csapat többi része… Nos, nehezen megállapítható erőt képvisel.

19. Utah Jazz

Gyorsan el kéne dönteni, hogy Mo Williamsnek, mint kezdő irányítónak, lehet-e örülni 2012-ben. És Marvin Williamsnek, mint kezdő kiscsatárnak? Ennyit lehet szurkálódni velük, mert egyébként az egyik legkellemetlenebb ellenfelei lesznek a puhapöcs magasokat felsorakoztató együtteseknek.

18. Golden State Warriors

Kifejezetten jó csapat épül Oaklandben, ha Bogut egészséges tud maradni/lesz majd valamikor, akkor ismét rájátszás közelbe kerülnek. Két radar alatti, ám annál értékesebb igazolás (Jarrett Jack, Carl Landry) mellett a draft egyik legjobb kiscsatárát (Harrison Barnes) kapta meg a Steph Curry-Klay Thompson-David Lee tengely.

17. Atlanta Hawks

Habár Lou Williams nem egy Joe Johnson, Devin Harris érkezése (és várható megújulása) adhat egy löketet a kisember állománynak. A fő gond az, hogy nem látni merre tartanak, igazi vezér nélkül nagyon könnyen beleszürkülhetnek a keleti mezőnybe. Főleg, ha Josh Smith is lelécel nyáron.

16. Minnesota Timberwolves

Feljebb lenne a helyük, egyetértek. Ugyanakkor amíg Love és Rubio november végéig, de inkább december elejéig öltönyben üldögél a kispadon, addig a Wolves erősödő rájátszás esélyei hatalmas ütést kaphatnak. A csapat jelenlegi két legjobb játékosa (Brandon Roy, Andrei Kirilenko) egyike sem lépett pályára a tavalyi szezonban, ami valljuk be, elég ijesztő.

15. Phoenix Suns

A Suns elkezdte az újjépítést, miután minden 30 év feletti játékost száműztek. Steve Nash helyett Baby Nash, Goran Dragic kapja meg a karmesteri pálcát. Igazi vezér itt sincsen, habár ha Michael Beasley nem talál jó dealert Arizonában, egészen váratlan fordulatot vehet a karrierje. A Luis Scola és Marcin Gortat nevével fémjelzett frontcourt papíron jónak tűnik, a gyakorlatban viszont nem biztos, hogy működni fog.

14. Chicago Bulls

Az egyik legnehezebb feladat volt nekik helyet találni. Hasonlóan a Wolveshoz, amíg Derrick Rose nem kész a játékra (március környékén térhet vissza), addig a Bullsnak nem biztos a rájátszás helye. A csapategység és a védelmük viszont annyira rendben van, hogy semmiképp sem kerülhetnek hátrébb.

13. Brooklyn Nets

Váratlan fordulatot vett a franchise, a kezdőben nem találunk lyukat, ráadásul a padon is vannak olyan játékosok, akik más csapatban kezdhetnének is. Három max szerződés mellett nehéz lesz továbbépíteni a csapatot, de valami elindult a névváltoztatás mellett is, ezt pedig már idén láthatják a Nets szurkolók.

12. New York Knicks

Történhetne zseniálisabb kimenetele az idei szezonnak, mint az, hogy a Knicks és a Nets találkozik a rájátszás első körében? Szerencsénkre erre reális esély van. Jeremy Lint mindenki megsiratta, de aztán a Knicks betunningolt olyan hősökkel, mint Jason Kidd, Kurt Thomas, Marcus Camby, Pablo Prigioni vagy épp Rasheed Wallace. Az előbb felsorolt öt játékos együtt 190 éves. Ettől függetlenül, ha a Knicks bajnokesélyes nem is, de szolid rájátszás résztvevő lesz.

11. Dallas Mavericks

Új center (Chris Kaman), új egyes-kettes (Darren Collison, OJ Mayo), minden más a megszokott. A Mavs nem lesz lottery csapat, viszont ezzel a kerettel egy konferenciadöntő is soknak tűnik, nem hogy a bajnoki cím. A padon legalább Elton Brand és Vince Carter jegelhetik egymás térdeit.

10. Philadelphia 76ers

A tavalyi 76ers csapat vezérei Andre Iguodala, Elton Brand és Lou Williams voltak. Az idei csapatban egyikük sem lesz jelen. Cserébe megkapták a liga egyik legjobb centerét (Andrew Bynum), egy sokat megélt, de használható dobóhátvédet (Jason Richardson) és a reményt, hogy a tavalyi menetelést megismételjék. Több egyelőre nincs bennük.

9. Memphis Grizzlies

Nem erősödtek tavalyhoz képest, ugyanakkor még így megérdemelten vannak itt. Szép csendben kifejlődött náluk az NBA egyik legjobb védelme, ez tény pedig nem csak sok alapszakasz meccset, de rájátszás győzelmeket is hozhat. Talán csak egy jó dobóhátvédre vannak attól, hogy veszélyt jelentsenek a nyugati élbolyra.

8. Indiana Pacers

Indulhatnak a bajnokesélyeseink? Nem, még nem. Öt percet gondolkoztam, hogy mi hiányzik az idei Pacersből, hogy azt lehessen mondani rájuk, hogy fűszálnyi esélyük is van a bajnoki címre. Mindenki emlékszik Michael Jordan egyik utolsó jelenetére a Space Jamből, mikor a firkákkal beszél a meccs után? „Van bennetek valami… Valami… Nem tudom mi, de bennetek megvan.” No, kedves Indiana Pacers: bennetek az nincs meg.

7. Denver Nuggets

Feltöltött, újratelepített, feljavított Nuggets állhat neki az idei szezonnak. Andre Iguodala személyében végre van egy olyan vezér, akire Carmelo Anthony óta várnak Denverben. Remek kiegészítők, erős pad, ha pedig a nyáron JaVale McGee is megtanult cipőt kötni, akkor a Nuggets veszélyes lehet bárkire.

6. Boston Celtics

Majdnem szétestek, de aztán mégse. A nagy hármas nem tűnt el, csak kicserélődött. Jött egy erős vérfrissítés is, aminek következtében a keltáké lett az NBA legerősebb cserepadja. Rajon Rondo lehet az NBA első olyan MVP esélyese, aki nem tud dobni.

5. San Antonio Spurs

Öregek, rokkantak, kifújtak. Mondta ezt minden szakértő 2007 óta minden nyáron. Aztán tavaly meglepő módon végül a konferenciadöntőben kötöttek ki, miután az alapszakasz 66 meccséből megnyertek 50-et. Nem lehet őket nem komolyan venni, még akkor se, ha számolni kell majd vele, hogy az új flop szabály miatt Manu Ginobilit jó pár meccsre mellőzniük kell majd.

4. Los Angeles Clippers

És még idénre is tudtak erősödni. Azt mondtam, hogy a Celticsé a liga legerősebb padja? Nem, a Clippersé az. Ha Griffin tudna még egy szintet lépni (miért ne tudna?), akkor a Clippers nyugat legerősebb csapata lehet. Ha nem, akkor a maradék két óriás el fogja kapni a grabancukat a rájátszásban.

3. Los Angeles Lakers

All-in módban a Lakers, legalábbis a következő két szezonban legalább egyszer bajnokságot kéne nyerniük, hogy az idei nyár megérje. Egy labda nem lesz elég Steve Nashnek, Kobe Bryantnek, Pau Gasolnak és Dwight Howardnak, de lehet, hogy kettő se. Mindenesetre kiegészülve a védekező fenomén Metta World Peace-szel és az alulértékelt Antawn Jamisonnal, a Lakersé papíron a legerősebb játékoskeret. Kíváncsian várjuk, hogy ez a pályán is kijön-e.

2. Oklahoma City Thunder

Érlelődik a bosszú. Amíg a Lakers nem rak le valamit az asztalra, addig továbbra is a Thunder nyugat egyértelműen legjobb csapata. Perry Jones egy bankrablás volt az első kör végén, számítsunk rá, hogy ő is hozzáad majd valamit az eddig is precízen működő gépezethez.

1. Miami Heat

A gazdag gazdagabb lett. Mindene megvan a Heatnek, hogy megvédje a címét. A szezon elején nehéz a távolba nézni, de ha csecsen terroristák fegyvert fognak a fejemhez, akkor őket mondom bajnoknak.

Szerző: Kun Zsolt

Dátum: 2012. 10. 19.