Mese, mese, (m)átka

Ilyen a mesében sincs.
Egyszer volt, hol nem volt, túl az Óperencián.
Az egész májusban kezdődött, amikor tombol a szerelem, és az eső aranyat ér.
No meg értékes draft jogot.
Jókora szerencsével a Memphis Grizzlies csapatának sikerült megszerezni az első kör második választási lehetőségét.
Hawaii és aranyeső a szép kis házra.

A Memphisnek elsősorban egy jókötésű, ponterős, mozgékony, de védekezésben is jártas erőcsatárra lett volna szüksége.
Idén szegényesre sikeredett a kínálat a játékos vásáron, mindössze egy olyan játékos akadt, aki minden szempontból tökéletes lehetett volna a Grizzliknek és méltó egy ilyen előkelő helyre.
Pech, hogy ugyanez a játékos a draft toronymagas (6-10’) esélye is volt.

A Clippers az adott helyzetben a lehető legjobb döntést hozta, és az 1/1-es joggal lecsapott rá, mint griffmadár a lóhúsra, még akkor is, ha Blake Griffin (hisz róla van szó) posztján az ereje teljében lévő, jó képességű, de problémás játékos: Zach ’’Z-Bo” Randolph trónolt, akit a piszok drága szerződése miatt elcserélhetetlennek véltek a szakemberek.

A többi ismert. A Memphis nem passzolta el az 1/2-es draftjogot, bár dögivel kapott rá- igaz, többségében megmosolyogtató- ajánlatokat.
Nem kockáztattak, és egy védekező specialista centert, név szerint Hasheem Thabeetet választották. Ha már nincs griff, jó egy nyers tanzániai szörny is.
No meg Marc Gasol, aki az újoncidényében remek teljesítményt nyújtott.
A center posztján.
Az okosok szerint a két különböző típusú középjátékos majd jól kiegészíti egymást. Ámen.

Elkeseredésre semmi ok, mondták Gracelandban. Az elmúlt másfél év spórolásainak köszönhetően (Adios Pau Gasol! A Dísztáviratok kíméljenek!) a franchise kb. 20 millió dollárral lapult a fizetési sapka alatt. Megsüvegelendő összeg, amikor a határ alig több mint 57 millió és a csapat tagja O.J Mayo, Rudy Gay és Mike Conley (vagy ép’ a kisGasol).

Július 1-én megnyílt az átigazolási piac, lehet válogatni.
David Lee, Paul Millsap, Lamar Odom, Charlie Villanueva… hogy csak a kelendőbb árucikkeket említsem.
Vagy ott vannak a szerződéssel rendelkező megasztárok (Nem, nem Tóth Lüszi), akiktől a pénzszűkében lévő csapatuk szívesen megválna, némi ellenszolgáltatásért cserébe. Carlos Boozer, Amare Stoudemire… hmm. Lehet ízlelgetni a neveket. (Az más tészta, hogy az említett játékosok akartak-e vajon Memphisben pattogtatni)

És jött a feketeleves.
A Grizzlik mindenható, szeretett és tisztelt tulajdonosa úgy gondolta, hogy a sok vitát kiváltott Pau Gasol cserére -amelyet tekintélyes szakemberek az évszázad leghülyébb cseréjének tartanak, de a közgazdászok szerint okos húzás volt- is rátesz egy lapáttal. Nehogy már Donald Sterling (a Los Angeles Clippers tulajdonosa) legyen az NBA legpocsékabb tulajdonosa.

Megegyezett a Clippers-szel egy Zach Randolph-Quentin Richardson cserében.
Az üzlet pikantériája, hogy Randolph egy évvel korábban még a Knicks játékosa volt, amikor a Memphis egy Milicic+Jaric csomagért (bónusz: Adriana Lima fotómodell, akkoriban Jaric barátnője) akart megszerezni, de a New York nemet mondott a bizniszre.)

De mi verte ki a biztosítékot?
Z-Bo 2 év alatt, több, mint 33 millió dollárt fog keresni. Richardson fizetése ugyan kb 9 milliós spórolást jelent, de személyében elvesztettek egy frissen sült (a draft napján szerezték meg Darko Milicic és plusz egy kis zsebpénzért cserébe a New York csapatából) macit, aki tapasztalt cserejátékosa (ilyen se sok van arrafelé) lehetett volna a Maciknak, és pótolni kellene.

Randolp idei szerződése 6,7 millió dolláros többletet jelent, jövőre pedig 17,3 milliós pluszt, egy olyan évben, amikor Rudy Gay számára kellene zsíros szerződést ajánlani. Ezzel a húzással pénzügyi szempontból a Memphis elveszítette a fizetési sapka alatti rugalmasságát, a szabad kereskedelem lehetőségét. Két évig gyakorlatilag béna kacsa lesz a medve.

Mindezt a szabad piac nyitásának első napján, de technikai okok miatt, csak 17-én jelentették be. Vaj’ miért kellett ennyire sietni?
Semmi nem indokolta -a Memphis részéről- a rohanást. Alacsony fizetési sapka, tehetséges játékosok dögivel, a lehetőségek végtelen tárháza.

A cipő inkább a Los Angelest szorította volna. A Clippers Blake Griffin megszerzése után, szabadulni akart Randolph-tól, de nem mutatkozott rá kereslet, kis túlzással még december 32-én is Lózancseleszben lett volna.
A Memphisnek ezt ki kellett volna használnia, és Richardsonnal együtt vagy külön, de legalább Marko Jaric szerződését elpasszolni. Az előbbi egyedüli elcserélésével is 14, 5 millió dollárt lehetett volna spórolni.

Kétségtelen, hogy a statisztikai adatai alapján Z-Bo remek játékos, ideális korban van (28 éves), de tapasztalt, már nyolc idényt lehúzott a profiligában. Ponterős és jól szedi a lepattanókat, hét éve megszakítás nélkül 20 pont és 10 lepattanó körül mozognak az átlagai. Magasságához, elképesztő súly és fizikai erő párosul.

Az éremnek azonban két oldala van. Z-Bo még erős jóindulattal is egy átlagon aluli védő. A lekettőzésekkel szemben tanácstalan, passzolásban sem jeleskedik, elzárások nem várhatóak tőle, a blokkoláshoz nem elég ruganyos, a fürge és gyors erőcsatárok egyszerűen körberöhögik.

Mond, mennyit ér az ember, ha büntelen, de gyenge?
És mennyit ért egy kosárladázó, ha emberi gyarlóságai vetekednek a súlyával?
Többször megbüntették ittas vezetésért, perbe fogták nemi erőszak vádjával. A hatóság munkájának akadályozása pedig akkor is elítélendő, ha történetesen a testvérét védte.
És ez csak a jéghegy csúcsa.
Eddig három NBA csapatban játszott, és ha minden igaz, akkor Portlandban, New Yorkban és most Los Angelesben is megkönnyebbülten fellélegeztek a játékosok és a vezetők is, amikor eltávozott tőlük.
No problemo.
Majd Damon Stoudamire kordában tartja, aki anno Portlandban még csapattársa volt Zachnek, bár mostanában a Grizzlik segédedzője.

Business is business.
Michael Heisley nagyszerű üzletember, nem véletlenül állandó tagja a Forbes magazin 400 leggazdagabb amerikai listájának, de nem kell matematikai zseninek lenni, hogy átlássák a terveit.

Inkább fizet ki két év alatt, kb. 33 millió dollárt, ami csak 24 milliós pénzügyi kockázattal jár, mint hogy vállaljon egy 50-60 milliós, öt évre lebontott kiadást (Durván ennyibe kerülne egy valamirevaló szabad ügynök. A szerk.), és ugyanekkora kockázatot, amely csapatopcióval, részlegesen garantált feltételekkel csökkenthető.

Szakmailag azonban – Randolp személyisége és a 2010-es draft, valamint az újoncok kiszámíthatatlansága miatt- ez az út kétszeresen nagyobb kockázattal bír, mint egy tehetségesnek mondott fiatal játékos hosszútávú lekötése.

Lehet, hogy beválik a húzása, és a Memphis a 2009-2010-es idényben legalább 32 győzelmet szerez, a dobott pontok száma 95 fölé emelkedik, ugyanakkor a kapott pontok száma 100 alatt marad, a tehetséges fiatalok a fejlődés jeleit mutatják, és ezzel együtt a nézőszám is jelentősen megemelkedik.

De, mi lesz, ha Randolph nem tud beilleszkedni a csapatba, vagy ne adj Isten, megsérülne? Egy rossz szezon és a brutális szerződése miatt, Z-Bo 2011 előtt szinte eladhatatlan.

Aggodalomra semmi ok, létezik B-terv is.
A Pau Gasol cserének köszönhetően 2010-ben is két első körös választása lesz a Memphisnek. (De második körös nincs. A szerk.)
A jelenlegi ismeretek szerint sok ígéretes erőcsatár lesz a draft mezőnyében, aki Randolph árnyékában fejlődhet. Vagy nem.

Michael Heisley is gentleman.
Ezzel a cserével tett egy hatalmas szívességet a kisebbik los angelesi csapatnak.
Nemcsak megoldotta helyettük a Griffin-Randolph kérdést, de még a fizetési mérlegüket is alaposan helyre tette, sőt -hab a tortán- az ügylet jellegéből adódóan a Clippers kapott még egy ún. trade exceptiont is (ez gyakorlatilag a két elcserélt játékos fizetésének különbsége), amely csekélység, alig valamivel több, mint 7 millió dollár.
Miért nem megy az ilyen ember Mikulásnak?

De Heisley elnök úr nem fából faragott királyfi, hogy kozmetikázza a tetteit, szerződtetni akarja az NBA egyik emblematikus figuráját, az éppen csapat nélkül tengődő Allen Iversont.
A Válasz jócskán túljutott már pályafutása zenitjén, inkább primadonna (a rosszabbik fajtából), mint frencsájzpléjer, de ennek ellenére még mindig jó név a szakmában, néhány ezer embert még mindig képes kicsalni az arénába. A rendszeresen félház előtt játszó Memphisnek ajándék lenne egy ilyen játékos.

És akkor dühbe jövünk.
A Los Angeles Clippers (Ki más? A Charlotte? A Miami?) is ajánlatott tett a Mesterséges Intelligenciának. (A.I) Hála a Memphis nagyvonalúságának van bőven hely a fizetési sapka alatt, és lehet fizetni némi extra készpénzt is, természetesen abból a trade exceptionból, amit a Randolph ügyelet után kaptak.
Hogy nem szakad le az Ég…
Ez még viccnek is rossz.

Good save the King!

Szerző: Farkas Dénes

Dátum: 2009. 07. 21.