Helyzetjelentés: Cleveland Cavaliers

A szezonfelező táján és az átigazolási határidő (március 15.) közeledtével érdemes számot vetni azzal, hogy az idei szezon során a csapatok mit értek el, mire számíthatnak a továbbiakban és milyen irányban haladnak.

Jelenlegi mérleg: 13-18

Kezdőcsapat: Kyrie Irving/Anthony Parker/Omri Casspi/Antawn Jamison/Anderson Varejao

Mi történt idáig?

A tavalyihoz hasonlóan, sokáig 50% környékén tartotta magát az ohiói alakulat és bár mostanra negatív mutatóval állnak a keleti 9. helyen, nyoma sincs az előző évi összeomlásnak (26-os vesztőszéria). Scott mester szezon elején fokozatosan építette be az újonc játékosokat, eleinte az 1/1-es Kyrie Irving is csak 20 perceket játszott, ám ez a szám meccsről-meccsre, hétről-hétre nőtt. Minden Cleveland-szurkoló örömmel láthatja a szinte már apa-fiú viszony kialakulását mester és tanítványa között.

A csapatnak nincs kimondott vezére, bár egyértelműen az Irving-Varejao páros a társaság legjobbja. Az újonc irányító a ligában több éve pattogtató játékosokat felülmúló higgadtsággal és kreativitással játszik. A csapat legjobbja pontszerzésben (18.1), mellyel az újoncok rangsorát is vezeti. Továbbá kiemelendő, hogy milyen hatékonysággal értékesíti helyzeteit. A tengely másik végpontja a brazil Anderson Varejao, aki idén bizonyítja leginkább, hogy mennyire megéri pár éve kötött szerződését, hisz sérüléséig (csuklótörés), karrierje legjobb átlagait hozta pontok és lepattanók terén (támadó lepattanókban ligaelső). A száraz statisztika mellett nem elhanyagolható erénye hihetetlen akaratereje és minden lecsorgó, elguruló labdáért való küzdése. A 13. profi idényét futó Antawn Jamison hullámzó teljesítménye miatt nem lett az előző pároshoz sorolva. Sokszor lehetetlen helyzetekben próbál kosarat szerezni, a védekezése is hagy maga után kívánnivalót, de összességében ő is a csapat hasznos, ponterős és rutinos tagja. A kezdő ötös másik két láncszeme, Anthony Parker (szintén sérült) és az izraeli Omri Casspi. Fogalmazhatnánk burkoltan is, de egyértelműen ki kell jelenteni, hogy eddigi teljesítményük alapján nem kezdő szintű játékosok. Parker sérüléséig formán kívül játszott, Casspi pedig úgy tűnik, nem érzi otthonosan magát új csapatánál. A Kingstől érkező kiscsatáron azonban látszódnak a fejlődés jelei, mostanában egyre több elfogadható mérkőzést produkál, bár igencsak hiányolhatjuk tőle betöréseit, sokszor egydimenziós, tempódobálós játékkal rukkol elő.

A cseresor néhány tagját egyenként végigmérve nem lehetne ok panaszra, azonban a csapat szükségleteit figyelembe véve még sincs sokl az elégedettségre. 2-es posztra fizikailag csak Alonzo Gee és Christian Eyenga alkalmas. Előbbi nagy fejlődésen ment keresztül, egyre többször láthatjuk napi top 10-ben, stabil teljesítményt nyújt eddig, utóbbi játékos viszont lehetőséget sem kap a bizonyításra, 6 alkalommal léphetett pályára. Ám sokszor ezen a poszton játszik Daniel Gibson is, akivel ilyen esetekben védőoldalon elég nagy öngólt rúg a csapat. A padról érkezve tökéletesen pótolja Irvinget Ramon Sessions, aki a gárda legjobb gólpasszadója (5.5). Tristan Thompson a draft 4. helyén elhozott erőcsatár, újonctársához hasonlóan szép idényt fut. Jóval kevesebb játékidő alatt hoz elfogadható számokat, védekezésével pedig komoly fejtörést tud okozni a gyűrűt támadó játékosoknak. Egyetlen, igazán felróható hibája a szinte már Ben Wallace-i mélységekben búslakodó büntetőszázaléka.

Összességében a csapatról elmondható, hogy hajlamosak bealudni a mérkőzések első félidejében, ezt azonban jól kompenzálják a negyedik negyedes comebackek (lásd pl. Celtics/Kings ellen). Ebben az etapban szerzett pontok tekintetében, a liga elitjébe tartozik a Cavs. Kosaraik nagy részét a festékben történő birkózásokból értékesítik, köszönhetően Varejaónak, aki az egyik legjobb támadó pattanózó csapat vezére. Az Irving-Parker-Casspi-Jamison-Gibson-Gee névsor jobb napjaikon életveszélyes tűzerőt képvisel a triplavonalon túlról is.

Mi lesz ezután?

Nagy mozgolódás nem várható a csapat háza táján, bár az elmúlt hetek-hónapok átigazolási pletykáinak szinte állandó főszereplője Ramon Sessions. Főként a Knicks és Lakers neve merült fel, azonban Lin „kikukázásával” szinte már csak Kobeék maradtak potenciális lehetőségként. Természetesen sokan sajnálnák Ramon távozását, de többre hivatott, mint egy 20 percet átlagoló csereirányító. A híresztelések szerint egy elsőkörös draftcetlivel lennének gazdagabbak a Lovagok, ami az idei játékosbörzén nem is lenne rossz húzás.

Azonban nehéz jósolgatni, hisz ha a Boston-New York páros nem szedi össze magát, még a rájátszás is elérhető lenne – a sérültek visszatérésével főleg . Egy másik forgatókönyv szerint nagy zuhanásba is kezdhet a csapat, a következő időszak mérkőzései sem lesznek könnyűek és a keleti alsóház sűrűsége miatt akár a 13. hely sem elképzelhetetlen. A nyáron jókora hely szabadul fel a sapka alatt, okos, megfontolt igazolásokkal, Kyrie Irving köré épülő keret kialakításával, a következő évek stabil play-off csapata lehet a Cleveland Cavaliers.

Szerző: Németh Balázs

Dátum: 2012. 02. 25.