Márciusi Őrület 12/13 I.

Nem mozogsz otthonosan az NCAA világában, de néznéd a March Madness-t? Egyet se félj! Következzék egy rövid kisokos az egyetemi kosárlabda rájátszásához, amivel az abszolút kezdők is szakértőként ülhetnek le izgulni!

Alapinformáció: A mezőny a 31 konferencia győzteséből (melyek minitornái az elmúlt napokban fejeződtek be), illetve 37 a NCAA bizottsága által beválasztott csapatból tevődik össze. A bizottság tagjai a csapatok győzelem-vereség mutatója mellett az ellenfelek erősségét, az aktuális formát, és egyéb különböző faktorokat (sérülések, utazások) mérlegelve jutnak döntésre, így állítva össze a lehető legerősebb mezőnyt. A 68 csapatból 8 (ez lenne a 4 leggyengébb konferencia győztes, illetve a bizottság utolsó négyesként bejuttatott csapatai) a torna előtti két napon selejtezőt vív az utolsó négy helyért. Ezek után a 64 csapat 4 régióba osztva küzd egyenes kieséses alapon az NBA-ben megismert párosítási minta alapján. A négy régió első kiemelje (gyakorlatilag az ország 4 legerősebbnek vélt csapata) a régiók tizenhatodik helyezettjével játszik, a másodikok a tizenötödikekkel, a harmadikok a tizennegyedikekkel, és így tovább, egészen a 8. kontra 9. párosig. A továbbiakban is ügyelnek az erősségi sorrend megmaradására, hiszen a régió első két csapata a tábla két végén foglal helyet, így ha a papírforma teljesül, akkor a régió megnyeréséért (illetve a Final Fourba kerüléséért) ők csaphatnak össze.

Természetesen aki papírformát vár, az könnyen meglepődhet, hiszen itt nem a többi amerikai sportban megismert 4 győzelemig tartó párharc él, szimplán egy mérkőzés dönt a továbbjutásról – ezért is hívják az amerikaiak őrületnek, hiszen gyakorlatilag mindenkinek megvan az esélye a végső győzelemre. Szemléltető példaként itt van a tavalyi Madness, ahol már az első körben bomba meglepetések születtek. Két 15. kiemelt (a Norfolk St. és a Lehigh egyetem) is kiejtett két bajnokaspiráns gárdát, a régiójukban második kiemelt Missourit, illetve a mindig veszélyes Duke-ot.

A továbbiakban következzen minden csapatról egy rövid bemutató, hogy aki még nem szurkol senkinek, az is találjon számára szimpatikus együttest. A rövid elemzések mellett kiemelek egy-egy kulcsjátékost is, akit érdemes lesz figyelni, hiszen vagy a csapata legjobbja, vagy hamarosan az NBA mezőnyben is találkozhatunk vele.


MIDWEST régió:

1. Lousiville Cardinals – A mezőny legerősebb csapatának megszavazott Lousiville, a talán legerősebb konferencia (Big East) megnyerése után kezdhet neki a „nagy táncnak”. A Rick Pitino által felépített egész pályát felölelő védekezés az ország egyik legjobbja, ám ne csodálkozzunk, ha a Russ Smith és Peyton Siva vezetett támadások is ámulatba ejtenek.

Kit figyeljünk: Gorgui Dieng – A szenegáli center a védelem utolsó bástyája, átjutni rajta szinte lehetetlen. (NBA draft: első kör vége)

2. Duke Blue Devils – Az amerikai válogatottban megismert Krzyzewsky mester által évtizedek óta vezetett Duke ismét a bajnoki cím egyik fő várományosa. A korszakos sztárokat kinevelő egyetem még mindig nem a legkeményebb a palánk alatt, de a triplavonalon túlról kegyetlenül lecsapnak a (nem is annyira) „fehérfiúk”.

Kit figyeljünk: Mason Plumplee – Old school magasember, rengeteg trükkel a tarsolyában. Képes felkapni hátára az együttest, ha a kezek nem sülnek. (NBA draft: lottery)

3. Michigan St. Spartans – Az év elején eltemetett spártaiak Tom Izzo keze alatt meglepetés szezont produkáltak. A Big Ten megnyerése nem sikerült, ugyanakkor ne higgyük azt, hogy nem képesek megnyerni a régiót. Az Appling-Payne-Nix trió rendkívüli összeszokottsága és a hajtós csapatmunka jobb napján bárkit elverhet.

Kit figyeljünk: Gary Harris – A freshman dobóhátvéd felrobban a tehetségtől, remek kezét most főműsoridőben mutathatja meg. (NBA draft: ha kijön, akkor akár lottery)

4. Saint Louis Billikens – Az Atlantic10 megnyerése után talán kicsit túl lettek értékelve, de nem fogunk meglepődni, ha menetelésbe kezdenének. Mindenidők talán legkarakteresebb edzőjének, Rick Majerus emlékének szentelhetik az idei tourney-t.

Kit figyeljünk: Dwayne Evans – A kissé szürke, de eminensen dolgozó magasember a Billikens legjobb pontgyárosa és pattanozója. (NBA draft: – )

5. Oklahoma St. Cowboys – Elképesztően hektikus, de végtelenül tehetséges gárda a Cowboys. Ugyanakkor eséllyel menetelhetnek a Final Fourig, mint ahogy kipottyanhatnak az első körben. A fő probléma, hogy a három vezéren (Smart, Nash, Brown) kívül kevesen tudják megalkotni saját dobásukat.

Kit figyeljünk: Marcus Smart – A robbanékony irányító még kissé csiszolatlan, de játéka olykor Magic Johnsonra emlékeztető. (NBA draft: Top 5)

6. Memphis Tigers – Derrick Rose és Tyreke Evans után is van élet, habár idén nem fognak újabb Év Újoncát szállítani az NBA-be. Felállt védelem ellen meggyűlhet a bajuk, ugyanakkor az ország legelsöprőbb gyorsindítását vezetik. A USA konferenciában nem volt ellenfelük, mostantól lesz.

Kit figyeljünk: Joe Jackson – Szeleburdi, de fejlődő irányító. Rajta áll vagy bukik a Tigers támadóegysége. (NBA draft: – )

7. Creighton Bluejays – Rengeteg futás, rengeteg triplával, kissé gyengébb védekezéssel. Ezt tudja nyújtani a Creighton, megspékelve az ország egyik legtöbb pontot jegyző játékosával, Doug McDermottal (akinek az édesapja, Greg, a csapat vezetőedzője).

Kit figyeljünk: Doug McDermott – Higgadt mesterlövész, aki gyűrű közelben is operál. (NBA draft: első kör vége)

8. Colorado St. Rams – Meglepetéscsapat, de abszolút jogosan kerültek be, hiszen a megerősödött Mountain West konferencia alapszakasz győztesei. A problémás rész, hogy a rettegett hazai pályájukon legközelebb jövőre játszhatnak.

Kit figyeljünk: Colton Iverson – A jónevű magas elítéltekre emlékeztető külsővel és sziklakeménységgel büntet a palánkok alatt. (NBA draft: – )

9. Missouri Tigers – A tavalyi fiaskót idén próbálják megszépíteni. Az alapanyag megvan hozzá, hiszen a UConnból importált Alex Oriakhi az egész szezonban nélkülözhetetlen segítségnek bizonyult.

Kit figyeljünk: Phil Pressey – Rafkós irányító, bár a momentum vezérli. A Lousiville ellen (ha továbbjutnak persze) jól jöhet, hogy nagyon megbecsüli a labdát. (NBA draft: második kör)

10. Cincinnati Bearcats – Túllépve a tavalyi év legnagyobb verekedésén (a Xavier elleni meccs utolsó perceiben kitört a káosz), a Bearcats ismételten szeretne meglepetést okozni a Big Dance-ben. Az előző két évben sikerült túllépniük az első körön.

Kit figyeljünk: Sean Kilpatrick – Az idei évben nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, de még így is a Bearcats legeredményesebb játékosa. (NBA draft: második kör)

11a. Middle Tennessee St. Blue Raiders – A bizottság utolsó négy csapataként beválasztott együttesének egyike. Selejtezőt kell játszaniuk a St. Mary’s-zel. Az alapszakaszban elért 27-4-es mérlegük önmagáért beszél, komoly esélyük lehet a szétszórt Memphis ellen is.

Kit figyeljünk: Marcos Knight – Nem összekeverni testvérével, Tweetyvel. (NBA draft: – )

11b. St. Mary’s Gaels – A bizottság utolsó négy csapataként beválasztott együttesének egyike. Selejtezőt kell játszaniuk a Middle Tennessee St.-tel. Az év elején pár égető zakó után magukra találtak, a Gonzaga mögött egyértelműen a legjobb csapatnak bizonyultak a West Coast konferenciában.

Kit figyeljünk: Matthew Dellavedova – A loboncos playmaker egy félpályás buzzerrel nyert már meccset idén (a BYU ellen), úgyhogy a csoda a kisujjában van. (NBA draft: – )

12. Oregon Ducks – Eléggé kevés tiszteletet kaptak a bizottságtól, hiszen az év végén szinte végig kiemeltek voltak, ezekután a Pac12 divíziót is megnyerték – ehhez képest más Pac12 csapatok (UCLA, Arizona, Colorado, California) előkelőbb helyezésben részesültek. Könnyen borsot törhetnek az Okie St. orra alá.

Kit figyeljünk: EJ Singler – Nehéz kiemelni bárkit is, mert a kacsák a rendkívül kiegyensúlyozottak. (NBA draft: – )

13. New Mexico St. Aggies – Rögösen indult a szezon, a tavalyi jó szereplés után az első négy meccsükből hármat is elbuktak, szerencséjükre január 3-tól február 14-ig nem kaptak ki, a Western Athletic konferencia megnyerése után pedig az ő helyük is megérdemelt.

Kit figyeljünk: Daniel Mullings – Igazi mindenes, akinek a jó játékával akár meglepetést is arathatnak a Billikens ellen. (NBA draft: – )

14. Valparaiso Crusaders – A Horizon League konferencia győztese. Elérkeztünk oda, ahol már a csapatok 32-be jutásai is meglepetésnek számítanak. A Valpa sem egy virágverő egyesület, a meccsben maradás is meglepetés lesz a Michigan St. ellen.

Kit figyeljünk: Ryan Broekhoff – A Horizon ligában tarthatatlannak bizonyult, a tourney elődöntőjében egy buzzer győztes kosarat is bevert. (NBA draft: – )

15. Albany Great Danes – Az America East konferencia bajnokai. Talán lebeghet a szemük előtt, hogy tavaly a Lehigh hasonló helyről verte meg a Duke-ot. Sok esélyük sajnos nem nagyon lesz.

Kit figyeljünk: Jó kérdés.

16a: North Carolina A&T Aggies – A Mid-Eastern bajnokai. Nagyon örülnek majd, hogy a Louisville nemzetközi csatornán veri el őket.

Kit figyeljünk: Jó kérdés.

16b: Liberty Flames – 15-20-as mérleggel, de a Big South konferenciával a zsebükben játszanak selejtezőt. Ugyanezt tudom róluk is elmondani, mint az előbb.

Kit figyeljünk: Jó kérdés.


SOUTH régió

1. Kansas Jayhawks – A nemzet egyik legtehetségesebb dobóhátvédje mellett az egész csapat rendben van. Sok mindent elmond, hogy McLemore offnightjával is simán verték a rivális Kansas St-et a Big 12 bajnoki címéért. Thomas Robinson elvesztése után is van élet, a cél idén is a bajnoki döntő.

Kit figyeljünk: Ben McLemore – Mindent csinál, amit egy elit dobóhátvédnek csinálnia kell. Néha kicsit eltűnik, de tudjuk be a korának, mintsem a tehetségének. (NBA draft: Top 5)

2. Georgetown Hoyas – A Big East megnyerése nem sikerült, ám rendkívül eredményes szezon van így is a hátuk mögött. A támadóoldalon picit impotensnek tűnnek, így feltehetően nem fognak 100 pontot dobni senkinek, de a magassági fölényük sok mindent kompenzál.

Kit figyeljünk: Otto Porter Jr. – Magas, erőteljes, mégis jól mozgó csatár, akire az NBA-ben is szép jövő várhat, viszont olykor láthatatlanná válik. (NBA draft: lottery)

3. Florida Gators – A SEC döntőben meglepetésre alulmaradtak, de így is a konferencia legerősebb csapata. Főleg kinti dobásokra építenek, ezek a csapatok pedig általában vagy hamar kiesnek, vagy a végsőkig állják a sarat.

Kit figyeljünk: Patric Young – Idén egy lépést visszafele ment, de a harciasságára szükség lehet a későbbi körökben. (NBA draft: második kör)

4. Michigan Wolverines – Tele vannak tehetséggel. Ha már van két NBA legenda fia is a csapatodban (Tim Hardaway Jr., illetve Glenn Robinson III), akkor nagy bajban nem leszel. Szubjektív véleményem, hogy a torna végső győzelmére is esélyesek – ugyanakkor ne lepődjünk meg a korai bukásukon sem.

Kit figyeljünk: Trey Burke – Jól támad, jól védekezik, forintos passzokat ad, jó keze van, ráadásul a fontos pillanatokban is helyén a szíve. (NBA draft: lottery)

5. VCU Rams – Shaka Smart keze alatt a VCU már Final Fourt is járt. A csapat a védekezésre épít, Briante Weber vezérletével az ország legtöbb labdát elcsalt együttese. A mezőny eléggé kiegyenlített, így valószínűleg idén nem látunk majd nagy menetelést, ahhoz nincs meg a kellő sztár a csapatban.

Kit figyeljünk: Treveor Graham – Ha a hármasai ülnek, akkor egy rendkívül veszélyes hátvéd. (NBA draft: – )

6. UCLA Bruins – Az ország talán leghullámzóbb csapata, sok kérdőjeles fickóval a csapatban. Jordan Adams szezont záró sérülése a lehető legrosszabbkor jött, de a Bruins nélküle is képes lehet bármire. Ettől függetlenül azt mondom, hogy a legnagyobb upset esély ebben a párharcban van, érzésem szerint a Minnesota lelépi őket.

Kit figyeljünk: Shabazz Muhammad – Igazi gólgyáros, aki az NBA-ben is komoly dolgokat vihet véghez. (NBA draft: Top 5 – lottery)

7. San Diego St. Aztecs – A Mountain West egy újabb kiemelkedő csapata. Náluk is hiányozni fog a hazai pálya, ugyanakkor elképesztő küzdést várhatunk tőlük. Alulértékelt csapat, bárkit megverhetnek.

Kit figyeljünk: Jamaal Franklin – A csapat alfája és omegája, szíve és lelke, mikor pár meccset kihagyott sérülés miatt, azt csúnyán megérezték. (NBA draft: második kör)

8. North Carolina Tar Heels – A szokásosnál gyengébb szezont futottak, köszönhetően, hogy tavaly majdnem az egész kezdőjüket (Marshall, Barnes, Henson) az NBA-nek adták. Leírni semmiképpen sem szabad őket, bár vérbeli irányító hiányában nehéz dolguk lesz.

Kit figyeljünk: James McAdoo – Nem tudni, hogy melyik csatár poziciót szándékszik majd játszani majd az NBA-ben, de egy csapat sem jár majd rosszul vele. (NBA draft: lottery)

9. Villanova Wildcats – Erőteljes szezonzárásnak köszönhető, hogy végül bekerültek, bár érzésem szerint a 9. kiemelés kicsit sok volt nekik. Nem látom bennük, hogy menetelnének, de nagyon azt sem, hogy a Tar Heels-zen hogy jutnak túl.

Kit figyeljünk: Moupthaou Yarou – Égig érő jegenye, aki ugyan sok mindenhez nem ért, de a palánkok alatt kegyetlenül tisztít. (NBA draft: második kör)

10. Oklahoma Sooners – Újabb meglepi választás, de a Big 12 ötödik legerősebb csapatként is befértek még. Kiszámíthatatlanságukat jól mutatja, hogy idén verték már meg a Kansas-t, de ki is kaptak a Stephen F. Austin egyetemtől.

Kit figyeljünk: Romero Osby – Gondban lehetnek vele a San Diego St. magasai. (NBA draft: – )

11. Minnesota Golden Gophers – Az első 17 meccsükből csak egyet buktak el (Duke), és a Big Ten tourney-ban is csak egy buzzerrel maradtak alul az Illinois-jal szemben. Rendkívül atletikus csapat, a palánk alatti keménységükkel pedig nem csak a UCLA ellen juthatnak tovább.

Kit figyeljünk: Rodney Williams – Mindent jól csinál, csak semmit nem kiemelkedően. Ebből adódóan, ha valamit jobban csinál, akkor az a csapata győzelmét is jelentheti. (NBA draft: második kör)

12. Akron Zips – A Mid-American konferencia győztesei, habár a legtöbb szakértő az Ohio-t várta befutónak, kiütéssel nyertek és jutottak be. Kissé lassú és egyszerű csapat, valószínűleg sok babér nem fog nekik teremni.

Kit figyeljünk: Zeke Marshall – Egyszemélyes hadsereg az óriás. Megkapja a labdát, egy-egyezik vagy kipasszolja. Rengeteget blokkol. (NBA draft: – )

13. South Dakota St. Jackrabbits – A Summit bajnokai. Meglepetéscsapatnak tökéletesek, hiszen idén idegenben legyűrték a New Mexico-t. A Michigan ellen nem lesz könnyű dolguk, de a Wolverines játszott már botrányosan idén.

Kit figyeljünk: Nate Wolters – Igazi one man show, remek csemege lesz a Trey Burke-kel vívott csatája. (NBA draft: első kör vége)

14. Northwestern St. Demons – A Southland bajnokai (parádés meccsen lépték le a Stephen F. Austin-t). Egyetlen céljuk a Florida legyőzése, már ez hihetetlen bravúr lenne, nagyon több nincs is a csapatban (habár tudjuk, hogy upsetet néha újabb upsetek szoktak követni).

Kit figyeljünk: DeQuan Hicks – Mert miért ne. (NBA draft: – )

15. Florida Gulf Coast Eagles – Parádés hajrával megnyerték az Atlantic Sun divizíót. A legnagyobb dicsőségük az idei szezonban a Miami Hurricanes (második kiemeltek az EAST régióban) legyűrése volt, így a szurkolók készen állnak egy újabb meglepésre. Azért a Georgetown nehéz falat lesz.

Kit figyeljünk: Brett Comer – Igazi gólpasszgyár, remekül szervezi az Eagles támadásait. (NBA draft: – )

16. Western Kentucky Hilltoppers – Csúnya verést fognak kapni. A támadójátékuk vajmi kevés lesz a Kansas ellen. A büntetőzésük pocsék és a játék egyik területén sem mutatnak kiemelkedőt. A Sun Belt megnyerése meglepetés volt.

Kit figyeljünk: Jamal Crook – A Hilltoppers 3-8 volt nélküle és 15-7 vele. (NBA draft: – )

A holnapi második részben bemutatásra kerül az EAST és a WEST régió is! A Madness csütörtök délután, magyar idő szerint délután negyed hatkor veszi kezdetét.

Szerző: Kun Zsolt

Dátum: 2013. 03. 19.