NBA 2008-09 – Csendes-óceáni

Jó szokásunkat megtartva ismét hozzálátunk, hogy összefoglaljuk az NBA csapatok kereteinek változását és az előttünk álló idényre vonatkozó kilátásokat.

GOLDEN STATE WARRIORS
ahogy Kun Zsolt látja

Érkezett: Dan Dickau (Los Angeles Clippers), Richard Hendrix (Alabama, draft), Rob Kurz (Notre Dame, draft), Corey Maggette (Los Angeles Clippers), Anthony Morrow (Georgia Tech, draft), DeMarcus Nelson (Duke, draft), Anthony Randolph (LSU, draft), Ronny Turiaf (Los Angeles Lakers), Marcus Williams (New Jersey Nets)

Távozott: Matt Barnes (Phoenix Suns), Baron Davis (Los Angeles Clippers), Mikael Pietrus (Orlando Magic), Austin Croshere (Indiana Pacers), Kosta Perovic (Valencia, európa)

Amilyen szerencsésen kevergette kártyáit a "csoporttárs" Clippers, úgy történt meg minden létező balszerencse a harcosokkal.

Habár a csapat magja (Stephen Jackson, Al Harrington, Kelenna Azubuike) sikerrel megmaradt, két elit-, mondhatni sztárhátvédjét vesztette el a Warriors. Először Baron Davis szedte a cokmókját, aztán Monta Ellis gondolta úgy, hogy motorvezetés közben csinál egy crossovert. A csapat 30 meccsre tiltotta el lüke hátvédjét, nélküle (meg úgy alapjában komoly irányító nélkül) nehéz dolga lesz az oaklandi gárdának. További veszteség két kiegészítő "kombóember", hiszen mind Matt Barnes, mind Mikael Pietrus hiánya keményen behorpaszthatja a harcosok páncélját.

Hogy ne csak a negatívumokkal dobálózzak, a Clipperstől amolyan ellenértékként megkapták Corey Maggettet, aki újjászülethet a költözés után. További hasznos szerzemény még a Netstől importált Marcus Williams, valamint a tavalyi "Raszták és egyéb állatfajok electric boogie táncbajnoksága" győzteseként elhíresült Ronny Turiaf.

Habár egy rahedli újonc és a tehetséges BelinelliWright duó is beköszönhet végre az NBA világába, a Warriors talán kicsit leszakad idén a még nagyobb erőre kapó nyugati mezőnyben.

Ne legyen igazam.

Várható kezdőcsapat: Williams-Jackson-Maggette-Harrington-Biedrins

LOS ANGELES CLIPPERS
ahogy Kun Zsolt látja

Érkezett: Marcus Camby (Denver Nuggets), Mike Taylor (Iowa State, draft), Eric Gordon (Indiana, draft), Baron Davis (Golden State Warriors), DeAndre Jordan (Texas A&M, draft), Brian Skinner (Phoenix Suns), Dontell Jefferson (Arkansas, draft), David Noel (Milwaukee Bucks), Jelani McCoy (Denver Nuggets), Curtis Sumpter (Villanova, draft), Steve Novak (Houston Rockets), Ricky Davis (Miami Heat)

Távozott: Shaun Livingston (Miami Heat), Dan Dickau (Golden State Warriors), Corey Maggette (Golden State Warriors), Smush Parker (Denver Nuggets), James Singleton (Tau Ceramica, európa), Boniface N?Dong (Szpartak St. Petersburg, európa), Elton Brand (Philadelphia 76ers)

Ha azt mondom, hogy figyelemreméltó nyarat zárt a kisebbik Los Angeles-i csapat, akkor gyakorlatilag nem mondtam semmit. Általában, ha egy gárda elveszti két legjobbnak tartott játékosát, szép lassan összeroppan. Akkor miért mondom azt, hogy a Clippers reményteljesebb szezont vár, mint valaha? Nem, nem volt vodka a bambimban és a Scrabble "X" betűjét se nyeltem be.

Mike Dunleavy ezentúl már GM-ként is tologathatja kiskatonáit, akik a vártnál jobban fel vannak fegyverkezve. Habár Elton Brand és Corey Maggette új csapat címerét viseli a trikóján, a Clippers összeszedte azt, amire egy bajnokesélyes csapatnak szüksége lehet: jó magasemberek, egy kiváló irányító, hasznos veteránok és tehetséges újoncok. 

Kezdjük rögvest az elején, hiszen Marcus Camby megszerzése mellett ne suhanjunk el. A két évvel ezelőtt a liga legjobb védőjének titulált center önmagában elég lenne a palánk alatt, de ha hozzátesszük, hogy segítője az olimpián német színekben tündöklő Chris Kaman lesz, akkor bizony retteghetnek a lepattanóért ugrani óhajtók. Nagy kérdés persze, hogy párosuk mennyi ideig tud egyszerre a pályán lenni, hiszen Dunleavy mester rendelkezésére áll még a magas posztokon a jókezű Tim Thomas és a robbanékony, lassan sztárstátuszba lépő Al Thornton. Kiscsatár pozícióba érkezett a Miamiban sanyarú sorsát tengető Ricky Davis is.

Nagy szakácsunk második csipetnyi fondorlata az Oaklandből költözni vágyó Baron Davis elcsábítása volt. A báró érkezése önmagában nagy szó, de ha felelevenítjük a Cassell-Brand páros eredményességét, akkor láthatjuk, hogy egy jobb irányítóval, hasonló magasember állománnyal és rettentő bizalomgerjesztő ifjoncokkal a cél ismét a 3 évvel ezelőtti eredmények lehetnek.

Vagy több.

Várható kezdőcsapat: Davis-Mobley-Thornton-Camby-Kaman

LOS ANGELES LAKERS
ahogy Doma Tamás látja

Érkezett: Szun Jüe (Kína, 2007-es draft 2/40), Josh Powell (Clippers), Joe Crawford (Kentucky, draft 2/58), Brandon Heath (Entente Orleans), C.J. Giles (Oregon State, nem draftolt)

Távozott: Ronny Turiaf (Warriors), Ira Newble (FA piac)

A tavalyihoz képest összehasonlíthatatlan nyugalomban telt az arany-lilák nyara, semmi Bryanttel kapcsolatos melodráma, semmi médiacirkusz, de ugyancsak semmi csere vagy lényegi igazolás. A szezon közben a közellenség státuszból Isteni magasságokba emelkedő Mitch Kupchak még az "Odom, takarodj!" mozgalom mellett is jobbnak látta szépen csöndben tölteni a napokat, és csak az edzőtábor vészes közelségével életjeleket mutatni. Tavaly bejött, nem igaz?

Persze nem csak új játékosok révén tud javulni egy csapat. A régiek rehabilitációja legalább olyan hatásos, mondják most a Lakers szurkolók, és igazuk is van. Andrew Bynum nevét talán felesleges említem, mivel februári kidőlése óta a csapat legnépszerűbb pályán kívüli beszédtémájává vált. Nos, a kölyök visszatért, nagyobb, hosszabb, ám de vágott kiadásban. Állapotáról csak az idő mondhat valamit. Látszólag Chris Mihm is megunta a minden hétvégére beütemezett bokaműtétek sorozatát és úgy döntött, ideje játszani egy keveset. Trevor Ariza már lényegesen vígabban szaladgál, mint a Celtics elleni sorozat néhány perce alatt, jelen állás szerint még a kezdőpozíció sem elérhetetlen számára. Ellentétben velük, Kobe nem kért az orvosi beavatkozásból, inkább ugyanazzal a leharcolt kisujjal vág neki a szezonnak, amivel előbb döntőbe vitte a Lakerst, később pedig olimpia bajnok lett.

Ha a sérültek visszatérése nem lenne elég, a csapat amolyan biztonsági alapon visszahozta Magic Johnsont a keretbe, kicsit fiatalabb, kicsit kisebb és kicsit kínaibb változatban. Ha minden igaz, Szun Jüe álnév alatt fut majd. A tiszteletbeli cheerleader, Ronny Turiaf távozása egyértelműen az uborkaszezon legfájóbb pontja, de Josh Powell személyében remek utódot sikerült találni, akitől kevesebb törölközőlengetésre, de több lepattanóra lehet számítani. És akkor pénztárcakímélő szerződését még nem is említettem.

Ha Jackson mester megfelelően használja az Odom-Gasol-Bynum tengelyt, nyugodtan mondhatjuk, hogy a liga legszínesebb támadórepertoárú csapatával van dolgunk, akik időnként még védekezni sem szégyellnek. Sérülések nélkül a brutális nyugati mezőny ellenére is garantált az első három hely egyike, a bajnoki cím pedig több mint reális célkitűzés. Lakers-Celtics visszavágó, valaki?

Várható kezdőcsapat: Fisher-Bryant-Odom-Gasol-Bynum

PHOENIX SUNS
ahogy Kun Zsolt látja

Érkezett: Louis Amundson (Philadelphia 76ers), Matt Barnes (Golden State Warriors), Goran Dragic (Szlovénia, draft), Robert Hite (Detroit Pistons), Trey Johnson (Jackson State, draft), Robin Lopez (Virginia, draft), Sean Singletary (LSU, draft)

Távozott: Gordan Giricek (Fenerbahce, európa), D.J. Strawberry (Houston Rockets), Eric Piatkowski (szabadügynök?, visszavonul?), Sean Marks (New Orleans Hornets), Brian Skinner (Los Angeles Clippers)

Ezúttal is felemás uborkaszezont zárt a napocskák alakulata. Ahogy az eddigi évek során mindig, ezúttal is gyorsan megszabadult kiegészítő és töltelék embereitől a Suns. Steve Kerr menedzselése szép lassan körvonalazódni látszik, ám bár még mindig akadnak olyan szurkolók, akik fancsali képpel gondolnak vissza a Marion-O’Neal cserére. Habár a Phoenix kipottyant a rájátszás első körében, Shaq dominanciája a számokban felfedezhető: a gólpasszok, az eladott labdák és a büntetőszázalékot leszámítva az összes statisztikai elemben fejlődés mutatkozott.

Pár éve még lelkes autista fiatalok módjára rohangált a Suns, ám tavaly év végén ezt felcserélve nekiláttak megtervezni a komoly brusztolós pozíciós játékukat. Ennek kivitelezésére Mike D’Antoni nem feltétlenül a legjobb ember volt, de talán a nyáron érkezett, két évig a Milwaukee Bucksnál edzősködő, tavaly a Detroit Pistons segédedzői állását betöltő Terry Porter alkalmasabb lesz a feladatra.

Porternek nem lesz könnyű dolga, hiszen a Suns idei legnagyobb problémája a kor. Habár eddig a rohanós játék is ment, Arizonában be kell látni, senki nem lesz fiatalabb. Nash 34, Bell 32, Hill és O’Neal 36 évesek, őket veszik körül a fiatalabb generáció hasznos tagjai (Stoudemire, Barbosa, Diaw, Barnes). A draftról érkezett Robin Lopez és Goran Dragic a cserecenter és irányító gondokat szeretné orvosolni, a nagy kérdés, hogy ez megvalósítható-e.

Steve Kerr és Terry Porter egy újfajta Sunst szeretne látni ebben az évben, amely limitálja a kulcsjátékosainak meccs és percszámait, valamint igyekszik kipréselni tudásának mérten a legtöbbet a védekező oldalon. Kétesélyes a dolog hatékonysága.

Várható kezdőcsapat: Nash-Bell-Hill-Stoudemire-O’Neal

SACRAMENTO KINGS
ahogy Doma Tamás látja

Érkezett: Donte Greene (Rockets, draft 1/28), Bobby Jackson (Rockets), Bobby Brown (Alba Berlin), Jason Thompson (Rider, draft, 1/12), Bobby Jones (Nuggets), Noel Felix (Hapoel Jerusalem)

Távozott: Ron Artest (Rockets), Shareef Abdur-Rahim (visszavonult), Lorenzen Wright (Cavaliers), Anthony Johnson (Magic)

Mike Bibby szezon közbeni elcserélése volt az első lépés és a megdönthetetlen bizonyítéka, hogy Sacramentóban végre megindult az újjáépítés. Valljuk be, épp itt volt az ideje.

Ez előrevetítette Ron Artest költözését, azonban biztosat az ő esetében nemhogy nehéz, lehetetlen mondani. Ron-Ron nem hazudtolta meg önmagát, jó skizofrénhez mérten változtatta véleményét. Eleinte hallani sem akart az egyéves hosszabbításról, majd tetszett neki az ötlet, aztán újra nem, majd megint igen, mire pedig a határidő lejárt, lehetőségei elfogytak, inkább aláírt még egy szezonra. Döntését természetesen azonnal bánta…

Valószínűleg a Kings is. Az idegösszeomlások elkerülése érdekében megváltak tőle, Houstonban találva számára új lakhelyet. Cserébe egy régi ismerős, Bobby Jackson (nem mellékesen 6 milliós lejáró szerződésével) és az ígéretes Donte Greene érkezett egy draftcetli társaságában. A jövőt nézve nem járt rosszul a Kings, Greene tényleg értelmes srác benyomását keltette a nyári liga alatt, Jackson pedig a tapasztalatot képviselheti ebben az egészen megfiatalodott csapatban. Ehhez hozzávéve, hogy Abdur-Rahim feladta a térde elleni küzdelmet, a régiek közül valóban nem maradtak sokan.

Francisco Garcia és az előző idény nagy találmánya, Beno Udrih újraszerződtetése nem hatott meglepetésként, bár mindkét üzlet kicsit túlfizetésszagúra sikeredett. Akár náluk is jelentősebb nyári hozomány lehet az a Bobby Brown, aki a nyári liga egyik, ha nem a legnagyobb meglepetésének számít. A némethonban kikupálódott irányítót nevetséges összegért sikerült a csapathoz kötni. Az ígéretes ifjoncok listája tovább gyarapult a draftról elhozott Jason Thompsonnal, aki ha nem is sztárkaliber, korrekt kiegészítő ember könnyen lehet belőle.

Hírmondónak a szerintem máig alulértékelt Kevin Martin és a lejtőn lassan meginduló Brad Miller maradt. Hogy lehet-e kezdeni valamit ezzel a gárdával? Hogyne, de csak pár év múlva. Addigra páran beérnek, Martin kiharcolja a maga helyét az elitben és talán a nyugati mezőny is változik annyit, hogy ismét rájátszásra esélyesek legyenek a Királyok. Az idény végével maximum egy jó drafthely miatt örülhetnek majd.

Várható kezdőcsapat: Udrih-Martin-Salmons-Moore-Miller

Szerző: NBA1.hu

Dátum: 2008. 10. 16.