NBA 2008-09 – Északnyugat

Jó szokásunkat megtartva ismét hozzálátunk, hogy összefoglaljuk az NBA csapatok kereteinek változását és az előttünk álló idényre vonatkozó kilátásokat.

DENVER NUGGETS

Érkezett: Chris Andersen (New Orleans), Renaldo Balkman (New York), Juwan Howard (Dallas), Dahntay Jones (Sacramento), Sonny Weems (Arkansas, draft 2/39)

Távozott: Marcus Camby (LA Clippers), Taurean Green, Bobby Jones, Eduardo Najera (New Jersey)

Kijózanító holtidényt tudhat maga mögött a Nuggets. Ha visszatekintünk az elmúlt néhány idényre, kevés logikus lépés írható a menedzsment számlájára. Kenyon Martin idén közel 15 millió dollárt tehet zsebre. A vasár- és ünnepnapokon hadrafogható Nenê is csaknem 10 millió zöldhasúval csapolja meg a büdzsét. És akkor még szó sem esett a kudarcba fulladt Iverson-cseréről…

Ennek valamikor meg kellett fizetni az árát. A jelek szerint ebben a szezonban.

A Nuggets ugyanis már most a 2009-10-es szezonra készül. Iverson szerződése utolsó évébe lépett, jövőre vélhetően már más csapat mezében látjuk viszont. Ha mégis Denverben maradna, fizetése drasztikusan csökkenne. Távozásával a Nuggets azonban csak a luxusadó terhe alól szabadulna fel, mozgástere nem maradna, azaz valakinek még mennie kellett.

Mivel Anthonyhoz még mindig ragaszkodik a vezetőség, egyértelmű volt, hogy a létszámleépítés a jól fizetett magasembereket fogja érinteni. Martin és Nenê érthető okokból nem indította be a GM-ek nyálelválasztását. Kizárásos alapon maradt tehát Camby, a csapat védelmének gerince.

Az ellenértékként kapott 10 millió dolláros trade exception segítségével a Nuggets jövő nyáron vastagon a plafon alatt találhatja magát és megkezdheti a csapat újjáépítését.

A Camby-cserét néhány jelentékteken tranzakció követte. Búcsút intett a közönségkedvenc mexikói vízhordó Eduardo Najera, visszatért a rehabilitált Chris Andersen, és talán több szerephez jut az örökmozgó Balkman, aki New Yorkból költözött a Sziklás-hegység szomszédságába.

A következő szezon? Gyakorlatilag érdektelen. Ismét megcsodálhatjuk, ahogy az Iverson-Anthony duó végigrohan a mezőnyön, leeshet az állunk az újraszerződtetett JR Smith és a litván Kleiza vajkezét látva, és "izgulhatunk", vajon becsusszanak-e a rájátszásba. Nem fognak.

Várható kezdőcsapat: Carter-Iverson-Anthony-Martin-Nenê

MINNESOTA TIMBERWOLVES

Érkezett: Calvin Booth (Philadelphia), Brian Cardinal (Memphis), Rodney Carney (Philadelphia), Jason Collins (Memphis), Kevin Love (UCLA, draft 1/5), Mike Miller (Memphis), Nikola Pekovic (Panathinaikos, draft 2/31)

Távozott: Greg Buckner (Memphis), Marko Jarics (Memphis), Antoine Walker (Memphis)

"Life is a rollercoaster" – énekelte a legendás Ronan Keating és igazat kell adnunk neki, hiszen az NBA tényleg egy nagy hullámvasút. Kevés GM-et találunk, aki képes lenne elkerülni a néhány évente menetrendszerűen bekövetkező nagy zuhanást. Kevin McHale sem tartozik közéjük.

A Minnesota szurkolói 2004 nyara óta többet szívtak, mint a Kovi-istálló legtöbbet foglalkoztatott "kancái". Egyetlen vigaszuk az lehetett, hogy náluk lépett pályára a liga két lábon járó atomerőműve, Kevin Garnett. Aztán ő is elment és magával vitte a mosolyt, a motivációt, életkedvet és a Geiger-Müller számlálót.

Aki ezek után arra számított, hogy a Timberwolves lesz az NBA lábtörlője, bizony nagyot tévedett. A csikócsapat hajtós, szerethető gárda benyomását keltette, jobb napjaikon a Jazz, a Suns és a Hornets golyóit is megszorongatták.

Rájátszásról persze szó sem lehetett, viszont jött a draft és láss csodát: McHale jó döntést hozott! Kiharcolta, hogy Mayo helyett Love kerüljön az Ikervárosba.

Mayo magával vitte ugyanis Bucknert, Jaricsot és Walkert is. Ez már eleve jól hangzott, de amikor az is napvilágra került, hogy a csere keretében Mike Miller, a tűréshatáron lévő fizetéssel bíró mesterlövész is csatlakozik a csapathoz, akkor volt aztán nagy dínom-dánom.

A 76erstől érkező Carney is az aktív rotáció hasznos tagja lehet és ha hozzávesszük, hogy a tavaly héba-hóba pályára lépő Foye is kilábalt a nyavalyáiból, lelki szemeink előtt már kirajzolódhat egy Al Jefferson köré épülő, tehetséges, fiatal csapat körvonala, akik egy-két év múlva a rájátszásért is harcban lehetnek, addig pedig rettentő nehéz ellenfélnek számítanak. Már csak az a kérdés, hogy egészen biztos-e abban McHale, hogy ezt feladatot tényleg Wittmannre kellene-e bízni.

Persze mohóság lenne a derék Kevintől egy évben két jó döntést is elvárni.

Várható kezdőcsapat: Foye-Miller-Carney-Love-Jefferson

OKLAHOMA CITY THUNDER

Érkezett: DeVon Hardin (California, draft 2/50), Serge Ibaka (Ricoh Manresa, draft 1/24), Sasha Kaun (Kansas, draft 2/56), Desmond Mason (Milwaukee), Trent Plaisted (BYU, draft 2/46), Walter Sharpe (UAB, draft 2/32), Joe Smith (Cleveland), Russell Westbrook (UCLA, draft 1/4)

Távozott: Ronald Dupree, Francisco Elson (Milwaukee), Adrian Griffin (Milwaukee), Donyell Marshall, Luke Ridnour (Milwaukee)

Miután Seattle városát gyakarolatilag hónapok alatt kirabolták, eljött az ideje, hogy megszokjuk az Oklahoma City Thunder nevét, logóját és mezét. Van mit, hiszen mestermű egytől-egyig.

A szakvezetés mindent megtett, hogy a szakítás fájdalommentes legyen, és már tavaly nyár óta azon serénykedett, hogy elszakítsa egymástól a várost és csapatát. Az évek óta megbízhatóan teljesítő "sztárokat" kipaterolták, a cserébe érkező veteránokat továbbcserélték, a keretet folyamatosan fiatalították és mániákusan gyűjtötték a draftcédulákat. Jogosan, teszem hozzá gyorsan, hiszen a Sonics jövőjét gúzsba kötötték az előnytelen szerződések.

Így Kevin Durant a szezon végére tulajdonképpen egyedül maradt. Noha mindent megtett, amit lehetett, de embertelen feladatot rótt rá a sors, ráadásul bele kell még erősödnie az NBA-be. Az Év Újonca az egyébként csalódást keltő teljesítményt nyújtó Jeff Greennel karöltve okozott néhány emlékezetes estét a könnyes búcsúra készülődő seattle-i szurkolóknak, de egyértelmű volt, hogy ők ketten képtelenek lesznek versenyképessé tenni a Thundert.

Túlzás lenne azt állítani, hogy a szakvezetés a hétmérföldes csizmájában tette meg az első lépéseket, de az anno Seattle-ben feltűnt Mason visszatérése és a mindenhol megbízható Joe Smith megkaparintása ha csak egy évre is, de stabilitást adhat a csikócsapatnak. A drafton meglepően hamar csapatra találó Russell Westbrook egyelőre Watson cseréjeként jöhet számításba, de idővel (évekről beszélünk) kulcsszerephez juthat.

A Thunder még az NBA-ben is ritkán látható átalakításon esett át. A gárda tele van fiatalokkal, senki sem keres többet 7 millió dollárnál, kifutó szerződésekkel rendelkeznek és van még néhány bevethető draftcetlijük.

Idén még nem fognak sok vizet zavarni, de mondjuk két év múlva minden esélyük van arra, hogy beleszóljanak a rájátszásért folyó harcba.

Várható kezdőcsapat: Watson-Durant-Green-Wilcox-Collison

PORTLAND TRAIL BLAZERS

Érkezett: Rudy Fernandez (Joventut Badalona, 2007 draft 1/24), Ike Diogu (Indiana), Jerryd Bayless (Arizona, draft 1/11), Nicolas Batum (Le Mans, draft 1/25)

Távozott:
Jarrett Jack (Indiana), James Jones (Miami), Josh McRoberts (Indiana), Von Wafer

Ahhoz képest, hogy egy évvel ezelőtt komplett portlandi imaközösségek szerették volna élő adásban tökönszúrni magukat, nem sikerült rosszul a Blazers szezonja. Mi az, hogy nem sikerült rosszul? A McMillan edző keze alatt érett gárda benyomását keltő fiatal csapat az 1/1-es Greg Oden és a New Yorkba száműzött Randolph nélkül is higgadtan, helyenként szemet gyönyörködtetően játszott és bizony meccsei felét megnyerte.

Brandon Roy remek játéka már nem okozott meglepetést. LaMarcus Aldridge tündöklése annál inkább! A másodéves erőcsatár Randolph árnyékából kilépve csak egy paraszthajszállal maradt le Roy mögött a gólkirályi címért folytatott (nem túl véres) harcban és ezúton is üdvözli John Paxsont, aki Chicagóban továbbra is azzal van elfoglalva, hogy megtanítsa Tyrus Thomast cipőt kötni.

És ehhez az összeszokott, harcedzett gárdához csatlakozik a következő évtized nagy centerreménysége, Greg Oden és az öreg kontinens egyik legjobb játékosa, a Ginobili babérjaira törő Rudy Fernandez.

Persze azért ne felejtsük el, hogy Oden egy csonka egyetemi évad után kényszerült kihagyni egy teljes évet, azaz iszonyatos meccshiánnyal küzd, Fernandeznek pedig még szoknia kell az NBA légkörét.

Ha mindketten jól jönnek ki a dologból, és a csapat megússza a sérüléseket, egészen csodálatos dolgok várhatók el a Blazerstől.

Ha nem alakul minden a tervek szerint, akkor sincs semmi baj. Van idejük. Az egész liga legígéretesebb csapata pattogtat Oregonban.

Várható kezdőcsapat: Blake-Roy-Outlaw-Aldridge-Oden

UTAH JAZZ

Érkezett: Tadija Dragicsevics (Crvena Zvezda, draft 1/53), Brevin Knight (LA Clippers), Kosta Koufos (Ohio State, draft 1/23), Ante Tomics (KK Zagreb, draft 1/44)

Távozott: Dee Brown (Washington), Jason Hart (LA Clippers)

2004 óta borzasztó unalmasan telnek a nyarak Salt Lake Cityben. Ha visszaemlékszünk, akkor érkezett Boozer és Okur, valamint akkor hosszabbították meg 2011-ig Kirilenko szerződését.

A nagy bevásárlás első éve keservesre sikerült a sérülések miatt, de a gyatra teljestménynek köszönhetően a Jazz gárdáját John Stockton után ismét klasszis irányító vezeti csatába Deron Williams személyében.

Sloan edző csapata tavaly főcsoportdöntőt játszott és idén sem vallott szégyent, de egyértelműnek látszott a Lakers elleni párharcban, hogy a mű még nincs kész, egy-két alkatrész nincs a helyén, nem megfelelően működik, esetleg hiányzik.

Ehhez képest a Jazz kellemesen eldraftolgatott és cserélt egy semmitmondót, mintha minden a legnagyobb rendben lenne.

A kettes poszt gyakorlatilag Jeff Hornacek visszavonulása óta betöltetlen, bár Brewer egyre megbízhatóbb és a szezon félidejében érkezett Korver is otthonosan mozog ebben a szerepkörben.

Nagyobb gond a csapat öngyilkos védekezési stratégiája. A Lakers elleni párharc végére Kobe kis híján ódagyógyult a büntetővonalra.

Ráadásul a csapat húzóemberei közül egyedül a legfiatalabbnak, Williamsnek nem jelent gondot, ha nyomás alatt kell teljesítenie, Okur hullámzó, Boozer pedig egyenesen katasztrofális.

Ennek a garnitúrának minden bizonnyal ez az utolsó éve együtt, mivel a tulajdonosok kijelentették, hogy továbbra sem kívánnak luxusadót fizetni, Williams jövő nyáron életbe lépő szerzédésével viszont minden bizonnyal kötelesek lennének.

A status quo ellenére nálam a bajnoki cím egyik esélyesei, még akkor is, ha azt gondolom, hogy az évek óta visszavonulással kacérkodó Sloant most kellett volna elengedni, mert ebből a keretből egy szemléletváltással többet lehetne kihozni.

Várható kezdőcsapat: Williams-Brewer-Kirilenko-Boozer-Okur

Szerző: Tőrös Balázs

Dátum: 2008. 10. 06.